Икономика
Ще може ли да се плаща в левове след въвеждането на еврото и как търговците да се снабдят с евробанкноти и евромонети – отговаря БНБ

Ще можем ли да се разплащаме с левове след въвеждането на еврото и как бизнесите могат да се снабдят с евромонети и евробанкноти преди датата на въвеждане на еврото? На тези и други въпроси Българската народна банка дава отговор в нова серия въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната. Централната банка поддържа специална секция на официалния си сайт, където могат да бъдат намерени разяснения на всички въпроси, свързани с въвеждането на единната европейска валута у нас.
В края на месец февруари тази година министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев подписаха съвместно писмо, съдържащо искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, което изпратиха до председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен и до президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард. Очаква се Европейската комисия да публикува извънредния конвергентен доклад в началото на месец юни. Амбицията на страната ни е България да стане член на еврозоната от 1 януари 2026 година. Институциите у нас нееднокранто посочиха, че България изпълнява всички номинални критерии за приемане на еврото, включителни изискванията за размер на бюджетния дефицит и ценова стабилност.
В периода на двойно обращение на двете валути – левове и евро, мога ли да изтегля от банкомат /АТМ устройство/ левове?
През едномесечния период на двойно обращение на левове и евро не може да изтеглите левове от банкомат /АТМ устройство/.
От датата на въвеждане на еврото при теглене на пари в брой чрез машини за самообслужване, включително терминални устройства АТМ, се разпространяват само евробанкноти.
В периода на двойното обращение ще мога ли да заплатя задълженията си по публични вземания /данъци, държавни такси и други/ в левове?
Може да заплатите задължения по публични вземания само в брой и то в случаите, когато това е възможно. Ако заплащането задължително трябва да се извършва по банков път, то ще може да стане само в евро. От датата на въвеждане на еврото левовите платежни системи /RINGS, BISERA 6/ ще преустановят дейността си.
Мога ли в периода на двойно обращение да извърша операция на гише в банка в левове?
Да, в периода на двойно обращение можете да извършите операция на гише в левове в банка. Например, в периода на двойно обращение може да си платите задължение към бюджета на каса в банка, т.е. да извършите касов превод в левове.
Ако при операцията, извършена на гише в банка, е необходимо служителят да Ви върне ресто, рестото трябва да бъде задължително в евробанкноти и евромонети.
Ще мога ли да плащам с левове след въвеждането на еврото?
За период от един месец от датата на въвеждане на еврото в страната банкнотите и монетите в левове ще бъдат законно платежно средство паралелно с евробанкнотите и евромонетите. След изтичане на едномесечния период, в който и двете валути са в обращение, няма да може да купувате стоки или да заплащате услуги с банкноти и монети в левове.
В периода на двойно обращение на лева и еврото ще мога ли да правя нареждания през банка в левове?
По време на периода на двойно обращение платежни нареждания през банки ще могат да се извършват само в евро. Левовите платежни системи (BISERA 6, RINGS) ще преустановят функционирането си от датата на въвеждането на еврото.
Може ли банките да откажат да обменят левове в евро?
До изтичане на 12 месеца от датата на въвеждане на еврото като официално платежно средство банките нямат право да отказват обмен на левове в евро. След изтичане на този срок всяка банка ще реши дали да продължи извършването на тази услуга. БНБ ще обменя банкноти и монети от левове в евро за неограничен период.
Ако имам свой бизнес, по какъв начин мога да се снабдя с евромонети и евробанкноти преди датата на въвеждане на еврото?
До датата на въвеждане на еврото снабдяване с евробанкноти и евромонети на търговците се извършва от банките, като това снабдяване се прави въз основа на договори, сключени между банките и търговците.
Получените от търговците евробанкноти и евромонети не могат да бъдат използвани до датата на въвеждане на еврото. Може да се обърнете към обслужващата Ви банка и да уточните реда и условията, при които може да се снабдите с евробанкноти и евромонети преди датата на въвеждане на еврото, за да обезпечите дейността си след въвеждането на еврото.
Как мога да се снабдя със стартови комплекти с евромонети с българска национална страна преди датата на въвеждане на еврото?
До датата на въвеждане на еврото банките продават стартови комплекти с евромонети с българска национална страна на физически лица и на търговци. Българската народна банка и „Български пощи“ ЕАД продават стартови комплекти с евромонети с българска национална страна само на физически лица. Евромонетите, получени със закупените стартови комплекти от физическите лица и от търговците, не могат да бъдат използвани до датата на въвеждане на еврото. БНБ ще оповести датата за начало на продажбата на стартовите комплекти с евромонети с българска национална страна.
Всички въпроси и отговори, свръзани с присъединяването на България към еврозоната, можете да видите тук.
Източник: БТА
Икономика
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп предложи днес съкращение от 163 милиарда долара на федералните разходи за фискалната 2026 година (започваща от 1 октомври т.г.), предаде Ройтерс. Това означава съкращаване повече от една пета от разходите, които не са свързани с отбрана, с изключение на задължителните програми за социални помощи.
Предложеният рамков вариант на проектобюджета би увеличил разходите за отбрана с 13 на сто и разходите за вътрешна сигурност с близо 65 на сто спрямо нивата от 2025 г. Дискреционните разходи (съкращаване на държавни разходи, които биват определяни като „несъществени“ – бел. ред.), които не са свързани с отбрана, ще бъдат намалени с 23 на сто до най-ниското ниво от 2017 г. насам, пише в изявление на Службата за управление и бюджет на САЩ (Office of Management and Budget – OMB).
„В този критичен момент се нуждаем от исторически бюджет – такъв, който да сложи край на финансирането на нашия упадък, да постави американците на първо място и да предостави безпрецедентна подкрепа на нашата военна и вътрешна сигурност“, заяви в изявление Ръсел Воут, директор на Службата за управление и бюджет.
Тръмп настоява контролирания от Републиканската партия Конгрес да удължи данъчните облекчения от 2017 г., които бяха неговото основно законодателно постижение през първия му мандат, посочва Ройтерс. Това според анализатори може да добави 5 трилиона долара към дълга на страната.
Бюджетната заявка на Белия дом включва и икономически прогнози, както и подробни предложения за това колко средства трябва да бъдат изразходвани от всяка правителствена агенция за фискалната 2026 година.
Проектобюджетът подкрепя обещанието на Тръмп да закрие или значително да свие Министерството на образованието на САЩ, обяви Службата за управление и бюджет, като същевременно бъде запазено подпомагането на деца от семейства с ниски доходи.
Рамков вариант на проектобюджета за 2026 г. предвижда допълнителни 500 милиона долара разходи за укрепване на граничната сигурност и подпомагане на стремежа на Тръмп за масови депортации, както и 766 милиона долара за осигуряване на финансиране на техника за гранична сигурност и осигуряване на 22 000 агенти на граничната полиция, наред с наемането на допълнителни митнически и гранични служители.
Президентската администрация предлага също съкращения от бюджите на Министерството на здравеопазването и социалната политика, Американската агенция за международно развитие (USAID) и Агенцията за опазване на околната среда (EPA), допълва телевизия Ей Би Си.
Съкращения са предвидени още и от Администрацията за транспортна безопасност на страната (Ти Ес Ей – TSA), в размер на 247 милиона долара, като същевременно се увеличават разходите за безопасност на железопътния и въздушния транспорт.
Предложението за бюджет за фискалната 2026 г. цели допълнителни 360 милиона долара за Федералното управление за авиация (FAA) в подкрепа на наемането на авиодиспечери и увеличение на заплатите, както и на актуализации на остарели телекомуникационни системи. Също така биват планирани и 400 милиона долара за железопътна безопасност и инфраструктура. Предложението предвижда и намаляване с 300 милиона долара на финансирането на програмата Основни въздушни услуги (Essential Air Service – EAS), която изисква авиокомпаниите, получаващи субсидии, да предоставят минимално ниво на обслужване, обикновено два ежедневни полета с двупосочно движение от малки населени места до централно летище.
Източник: БТА
Икономика
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай

Водещите индекси на основните европейски фондови пазари приключиха последната търговска сесия за седмицата със значителен растеж. Инвеститорските настроения бяха подкрепени от сигналите за намаляване на търговското напрежение между Пекин и Вашингтон и по-големия от очакваното ръст на новите работни места в САЩ, предаде Ройтерс.
Китайското министерство на търговията обяви днес, че Пекин „прави оценка“ на предложение от страна на Вашингтон за провеждане на разговори между двете страни относно митата.
Във Франкфурт индексът DAX скочи със 589,67 пункта или 2,62 на сто до 23 086,65 пункта.
Парижкият CAC нарасна със 176,61 пункта или 2,33 на сто до 7770,48 пункта.
Лондонският FTSE се повиши с 99,55 пункта или 1,17 на сто до 8596,35 пункта.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 е нагоре с 1,67 на сто до 536,43 пункта.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн

Азия остава най-важният пазар за растеж за германския химически гигант БАСФ (BASF). Това заяви днес Маркус Камиет, главен изпълнителен директор на компанията, по време на годишното събрание на акционерите, цитиран от ДПА.
„Азия е и ще остане двигател на растежа за химическата индустрия“, заяви той, подчертавайки, че фокусът е насочен най-вече върху Китай.
Германският химически гигант е инвестирал милиарди евро в завод в град Чжанцзян, в южната китайска провинция Гуандун.
Освен към Китай, БАСФ засилва фокуса си и върху пазарите в Индия, Индонезия, Малайзия, Сингапур, Тайланд и Виетнам.
„Тези седем държави ще представляват около 80 на сто от световния растеж на химическата индустрия до 2035 г.“, обяви Камиет.
За разлика от Азия, в Европа и Северна Америка се очаква слаб до умерен растеж, където химическият гигант планира да се концентрира върху оптимизирането на съществуващия си капацитет.
В момента компанията внедрява програми за оптимизиране на разходите си за няколко милиарда евро, с фокус върху подобряването на ефективността в централата си в западния германски град Лудвигсхафен.
Маркус Камиет увери акционерите, че обширният производствен комплекс в Лудвигсхафен ще остане стълб на концерна и ще се превърне във водещо и устойчиво място в рамките на групата. Той призна, че напрежението в глобалната търговия, породено от вносните мита на САЩ, е нараснало, но допълни, че компанията е добре позиционирана.
„БАСФ е подготвена. Ние работим във всички ключови региони и произвеждаме локално за местните пазари. Това винаги е било предимство за нас“, каза главният изпълнителен директор.
В същото време БАСФ съобщи по-рано днес за рязък спад на оперативната печалба през първото тримесечие на годината, тъй като по-ниските обеми на продажбите и ценовият натиск са натежали върху резултатите.
Нетната печалба за периода януари – март, дължима на акционерите, е 808 милиона евро (913 милиона долара), което е спад спрямо 1,36 милиарда евро през същия период на миналата година.
Тримесечните продажби на годишна база леко се свиват – до 17,4 милиарда евро спрямо 17,5 милиарда евро.
Компанията потвърди перспективите си за настоящата година, като предвижда печалба преди данъци, такси, лихви и амортизация (EBITDA) в диапазона 8 – 8,4 милиарда евро, както и свободен паричен поток между 0,4 и 0,8 млрд. евро.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ново хапче на Eli Lilly помага за отслабване и намаляване на кръвната захар
-
Бизнеспреди 1 седмица
Проучване: Компаниите преминават към зелена енергия въпреки отменените от Тръмп регулации
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