Свят
Сирийският лидер и ливанският премиер обсъдиха делимитирането на границата между двете страни след прекратяването на огъня

Сирийският лидер Ахмед аш Шараа и ливанският министър-председател Науаф Салам, който е на посещение в Сирия, обсъдиха днес делимитирането на границата между двете държави по суша и вода, близо месец след споразумението за прекратяване на огъня, предаде Ройтерс.
„Тази визита отваря нова страница във взаимоотношенията на двете страни на основата на взаимното уважение, възстановяването на доверието и добросъседството“, посочи Салам в изявление, разпространено от неговата канцелария.
Откакто на 8 декември миналата година бунтовнически групировки свалиха от власт сирийския президент Башар Асад – съюзник на Иран и на ливанската шиитска групировка „Хизбула“, планинските гранични райони на двете страни се превърнаха в арена на ожесточени взаимни нападения.
Последните сблъсъци бяха миналия месец, когато силите на новата сирийска власт влязоха в размяна на огън с ливански военнослужещи и въоръжени групировки в Североизточен Ливан.
Сирия обвини бойци на „Хизбула“ в навлизане на нейна територия, припомни Ройтерс. Шиитското движение отхвърли тези твърдения.
Двете страни обсъдиха днес и участта на арестуваните или обявените за изчезнали ливанци в Сирия. Ливан твърди, че над 700 негови граждани са в сирийски затвори в резултат от намесата на Сирия в гражданската война в Ливан между 1975 и 1990 г.
По време на по-голямата част от половинвековното управление на фамилия Асад Сирия имаше значително влияние върху събитията в Ливан, като поддържаше военно присъствие там близо 30 години.
Лидерите на Сирия и Ливан се споразумяха днес да си сътрудничат и в икономическата сфера, допълва Ройтерс.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Премиерът на Словакия отхвърли призивите на ЕС да не отива в Москва за парада на 9 май

Проруският премиер на Словакия Робърт Фицо отхвърли призивите на ЕС да не отива в Москва за военния парад по време на церемониите, с които се отбелязва краят на Втората световна война, предаде Асошиейтед прес.
Призивът беше отправен от дипломат номер едно на ЕС, естонката Кая Калас. Фицо определи това като неуважително
Премиерът на Словакия на няколко пъти обеща, че ще бъде на парада в Москва на 9 май, с който ще се отбележи 80-ата годишнина от победата над нацистка Германия през Втората световна война.
В понеделник след срещата на външните министри на страните от ЕС, състояла се в Люксембург, Кая Калас каза, че на нея е било обсъдено и много ясно заявено от някои страни, че всяко участие в парада за 9 май в Москва няма да бъде прието с лека ръка, предвид това, че Русия води наистина пълномащабна война в Европа. Калас добави, че на срещата е било ясно заявено нежелание която и страна кандидатка за членство също да присъства на церемониите на 9 май в Москва. Калас призова страните членки да изпратят представители в Киев, за да покажат солидарност с Украйна.
„Госпожа Калас, бих искал да Ви информирам, че аз съм законен премиер на Словакия, една суверенна страна. Никой не може да ми заповядва къде да отида или не“, заяви Фицо и каза, че ще пътува до Москва, за да отдаде почит на войниците от Червената армия, които са освободили неговата страна и другите жертви на нацизма.
Възгледите на Фицо за войната на Русия в Украйна се различават рязко от тези на повечето европейски лидери. Словашкият министър-председател се върна на власт миналата година, след като неговата лява партия „Смер“ спечели парламентарните избори с проруска и антиамериканска платформа. Оттогава насам той прекрати военната помощ на страната си за Украйна, обяви се против санкциите на ЕС срещу Русия и обеща да блокира присъединяването на Украйна към НАТО. За разлика от много западни политици, Фицо не е посещавал Киев от началото на руската пълномащабна инвазия преди повече от три години.
Срещу проруската позиция на правителството на Фицо и срещу други негови политики имаше големи протести в Словакия.
Източник: БТА
Свят
Обама похвали Харвардския университет за позицията му срещу Тръмп

Бившият президент на САЩ Барак Обама похвали елитния Харвардски университет за позицията му срещу Доналд Тръмп, предаде ДПА.
Демократът, който е бивш възпитаник на Харвардския университет, заяви, че „Харвард е дал пример на други висши учебни заведения, като е отхвърлил незаконния и груб опит за потискане на академичната свобода и същевременно е предприел конкретни стъпки, за да гарантира, че всички студенти ще се възползват от една среда на интелектуални изследвания, сериозни дебати и взаимно уважение.
Харвардският университет отказа да въведе промените, изисквани от Тръмп, в това число и такива, касаещи приема на студенти. В отговор правителството замрази финансирането за Харвард в размер на милиарди долари. Тръмп заплаши Харвардския университет, че може да бъде лишен от освобождаването от данъци и да бъде облаган с данъци като тези за политически субект. Той обвини университета, че разпространява левичарска идеология.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Руските кибератаки се засилват преди президентските избори в Полша, заяви полският министър на дигитализацията

Руските кибератаки се засилват преди президентските избори в Полша, заяви полският министър на дигитализацията Кшищоф Гавковски, предаде Франс прес.
От началото на годината всеки ден има все повече и повече кибератаки. Само вчера е имало близо 2000 подобни инцидента в страната, разказа министърът пред полската телевизия ТВН 24. Той добави, че месечно има шестдесет хиляди или седемдесет хиляди атаки.
Киберщурмовете са насочени срещу различни публични услуги, като електроподаването или водоснабдяването, като според него зад тези атаки стоят руските служби и се опитват по този начин да предизвика паника в страната.
Министърът каза, че руското военно разузнаване се опитва да набере агенти, които да оказват влияние, като им плаща по 3000-4000 евро месечно за десетина дни работа. Тяхната задача е да разпространяват дезинформация.
Гавковски каза, че защитата на институциите, отговорни за изборите в Полша, е подсилена са укрепени групите за превенция на дезинформацията, затегнат е надзорът на паричните потоци и е засилен диалогът с кандидатите за президенти.
„Кандидатите на няколко пъти вече получиха информации относно критични ситуации за тях“, каза министърът.
В началото на месеца премиерът Доналд Туск каза, че е имало кибератака срещу информационната система на неговата партия, която той приписа на чужда намеса с приближаването на изборите на 18 май.
Кметът на Варшава Рафал Тшасковски, кандидат за президент от партията на Туск, е сочен за фаворит на изборите. Но той се противопоставя на кандидати националисти или от крайната десница, които не крият резервите си относно Украйна.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия