Здраве
След OFFNews и на депутат бе отказан достъп до проверката в Медицински надзор

Министерството на здравеопазването отказва да разкрие доклада от проверката на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ за дадени 360 хиляди лева за онлайн обучение на 47 души без обществена поръчка. Отказът е аргументиран с изпращането на одита на Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС).
Това съобщи във фейсбук профила си депутатът от „Продължаваме промяната“ Васил Пандов.
По-рано със същите аргументи OFFNews получи отказ за достъп до данните от проверката в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, предизвикана от разследване на медията.
Докладът бил изпратен на АДФИ и на ДАНС… и вече не може да бъде предоставен на народните представители. Не обсъждам състоятелността на тези мотиви, не е първият случай това мнозинство да крие нарушения (случая с отзоваването на полицаите при разбиването на контрабандния канал в Пловдив). Новината е, че ДАНС също е счела, че следва да направи проверка на „златното обучение на ИАМН“ и е изискала доклада.
Знаем, че ДАНС прави проверки с няколко цели – 1. Да изпълни надлежно законовите си правомощия и да защити националната сигурност; 2. Да потули случая с мотиви, че никой не може да го обсъжда, докато не приключи проверката, която продължава години; 3. Второто плюс създаване на тежка зависимост на проверяваното лице (директора на ИАМН) от ДАНС, което да изпълнява поръчки, вкл. неофициални на ДАНС. Неслучайно настоящият директор на ДАНС подаде оставка и агенцията преминава под прекия контрол на Пеевски. ИАМН може да бъде много добър инструмент на Пеевски за контрол на всички лечебни и здравни заведения в страната. Етап от пълзящата диктатура на Пеевски във всички сфери на държавно управление.
Аз вече поисках доклада от АДФИ и от ДАНС – готов съм да заложа срещу себе си дали ще го получа. Да припомним, че в миналото по искане на депутатите на Борисов и Пеевски ДАНС веднага е давала всякаква удобна информация. Ще видим дали така ще бъде и по моето искане. Ще ви държа информирани, написа Васил Пандов.
Какво установи разследването на OFFNews за „златния онлайн курс“
Обучителният онлайн курс „Бъдещето на органните трансплантации от трупни и от живи донори“ е проведен в два поредни уикенда през ноември 2024 г. Курсът е организиран от Centro Consorzi (Консорциум център) Италия и в него са обучени 47 медицински специалисти. За този курс ИАМН е платила 358 871,34 лв. От отговор на ИАМН след запитване по Закона за достъп до информация научихме, че центърът е авторитетна институция и място за обучение на медицински кадри със седалище Белуно.
Собствената ни проверка в сайта на Centro Consorzi и присъствието му в социалните мрежи установи курсове за преквалификация; езикови курсове; курсове за професионално ориентиране за завършващи средното си образование в сферата на дървообработването; лаборатория, която учи как да управляваме времето и приоритетите си; коучинг курсове за развитие на потенциала; семинари за животновъдството; курсове за безработни, кранисти, мотокаристи и дърводелци; обучения за предприятия и собственици на малък и семеен бизнес, курсове по безопасност.
Сред посочените специалисти, провели онлайн обучението, особен интерес предизвика проф. д-р Роберто Тарони, който повече от десетилетие се подвизава у нас и е част от екипа експерти на Centro Consorzi. „Медицински надзор“ го презентира като „психолог и социолог, специалист по психосоциални въпроси при донорство и трансплантациите, оказване на психологическа подкрепа за семействата на донорите и реципиентите“.
От сертификат на онлайн курса става ясно, че проф. Тарони е организатор и модератор на проведеното обучение.
Професорът има собствен сайт, активен е в социалните мрежи и не е трудно да се узнаят подробности за личността му. Оказва се, че той има минало на „зелена барета“ от Regimento dei lagunari „Serenissima“ – иначе казано Полк „Серенисима“ (италиански полк от морската пехота). От сайта му научаваме, че има практика като психолог, хипнолог, социолог, университетски преподавател и коуч, HR; организатор и модератор на обучения за мултидисциплинарни възможности и „преодоляване на предизвикателства“. Данни за опита му в провеждане на медицински курсове, както и за професурата му не бяха открити.
За изясняване на обстоятелствата по курса от медията беше отправено запитване до Консорциум центъра и г-н Тарони, но отговор не беше получен.
Цялото разследване можете да прочетете тук, тук и тук.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
На първо четене: И частните болници ще правят търгове за лекарства

И частните болници ще купуват лекарства след процедура по Закона за обществените поръчки. Това реши Народното събрание с приетия на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки. Вносител на промяната е парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).
Първоначално законопроектът беше отхвърлен с 87 гласа „за“, трима – „против“ и 50 – „въздържал се“, пише БТА.
След процедура по прегласуване, мотивирана от народния представител Божидар Божанов, законопроектът бе приет с 98 гласа „за“, шестима – „против“ и 81 – „въздържал се“. Промяната подкрепиха депутатите от „Възраждане“, „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“- ДПС, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“. Депутатите от ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“ гласуваха с „въздържал се“.
Законопроектът беше представен от вносителя Надежда Йорданова, която заяви, че целта е да бъде преодоляно едно грешно решение в Закона за обществените поръчки, а именно да бъдат изключени лекарствата, които се купуват от частните болници, но се заплащат със средства от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от приложното поле на Закона за обществените поръчки и съответно за тяхната покупка да не се прилагат състезателни процедури.
Йорданова каза, че по журналистически проучвания е установено, че за един и същ лекарствен продукт в частна болница се заплаща 26 пъти по-висока цена от тази, която се заплаща за същия лекарствен продукт в държавна или общинска болница, в която е извършена процедура за закупуването по Закона за обществените поръчки. Това означава, че по този начин фондовете на НЗОК се източват и отиват не по предназначение, добави тя. Оценката за това неправилно разходване на средства възлиза над 100 млн. лв. годишно, посочи Йорданова.
„Сто и шестнайсет болници са частни от общо 341 болници, или 34% от всички болници в страната“, добави Надежда Йорданова, която каза още, че действащото европейско законодателство за обществените поръчки не допуска подобно изключение.
С гласовете на цялата опозиция и на БСП беше приет на първо четене нашия законопроект за въвеждане на задължителни обществени поръчки за лекарства от частните болници, когато те се финансират с повече от 50% от бюджета на здравната каса. ГЕРБ не успяха да аргументират защо не подкрепят спазването на европейската директива. За неспазването ѝ в момента има и наказателна процедура срещу България. Това е важна стъпка за ограничаване на злоупотребите с парите на НЗОК и се надявам да не бъде блокирано второто четене на закона, коментира във фейсбук депутатът от „Да, България!“ Божидар Божанов.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Сестрите в болниците – два пъти по-малко от необходимото

Два пъти по-малко от нужното са медицинските сестри в лечебните заведения за болнична помощ у нас. Това показва анализ на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), представен на кръгла маса с тема „Проблемите на здравните грижи в България“
Общо за страната
Общият брой на медицинските сестри в България през 2024 г. е 21 984 и е с 30% по-малък в сравнение с 2015 г. Освен, че намаляват, като абсолютен брой, медицинските сестри са и повече от два пъти по-малко от средното за ЕС на глава от населението. 341 на 100 000 души население са били медицинските сестри през 2024 г. в България срещу 786 на 100 000 души население средно за ЕС.
По региони
Разпределението на медицинските сестри в страната е и неравномерно. Най-много са тези кадри в Северен централен и Северозападен региони – съответно 416 и 399 на 100 000 души население. Най-малко медицински сестри има в Южен централен и Североизточен региони – съответно 295 и 298 на 100 000 души население.
Болнична помощ
Броят на медицинските сестри в болничната помощ също намалява с годините, като вече е над два пъти по-малко от нужното, както според проекта на Медицински стандарт „Здравни грижи“, така и според средните показатели за ЕС.
През миналата година в лечебните заведения са работили 17 243 медицински сестри, което показва, че те са с 35% по-малко в сравнение с 2015 г. Броят им на 100 000 души население е бил 268 срещу 574 на 100 000 души население средно за ЕС или повече от два пъти по-нисък. Той се оказва и два пъти по-малък според заложените норми в проекта на Медицински стандарт „Здравни грижи“ на БАПЗГ, ако се съотнесе спрямо сегашния брой на болници в страната.
В края на миналата година Националната здравноосигурителна каса е имала договор за финансиране на 49 512 легла, необходимият брой медицински сестри за тях според проекта за Медицински стандарт по здравни грижи е 35 366 или два пъти по-голям от реално работещите в болниците. Още по-драматично е положението, ако се изчисли нужният брой на база всички легла в болниците – 55 724 по данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) за 2023 г. Тогава необходимият брой медицински сестри за лечебните заведения е 39 802.
Извънболнична помощ
Медицинските сестри не достигат и в извънболничната медицинска помощ, въпреки че тук през последните години имаме увеличение на броя им. Той се е повишил от 4 284 през 2015 г. на 4 705 през 2024 г. На 100 000 души население обаче у нас се падат 73 медицински сестри през миналата година срещу 212 медицински сестри средно за ЕС.
Възрастова структура
Освен че са недостатъчни, медицинските сестри в България са и с висока средна възраст. 20% от работещите в системата на здравеопазването са в пенсионна възраст срещу едва 4% средно за ЕС. Средната възраст за миналата година на медицинските сестри е била 49 години. Тя се е понижила с една година спрямо 2015 г., но не защото в системата са влезли достатъчно млади кадри, а защото по биологични причини са я напуснали специалисти в напреднала възраст.
Динамика
Че няма достатъчно нови попълнения в системата показва и броят на завършилите студенти по здравни грижи. Въпреки че местата за прием в университетите не намалява, броят на завършилите сестри е по-нисък заради липсата на интерес към професията. А голяма част от завършилите, дори не се регистрират в БАПЗГ, защото директно се ориентират към работа в чужбина или извън системата.
Дефицит и качество на грижите
Съществува пряка връзка между кадровия дефицит и качеството на оказваните здравни грижи в една система. Липсата на 50% от нужните медицински сестри в страната засяга важни елементи на медицинските услуги, които пациентите получават, като тяхната ефективност, ориентираност към всеки отделен индивид, еднаквост за всички независимо от социалния статус, регион, възраст, пол, религия и др., достатъчност, навременност, ефикасност и безопасност. По данни на СЗО за 2023 г. един на всеки десет пациенти е бил увреден по време на лечение, а 3 милиона са смъртните случаи на година поради оказването на небезопасна медицинска помощ. В страните с ниски и средни доходи 4 на 100 души умират от небезопасни медицински грижи. В същото време 50% от тези вреди са предотвратими, смятат от СЗО.
Здравна политика
За да се ограничат тези лоши практики в България и да се преодолее кадровият дефицит сред специалистите по здравни грижи, БАПЗГ от години предлага редица мерки и нормативни промени. Сред тях са приемане на Медицински стандарт по здравни грижи; реализиране на правото и възможността БАПЗГ да стане договорен партньор на НЗОК, осигуряване на финансиране от НЗОК на амбулаторните практики за здравни грижи за всички групи пациенти, прецизиране на алгоритмите по здравни грижи в болничната и извънболничната помощ, остойностяване на дейностите по здравни грижи и на труда на специалистите по здравни грижи.
Необходимо е залагане на изисквания за минимален брой медицински сестри в болниците за сключване на договор с НЗОК и въвеждане на автономно управление по здравни грижи в болниците. За съжаление досега нито едно от тези искания не е било прието, а системата е оставена да функционира в увеличаващ се кадрови дефицит, без нужните стандарти и контрол, отчитат от БАПЗГ.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Кампанията за скрининг на рака на маточната шийка: 2 млн. лв. за 20% обхват

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира около 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна 12 милиона лева.
Кампанията се отличава с липсващ коефициент на полезно действие, казва Лилия Асенова от Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка в коментар за БНР.
В последните 3 месеца на 2024-та година лечебни заведения от всички 28 области у нас предлагаха безплатни прегледи на жени между 20 и 49 години, независимо от осигурителния им статус. Единствено здравноосигурените между 30 и 39 години бяха изключени от скрининга, тъй като имали право на профилактичен преглед с направление. Прегледите започнаха със закъснение там, където се забави сключването на договори със здравните заведения.
„Скринингът има за цел да открива изменените клетки в най-ранен стадий, когато изменените участъци могат да бъдат лекувани. След като веднъж се е развил рак на маточната шийка, лечението става много по-трудно и малко успешно. Във Великобритания скринингът е въведен още през 80-те години и спасява около 5000 жени всяка година от тежко заболяване“, казва Лилия Асенова, преминала по пътя на това раково заболяване.
Според нея, България страда от липсата на организирани скринингови прегледи и има нужда от национална скринингова програма, а не от кампания, каквато е направило министерството.
„Не знам колко жени са били уведомени за това. В сайта на МЗ бяха изписани всички болници, които предлагат такива прегледи. След това, ако има нещо сериозно, кой е уведомил тази жена, че има проблем, кой я е насочил? Има кампанийност без коефициент на полезно действие.“
В информация на здравното министерство се посочва, че за първи път е реализирана толкова мащабна информационна кампания, в хода на скрининговата кампания.
Похарчени са 2 милиона лева за клипове, завъртени по радиостанции и телевизии, за билбордове и плакати, разположени по извънградските пътища, както и в големите градове и столичния градски транспорт.
Най-силно впечатление правят изплатените 1 милион лева на трите национални телевизии, за да излъчват клип в последните 3 седмици от провеждането на прегледите. Според Лилия Асенова това са пари на вятъра.
МЗ готви две нови скринингови програми
Директорът на дирекция „Опазване на общественото здраве“ към здравното министерство Илия Тасев защити резултатите от кампанията. Той подчерта, че макар числото да изглежда ниско, трябва да се отчете времевият период, в който е проведена инициативата.
„Ако този успех, който е бил постигнат, го умножим по 12 месеца за една цяла календарна година, нещата не изглеждат толкова трагично, колкото се представят“, посочи Тасев. Той акцентира и върху това, че „над 17 000 жени са имали достъп до безплатна скринингова програма“.
Това, според него, не е за подценяване, тъй като целта на кампанията е била именно да се повиши достъпът и осведомеността.
От данните, предоставени от министерството, става ясно, че по време на скрининга са установени 770 отклонения, които са насочени за допълнителни изследвания. Това се разглежда като положителен резултат в посока на ранното откриване на заболявания.
Тасев обяви, че дейностите ще продължат и през 2025 г., с разширен обхват и нови акценти. Оперативният съвет към Националния план за борба с рака вече е предложил нови две скринингови програми — едната отново за рак на маточната шийка при жени на възраст 25–65 години, а другата за рак на дебелото черво при хора на възраст 45–75 години.
„Тези дейности ще бъдат продължени от страна на Министерството на здравеопазването и занапред с нови скринингови програми, които ще обхващат здравата част от населението“, подчерта Тасев.
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева