Икономика
Синът на президента на САЩ – Доналд Тръмп-младши, пристига в София за участие в бизнес форум

Синът на президента на САЩ – Доналд Тръмп-младши, ще посети София за участие днес в бизнес форум, организиран от глобалната платформа за дигитални активи „Нексо“ (Nexo), съобщиха от компанията.
Във форума ще участва и министърът на науката и технологиите на Израел Гила Гамлиел, която също ще бъде на посещение у нас.
Форумът Trump Business Vision 2025 събира световни лидери за стратегически диалог относно интеграцията на технологиите и финансите, и задълбочаващото се партньорство между американския бизнес и глобалния капитал, посочват организаторите.
Първото официално бизнес посещение на Доналд Тръмп-младши в България е доказателство за нарастващото международно икономическо сътрудничество. Със световно утвърден опит в областта на недвижимите имоти, развитието на глобални марки и стратегическата експанзия, той ще сподели визията си за мащабния бизнес и потенциала на нововъзникващите пазари, се отбелязва в съобщението.
Министър Гамлиел, застъпник на науката, иновациите и устойчивото развитие, ще представи визията на Израел като водеща световна иновативна сила. Нейното участие подчертава глобалния диалог в контекста на ускорената дигитална трансформация, посочват още организаторите.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
В този по-рисков свят за България е още по-важно да бъде в еврозоната, заяви в интервю за БТА управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева

В този по-рисков свят за България е още по-важно да бъде в еврозоната, заяви в интервю за БТА управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в края на Пролетните срещи на Световната банка (СБ) и МВФ, състояли се тази седмица във Вашингтон.
Според нея страната ни трябва да изпълни критериите за членство и да използва тази възможност, за да подсили конкурентоспособността си.
Георгиева акцентира и върху необходимостта от реформи в пенсионната и данъчната система, за да се гарантира дългосрочна устойчивост.
По отношение на срещите на СБ и МВФ управляващият директор на Фонда посочи те са „винаги полезни с това, че нашите страни членки имат възможност да обсъдят състоянието и посоките на световната икономика заедно и по този начин да подобрят разбирането си за това накъде върви светът“.
Следва пълният текст на интервюто:
Г-жо Георгиева, приключи основната част от Пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка, какви са Вашите изводи?
– Пролетните и годишните срещи на Фонда и Световната банка са винаги полезни с това, че нашите страни членки имат възможност да обсъдят състоянието и посоките на световната икономика заедно и по този начин да подобрят разбирането си за това накъде върви светът.
Винаги е важно, но е още по-важно в сегашните условия на висока несигурност.
Трябва да се отбележи обаче, че срещите започнаха при първоначално по-високи нива на напрежение, но в техния край нещата бяха по-спокойни.
Най-общото е, че резултатите от срещите са в три посоки.
Първата е, че общото разбиране е, че растежът се забавя и причините за това забавяне помагат да се обединят страните членки (на Фонда, общо 191 по света – бел. авт.) за това какво трябва да се направи. За мен беше много окуражително да чуя от много от министрите и от гуверньорите на централните банки яснота за това, че в условията на икономика, която е по-често засегната от шокове и кризи, те осъзнават, че трябва преди всичко да направят собствените си страни по-устойчиви. Това означава да не отлагат тези реформи, които ще помогнат на държавите им да имат по-добри условия за развитие и по-голяма устойчивост на това, което се случва извън тях.
Преди да започнат срещите, използвах една фраза – „подредете си къщата“ (get your own house in order). Какво ще значи това „подредете си къщата“ – като израз го чух от много от министрите, от много от гуверньорите като нещо, което те разбират, че не може да се отлага.
Ние виждаме, че в Европейския съюз неща, които изглеждаха невъзможни преди, сега са възможни. Германия реформира своята „дългова спирачка“. Препоръките от доклада на Марио Драги имат голям шанс за реализация, което значи банков съюз, капиталов съюз и елиминиране на пречките за растежа вътре в Европа. Това е много важен резултат за осъзнаването, че нямаме време за губене, че трябва да се действа решително „вкъщи“.
Вторият извод е, че трябва да има възможност за открит разговор, за открит диалог, за това накъде трябва да върви светът от гледна точка на търговска политика и осъзнаване на това, че свят без правила е хаотичен.
Такъв свят би бил много опасен за всички и фактът, че сме в многополюсния свят днес, защото не сме там, където бяхме в миналото, също имаме нужда от принципи, имаме нужда от предсказуемост, имаме нужда от правила.
В този контекст бях положително впечатлена от единството на нашите страни членки за това накъде трябва да се върви, а именно да не живеем в свят без правила, без принципи.
Третият резултат от срещите е – диагнозата за това къде сме и накъде вървим, за всички сега е ясна. Къде сме? Спад на перспективите за растеж, обхващащ икономиките на страните, генериращи 85 на сто от световния брутен вътрешен продукт. Да си спомним, че тревогите на миналите срещи бяха за нисък растеж и висок дълг, сега икономиките се забавят дори още повече. На този фон новите мита, които Съединените щати възнамеряват да наложат, макар че не е много ясно къде ще приключи и ще приключи ли този разговор, са проблем, но още по-големият проблем е непредсказуемостта. Това беше и думата на седмицата. Тази несигурност значи, че инвеститорите не инвестират, а потребителите не харчат. Така ние дадохме сигнал, че икономическият растеж се забавя глобално от 3,3 на 2,8 на сто, но също така и в нашите анализи се видя, че вероятността от рецесия нараства от 17 на 30 на сто. Не предвиждаме рецесия засега, но не изключваме, че при едно влошаване на ситуацията това би могло да се превърне в реалност.
Казахте, че Европа започва да се променя и една от стъпките в това е желанието да се харчи повече за отбрана, за отбранителни способности. Виждаме реформата, която направи Германия в тази област. Как смятате, че това харчене за отбрана в Европа и България включително трябва да се случи, защото все пак това са допълнителни разходи?
– Много високо оценяваме решението на Германия, защото това помага много на цяла Европа. Без решението на Германия да реформира дълговата спирачка, фискалният натиск върху Европа би бил много голям.
Какво ще бъде влиянието, зависи от две неща. Първото е – за какво и как се харчат тези пари. Ако те се харчат за стимулиране на производството вътре в Европа и за развитие на изследователската дейност, въздействието върху растежа в краткосрочен и дългосрочен план ще бъде положително. Припомням, че американската икономика получи огромна инжекция от високите инвестиции в развойна дейност, свързана с отбраната, чиито продукти след това преливат в гражданския сектор.
Това за Европа е много важно, защото тя изостава от САЩ по отношение на производителността на труда. ЕС изостава, защото европейската икономика не е толкова иновативна, колкото американската.
Вторият аспект на повишените разходи за отбрана – ще зависи доколко внимателно се приоритизират други разходи. Ако ЕС се преориентира към това да намали разходи в области, които не допринасят за нарастване на икономическата сила, това би било позитивно за Общността.
Разбира се, трябва много да се внимава, защото ако се ориентират тези разходи към внос от други места, а не за засилване на местната икономика, ефектът няма да е толкова голям.
За Европа всичко казано по-горе е важно, но много по-важно е да премахне пречките за движение на труд, капитал, стоки и особено на услуги във вътрешния пазар.
Днес 300 млрд. евро спестявания на европейските граждани работят за американската икономика. Ако ЕС успее да създаде по-добре итегриран капиталов пазар, особено ако има амбицията да го направи заедно с Великобритания, тогава тези пари е по-вероятно да работят за Европа.
Един от позитивите от последните месеци е, че Европейският съюз и Великобритания търсят и намират пътища за икономическа координация и сближаване. Разбира се, Европа трябва да мисли за контакти със съседите, но и за такива с други части на света. Повече търговия с Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН), Канада, Австралия, Нова Зеландия, с африкански страни.
