Здраве
Щатски хирурзи извършиха първата трансплантация на пикочен мехур

Хирурзи в Калифорния са извършили първата в историята успешна трансплантация на пикочен мехур. Те са помогнали на пациент, на когото преди това са отстранени пикочният мехур и двата бъбрека в резултат на лечение на рак и бъбречно заболяване в краен стадий.
Лечението е позволило на пациента, 41-годишния баща на четири деца Оскар Ларайнзар, да се откаже от диализата, въпреки че операцията е свързана със значителни краткосрочни и дългосрочни рискове и неизвестни.
Трансплантацията на пикочен мехур е извършена от двама хирурзи, работили години наред за разработването на техниката, която е използвана за трансплантация на един бъбрек и пикочен мехур, възстановени от човешки донор, съобщи в. „Гардиън“, цитиран от БГНЕС.
„Тази операция е исторически момент в медицината и е в състояние да повлияе на начина, по който се справяме с внимателно подбрани пациенти със силно симптоматични „терминални“ пикочни мехури, които вече не функционират“, заяви д-р Индербир Гил, изпълнителен директор на Института по урология към Университета на Южна Калифорния и един от двамата хирурзи, работили по случая.
„Трансплантацията е животоспасяваща и подобряваща живота възможност за лечение на много състояния, засягащи основни органи, и сега пикочният мехур може да бъде добавен към този списък“, посочи лекарят.
Гил извършва операцията заедно с д-р Нима Насири от Института по ургология на Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA).
„Този първи опит за трансплантация на пикочен мехур е подготвян повече от четири години. За подходящо подбраните пациенти е вълнуващо, че можем да предложим нова потенциална възможност“, каза д-р Насири.
Пациентите, на които е отстранен пикочният мехур, най-често използват част от червата за преминаване на урината, което често води до множество нови усложнения, включително инфекции и храносмилателни проблеми. Тези усложнения от години карат лекарите по света да търсят техники за трансплантация на пикочен мехур.
Трансплантацията, извършена в началото на май, засега е успешна и лекарите са „доволни“ от възстановяването на Ларайнзар, въпреки че остават много неизвестни. Например как ще функционира новият пикочен мехур на Ларайнзар с течение на времето и колко дълго ще трябва да приема лекарства за потискане на имунната система, за да предотврати отхвърлянето на органа.
Лекарите планират да извършат още трансплантации на пикочен мехур като част от клинично изпитване в UCLA Health с цел по-добро разбиране на потенциалните усложнения и подпомагане на пациентите, които страдат от тежки заболявания на пикочния мехур.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Тука има – тука няма: Кой излъга за биомаркерите?

„Не сме против биомаркерната диагностика за онкоболните пациенти, но в момента нямаше време и с това да се занимаваме с този Анекс. Работи се по въпроса.“
Така управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) доц. д-р Петко Стефановски обясни липсата на амбулаторна процедура, по която да се извършват специализираните изследвания за биомаркерна диагностика в подписания в четвъртък Анекс към Националния рамков договор.
С Анекса към Националния рамков договор, подписан между НЗОК и Българския лекарски съюз (БЛС), се определя за какви медицински дейности какви средства ще заплаща Касата през 2025 г. Представителят на пациентските организации в Надзорния съвет на НЗОК адв. Силвия Величкова отказа да сложи подписа си под документа, тъй като не бяха удовлетворени исканията за увеличаване на средствата за биомаркерна диагностика.
Биомаркерната диагностика е специализирано изследване, което определя дали скъпоструващите съвременни терапии (имунотерапия, таргетна терапия) ще бъдат ефективни при конкретния пациент. За нейното реимбурсиране настояват и специалистите, които лекуват онкоболни.
От НЗОК и БЛС обявиха, че има заделени 5 млн. лв. „в перото за медицински изделия“, но Стефановски обясни, че трябва да се създадат правила, по които да се извършва изследването и да се види опитът на останалите европейски държави как се реимбурсира изследването, до каква стойност и каква стойност се заплаща от фармацевтични компании, публични средства или от частни фондове.
Все пак управителят на здравния фонд призна, че такъв анализ е поискан от Министерството на здравеопазването и дори изтъкна, че това изследване спестява ресурс на Касата, тъй като се подбира точното лекарство за съответния пациент.
Наистина ли не стигна времето?
„Да се твърди, че не е останало време „да се занимаят“ с жизненоважната за онкологично болните пациенти биомаркерна диагностика е цинично, но по-важното е, че не е истина, коментира пред OFFNews адв. Силвия Величкова.
Държа да посоча фактите. Няма да давам оценка, защото тя в случая няма значение. Но фактите имат и те не отговарят на изказванията пред медиите, които вчера направиха от ръководството на НЗОК и БЛС. Твърдението, че трябва да се поиска и изчака становище от МЗ, за да се включи Амбулаторна процедура 43 в Наредбата за основния пакет не е истина. Това е видно от съдържанието на Наредба № 9/2019г. за определяне на определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, в Приложение № 7 към същата има амбулаторна процедура „Специфични изследвания при пациенти с онкологични заболявания“. Становище е дадено от самия доц. Стефановски, в качеството му на зам.-министър на здравеопазването през декември 2024г., в което се посочва, че Амбулаторна процедура № 43 е част от Наредба № 9, за „конкретизиране на вида и условията за изпълнение на биомаркерната диагностика, което съгласно чл. 55 от Закона за здравното осигуряване е обект на Националния рамков договор за медицинските дейности“. Становището е публично достъпно на сайта на здравното министерство, казва адв. Величкова.
По думите ѝ не отговарят на истината твърденията, че не е имало време за изготвяне и прецизиране на процедура за биомаркерна диагностика, както и че тепърва ще се създаде работна група. Работна група е сформирана още през 2024г., но тя и до момента не е представила окончателен доклад.
Хронологията накратко
На 13.09.2024г. на Надзорния съвет (НС) на НЗОК е предложен Проект на Амбулаторна процедура за биомаркерна диагностика. На следващо заседание от 25.09.2024г. НС на НЗОК възлага на временно изпълняващия длъжността управител в проекта на Закон за бюджета на НЗОК за 2025 г. да се заложат средства за биомаркерна диагностика; да запознае членовете на Надзорния съвет с резултата от извършената работа от експертната работна група относно изискванията и условията за провеждане на биомаркерната диагностика; да представи на Надзорния съвет за утвърждаване амбулаторна процедура, която да залегне в анекса към НРД МД 2023 – 2025 г., който подлежи на договаряне с БЛС.
Т.е. още през септември 2024г. имаше създадена работна група, която никога не представи доклад. Към онзи момент доц. Стефановски беше председател на Надзорния съвет, така че е наясно, че такава работна група имаше още тогава, но в продължение на почти една година беше отказвано проектът на Амбулаторна процедура за биомаркерна диагностика да влезе в дневния ред и да бъде обсъден от Надзорния съвет на НЗОК, казва адв. Величкова.
Посочените решения на НС на НЗОК от 25.09.2024г. са премахнати от протокола, публикуван на сайта на НЗОК, въпреки че същият беше изпратен до членовете за утвърждаване с решенията като част от съдържанието му. (Редакцията разполага с протокола, изпратен за утвърждаване и подпис на Надзорния съвет и с протокола, който е публикуван на сайта на НЗОК, където е видна разликата в съдържанието на двата документа)
Съпротивата срещу увеличаване на средствата за биомаркери
Със сигурност има причина за такава решителна съпротива, защото тя е наистина категорична, но каква е не мога да кажа. Становищата и на лекари, и на пациенти, най-вече от гледна точка на експертизата на лекарите са, че това трябва да бъде заложено. Аз не виждам аргументите, нека тези, които имат да ги изложат. Искам да уточня две неща – първо, изобщо не говорим за увеличение на парите за биомаркерна диагностика, защото такава не е предвидена, за да се увеличава, тъй като няма ред, по който да се направи – това може да стане с описване на критерии в амбулаторна процедура към Рамковия договор. Това го е посочил самия доц. Стефановски във въпросното обсъждане към Наредба 9, защото процедурата е предвидена към Наредба 9, а съдържанието ѝ трябва да бъде уточнено в рамковия договор, казва Силвия Величкова.
По думите ѝ не отговаря на истината твърдението, че е имало предложение за включване към клинична пътека, тъй като предложението първоначално е заложено като амбулаторна процедура.
„Освен това, ако има някакви възражения, ако има желание, това може да се изясни в диалог, да изкажат колебанията (НЗОК, БЛС, б. а.), опасенията си в работните групи, но те отказаха изобщо да го коментират“, казва тя.
Къде ще отидат цитираните 5 млн. лв.
Това, конкретно, попитах на заседание на Надзорния съвет на 20 май. Отговорът на експертите от НЗОК беше, че тези средства ще се усвоят за медицински изделия, няма да отидат за биомаркерна диагностика, защото за да се заплатят медицински изделия за биомаркерна диагностика, такива трябва да бъдат регистрирани като медицински изделия по реда на Наредба 7. Ние отправихме официално запитване към Изпълнителната агенция по лекарствата, но срокът за регистрация беше 31 март, а Законът за бюджета на НЗОК беше приет на 19 март. Ясно е, че такава регистрация нямаше как да бъде извършена, което означава, че тези 5 млн. лв., ще бъдат усвоени по общия ред за медицински изделия, обяснява адв. Величкова.
Какъв е вариантът за пациентите
По думите ѝ единственият вариант е пациентите да си заплащат изследването сами. Изследването се прави при новооткрити заболявания, еднократно, още при диагностициране на болния. Сумите за биомаркерна диагностика варират между 1000-2000-3000 лв. в зависимост от заболяването. „Обратната ми връзка от лекари е, че всеки двама от трима пациенти се отказват от такава диагностика заради сумата“, казва тя.
Има ли натиск от фармакомпаниите
Някои фармакомпании заплащат само някои изследвания, за които имат собствено лекарство. Това не гарантира лечението на болния. Освен това, невинаги има отворени такива програми, защото безплатната биомаркерна диагностика (за сметка на фармацевтичните компании, б. а.) се прави по програми. Невинаги тези програми са подходящи за заболяването пациента. Не може НЗОК, като разпоредител с публични средства на здравноосигурените лица, да абдикира и да прехвърля отговорността на частния сектор, без контрол, без критерии, без изисквания къде и как се провежда изследването, кои лаборатории да го правят, казва адв. Величкова.
За нея позицията на Лекарския съюз е изненадваща, тъй като медицински онколози, патолози, молекулярни биолози са на мнение, че не могат да работят и да предписват адекватна терапия без да бъде направена биомаркерна диагностика.
„Касата заплаща заплаща скъпоструващите терапии за лечение на онкологични заболявания, без да гарантира качеството на лечението, защото това изследване липсва. От това пациентите не се лекуват ефективно, а фондът губи средства“, категорична е Силвия Величкова.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Столични лекари ще преглеждат безплатно деца в Сливен

Специалисти по детски болести от София ще извършат прегледи на деца в Сливен, съобщиха от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) ”Д-р Иван Селимински–Сливен”.
Лекарите са част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница „Пирогов“ и лекари от Столичната лекарска колегия. Те ще извършват прегледите по покана на ръководството на МБАЛ ”Д-р Иван Селимински–Сливен” и Районната колегия на Български лекарски съюз.
Детските лекари са от специалностите „Уши, нос, гърло“, „Ортопедия и травматология“, „Урология“, „Хирургия“, „Кардиология“, „Образна диагностика“, „Офталмология“, „Дерматология“, „Неврохирургия“, „Орална хирургия“, „Гастроентерология“ и „Ангиология“. Те ще преглеждат безплатно деца от нула до 18 г. в МБАЛ “Д-р Иван Селимински –Сливен”.
Прегледите ще се извършват на 31 май, събота, от 9:00 ч. до 15:00 часа в сградата на МБАЛ.
Децата, които са с хронични и придружаващи заболявания, трябва да носят за прегледа цялата медицинска документация, съпровождаща заболяването.
Желаещите родители могат да се възползват от възможността, като предварително си запишат час през регистратурата на лечебното заведение.
През миналата година по същата програма бяха прегледани 320 деца от Сливен и района.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Ще се тестваме безплатно вкъщи за два вида рак (видео)

Скринингови програми за рак на маточната шийка и на дебелото черво ще предложат безплатни тестове за домашна употреба. Това каза Илия Тасев, директор на дирекция „Обществено здраве“ към Министерството на здравеопазването, цитиран от БТА.
Тестването е в рамките на скринингови програми за рак на маточната шийка и рак на дебело черво, в изпълнение по дейностите от Националния план за борба с рака на Министерството на здравеопазването. Тестовете ще са безплатни, като се очаква скрининговите кампании да започнат през септември – октомври, каза вирусологът проф. Радка Аргирова.
Желаещите да проверят статуса си ще могат да получат тестовите комплекти от личните лекари и от регионалните здравни инспекции, каза още Тасев. Предстои да се финализират алгоритмите, които ще се следват и ще бъдат дадени указания към хората как да процедират при положителен резултат от тестовете, добави той.
Тестовете са високочувствителни, а рискът да покажат фалшивоположителен резултат е малък, увери д-р Петко Карагьозов, консултант към програмата.
Тестовете са безплатни, лесни, бързи, правят се в домашни условия и са достатъчно надеждни, а тестването за рак на маточна шийка в домашни условия е достатъчно надеждно, каза акушер-гинекологът д-р Илко Карагьозов. По думите му, в зависимост от резултата на теста, пациентките ще бъдат насочвани за допълнителни прегледи или манипулации.
Още от 25-годишна възраст всяка жена трябва да има представя за своя статус, тъй като има 14 високорискови типа човешки папилома вирус, а два от тях -16 и 18, са най-високорискови, каза още проф. Аргирова. По думите ѝ идеята е чрез теста да се открие има ли такъв високорисков вирус, а ако се открие, да се действа точно и специфично срещу него.
Програмата за скрининг на рак на маточна шийка е насочена към жени във възрастовата група 25-65 г., а за скрининг на рак на дебело черво – към всички хора във възрастовата група 45-75 г., каза още Тасев. Програмите ще продължат до 2030 г. Тестовете ще са безплатни и за здравнонеосигурените.
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Българияпреди 1 седмица
Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция
-
Икономикапреди 7 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 4 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 6 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 5 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона