Здраве
Скрита камера: Диагностицират ли се тумори с биорезонанс?

Широко рекламиран метод за диагностика на тумори с биорезонанс подвежда пациенти, че консултацията с лекар е излишна. Някои от тях са убедени, че не им се налага да направят дори кръвни изследвания, защото „уредът им дава пълна кръвна картина“.
„Специалистът“, който разчита това изследване, насочва към лечение, което обикновено е свързано с прием на някакви хранителни добавки. Т. нар. „алтернативен метод“ за диагностика се представя като елиминиращ всякаква нужда от традиционна медицина. За иновативната „диагностика“ се заплащат между 130 и 580 лв.
Пациентка, заплатила солидната сума твърди, че е била подведена от жена, извършваща диагностика с биорезонанс, че има мозъчен тумор. Медицинско изследване с ядрено-магнитен резонанс обаче не е потвърдило „диагнозата“.
Експеримент със скрита камера на Нова телевизия показва ефективен ли е наистина препоръчваният биорезонанс. Мнима пациентка посещава една от „специалистките“, която ѝ обяснява, че може да открие не само какви заболявания има в момента, а и какви могат да се отключат в бъдеще. Софтуерът акумулира данни „на ядрено, клетъчно, ДНК ниво“.
Оказва се, че „умният уред“ е „руска разработка, с която се проверява здравословното състояние на космонавтите“.
„Софтуерната диагностика“ установява проблем с дванадесетопръстника, начеваща язва, „преплеснат“ диск между 4 и 5 прешлен, лека респираторна инфекция, наличие на бактерия, дефицит на витамин В. За бактерията се препоръчва антибиотик, но няма как да се издаде електронна рецепта, няма и амбулаторен лист, затова се препоръчва хранителна добавка. По време на диагностиката „пациентката“ записва установените здравословни проблеми на ръка.
Посещение при друг „диагностик“ открива при същата „пациентка“ съвсем други проблеми – напрегнати бъбреци, износени стави, паразити, гъбички, бактерии „между ставите“. След като заплаща 130 лв. „пациентката“ си тръгва с 40 листа биорезонансна диагностика. Методът се рекламира като 90-92% надежден.
„Донка Ви е гледала на ръка“
„Изследванията“ от биорезонансите екипът консултира с д-р Мирослав Ненков.
Дали е биорезонанс или Донка ви е гледала на ръка, няма значение в случая. Описали са толкова драматична клинична картина, че ако наистина имахте тези увреждания сега с Вас нямаше да си говорим. Хвърлили сте 130 лв. на боклука. Това е опасна практика, защото човек може да се побърка, коментира д-р Ненков.
Назначените за проверка конвенционални изследвания и ядрено-магнитен резонанс впоследствие не установяват нито един от споменатите от биорезонансите здравословни проблеми.
Законно ли е?
Адвокатът по медицинско право Мария Шаркова е категорична, че всяка реклама, в която човек обещава, че чрез този метод може да се диагностицира заболяване, е в противоречие със закона.
„Ако твърдят, че ви поставят някаква диагноза или ви изследват с този апарат и включително ви предложат някакъв вид терапия, това само по себе си вече е нарушение”, казва Шаркова и предупреждава, че при такъв преглед човек трябва да изисква амбулаторен лист.
Къде е държавата?
Разследването установява, че няма нито уеднаквена практика, нито висока степен на контрол от страна на РЗИ. Според РЗИ-София това е законен метод и всеки човек, който е регистриран при тях, подлежи на контрол. Според председателя на РЗИ-Кюстендил обаче – контролът върху биорезонансната диагностика не зависи от здравната инспекция, защото методът не е законен.
Това противоречие остава неизяснено, а здравното министерство все още не е отговорило на въпроса дали някога изобщо са били глобявани хора, които нарушават закона, рекламирайки биорезонансната диагностика, както и такива, които го правят без нужното медицинско образование.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Засилват координацията между институциите за повече трансплантации

Организиране на специализирани обучения в страната и чужбина, насочени към лекари от трансплантационните центрове, координатори по донорство и специалисти от центровете за спешна медицинска помощ, бяха сред акцентите на работна среща в Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН), съобщиха от агенцията.
Целта е да се повиши на професионалната квалификация и координация между звената, ангажирани в процеса на донорство и трансплантации в България.
Срещата е организирана от Иванка Динева, изпълнителен директор на ИАМН, а участие са взели доц. Петко Стефановски, управител на Национална здравноосигурителна каса – НЗОК, д-р Иван Маджаров, зам.-председател на Български лекарски съюз (БЛС), д-р Ваньо Витков, зам.-председател на Столична Колегия на БЛС, проф. Венцислава Пенчева, зам.-ректор на Медицински университет – София, Петър Цинцарски от Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), Български младежки Червен кръст / Bulgarian Red Cross Youth и представители на университети от страната.
Участниците са се договорили да изготвят график за предстоящи съвместни събития, свързани с популяризирането на донорството и развитието на трансплантационните програми в България.
Инициативите ще включват информационни кампании, научни форуми и обучения, насочени към обществото и медицинската общност.
Присъстващите на срещата се обединиха около необходимостта от анализ дали разработването на нови амбулаторни процедури биха подобрили дейностите по донорство и трансплантации. Анализът ще установи дали процедурите биха се отразили върху проследяването на пациентите в листата на чакащите за трансплантация, както и тяхното следтрансплантационно наблюдение. Освен това ще се разгледат възможностите процедурите да могат да насочат фокуса към качеството на грижите и дългосрочните резултати, съобщават от ИАМН.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
ЕК създава съвет за киберсигурност в здравеопазването
Снимка БГНЕС
Европейска комисия
Европейската комисия отправи днес покана към европейски специалисти да се присъединят към нов консултативен съвет по киберсигурността в здравеопазването. Предвижда се съветът да се състои от 15 специалисти, които да работят за защитата на компютърните системи на болниците в ЕС, предаде БТА.
Специалистите ще дават съвети на ЕК и европейския център по киберсигурност, за да се приложи техният опит в опазването на компютърните мрежи и да се осигури бърза реакция при необходимост от защита на данните на пациентите и продължаване на работата по предоставяне на здравни грижи в случай на посегателство. В съобщение на ЕК се отбелязва, че това е необходимо на фона на нарастващите кибератаки.
Участниците в съвета трябва да имат поне осем години опит в здравеопазването или киберсигурността. Те ще се събират поне веднъж годишно и ще работят без възнаграждение в лично качество, или като представители на организации в посочените области, с мандат от две години, който ще може да бъде подновяван. Кандидатурите се очакват до 23 май, се допълва в съобщението.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Откриха причинителя на чревните инфекции в Банско

Повишената заболеваемост от стомашно-чревни разстройства в Банско е причинена от норовируси. Това показват пробите от отпадната и питейната вода, които изследва екип експерти от групата „Микробиологични рискове в околната среда“ при СУ „Климент Охридски“.
Пробите са взети на място на 23 април и са изследвани в същия ден, уточняват учените.
В отпадната вода на града са идентифицирани норовируси, генотип GII, в количество от около 1000 вирусни копия/мл. В по-ниски концентрации са открити ентеровируси. Предвид клиничното състояние на заболелите, е голяма вероятността норовирусите да са причинител на настоящата епидемия, посочват от „Микробиологични рискове в околната среда“.
В питейната вода не са открити вирусни или бактериални патогени, а индикаторните химични показатели също са в норма.
Заразяването с норовируси води до некървава диария, повръщане, болки в стомаха, температура и понякога главоболие, които обикновено преминават до 48 часа, а усложненията са редки. Патогенът се разпространява по фекално-орален път, т.е. заразена храна или вода, близък контакт с болни или аерозоли отделяни от тях, споделяне на малки общи помещения и др.
Важно е да се знае, че норовирусите са устойчиви на спиртните препарати за дезинфекция. Няма специфично лечение. Основната превенция е поддържане на добра лична и обществена хигиена, която започва с правилно измиване на ръцете с вода и сапун, подчертава Сергей Иванов, член на екипа учени.
„Микробиологични рискове в околната среда“ е част от проекта SUMMIT на Софийския университет. Лабораторията е единствената в България която изолира и идентифицира вируси от околната среда. Основната дейност е мониторинг на отпадните води за наблюдение на епидемиологичната обстановка в големите градове на България.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 7 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Святпреди 4 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 4 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Святпреди 1 седмица
Марко Рубио е обсъдил Украйна със Сергей Лавров, съобщи държавният департамент