Бизнес
Ще спаси ли Тръмп САЩ от рецесия с намаляването на митата

Търговското разведряване намали риска от сериозна рецесия, но начинът, по който американският президент води търговската война, може да застраши постигнатия икономически растеж и увеличи риска от период на стагфлация – комбинация от нисък растеж и висока инфлация, която би поставила Федералния резерв в трудна позиция. Тези опасения се засилиха след решението на Moody’s да отнеме на САЩ най-високия кредитен рейтинг ААА, предупреждавайки, че бюджетният дефицит ще се увеличи до почти 9% от БВП до 2035 г., спрямо 6.4% през миналата година.
Безпокойството се усеща и в икономиките, свързани със САЩ. Валдис Домбровскис, еврокомисар по икономиката, заяви пред Financial Times, че световната търговска война е имала „доста сериозен отрицателен ефект“ върху прогнозите на ЕС, които включват рязка корекция надолу на глобалния растеж. „Това подкопава доверието и най-вече влияе негативно върху инвестиционните решения.“
Търговският хаос утихна – засега
Харвардският икономист и бивш съветник на Обама Джейсън Фърман смята, че споразумението между САЩ и Китай е „поправило част от щетите“, но предупреждава, че икономиката остава изправена пред нови трудности – с очаквана инфлация, забавен растеж и неясен изход от ситуацията.
Облекчението сред глобалните инвеститори след споразумението между финансовия министър на САЩ Скот Бесент и китайския вицепремиер Хъ Лифън в Женева преди седмица е напълно разбираемо.
В пика на напрежението ефективната митническа ставка на САЩ достигна почти 26,8% – най-високото ниво от 1903 г. насам, сочи йейлската бюджетната лаборатория, довеждайки до едномесечно замразяване на търговията между САЩ и Китай.
Източник: Капитал
Бизнес
Еврокомисарят по индустриалната стратегия призовава за „купуване на европейското“

Сежурне е отказал да обсъжда конкретни сектори, но заявява, че са необходими действия в области, в които Европа е напълно зависима от една държава. „В областта на технологиите ние сме много, много зависими от американците. В областта на суровините сме зависими на 100 % от китайците. В настоящия геополитически контекст това са сектори, за които не искаме бъдещите поколения да ни обвиняват, че не сме действали.“
Все пак Сежурне изрази надежда, че геополитическите предизвикателства предоставят възможност за Европа, която се бори да даде тласък на забавящата се икономика след пандемията от ковид-19 и енергийната криза, последвала руската инвазия в Украйна. Европейските компании се оплакват, че са засегнати от амбициозната програма на ЕС за климатичните промени и от евтината китайска конкуренция, а сега страдат от въздействието на агресивната търговска политика на Тръмп. Но Сежурне твърди, че Европа се намира в „почти идеална“ позиция, тъй като „американците остават наши партньори, а китайците искат да укрепят партньорството“.
Източник: Капитал
Бизнес
Камарата на представителите одобри данъчния закон на Тръмп

Според лидера на малцинството в Камарата на представителите Хаким Джефрис законопроектът ще лиши поне 13.7 млн. души от здравна застраховка и ще „вземе храна от устата на деца, инвалиди, ветерани и възрастни американци“ заради съкращенията на помощите за храна. Той заяви, че мерките са „атака срещу икономиката“, както и „най-големите данъчни облекчения за милиардери в американската история“. Майк Джонсън от своя страна нарече прокарването на документа „повратна точка в историята на САЩ“. Той твърди, че демократите, които се противопоставят на законопроекта, са гласували за „най-голямото данъчно увеличение в американската история“.
Инвеститорите внимателно следят дебатите по данъчния закон заради опасенията относно растящия фискален дефицит на САЩ. По данни на Комитета за отговорен федерален бюджет законодателството ще увеличи националния дълг с над 3.3 трлн. долара през следващото десетилетие, като ще вдигне федералния правителствен дълг, дължан от обществото, от около 98% от БВП на около 125%.
Откъде ще дойде съкращаването на разходите
Законопроектът ще направи постоянни данъчните мерки от първия мандат на Тръмп, включително орязването на личния данък върху дохода, които иначе щяха да изтекат в края на 2025 г. Също така се предвижда намаляване на данъците върху бакшишите и извънредния труд, както и увеличаване на финансирането за сигурността по границата.
Републиканците се опитват да намалят разходи чрез законопроекта, като съкращават почти 800 млрд. долара от американската здравна програма за хора с ниски доходи Medicaid, както и още стотици милиарди от програмата за помощи за храна и данъчните кредити за чиста енергия.
Източник: Капитал
Бизнес
Натискът върху Нетаняху за Газа се засилва

Но това не е само бедствие за палестинците. Израел се сблъсква с нарастваща международна изолация, а натискът върху Нетаняху да спре войната в Газа се засилва. „Тел Авив също плаща цена за действията си. Разширената офанзива би застрашила живота на израелските заложници, допълнително би подкопала опетнената репутация на страната и би задълбочила вътрешните разделения“, пише Financial Times. Според Джули М. Норман, близкоизточен експерт от RUSI, новият план на Нетаняху за Газа, обявен на 5 май, потвърждава опасенията, че разрастването на териториалния контрол не е просто краткосрочна военна тактика, а дългосрочна окупация. „Това само ще донесе повече страдание за палестинците, по-малко сигурност за Израел и по-голяма нестабилност в региона“, обобщава тя в анализ за The Conversation.
Взаимосвързана сигурност
Израел никога няма да има устойчива сигурност, докато палестинците също не се почувстват сигурни в своя държава. „Докато отрича правото на палестинците за самоопределяне, израелското правителство с подкрепата на много израелски партии и голяма част от израелското общество продължават да настояват за бъдеще, в което за Израел никога няма да има истински мир. Тъжният пример за това се прояви на 7 октомври 2023 г. (нападението на „Хамас“ срещу Израел – бел. ред.). Устойчивото бъдеще ще дойде единствено когато израелската общественост и управление решат, че техният интерес в сигурността се намира в прекратяването на окупацията и разрешаването на конфликта с палестинците, а не в поддържането на окупацията и изгонването на палестинците от дома им“, казва пред „Капитал“ Хю Ловат, анализатор на Близкия изток от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП).
Устойчивото бъдеще ще дойде единствено когато израелската общественост и управление решат, че техният интерес в сигурността се намира в прекратяването на окупацията и разрешаването на конфликта с палестинците.
В интервю за британската ВВС бившият премиер на Израел Ехуд Олмерт твърди: „Само вътрешен и международен политически натиск ще накара израелското правителство да се откаже от възобновената офанзива в Газа.“ Според него отпорът, който среща Нетаняху, „не е незначителен“, но все още „не е достатъчен“. И е възможно „балансът да бъде наклонен“ от американския президент Доналд Тръмп.
През седмицата Франция, Великобритания и Канада излязоха с остро съвместно изявление, в което осъждат израелските военни действия, като призовават Тел Авив да прекрати своето „възмутително“ настъпление в Газа и „незабавно да позволи влизането на хуманитарна помощ“. Трите страни настояват за освобождаване на останалите заложници и посочват, че след атаката на 7 октомври Израел „е имал правото да се защити, но тази ескалация е напълно непропорционална“.
Източник: Капитал
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Спортпреди 6 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Икономикапреди 7 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 6 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Бизнеспреди 5 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 1 седмица
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 7 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия