Свържете се с нас

Икономика

Шест нови електробуса ще обслужват линиите до селата в община Враца

Шест нови електробуса ще обслужват линиите до селата в община Враца, съобщи администрацията на фейсбук страницата си. За БТА управителят на „Тролейбусен транспорт“ – Враца ЕООД Виктория Начева допълни, че един от електробусите е в София, където се обучават механици и монтьори за последващата му поддръжка. Останалите се намират в депото на общинското дружество. 

„Предстоят процедури, които следва да се изпълнят, да се регистрират, да се предадат от общината на предприятието и се надяваме до месец шестте електробуса да бъдат в движение и да обслужват населението“, допълни Начева. По думите й следващата седмица ще бъдат доставени и три нови зарядни станции, които ще бъдат в допълнение към наличните тринадесет, разположени в депото на дружеството. Електробусите и зарядните станции са доставени по проект, който изпълнява община Враца съвместно с община Монтана. От общинска администрация съобщиха, че с реализацията на проекта Враца е сред първите общини в Югоизточна Европа, преминаващи изцяло на електрически градски транспорт, както за общинския център, така и за населените места. Иновативните превозни средства са разработени от турската фирма KARSAN, съвместно с BMW. Електробусите са с пробег на батерията до 300 км. 

Начева напомни, че от няколко месеца действа нов начин за таксуване на гражданите. В градския транспорт може да се плаща с безконтактна банкова карта, с електронна карта или чрез мобилното приложение Mpass.bg. 
 
БТА припомня, че петнадесет електронни информационни табла са разположени на спирки във Враца, които информират в реално време за разписанието. 

/СЛС/

Източник: БТА

Икономика

Изгубеният ААА рейтинг на САЩ – решение с последствия от финансовите пазари до домакинствата

Понижаването на кредитния рейтинг на САЩ и от рейтинговa агенция – Мудис(Moody’s) от Aaa на Aa1, доведе до нови опасения относно фискалната стабилност на страната и последиците върху световните финансови пазари.

След като страната вече загуби своя AAA рейтинг от други водещи агенции – „Ес енд Пи“ (S&P) през 2011 г. и „Фич“ (Fitch) през 2023 г., решението на последната голяма рейтингова агенция, която запозваше топ-нивото на рейтинга, повдига нови въпроси за бъдещето на американския дълг и неговото влияние върху глобалните финансови потоци, пишат в свои коментари „Файненшъл Таймс“ и „МаркетУоч“. Мудис е първата агенция, която оценява рейтигна на САЩ с ААА, още през 1919 година.

Решението на Мудис да понижи кредитния рейтинг на САЩ идва на фона на нарастващия дълг и хроничния дефицит в бюджета, които поставят под съмнение устойчивостта на американската икономика. Прогнозите на агенцията показват, че до 2035 г. разходите за лихви може да достигнат 30 на сто от фискалните приходи.

Това може да доведе до още по-голямо напрежение в бюджета, особено ако не се предприемат сериозни мерки за намаляване на дефицита или увеличаване на приходите.

„Това понижение не е изненада, а резултат от години фискално разточителство и политическа безизходица – включително, но не само, в рамките на администрацията на Доналд Тръмп“, коментира пред MarketWatch Стивън Грей, инвестиционен директор в Grey Value Management.
Новината доведе до леко повишение на доходността по 10-годишните държавни облигации, която достигна 4,49 на сто в петък. По-високата доходност означава спад в цената на облигациите и поскъпване на финансирането за правителството, бизнеса и потребителите.

„Това е ново раздвижване за пазара – дори и да не е шок, то е сериозно напомняне, че американският дълг вече не е безусловно сигурен актив“, заяви пред Файненшъл Таймс проф. Йеша Ядав от университета Вандербилт.
Това означава, че все повече средства ще се изразходват за обслужване на дълга, вместо за инвестиции в икономически растеж.

Една от основните последици от понижението на рейтинга е покачването на лихвените проценти по американските държавни облигации. След новината доходността по 10-годишните облигации на САЩ се повиши до 4,49 на сто, което означава, че ще бъде по-скъпо за правителството да финансира дълга си. Това повишение на лихвите ще се отрази и върху други форми на заемане – от ипотечни кредити и потребителски заеми до корпоративно финансиране. Когато доходността по американските държавни облигации се повишава, всички видове заеми поскъпват, което ще утежни разходите както за обикновените американци, така и за бизнеса.

По-високите лихви означават и нарастваща тежест върху американския бюджет, тъй като разходите за обслужване на дълга ще се увеличат значително. Според прогнози, до 2035 г. лихвените плащания ще погълнат около 30 на сто от федералните приходи – при 18 на сто в края на 2024 г. и едва 9 на сто през 2021 г.

В номинално изражение, през фискалната 2023 г. бюджетният дефицит на САЩ възлиза на 1,8 трилиона долара, в сравнение с 1,3 трилиона през 2011 г. Правителственият дълг от своя страна е в размер на 36 трилиона долара или над 126 процента от БВП на САЩ, след като през 2021 г. премина границата от 100 процента, достигайки ниво от 100,2 на сто.

Последствията от загубения AAA рейтинг
Понижаването на рейтинга поставя под въпрос и статута на САЩ. Държавният дълг на страната традиционно се счита за една от най-сигурните инвестиции в света, но сега, след като страната загуби своя AAA рейтинг, инвеститорите ще започнат да преосмислят стабилността му. Ако този процес продължи, е възможно да се стигне до изтегляне на капитали от САЩ и пренасочване към други икономики с по-стабилни кредитни оценки.

По-ниският рейтинг ще има и политически последици. Влошаването му през последните години е резултат от продължаващи политически конфликти и отказа на Конгреса и президента да постигнат консенсус относно мерките за намаляване на дефицита и дълга. Дори новият бюджетен план на администрацията на Тръмп, който предвижда нови данъчни облекчения, беше блокиран вчера в Конгреса – факт, който подчертава дълбокото политическо разделение в страната, допълват цитираните издания.

В т.нар. от президента „Голям красив законопроект“ (Big Beautiful Bill) се предвижда данъчните облекчения от ерата на Тръмп от 2017 г., които трябваше да изтекат тази година, да бъдат удължени – добавяйки прогнозираните 4,2 трилиона долара към дефицитите през следващото десетилетие.

На този фон от Мудис заявиха, че възстановяването на AAA рейтинга е възможно само чрез мерки за фискална консолидация, включващи сериозно увеличаване на приходите или драстично съкращаване на разходите.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Един от последните производители на трапистка бира в Нидерландия може скоро да затвори врати

Една от двете нидерландски трапистки бири вероятно скоро ще изчезне, съобщава сайтът „Ню“.

Трапистката бира се произвежда от монаси от Траписткия орден, който се отделя от Ордена на цистерцианците през 17 век. 

Абатство „Мария Тувлухт“, в което се вари бирата „Зундерт“, подобно на пивоварите от „Ла Трапе“ в Северен Брабант, е в опасност да затвори врати, тъй като има твърде малко монаси, за да продължи съществуването си.

Монасите са поискали разрешение за разпускане на абатството в Зундерт, съобщи говорител на духовната институция пред нидерландската информационната агенция АНП. Говорителят очаква искането да бъде удовлетворено и това означава, че монасите ще трябва да напуснат манастира през септември.

Пивоварната „Де Кивит“, която произвежда пивото, може да продължи да съществува, но бирата не може да се нарича трапистка без надзора на монасите. „Трапистката бира може да се нарича така, само ако пивоварната е част от манастирска общност“, казва говорителят. Бирата „Зундерт 8“ е добре известна и в състава й има билки, които растат в околностите на абатството.

Абатството е основано през 1900 г., когато трапистите бягат от Франция заради засилващата се секуларизация.

Монасите от ордена наблягат на мълчанието: „Ние сме убедени, че Божият призив е още по-звучен, когато го направим тих в себе си.“ И искат да работят за насъщния: „Затова през целия ден се редуват молитва и труд“, разкават монаси от абатството.

Трудно се намират млади хора за пивоварната

Това не е първият случай, в който оцеляването на абатството е застрашено. През 1909 г. финансовите му проблеми са толкова сериозни, че то обмисля да продаде всичките си активи. А през 80-те години на миналия век повечето млади монаси напускат манастира, но това се променя в началото на 90-те години.

През 2013 г. е построена трапистката пивоварна. Първата й бира е „Зундерт 8“, а пет години по-късно се появява по-силната „Зундерт 10“, която през 2019 г. печели златен медал на „Нидерландско бирено предизвикателство“.

Сега в абатството работят само шестима монаси, а липсата на нови попълнения затруднява манастирския живот. За младите хора е трудно да се посветят на този живот, както обяснява говорителят пред „Омруп Брабант“, местна радио- и тв компания.

На 24 май абатството ще отбележи 125-годишнината си, но това празненство вероятно ще се превърне в прощално парти „с тъжен край“, заключава изданието.

Трапистката бира

Трапистката бира не е вид бира, но името й говори за нейния произход. Тя може да бъде наричена така, само ако е варена в абатство под надзора на монаси траписти, обяснява телевизия Ен О Ес.

Освен това приходите от бирата трябва да се използват за издръжка или за подпомагане на хора в нужда. Само ако отговаря на тези условия, бирата може да носи логото „Автентичен трапистки продукт“.

В Нидерландия са познати трапистките бири „Ла Трапе“ (La Trappe) и „Зундерт“ (Zundert). В света има девет марки трапистка бира – пет белгийски, една италианска и една английска в допълнение към нидерландските. Има обаче и други бири, варени в абатства. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

В Тайван затвориха последния работещ ядрен реактор

Тайван официално приключи своята ера на ядрена енергетика, след като на 17 май започна поетапното изключване на последния си действащ ядрен реактор – №2 в АЕЦ Мааншан, намираща се в южната част на страната. Реакторът с капацитет от 951 мегавата ще бъде напълно спрян до полунощ, след изтичане на 40-годишния му лиценз, съобщиха от държавната енергийна компания „Тайпауър“ (Taipower).

Това решение изпълнява ключово обещание от енергийния план на правителството, приет през 2016 г., като е повлияно и от ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г. „Това изпраща силно послание не само към Япония и Корея, но и към целия свят, че ядрената енергия не е необходима“, заяви проф. Джусен Асука от университета Тохоку в Япония.

Първ реактор на Мааншан беше изключен през юли 2024 г., а останалите реактори в страната бяха спрени през 2018 и 2021 г. През 80-те години ядрената енергия е осигурявала над 50 на сто от електричеството на Тайван, но през 2024 г. делът ѝ спадна до едва 3 на сто. Същевременно 82,1 на сто от електроенергията идва от изкопаеми горива, а 11,9 на сто – от възобновяеми източници.

Въпреки загрижеността относно енергийната сигурност, правителството уверява обществото, че захранването ще остане стабилно, благодарение на нови газови мощности и разширяване на възобновяемата енергия. Целта е 20 на сто от енергията на страната да бъде от възобновяеми източници до 2026 г.

Във вторник парламентът прие поправка, която допуска теоретично удължаване на живота на реакторите с до 20 години при гарантирана безопасност. Въпреки това правителството подчерта, че рестартирането на вече спрени съоръжения би изисквало нова законова рамка и сериозни технически прегледи.

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Обществопреди 39 минути

Шествие в подкрепа на идеята за въвеждане в училищата на час по религия се проведе в София

Българияпреди 40 минути

Първите брадати лешояди бяха пуснати на свобода в природата край крепостта „Туида“ в Сливен

Спортпреди 47 минути

Българските национали по кану-каяк останаха извън призовите позиции в съботните финали на Световната купа в Унгария

Спортпреди 55 минути

Лерой Сане отклони предложението на Байерн Мюнхен за нов договор

Балканипреди 59 минути

Ердоган: Турските власти ще следят разоръжаването на Кюрдската работническа партия

Спортпреди един час

Два сребърни медала за България и драматична загуба на Рая Иванова на рекърв в съботните дисциплини на Европейската младежка купа по стрелба с лък

Политикапреди един час

Борисов се срещна с Ердоган: “Капитан Андреево“ вече е най-големият граничен пункт в света

Святпреди един час

Израел заяви, че е започнал нова военна операция в ивицата Газа

Спортпреди един час

Димитър Кузманов победи номер 79 в света Александър Вукич и се класира за финалния кръг на квалификациите на турнира в Хамбург

Святпреди един час

Иран каза, че ще продължи ядрените преговори със САЩ и че ще игнорира заплахите на Тръмп

Българияпреди един час

С богата програма и почистване на централния плаж във Варна продължава фестивалът „Море и здраве“

Икономикапреди 2 часа

Изгубеният ААА рейтинг на САЩ – решение с последствия от финансовите пазари до домакинствата

Българияпреди 4 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Святпреди 5 дни

Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул

Спортпреди 5 дни

Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа

Българияпреди 4 дни

Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци

Българияпреди 4 дни

Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен

Политикапреди 4 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Спортпреди 4 дни

Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит

Българияпреди 3 дни

Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание

Бизнеспреди 3 дни

„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин

Бизнеспреди 4 дни

Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера

Политикапреди 4 дни

Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили

Българияпреди 5 дни

ПП-ДБ внесе в парламента проектодекларация за завършване на пълноценната интеграция чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.

Новини