България
Шествие със знамена постави началото на честването на 6 май в Разград

Шествие на знамена постави началото на честването на Деня на храбростта и празник на Българската армия в Разград. Ученици и представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) преминаха по пешеходната зона на бул. „България“. Шествието до паметника на свети Георги бе поведено с българския трибагреник. Участниците развяха още реплика на знамето на 19-и Пехотен полк, знамето на Областната организация на СОСЗР и на Общинската организация на СОСЗР.
Тържествената церемония по повод 6 май на площад „Възраждане“ започна с водосвет, отслужен от архиерейския наместник на Разград отец Георги. Той честити празника на свети великомъченик Георги Победоносец. „Пожелавам на всички вас и на семействата ви здраве и с дръзновение да пазим красотата на нашата християнска вяра“, се обърна към присъстващите на площада отец Георги.
„Този празник се е превърнал в спомен за хилядите синове на България, оставили костите си на бойните полета за свободата и независимостта на нашата Родина. Нашият народ почита и слави своите герои, паднали по бранните полета в битките срещу завоеватели и поробители на българските земи“, каза в словото си председателят на СОСЗР-Разград майор от запаса Младен Аспарухов. Той подчерта, че българският народ никога не ще забрави своите смели и героични чеда. По думите му хилядите възстановени и поддържани военни паметници в страната и в област Разград изразяват почитта и признателността към всички загинали български воини, синове на България. „Да бъдем горди, че сме потомци на народните герои, да бъдем достойни за техния подвиг и саможертва в името на свободата, за да живеем днес в мирна и демократична държава“, допълни Аспарухов.
В празничния ден бе отбелязана и 20-годишнината от създаването на хор „Родна песен” към СОСЗР. По повод основаването на вокалната група зам.-председателят на СОСЗР Владимир Вълов връчи грамота на техния ръководител с пожеланието за нови творчески успехи.
Полковникът от запаса Стамен Матеев разказа за неспоменатите герои в нашата история. „Почти всеки от нас, ако се разрови в родовата си памет, ще установи, че има прадядо или друг по-близък или по-далечен сродник, който е бил раняван в петте войни, които Третата българска държава води. За пример той даде как на 4 януари 1917 година при завземането на град Мачин е тежко ранен Илия Бърнев Господинов. Той е с 16 рани, но оцелява. Това е бъдещият музикален деятел на Разград, по-късно обявен и за почетен гражданин, чието име днес носи Детската музикална школа в Разград, припомни Матеев.
Присъстващите на площада изслушаха и аплодираха изпълнението на стихове, посветени на българската воинска слава. Павел Русев изпълни „Новото гробище над Сливница” от Иван Вазов, а Янка Йорданова – стих на Димитър Петров. Прозвуча бе и маршът на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Венци и цветя на признателност пред саможертвата и подвига на българските воини, отдали живота си за България, поднесоха депутати, представители на общинската администрация, на Военното окръжие, СОСЗР, представители на културни и образователни институции, политически партии. Своята почит пред подвига и паметта на дедите ни, защитили българския род и Родина, отдадоха и признателни граждани.
Източник: БТА
България
България отбеляза Деня на храбростта и празник на Българската армия

Денят на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, Гергьовден, беше отбелязан днес с различни тържествени прояви в страната.
По традиция в София пред Паметника на Незнайния воин беше отслужен водосвет на бойните знамена и знамената светини, след което се състоя военен парад на площад „Княз Александър Първи“, в който участваха над 700 военнослужещи в осем представителни блока. В началото на военния парад над площад „Княз Александър Първи“ прелетяха вертолет Ми-17, носещ националното знаме, и два вертолета „Кугър“.
Аз вярвам, че ще отхвърлите всеки опит за разкол и унижение, ще съхраните воинската си чест и ще продължите да отстоявате каузата България с професионализъм и всеотдайност, защото българският народ разчита на вас, каза президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев пред военнослужещите в словото си на пл. „Княз Александър Първи” на военния парад за празника.
По-късно държавният глава приветства в сградата на президентската институция младежи от ученически гвардейски отряди, а след това прие първите гости в рамките на Деня на отворени врати на президентската институция, от която съобщиха, че над 2000 души са посетили днес институцията.
Председателят на парламента Наталия Киселова, която заедно с народни представители участва в тържествените прояви в Деня на храбростта, посрещна в пленарната зала на Народното събрание представители на младежките гвардейски отряди от цялата страна.
Премиерът Росен Желязков честити Деня на храбростта и празник на Българската армия в пост във Фейсбук в профила на Министерския съвет. „Поклон пред всички, отдали живота си в защита на България, и благодарност към онези, които и днес с достойнство и решимост пазят сигурността на Родината!“, написа Желязков.
Вицепрезидентът Илияна Йотова отбеляза Деня на храбростта и празник на Българската армия с българския военен контингент в Косово.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов каза пред журналисти, че посреща днешния празник с оптимизъм, тъй като е започнало градивното начало на нашите въоръжени сили. Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов благодари на всички военнослужещи и цивилни служители за отговорността и професионализма им. Запрянов и Ефтимов говориха и по актуалната тема за първия доставен в България изтребител F-16 Block 70, като Ефтимов обясни, че самолетът има малък технически проблем и е въпрос на дни да бъде отстранен, а Запрянов коментира, че се тестват всички системи на техниката на армията и всички технически проблеми, които възникват при приемането на машина, не са политически въпроси, а военнотехнически.
Поздравления за празника отправиха и политически лидери.
Днешният празник беше отбелязан и с различни прояви в страната.
В района на Военноморската база във Варна се състоя ритуалът по тържественото издигане на националното знаме, военноморския флаг и флаговете за разцветяване.
Цветя в знак на признателност поднесоха във Велико Търново пред паметниците на героите от войните.
Хиляди гости от цялата страна посрещна в празничния 6 май Музеят на авиацията в Крумово – филиал на Националния военноисторически музей.
С венци и цветя в Кубрат почетоха Деня на храбростта и празника на Българската армия.
С поднасяне на венци и цветя, патриотично слово и 150 порции войнишка боб чорба беше отбелязан Денят на храбростта и празник на Българската армия в Кюстендил.
С поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Втори конен ломски полк в мемориалния парк в Лом беше отбелязан Денят на храбростта и празник на Българската армия, Гергьовден.
Шествие на знамена постави началото на честването на Деня на храбростта и празник на Българската армия в Разград.
Пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война по обед в Русе се състоя тържествена церемония по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия.
С общоградско шествие и поднасяне на цветя в Свищов отбелязаха 6 май.
Деня на храбростта и празник на Българската армия отбелязаха в Силистра и Тутракан.
Празникът беше отбелязан в Троян с тържествен ритуал пред мемориалния комплекс на „Вила Ванна“ в града и празнично богослужение.
Тържествена церемония с издигане на националното знаме по случай 6 май се състоя пред сградата на Община Шумен.
С военен парад на централния площад в Ямбол беше отбелязан Денят на храбростта и празник на Българската армия.
По традиция тържествена церемония по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия се състоя на българското военно гробище в Ново село, Република Северна Македония.
Източник: БТА
България
Жители и гости на Девин отпразнуваха Гергьовден с курбан за здраве и футболен турнир

Жители и гости на Девин отпразнуваха Гергьовден с курбан за здраве и футболен турнир. Празникът започна с химна „Молитва за Девин“ и гайдарска сюита. Стотици се събраха на градския стадион, за да се насладят на музикалната и спортна програма.
„Традицията бе наложена от времето, когато в Девин имаше военно поделение. Сега, след изграждане на параклиса над стадиона, продължихме да спазваме обичая и да отбелязваме празника, който за нас е обединяващ различни култури и религии“, каза за БТА кметът Здравко Иванов. Той изрази благодарност към дарителите, които всяка година стават повече и помагат за организацията. Тази година са дарени 24 животни за курбана.
В празничната програма първа изява направи новосформираната мъжка фолклорна група към НЧ „Родопска просвета“ – Девин, а детската вокална група обра овациите на публиката.
В детския футболен турнир се включиха пет отбора от Девин, Мадан, Рудозем, Смолян и Пазарджик. Над 150 деца премериха сили във форматите Футбол 5 и Футбол 7.
В музикалната програма участвах още децата от Общински детски комплекс – Девин, гайдарски състав, танцьори от „Девин денс клуб“, народни изпълнители.
В параклиса „Св. Георги“ отец Тодор Веселинов отслужи празнична литургия.
/АБ/
Източник: БТА
България
Смолянският фотограф Сашо Сарандалиев представя изложбата „85 фотоса и 50 години зад обектива“

Смолянският фотограф Сашо Сарандалиев представя изложбата „85 фотоса и 50 години зад обектива“, съобщи Светозар Казанджиев – председател на Клуба на дейците на културата (КДК) в Смолян.
Изложбата ще бъде открита на 7 май в зала „Петър Стайков“. Тя е посветена на 50 години творческа дейност на фотографа.
В ретроспективната колекция, съставена от 83 фотоса, са показани зашеметяващи гледки и хора от Родопите, както и събития, станали през последния половин век в планината, представи експозицията Казанджиев.
Сашо Сарандалиев започва да се занимава с фотография като дете и вече 50 години е основният „обектив“ на обществения живот в Среднородопието. Той е запечатал най-важните събития, състояли се района, и се е превърнал в главен свидетел на израстването на Родопския край.
През 1980 г. завършва Техникума по полиграфия и фотография „Юлиус Фучик” в София. Сарандалиев започва работа като фоторепортер в Държавното предприятие „Българска фотография” – Смолян, след което става фотожурналист във вестник „Родопски устрем”. Дълго време е фото и видео кореспондент на БТА за Смолянска област. Удостоен е със званието „Майстор фотограф” и е автор на десетки самостоятелни и общи изложби в страната и чужбина. Издава и публикува свои работи в над 100 албума, книги, списания и вестници. Член е на Съюза на българските журналисти.
Дългогодишен ръководител е на младежките формации: „Аз фотографът” към ППМГ „Васил Левски”, „Светлопис” към Регионална библиотека „Николай Вранчев” и фотоклуб „Орфей” към Образцово народно читалище „Христо Ботев – 1871”. Той е основател на Първата музейна колекция на фотографията и любителското кино в Родопите, открита в края на 2024 г.
Сашо Сарандалиев е дългогодишен заместник-председател на КДК, пряко свързан с обществената дейност в града и региона.
/АБ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 6 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Европапреди 6 дни
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира