Бизнес
Ще нападне ли Русия НАТО през 2029 г.

Сувалският коридор и други предполагаеми цели
Независимо от тези балансирани оценки страхът от възможна руска атака срещу територия на НАТО до 2029 г. нараства – особено сред балтийските и северните държави. Превъоръжаването, агресивната реторика от Москва и стратегически слаби места като т.нар. Сувалски коридор засилват тревогата. Споменатият вече шеф на Бундесвера Карстен Бройер базира опасенията си както на военни анализи на Бундесвера, така и на действията и изказванията на Владимир Путин. Русия планира да увеличи числеността на армията си до 1.5 млн. души и да произвежда по 1000 до 1500 танка годишно, припомня Бройер.
Френският експерт Ели Тененбом също смята, че думите на Путин трябва да взимат насериозно. Той цитира документ на руското външно министерство от 2021 г., който призовава НАТО да се изтегли от всички новоприети държави след 1997 г. (включително и България). За особено застрашени и уязвими се смятат балтийските страни Естония, Латвия и Литва. Сувалският коридор, тесен участък между Полша и Литва, може в случай на руска атака да откъсне Балтика от останалата част на НАТО. Литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис подчертава: „Ако Украйна падне, на всички ще е ясно, че ние сме следващите. Путин няма да спре. Той не може да спре.“ А бившият върховен командващ на НАТО Джеймс Ставридис предлага – ако Русия нападне Балтика – да бъде неутрализиран руският анклав Калининград, за да се защити Сувалският коридор.
Експертите също единодушно смятат, че най-голямата опасност дебне там. Независимо от гръмките пропагандни заплахи, че руската армия отново ще превземе Берлин, Карло Масала изключва възможността за руско военно нахлуване в Германия. „Нападение срещу европейска територия в момента и през следващите години би било твърде рисковано за Русия. Вместо това аз очаквам по-дребни „ужилвания“. Русия може да се опита да окупира някое малко селище в Балтика или пък парче от Финландия, че дори и някоя необитавана територия в Канада“, казва Масала пред „Ди цайт“.
Точният момент на руското нападение не може да се посочи
Финландските власти в момента наблюдават изграждането на военна инфраструктура от Русия по източната граница. Заедно със съюзниците си „Финландия внимателно следи и оценява действията и намеренията на Русия“, заяви министърът на отбраната Анти Хякянен наскоро. За реалната опасност за балтийските страни говори и Зьонке Найцел: „Според мен е изключено танковете на Путин да влязат в Берлин или Париж. Той по-скоро ще подложи НАТО на изпитание, например някъде в Балтийските страни.“ За „съдбовната 2029 г.“ Найцел с основание уточнява, че във въпросния доклад на НАТО и в други сходни документи се описват сценарии, а не се правят прогнози. Пред „Ди цайт“ той казва: „Почти невъзможно е да се посочи точният момент на евентуалното нападение. Русия обаче едва ли ще продължи да изчаква, докато НАТО бъде готова за самоотбрана. В този смисъл периодът до 2028 г. е най-опасният.“
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Илън Мъск напуска администрацията на Тръмп; Shein обмисля листване в Хонконг заради несигурността в Лондон
Мъск напуска администрацията на Тръмп
Илън Мъск официално се оттегли от ролята си на специален правителствен служител в администрацията на президента Тръмп след само пет месеца начело на т.нар. департамент за правителствена ефективност (DOGE). Там той обеща да спести до 2 трлн. долара от федерални разходи и към месец май DOGE твърди, че е спестило 175 млрд., но независима проверка на тези данни липсва. Напускането е „бързо и без церемонии“, като дори не е проведен директен разговор с Тръмп, а решението е взето „на ниво висш щаб“, потвърди източник от Белия дом пред Reuters. В Х той благодари на президента за възможността и подчерта, че мисията на DOGE ще става все по-важна. Оттеглянето идва след много публична критика към данъчния законопроект на републиканците, който според анализи ще увеличи бюджетния дефицит с 3.3 трлн. долара, а Мъск го определи като „прекалено скъп“ и заплаха за усилията на департамента. Това предизвиква напрежение в Белия дом, като старшите съветници са били силно недоволни. По-рано, на конференцията CPAC, Мъск привлече вниманието като размаха червена метална резачка с думите: „Това е резачката за бюрокрацията.“
Мъск, който е дарил над 250 млн. долара за кампанията на Тръмп, заяви, че няма да инвестира толкова средства в бъдеще и ще се фокусира върху бизнеса, след като Tesla отчете спад в продажбите.
САЩ затягат контрола върху чиповете за Китай
Администрацията на Тръмп е наредила на водещи американски компании за софтуер проектиране на чипове, сред които Synopsys, Cadence и Siemens EDA, да спрат да доставят технологии на китайски клиенти. Целта е да се забави развитието на напредналите AI чипове в Китай, а мярката идва от Бюрото за индустрия и сигурност. Това обаче със сигурност ще увеличи напрежението между САЩ и Китай въпреки временното търговско примирие. Synopsys и Cadence, които заедно държат около 80% от китайския пазар на EDA софтуер, отчетоха съответно 1 млрд. и 550 млн. долара приходи от Китай през 2024 г. Акциите им обаче спаднаха с над 9%. Ограниченията допълнително подсказват за ролята на EDA софтуера като важен елемент във веригата за производство на полупроводници и значението му в геополитическия сблъсък на интереси.
Tesla започва тестове на автономния Model Y и иска доставките да започнат през юни
Илън Мъск обяви, че Tesla започва тестове на автономния Model Y в Остин, Тексас, като планира да достави първия автомобил още през юни, което е месец по-рано от очакваното. Първоначалните бройки ще са между 10 до 20, като до момента няма регистрирани инциденти с тях. Често Model Y е наричан роботакси, защото колите ще се използват без шофьор и ще обслужват пътници по заявка, подобно на Uber, но без нуждата от човек зад волана. Според Bloomberg официалният старт на услугата за роботаксита е насрочен за 12 юни. Продажбите на Tesla отчитат глобален спад на фона на конкуренцията и общественото недоволство от политическите ангажименти на собственика.
E.l.f. Beauty придобива козметичната марка Rhode за до 1 млрд. долара
E.l.f. Beauty обяви придобиването на марката за грижа за кожата на Хейли Бийбър – Rhode, в сделка на стойност до 1 млрд. долара. Първоначалната сума е 800 млн. долара в брой и акции плюс още 200 млн. при добро представяне на компанията през следващите три години. Rhode беше създадена през 2022 г., но е успяла да генерира 212 млн. долара приходи за последната 1 година, и то с едва 10 продукта в портфолиото си. Компанията разчита на модела за директни продажби към потребителите. Бийбър ще остане в компанията в ролята си на главен творчески директор, а сделката ще помогне на E.l.f. да разшири присъствието си в по-високия клас грижа за кожата. Въпреки силните финансови резултати за последното тримесечие акциите на американската E.l.f. спаднаха с 4% заради притесненията от нови мита върху китайския внос, който очертава около 75% от веригата за доставки.
Мъск и Telegram планират партньорство за 300 млн. долара
Стартъпът на Илън Мъск, xAI, обяви намерението си да плати 300 млн. долара на Telegram за интеграцията на техния AI чатбот Grok в платформата. Освен това Telegram ще получава и по 50% от приходите за абонаментни услуги, свързани с чатбота. Сделката обаче все още не е официално подписана. Telegram, който вече има над 1 млрд. активни месечни потребители, планира да набере 1.5 млрд. долара чрез облигации. Чатботът Grok беше критикуван заради неподходящи отговори, което от xAI обясниха с „неоторизирана модификация“ и обещаха да въведат мерки за подобряване на системата.
Повече по темата: xAI на Илън Мъск дава 300 млн. долара за интеграция на чатбота Grok в Telegram
Shein обмисля листване в Хонконг след трудностите в Лондон
Shein, която генерира годишни приходи 38 млрд. долара, започва отново да разглежда Хонконг като предпочитано място за първично публично предлагане. Това се случи, след като регулаторните спорове в Лондон и геополитическото напрежение между САЩ и Китай усложниха плановете за листване във Великобритания. Въпреки първоначалното одобрение на британския финансов регулатор митата и политическият риск продължават да оказват влияние. Сред проблемите, с които се сблъсква Shein, са въпроси около веригата за доставки и потенциалното прекратяване на митническите облекчения в САЩ и Европа, които досега бяха основен фактор за бързия растеж.

Сред проблемите, с които се сблъсква Shein, са въпроси около веригата за доставки и потенциалното прекратяване на митническите облекчения в САЩ и Европа
Източник:
Reuters
Източник: Капитал
Бизнес
Удар срещу Тръмп: Съд в САЩ блокира мащабните американски мита

„Оспорваните заповеди за митата ще бъдат отменени и действието им ще бъде окончателно преустановено“, заключава съдът. Съдът нареди на администрацията на Тръмп да издаде нови заповеди в рамките на 10 дни, отразяващи постоянната забрана.
Решението на съда ще повлияе на стратегията на Тръмп да използва високите мита, за да получи отстъпки от търговските си партньори, но не блокира специфичните секторни мита и Тръмп има и други правни основания за налагане на повсеместни и специфични за отделните държави мита.
Първите реакции
„Решението на съда е победа не само за Орегон, но и за работещите семейства, малките предприятия и обикновените американци“, заяви в изявление Дан Рейфийлд, главен прокурор на щата Орегон. „Широкообхватните мита на президента Тръмп бяха незаконни, безразсъдни и икономически опустошителни. Те предизвикаха ответни мерки, повишиха цените на основни стоки и натовариха несправедливо американските семейства, малкия бизнес и производителите.“
Говорителят на Белия дом Куш Десаи заяви, че търговските дефицити се равняват на извънредна ситуация, „която е унищожила американските общности, изоставила е нашите работници и е отслабила нашата отбранителна индустриална база – факти, които съдът не оспори“. Той добави, че администрацията остава „ангажирана да използва всички лостове на изпълнителната власт, за да се справи с тази криза и да възстанови американското величие“.
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Starship на SpaceX не успя да изстреля сателити и се разпадна; Nvidia с ускорени доставки на AI сървъри
Starship на SpaceX се провали в изстрелването на сателити и се разпадна при повторно навлизане в атмосферата
Във вторник ракетата Starship на SpaceX успешно излетя от базата в Тексас и достигна суборбитална височина. Въпреки това, около 30 минути след изстрелването изгуби контрол и не успя да изведе осем макетни сателита на Starlink в орбита. 122-метровата ракета се завъртя неконтролируемо, а механизмите за разполагане на сателитите отказаха. Част от ракетата се разби при повторното навлизане в атмосферата, а долната степен се отдели за аварийно кацане в Мексиканския залив. Илън Мъск, собственикът на компанията, написа в Х, че причината за загубата на контрол е „теч в основния резервоар за гориво“, но увери, че поне имат достатъчно данни за анализ. Той обеща и повече изстрелвания – по едно на всеки 3 до 4 седмици.
Nvidia ще ускори доставките на AI сървъри,след като разреши техническите проблеми
Nvidia и основните ѝ партньори, сред които Foxconn, Dell и Wistron, започнаха ускорено производство и доставки на новото поколение AI сървъри GB200. Това се случва, след като успяха да преодолеят сериозните технически проблеми, които забавиха проекта с месеци. GB200 AI рековете, системи за монтаж на сървъри и мрежови устройства в центрове за данни, включват 72 графични процесора Blackwell и 36 централни процесора Grace и са в основата на амбициите на Nvidia в областта на изкуствения интелект. Според инженери в ранната фаза на производството са възникнали сериозни проблеми като прегряване, течове в системите за течно охлаждане, софтуерни грешки и трудности при синхронизацията на чипове. Отстраняването на тези проблеми идва тъкмо навреме преди дългоочаквания от инвеститорите финансов отчет на Nvidia, след предишните забавяния. Компанията вече мисли и следващото поколение – GB300, който ще има подобрена памет и е проектиран да се справя с още по-сложни AI модели като OpenAI’s 01 и DeepSeek R1. Очаква се да излезе през третото тримесечие на 2025 г.

Компанията вече мисли и следващото поколение – GB300, който ще има подобрена памет
Източник:
Reuters
Nissan с планове за мащабно финансиране и продажба на заводи
Японският автомобилен производител Nissan обмисля да набере над 1 трлн. йени, или около 7 млрд. долара, чрез емитиране на дългови ценни книжа и продажба на активи, включително синдикиран заем, гарантиран от британското правителство. Част от финансирането включва и продажба на дялове в Renault и в производителя на батерии AESC, както и продажба на заводи в Южна Америка и Мексико. Всичко това е част от по-широкия план за преструктуриране, който предвижда съкращения на 15% от служителите и закриване на общо седем завода за автомобили по цял свят.
Акциите на китайската Xiaomi се очаква да поскъпнат след рекордна печалба
Китайският технологичен гигант Xiaomi отчете рекордни приходи и печалба за първото тримесечие на годината. Очакванията са акциите в Хонконг да поскъпнат с 2.3% и да отворят търговията на 52.75 хонконгски долара. Компанията посочи, че преминаването към по-висок клас продукти – от смартфони и домакински уреди, вече дава резултат. Xiaomi е третият по големина производител на смартфони в света и разширява активно дейността си и в сектора на електромобилите, като залага на по-луксозни модели и добавената стойност на брандовете.
General Mills с преструктуриране и съкращения заради спад в търсенето
General Mills обяви, че очаква да отчете разходи от около 70 млн. долара за настоящото тримесечие заради съкращение и организационни промени. Това е част от мащабния план за преструктуриране, който ще струва общо 130 млн. долара и ще приключи до 2028 г. Целта е да се осигури финансиране за иновации, така че компанията да може да се адаптира към по-слабото търсене на солени закуски и храна за домашни любимци в Северна Америка, където конкуренцията от частни марки расте. В резултат General Mills понижи прогнозите за годишни продажби и печалба, а акциите спаднаха с над 15% от началото на годината.
ЕС призова за по-слабо потребление на вода до 2030 г. заради сушите
Европейската комисия ще призове страните от ЕС да намалят потреблението на вода с поне 10% до 2030 г., за да се справят със сушите, които са все повече, и намаляващите подземни водни запаси. Планът се очаква да бъде представен скоро и цели да насърчи по-ефективно използване на водата, както и инвестиции в модернизиране на инфраструктурата. Очакваните годишни разходи за това възлизат на около 23 млрд. евро. В някои страни, като България, загубите на вода заради течове достигат до 60%, а рециклирането в блока е едва 2.4%, което също трябва да се промени.
Източник: Капитал
-
Балканипреди 6 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Спортпреди 6 дни
Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА
-
Спортпреди 6 дни
Лудогорец пусна в продажба билетите за домакинството си на Арда Кърджали
-
Културапреди 5 дни
Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди
-
Святпреди 6 дни
Русия обяви, че е свалила 94 украински дрона тази нощ
-
Святпреди 6 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела
-
Спортпреди 6 дни
Мактоминей и Конте бяха отличени с индивидуални призове в Серия А
-
Българияпреди 6 дни
За повече от 80 процента от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на „Тренд“