Свят
Щрихи от визитата на испанския премиер Санчес в Китай

Китайският президент Си Цзинпин се срещна в петък с испанския премиер Педро Санчес, който пристигна на държавна визита в Пекин, предаде китайската новинарска агенция Синхуа.
Това е третото посещение на Санчес в Китай през последните две години, тъй като правителството му се стреми да увеличи инвестициите от азиатския гигант на фона на глобалната икономическа несигурност, предизвикана от хаотичната митническа политика на САЩ.
Визитата в Пекин е поредната спирка в азиатската обиколка на Санчес, който по-рано през седмицата посети Виетнам.
Испания смята, че Европейският съюз и Китай трябва да поддържат по-балансирани отношения, основани на преговори за преодоляване на различията, както и на сътрудничество в областите на взаимен интерес, заяви Санчес, след като се срещна със Си в китайската столица, предаде Ройтерс.
Испанският премиер се стреми да постави страната си в позицията на посредник между Китай и ЕС, коментира Ройтерс.
Испански официални лица отхвърлиха предупрежденията на САЩ, че със сближаването си с Пекин Мадрид „ще навреди сам на себе си“.
Санчес заяви в началото на срещата си с китайския лидер, че Испания разглежда Китай като партньор на ЕС.
„Искаме да работим по въпросите от взаимен интерес, да насърчим търговията и инвестициите по един балансиран начин в полза на развитието на нашите страни и в съответствие с нашите виждания. Искаме да подпомогнем изграждането на по-близки връзки между нашите общества“, каза още испанският премиер пред Си Цзинпин.
Китайският президент подчерта, че това е третата визита на Санчес за последните две години и добави, че укрепването на двустранните отношения в настоящия глобален контекст ще насърчи мира, стабилността и просперитета.
Си Цзинпин също така призова ЕС да подкрепи Пекин в „съвместно противопоставяне на всяка едностранна принуда“, оказвана от Вашингтон, допълва Франс прес.
В митническата война няма победители и Китай не се страхува от необоснован натиск, заяви китайският президент, цитиран от в. „Чайна дейли“.
„Китай и ЕС трябва да поемат своите международни отговорности, заедно да защитават икономическата глобализация и международната търговска среда и съвместно да се противопоставят на всяка едностранна принуда“, каза още китайският лидер. „Това не само ще защити нашите законни права и интереси, но и ще утвърди честността и справедливостта в международен план“, подчерта той.
Каквито и промени да настъпят във външната среда, Китай ще остане уверен, решителен и съсредоточен върху ефективното управление на собствените си дела, каза Си Цзинпин.
Китайският президент отбеляза, че както Китай, така и ЕС са големи световни икономики, като общата им икономическа продукция представлява над една трета от световната, формирайки дълбока икономическа взаимозависимост, посочва „Чайна дейли“.
Си Цзинпин заяви още, че Китай иска да задълбочи всеобхватното си стратегическо партньорство с Испания, като му придаде „по-голяма стратегическа насоченост и жизненост“.
В международната обстановка, белязана от засилване на търговската война със САЩ, китайският президент също така призова ЕС и Китай да заемат единна позиция пред лицето на американския натиск. „Време е да се изправим заедно“, заяви китайският лидер, след като митата, наложени от Вашингтон върху китайските стоки, вече достигнаха 145 процента.
„По време на срещата ни стигнахме до взаимното разбиране, че развитието на отношенията между Китай и Испания се основава на стратегическа решимост и взаимноизгодно сътрудничество в общ и дългосрочен интерес и на двете страни. В момента в целия свят с ускоряващи се темпове се случват промени, невиждани от един век. Само чрез солидарност и координация държавите могат да насърчат глобалното развитие и просперитет“, каза Си Цзинпин.
„Испания и Европа имат значителен търговски дефицит с Китай и трябва да се стремим да го коригираме“, каза Санчес пред журналисти след срещата. „Не трябва да позволяваме търговското напрежение да възпрепятства потенциала за развитие на отношенията […] между Китай и ЕС“, добави испанският премиер.
Китайският премиерът Ли Цян също се срещна със Санчес. Двамата ръководители присъстваха на подписването на редица споразумения за сътрудничество в областта на икономиката, търговията, науката и технологиите, отбелязва „Чайна дейли“.
Двете страни начертаха план за действие (2025-2028 г.) за укрепване на всеобхватното си стратегическо партньорство. Те се споразумяха да засилят сътрудничеството в областта на икономиката, търговията, инвестициите и технологичните иновации и съвместно да подкрепят свободната търговия и отвореното сътрудничество, както и да отстояват многостранната търговия.
Испания има значителен търговски дисбаланс с Китай, който е четвъртият по големина търговски партньор на европейската страна. Испания купува от Китай стоки на стойност 45 млрд. евро, докато износът ѝ възлиза на едва 7,4 млрд. евро.
Източник: БТА
Свят
МТИ: Сътрудничеството в Централна Европа може да бъде гаранция за промяна в Европейския съюз, заяви унгарският министър на европейските въпроси

Сътрудничеството между страните от Централна Европа може да бъде от основно значение „за промяната на Европейския съюз“, заяви унгарският министър на европейските въпроси Янош Бока, цитиран от националната новинарска агенция МТИ.
Бока призова за сътрудничество между „Европейските страни и граждани, които вярват в националната държава“.
„Присъединихме се към ЕС, за да гарантираме съществуването на националните държави и през 21 век, в ерата на глобалните суперсили“, заяви министърът. „ЕС не служи за целта, която ни мотивира да се присъединим“, заяви той, допълвайки, че на блока му липсват вътрешен контрол и гаранции за поддържане на правомощията на националните държави.
„Принципа на субсидиарността не се взема предвид сериозно от институциите на ЕС или от съда му“, допълни Бока.
Министърът заяви, че настоящите промени в САЩ са перспективни, отбелязвайки жизненото значение на трансатлантическите връзки за бъдещето на Централна Европа. Силните връзки между САЩ и Централна Европа „може да обърнат бъдещето на европейската интеграция в позитивна насока“, заяви той.
Що се отнася до европейската интеграция, заяви той, страните от ядрото на обединението и тези от периферията са в конфликт.
„Който се присъединява към ЕС, трябва да приеме, че французите и германците решават всичко“, заяви Бока.
Той допълни, че все пак причината Унгария да се присъедини към ЕС е да внесе собствените си ценности и политическо-обществени модели в обединението.
„Нациите са ценни единици. Вярваме, че суверенните национални държави са независими“, допълни министърът.
Според Бока Вишеградската четворка е наистина успешна инициатива и успешна група за лобиране и е „силна, единна централноевропейска платформа“ в сфери като кохезията, конкурентоспособността, енергетиката, миграцията и земеделието, въпреки някои различия между участващите в нея страни.
Бока заяви, че в рамките на ЕС „можем да сме единни в многообразието и да съществуваме заедно по мирен начин“.
„Бъдещето на Централна Европа не е изписано. Нашите най-светли дни тепърва предстоят“, заключи той.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МТИ)
Източник: БТА
Свят
Агенция Асошиейтед прес отново няма достъп до Белия дом въпреки решението на федерален съд

Агенция Асошиейтед прес отново не бе допусната до Овалния кабинет в нарушение на съдебна заповед за достъп на журналистите ѝ, съобщи АП.
На двама журналисти от АП бе забранено да присъстват на вчерашната пресконференция на президента на САЩ Доналд Тръмп и салвадорския му колега Наиб Букеле, отбелязва агенцията. Миналата седмица федерален съд нарежда Белия дом да предостави на АП достъп до Овалния кабинет, президентския самолет „Еър Форс Уан“ (Air Force one) и други зони, когато те са отворени за други журналисти. Правителството на САЩ е обжалвало решението на съда.
АП заведе дело срещу трима американски правителствени служители заради решението им да забранят на журналистите ѝ да посещават събития, което дойде в отговор на отказа на агенцията да приведе редакционния си стил в съответствие със заповедта на Тръмп за преименуване на Мексиканския залив на „Американски залив“.
„Очакваме Белият дом да възстанови участието на АП в пресгрупата (на Белия дом) от днес, както е предвидено в съдебното постановление“, заяви вчера говорителката на АП Лорън Истън. Първоначално Белият дом не даде коментар по въпроса.
Наименованието Мексикански залив за морския залив на южното крайбрежие на САЩ се използва от 16 век. Водите му граничат с Мексико, Куба и няколко американски щата. Според указа на Тръмп промяната на името се отнася за зоната до морските граници на Мексико и Куба.
Европейските новинарски агенции и организации, защитаващи свободата на печата, разкритикуваха ограниченията на Белия дом върху АП, една от най-големите световни осведомителни агенции.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
ФНА: Американски сенатори обещаха да подкрепят съюза с Филипините по време на администрацията на Тръмп

Делегация на Сената на САЩ потвърди ангажимента и подкрепата за съюза между Вашингтон и Манила по време на втората администрация на Тръмп, заяви днес филипинският външен министър Енрике Манало, цитиран от националната новинарска агенция ФНА.
Американските сенатори Джон Питър Рикетс (Републиканска партия, Небраска), Кристофър Кунс (Демократическа партия, Делауеър) и Теодор Пол Бъд (Републиканска партия, Северна Каролина) се срещнаха вчера с Манало, за да обсъдят сътрудничеството в отбраната, икономическата сигурност и икономическата устойчивост.
„Срещата приключи, като американската делегация потвърди ангажимента и подкрепата за филипинско-американския съюз“, написа Манало в социалната мрежа „Екс“.
Заедно с Манало и сенаторите беше и американският посланик в Манила Мери Кей Карлсън и служители от филипинското МВнР.
Министерството все още не е предоставило детайли за срещата.
През март Рикетс потвърди значението на съюзниците в Индо-тихоокеанския регион като Филипините на фона на изменящата се геополитическа среда.
Той призна „невероятната решимост“ на Манила, съпротивляваща се срещу „незаконната агресия в Южнокитайско море на Пекин, въпреки че икономически и военно е превъзхождана“.
Междувременно Кунс беше сред американските служители, обявили против временното спиране на голяма част от програмите на САЩ за международно подпомагане, включително програмата за борба срещу тероризма във Филипините, която целеше намаляването на радикализацията и вербуването в терористични организации.
По случай навършването на 73 години от сключването на отбранителния пакт между Филипините и САЩ през септември 2024 г. Рикетс и Кунс внесоха за разглеждане в Сената резолюция, потвърждаваща ангажиментите на Вашингтон към защитата на Филипините в случай на въоръжена атака срещу филипинските въоръжени сили, кораби или самолети, включително на нейната Брегова охрана, където и да е в Южнокитайско море.
Рикетс заяви, че има нужда „да се изпрати ясно послание на Пекин, че САЩ стоят до Филипините и ще възстановят способностите за възпиране, за да може нашият съюзник да се отбранява“.
На свой ред Кунс обеща да стои до филипинците „в усилията им да бранят териториалния си суверенитет и да поддържат свободен и открит Индо-тихоокеанския регион“.
Кунс и Рикетс са членове на сенатската Комисия по външни работи, докато Бъд е част от различни комисии, включително тези за въоръжените сили, търговията, науката и транспорта.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ФНА)
Източник: БТА
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 3 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Икономикапреди 1 седмица
Магарешко и сирене от кобилешко мляко ще бъдат представени в първия за Враца фестивал на млечните продукти