Как виждате България по пътя й към еврозоната?
– България е на много решително място по този въпрос и това, което трябва да прави страната, е да бъде много внимателна в следващите месеци, така че критериите за влизане в еврозоната да бъдат спазени.
Преди беше важно за България да влезе в еврозоната. Сега е още по-важно, защото ние виждаме, че обединяването на Европа е фактор за повишаване на нейната конкурентоспособност в един бързо променящ се свят. Виждаме и че еврото става по-привлекателно в този многополюсен свят. Така за България и преди беше важно да намали трансакционните разходи, да увеличи привлекателността на икономиката си, но в този по-рисков свят е още по-важно да бъдем в еврозоната.
Редица мисии на МВФ, а и вие лично, сте изказвали мнение за преглед на данъчната система у нас. Смятате ли, че това и сега е необходимо предвид и обявеното намерение на управляващите за преразглеждане на пенсионния модел?
– Знаем, че пенсионната система няма да издържи, ако не се вземат мерки за нейното укрепване. България е застаряваща нация и ако искаме да се плащат пенсии в бъдеще, ние трябва да се грижим за това сега. Инструментите за това са увеличаване на пенсионната възраст и подобряване на финансовия баланс на системата. Това са разумни и правилни стъпки. МВФ в рамките на тези срещи публикува доклад за демографията в света, в който констатацията е, че в страните със застаряващо население трябва да се полагат повече грижи за това хората да бъдат здрави и трудоспособни по-дълго време. Девизът е „седемдесетте са новите петдесет“ и аз съм доказателство за това.
По отношение на данъчната система всяка страна трябва периодично да преглежда балансите си и дали политиките, които действат в момента, гарантират в достатъчна степен възможността на страната да засили своя потенциал. И да, смятам, че трябва да се преразглежда периодично решението за плоския данък. Дали той ще се промени, или не, ще стане ясно, след като внимателно се преценят ползите и рисковете от такова решение.
Източник: БТА
Икономика
Повечето основни хранителни стоки, плодовете и зеленчуците поскъпват и през тази седмица на борсите у нас, сочат данни на ДКСБТ

Повечето основни хранителни стоки, плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас и през тази седмица, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,45 процента до 2,407 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,418 пункта. Базовото равнище на ИТЦ – 1,000 пункта, е от 2005 година.
Спрямо предходната седмица се отчита спад в цената на сиренето, яйцата, олиото и маслото.
Пилешкото месо поскъпва с 0,8 на сто до 6,75 лева за килограм. Кашкавалът „Витоша“ е нагоре с 0,3 на сто до 18,47 лева за килограм, докато кравето сирене поевтинява с 0,9 на сто до 11,44 лева за килограм.
Цената на прясното мляко (3 процента масленост) се повишава с 0,1 на сто до 2,40 лева за литър, а на киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) пада с 0,4 на сто до 1,40 лева за кофичка от 400 гр.
Яйцата (размер М) са по-евтини с 4,8 на сто и се търгуват по 0,35 лева за брой на едро. Поевтинява и кравето масло (пакетче от 125 грама), с 1,2 на сто, като то се предлага по 3,13 лева за брой.
Цената на ориза се покачва с 0,6 на сто до 3,35 лева за килограм, а на лещата – с 1,3 на сто до 4,50 лева за килограм. Зрелият фасул е надолу с 0,1 на сто до 4,42 лева за килограм. Цената на брашното тип 500 се вдига с 1 на сто до 1,48 лева за килограм. Захарта поскъпва с 1,3 на сто до 1,81 лева за килограм, а олиото е надолу с 0,8 на сто до 3,21 лева за литър.
Според данните плодовете и зеленчуците, наблюдавани към момента от ДКСБТ, без ябълките, картофите и зеления пипер, поскъпват на борсите у нас през седмицата.
От зеленчуците най-значително и през тази седмица поскъпва зелената салата, която е с 21,4 на сто нагоре и се търгува по 1,05 лева за брой.
Поскъпват и зелето – с 8,5 на сто до 1,75 лева за килограм, морковите – с 5,1 на сто до 1,29 лева за килограм, както и зрелият лук кромид – с 6,8 на сто до 1,29 лева за килограм.
Вдига се също и цената на пресните картофи – с 4,1 на сто и те се търгуват по 4,10 лева за килограм, на доматите – с 4,3 на сто до 3,08 лева за килограм, на краставиците – с 2,8 на сто до 2,96 лева за килограм, на репите – с 1,2 на сто до 1,06 лева за брой. По-евтини са картофите – с 0,5 на сто до 1,37 лева за килограм и зеленият пипер – с 2,9 на сто до 5,58 лева за килограм.
От плодовете, портокалите поскъпват с 1,1 на сто до 2,23 лева за килограм, лимоните – с 0,9 на сто до 2,74 лева за килограм, бананите – с 1,7 на сто до 2,91 лева за килограм. По-евтини са ябълките – с 1,3 на сто и те се търгуват по 1,86 лева за килограм.
Все още в бюлетина на ДКСБТ не е отразена цената на ягодите, които вече се предлагат по магазините у нас.
Източник: БТА
Икономика
Кандидатствате за работа? Изкуственият интелект идва на помощ

В продължение на десетилетия нещата се развиват по един и същи начин: ако искате нова работа, пишете мотивационно писмо. Но все по-често това вече е излишно. Все повече кандидатстващи за работа използват изкуствен интелект (ИИ) за представянето на своите кандидатури. Компаниите също по-засилено използват ИИ, за да намерят правилните кандидати, разказва репортаж на нидерландската телевизия Ен О Ес.
Кандидатите за работа използват технологията за изготвяне на автобиографии и мотивационни писма, както и за подготовка за самите интервюта. За работодателите, които провеждат интервюта, има дори аватари с ИИ. Това обаче повдига въпроса дали ИИ прави процеса на кандидатстване за работа по-справедлив или по-непрозрачен.
Когато пишете мотивационно писмо, невинаги е лесно да се изразите добре писмено. Джаки Ведър (18 г.) осъзнава това твърде добре. „Наистина съм много зле в този вид „преструващо се“ писане“, разказва тя. „Затова помолих „ЧатДжиПиТи“ (ChatGPT): „Напиши ми моята автобиография“. И той го направи право в целта“.
Джаки не е единствената, разкрива репортажът на нидерландската телевизия. Според експерта по кандидатстване за работа Алтие Винсент това е съвременната версия на това да помолиш леля си или съседката си за помощ. „Хората смятат, че писането на мотивационни писма е трудно. Сега вместо член на семейството им помага чатбот“.
Джуре Холтроп, водещ изследовател в университета в Тилбург, също вижда възможности: „ИИ може да помогне да представите качествата си с по-добри думи. Ако сте честни с него, увеличавате шансовете си“, обяснява експертът.
Цифрови посредници
Някои компании внедряват ИИ от своята страна в процеса на наемане на кандидати за работа. Платформата „УиЛавХюманс“ (Welovehumans) позволява на кандидатите да разговарят с аватар на ИИ. Той задава въпроси и въз основа на тях създава профил на кандидата. В технологичната компания „Фотонфърст“ (Photonfirst) това работи добре, казва мениджърът човешки ресурси Сюке Блом. „Това спестява време за търсене. Забелязвате, че хората, които кандидатстват чрез тази платформа, наистина търсят работа. Това е различно от случаите, когато сами се обръщаме към хората чрез „ЛинкдИн“ (LinkedIn), където процентът на отговори е много нисък“, обяснява Блом.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Обществопреди 6 дни
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 6 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна