Свържете се с нас

Здраве

След разследването на OFFNews: Проверката в Медицински надзор завърши, в МЗ “четат доклада“

Проверката в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ по разследването на OFFNews е приключила, докладът на Вътрешен одит „се чете“, но още не е разгледан на заседание, каквато практика е установил новият здравен министър Силви Кирилов. Това научи медията от зам-министъра на здравеопазването Бойко Пенков.

Д-р Пенков бе сред гостите на кръгла маса, организирана от „Медицински надзор“. Цел на събитието бе да се оповестят резултатите от национално представителното проучване „Нагласи на българите към донорството и трансплантациите“.

Преди месеци наше разледване установи смущаващи обстоятелства по усвояването на средствата от Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите 2024-2028. В три поредни статии разказахме за какви какви пиар дейности ИАМН е похарчила близо 430 000 лв. само за три месецакой и как организира четиридневен онлайн курс за медици за 360 000 лв. и защо няма алтернатива за пациентите, които чакат за белодробна трансплантация.

Анонимната социология вече не е анонимна

Социологическото проучване, което беше представено днес, беше предмет на запитване по Закона за достъп до информация (ЗДОИ), подадено от медията през декември 2024 г. От отговора на ИАМН разбрахме, че такова е проведено, но ни беше отказана информация за социологическата агенция, направила проучването. От „Медицински надзор“ обясниха, че „третото лице“ се е възползвало от правото си на отказ от информация съгласно чл. 31, ал. 4 от ЗДОИ. 

Днес все пак стана ясно, че въпросното „трето лице“ е Изследователски център „Тренд“. Проучването е проведено  през октомври 2024 г. сред 1002 интервюирани по метода „лице в лице“. От разследвания в Medical News и Капитал стана ясно, че за изследването ИАМН е платила 20 000 лв., а за организирането на кръглата маса, проведена днес, – 24 000 лв.

На въпрос от OFFNews дали ще има последващо проучване, което да покаже има ли промяна в нагласите след проведените от ИАМН събития, с уточнението, че все пак за кратко време са похарчени близо 430 000 лв, Иванка Динева отговори, че такова не се предвижда. Динева подчерта, че „негативния отзвук в медиите“ понижава доверието към донорството и трансплантациите у нас. Запитахме и какви промени в подзаконовите нормативни актове ще предложи ИАМН, за да се оптимизират процесите по донорството и трансплантациите, тъй като позитивна нагласа сред населението има, на което директорът на агенцията не даде отговор и подчерта, че „работят денонощно, но няма да се хвалят с постижения“.

Какво показват данните?

62% от българите одобряват донорството на органи, 40% от тях биха се съгласили органите им да бъдат дарени след смъртта им. Други 55% биха дарили орган на близък, ако това не застрашава живота им. Приблизително 1/3 от българите (32%) имат „някаква степен на запознатост с донорството“, напълно подготвени по темата са 5% от запитаните. Определящ фактор за запознатост с темата е образованието. Готовността за донорство е най-ясно изразена при респондентите на възраст между 30 и 60 г. При по-младата аудитория преобладаващият отговор е „не мога да преценя“.

Само 7% от запитаните се определят като напълно запознати със състоянието „мозъчна смърт“, при което може да възникне донорска ситуация. 8 от 10 души знаят, че това състояние е необратимо, две трети не са наясно с диагнозата.

26% от запитаните не биха се доверили на лекарската експертиза при определяне на мозъчна смърт. Недоверието нараства при по-ниско образованите и живеещите в малки населени места. Като причина за недоверието към диагнозата в най-голяма степен е страхът, че тя може да е грешна – това е проблем за 68% от анкетираните, а 60% нямат доверие в лекарите.

Сред причините за несъгласие органите им да бъдат дарени 42% посочват, че са неподходящи, тъй като са възрастни и/или имат заболявания; 38% се притесняват, че при подобно съгласие лекарите може да не направят необходимото, за да спасят живота им; друг аргумент е страхът от процеса.

39% от запитаните не биха били против, ако близките им вземат решение за даряване на органите им, дори без да са заявили съгласие приживе. Над 70% от респондентите обаче признават, че не са водили подобен разговор с близките си.

Констатираните нагласи сред българите бяха предмет на обсъждане от поканените официални лица, специалисти и представители на пациентски организации.

Какви са проблемите

„Ако искаме да развиваме донорството, трябва да решим как ще развиваме занапред темата, нужно е по-ясно разбиране в обществото, каза проф. Николай Габровски, заместник-директор на болница „Пирогов“. По думите, му основните проблеми се заключават в липсата на информация, доверие и комуникация. Запитан от OFFNews защо след смяна на координатора по донорство в „Пирогов“ донорските ситуации рязко са намалели, проф. Габровски подчерта, че има откази и само за последната година са четири.

В коментар по проблемите на донорските центрове той все пак спомена, че има необходимост от стимулиране на координаторите и болниците, в които има донорски ситуации.

Донорството и трансплантациите са огромни постижения, неведнъж съм посещавал болница „Лозенец“, където съм виждал реално какво може да се случи, какво чудо е да можеш да дадеш живот на друг човек, който е в тежко състояние, каза заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. Министерството на здравеопазването, заедно с ИАМН, продължаваме да работим по националната програма за насърчаване на донорството, провеждаме информационната кампания „Да! За живот!“, допълни той. По думите му, анализът на „Тренд“ ще доведе до следващи стъпки към положителна промяна на обществените нагласи.

Управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Петко Стефановски, посочи, че е участвал в „немалко донорски ситуации“ по време на практиката му в плевенската болница „Георги Странски“. „Хората не знаят, че със съгласието да дарят органи спасяват два-три живота“, добави той.

Цялата нормативна база в момента дава абсолютно поле за действие на колегите, ако има нещо, което трябва да се подобри, да се надгради, ние сме отворени, веднага може да ни бъде изпратено предложение. Единственото нещо, което аз бих вкарал в договора за управление на директорите на болници, които имат такива интензивни отделения, е задължение към тях, като функция, да съобщават всяка възможна донорска ситуация на „Медицински надзор“. Това трябва да стане ангажимент на мениджмънта. Никой не може да ме убеди, че в едно интензивно отделение няма поне двама или трима потенциални пациенти, които вървят към мозъчна смърт, каза за OFFNews зам.-министърът Бойко Пенков.

„Колкото повече познания имаме, толкова повече добрина можем да направим“, коментира изводите Йорданка Динева, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Тя съобщи, че в резултат на гласността на проблема, за която имат принос организираните от ИАМН събития, Столичната лекарска колегия е заявила желание да изпрати млади лекари в чужбина, за да бъдат обучавани в областта на органната трансплантация. Директорът на „Медицински надзор“ определи като позитивна крачка въведеното изцяло електронното подписване на документите свързани с регистърното производство, които ще бъдат публично достъпни за всички граждани и заинтересовани лица в портала за отворени данни към НЗИС.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Мижав интерес към блицконтрола със здравния министър в ресорната комисия

Все още не е решено дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации. Това каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов във времето за отговори на актуални устни въпроси, отправени от членове на Комисията по здравеопазването в рамките на заседанието на комисията, предаде БТА.

Блицконтролът към министъра протече при мижав интерес. Единствените народни представители, които имаха въпрос към здравния министър, бяха народните представители от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ д-р Александър Симидчиев и Васил Пандов и колегите им от „Възраждане“.

В отговор на въпрос защо са малко донорските ситуации и трансплантациите министърът заяви, че у нас има натрупан опит и във вариант на самостоятелна агенция по трансплантации, и в настоящия обединен вариант.

„Обсъждали сме темата в Министерството на здравеопазването, но все още не сме взели решение“ каза той.

По думите му наличният състав на служителите на агенцията е редуциран до минимума, а в същото време има сериозен обем дейност, която трябва да се извършва, което налага увеличаване на щатния състав на структурата.

„Има предимства в евентуалното решение да се разделят трансплантациите от одита, но това отново зависи от възможността за увеличаване на числеността на състава. В момента се извършва анализ и когато има решение, ще го предложим“, каза Кирилов.

На въпрос от Васил Пандов за увеличение на възнагражденията на медицинските сестри министърът отговори, че се работи по разчетите за държавните структури, финансирани от МЗ. „В търговските дружества са по-специфични нещата, но имаме предложения, които ще споделим след време, за да видим най-напред какви са възможностите за финансирането им“, посочи още министърът.

Как могат да се спрат фалшивите ТЕЛК решения бе питането на Маргарита Махаева от „Възраждане“, а Кирилов увери, че електронизацията на процеса постепенно ще изключи подобна възможност. С друг въпрос от „Възраждане“ бе повдигната темата за КОЦ Враца, където има усложнена процедура за лечение на пациентите. Здравният министър съобщи, че там все още тече проверка.

Исканата оставка на директорката на „Медицински надзор“ Иванка Динева и резултатите от вътрешната проверка в агенцията не бяха коментирани.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Подготвят отпадането на личната амбулаторна карта

амбулаторна карта

Снимка Скрийншот

Амбулаторна карта

Министерство на здравеопазването подготвя отпадането на личната амбулаторна карта (бел. ред. личен картон) на пациента.

Това става ясно от отговор на здравния министър Силви Кирилов на депутатски въпрос.

„По отношение на личната амбулаторна карта Министерство на здравеопазването е взело предвид отпадането на този хартиен процес и електронизацията му не е проблем, тъй като необходимите данни са съхраняват в Националната здравно-информационна система“, посочва Кирилов, предаде агенция „Фокус“.

По думите му за целта обаче трябва да се направят нормативни промени, които са свързани с други ведомства, като например Наредба № Н-16 за военномедицинската експертиза и за определяне на медицински изисквания за работа в Министерство на вътрешните работи и още седем нормативни актове.

„За три години България успя да постигне дигитална трансформация в сектора на здравеопазването, като една от целите е улесняване на гражданите при получаване на медицински услуги, отпадане на необходимостта да пренасят медицинска документация на хартия между отделните здравни заведения и администрации. Като примери в тази посока са електронните медицински бележки за ученици, профилактичната карта, медицинската експертиза и други“, става ясно още от думите на здравния министър.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Столични лекари ще преглеждат безплатно деца от Кърджали

Специалисти по детски болести от София ще преглеждат деца от Кърджали като част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи медици от болница „Пирогов“ и лекари от Столична лекарска колегия.

Това съобщиха за медиите от пресцентъра на Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Ат. Дафовски“ в родопския град, където ще бъдат извършвани прегледите.

В рамките на кампанията се предвижда в Кърджали да пристигнат над 10 детски специалисти, а инициативата е на кмета Ерол Мюмюн, съвместно с МБАЛ “Д-р Атанас Дафовски“.

Скринингът е безплатен, но с предварително записване. Целта е да се помогне на възможно повече деца и на техните родители, за това и профилактичната кампания е насрочена за почивен ден – 26 април (събота).

Сред специалистите са кардиолог, неврохирург, дерматолог, УНГ (уши, нос, гърло), офталмолог, уролог, хирург, травматолог, специалист по образна диагностика, по орална хирургия и стоматология.

Не за първи път Кърджали е част от Национална програма „Детско здраве – Пирогов“. Последно по нея бяха извършвани прегледи през 2022 г., когато бяха консултирани близо 500 деца до 18 години от региона.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 17 минути

Електрозахранването във Ветрино и Суворово е възстановено

Българияпреди 18 минути

Един човек е загинал, а 15 души са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Българияпреди 22 минути

В четири населени места в Антоновско няма ток

Българияпреди 24 минути

Общо 103 пожара в страната са загасени през последното денонощие, един човек е пострадал

Икономикапреди 28 минути

Председателят на СФС: България трябва своевременно да подготви предложения за проекти, които ще развива по инициативата за повишаването на отбранителните способности на Европа

Българияпреди 32 минути

Сняг е валял през нощта в Монтанско, пет машини са чистили пътищата

Българияпреди 33 минути

Пътищата в Силистренско остават отворени при зимни условия

Святпреди 34 минути

Приключи издирването на оцелели под рухналия покрив на нощен клуб в Санто Доминго; броят на жертвите достигна 221

Българияпреди 39 минути

Почистени и проходими са пътищата в област Разград след падналия сняг снощи

Българияпреди 46 минути

Всички пътища в област Шумен са проходими след снеговалежа снощи, Ришкият проход е отворен, съобщиха от Областното пътно управление

Българияпреди 50 минути

По темата „Актуално за вирусите и ваксините” ще говори проф. д-р Радка Аргирова в Ловеч

Святпреди 58 минути

Срещата за иранската ядрена програма утре ще покаже доколко е сериозен Техеран, заяви Държавният департамент на САЩ

Обществопреди 5 дни

13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година

Спортпреди 4 дни

Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие

Българияпреди 4 дни

Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев

Политикапреди 5 дни

Сачева: Борисов ще реши докога ще има правителство

Политикапреди 5 дни

ДСБ иска предварителни избори за кандидат-президент на демократите

Бизнеспреди 4 дни

Ще влязат ли САЩ в рецесия заради митата на Тръмп

Бизнеспреди 4 дни

Ще станат ли корабите новите чипове

Икономикапреди 4 дни

Магарешко и сирене от кобилешко мляко ще бъдат представени в първия за Враца фестивал на млечните продукти

Икономикапреди 4 дни

Българската агенция по безопасност на храните връчва предписания на търговците на агнешко месо в навечерието на Великден и Гергьовден

Българияпреди 3 дни

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

Бизнеспреди 5 дни

Марин Льо Пен атакува съдебната система след забраната за участие в избори

Българияпреди 4 дни

Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград

Новини