Свят
Северният флот на Русия провежда морски военни учения в Арктика, потвърди военното командване

Северният флот на Русия е започнал учения в Арктика, в които участват 20 кораба и около 1500 души военен персонал, предаде ДПА, позовавайки се на руската агенция „Интерфакс“.
„В тези маневри военното ръководство упражнява контрол върху силите и подразделенията на Северния флот за защита на морските комуникации и защита на военната и гражданската инфраструктура на Русия в Арктика“, се казва в прессъобщение на командването на Северния флот.
В него се посочва, че операцията под ръководството на командира на флота вицеадмирал Константин Кабанцов е планирана, и се уточнява, че ученията ще продължат няколко дни, без да се дават повече подробности.
Руският президент Владимир Путин определи Арктика като регион със стратегическо значение за Русия и неотдавна предположи, че НАТО планира да превърне района в своеобразен плацдарм за евентуален конфликт. Руският президент заяви, че в региона ще бъдат разположени и войски на НАТО от Финландия и Швеция. Путин посочи, че Русия няма да допусне да бъде изтласкана от Арктика.
Двете скандинавски страни се присъединиха към алианса, опасявайки се за сигурността си след пълномащабното нахлуване на руските сили в Украйна през февруари 2022 г., припомня ДПА.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Западният печат коментира проявата на Тръмп в Мичиган по случай първите 100 дни от встъпването му в длъжност

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза първите 100 дни от втория си мандат на митинг в Мичиган, на който изтъкна строгите мерки в борбата срещу незаконните мигранти, прилагани по границите, похвали с възмездието, което е раздал срещу предполагаемите си врагове и разкритикува неспособността на опонентите му да осуетят програмата му, пише американският вестник „Ню Йорк таймс“.
Според вестника Тръмп е бил по време на митинга в режим на „предизборна кампания“, а думите му са били изпълнени с неверни твърдения, като например лъжата, че изборите през 2020 г. са били откраднати, наред с преувеличения, шеги и обиди, изречени от него.
Тръмп се подигра с начина, по който предшественикът му Джо Байдън е изглеждал на снимки по бански и насърчи тълпата да скандира кой унизителен прякор за предшественика му предпочита, коментира още изданието. То добавя, че речта на Тръмп е била замислена като начин той да изтъкне икономическата си политика, но която го тегли надолу в политическо отношение.
„Тръмп също така се представи като човек на действието, подчертавайки бързия темп на изпълнение на издадените от него укази“, пише „Ню Йорк таймс“ и пояснява, че тази година той е подписал повече от 130 указа – почти толкова, колкото Байдън през целия си мандат.
Според изданието американският президент е изглеждал особено горд от действията си, включващи съкращаването на федерални служители, които той нарече „некомпетентни и ненужни бюрократи от дълбоката държава“.
В речта си, която съюзници на Тръмп определиха като „реч за постиженията през стоте дни от встъпването в длъжност“, президентът на САЩ изтъкна бързото темпо, което е поддържал през трите месеца на драматични промени, послужили за преориентиране на страната и породили объркване у международната общност, пише друг американски вестник – „Вашингтон пост“ . Изданието отбелязва, че за проявата си Тръмп е избрал място, което е изгубило голяма част от производствената си база – някога символ на Детройт, но също така и място, което сега усеща ефекта от предложенията му за мита и от заплахите му да окупира Канада.
„Вашингтон пост“ публикува резултати от наскоро проведени проучвания, според които подкрепата за Тръмп намалява, a 45% от американците оценяват първите 100 дни от втория му мандат по най-лош начин.
Подобно на други издания, вестникът пише, че митингът в много отношения е приличал на предизборна кампания, допълнена със стария репертоар на Тръмп. Изданието добавя, че той се е върнал към познати теми, като се е нахвърлил срещу медиите и неколкократно е заявил, че проучванията на общественото мнение са пристрастни срещу него и в действителност одобрението за него е около 60-70%.
„Вашингтон пост“ добавя, че на събитието е имало и „бурни моменти“, визирайки реакцията на публиката, която Тръмп каза, че ще управлява само два мандата, а тълпата започна да вдига три пръста и да скандира „Три! Три! Три!“.
Американското издание на „Политико“ пише, че по време на първото си посещение в Мичиган, откакто спечели изборите в този щат през ноември миналата година, Тръмп е „приветствал сломяващия си митнически режим, наричайки го политика на здравия разум и на гениалността, приветствал е твърдите миграционни мерки на южната граница и е обещал да увеличи масовите депортации“.
„Политико“ отбелязва, че преди пътуването си до щата за участие в митинга Тръмп е намалил митата, които засягат местните производители на автомобили, заемащи централно място в икономиката на Мичиган, но в същото време по-късно той е подчертал, че това ще бъде само краткотрайна отсрочка, преди „да съсипе“ производителите на автомобилни части, които отказват да преместят дейността си в САЩ.
Според британския вестник „Гардиън“ изборът на Тръмп да проведе митинга си именно в Мичиган е признание не само за това, че този щат му е помогнал да победи бившата вицепрезидентка Камала Харис на президентските избори през ноември, но и за това, че щатът е потенциален бенефициент на политиката на мита, която според него ще съживи производството в САЩ.
Вестникът добавя, че залата на събитието е била едва наполовина пълна, а много хора са си тръгнали преди края на неговото „хаотично и лавиращо между различни теми 89-минутно изказване“.
Друг британски вестник – „Телеграф“, обръща внимание на различна част от събитието – това, че губернаторката на Мичиган Гретчън Уитмър от Демократическата партия се е присъедини към президента на проявата му. Според „Телеграф“ нейната поява вероятно ще доведе до още по-голяма изолация сред демократите, които смятат Тръмп за токсичен и са разочаровани от привидната неспособност на партията им да му се противопостави.
Вестникът отбелязва, че 53-годишната Уитмър е основен кандидат за президент на демократите през 2028 г., но е в неудобно положение, тъй като в същото време се нуждае от подкрепата на Тръмп, за да осигури федерално финансиране за щата си.
Американското списание „Тайм“ прави исторически паралел с началото на 20-век, когато президентът Франклин Д. Рузвелт дава началото на своите легендарни първи 100 дни, въвеждайки Новия курс – поредица от закони, целящи да смекчат последиците от Голямата депресия. Оттогава първите 100 дни на всеки президент се разглеждат като отражение на неговия стил, мярка за неговата ефективност, както и предвестник на това, което предстои да се случи. Списанието добавя, че след Рузвелт е имало и други „трансформиращи първи 100 дни“, но те не са били толкова значими за бъдещето на Америка, колкото тези на президента Доналд Тръмп от 20 януари 2025 г. досега.
„Тайм“ пише, че при Тръмп се наблюдава зашеметяваща поредица от дела и политики, чиито последици имат потенциала да рефлектират в продължение на десетилетия, като освен това Тръмп е дошъл на власт с повече политически капитал и по-голяма власт, може би надхвърлящи тези на който и да е президент в историята на САЩ.
Източник: БТА
Свят
АФП: Ресторантите и сладоледаджийниците в района на „Свети Петър“ във Ватикана залагат на семплите неща, предпочитани от кардиналите

Паста карбонара, телешки рулца със сурова шунка, бурата – кардиналите обичат традиционната римска кухня, която отговаря на техните семпли вкусове, според менюто на ресторантите на улица „Борго Пио“ на няколко метра от площад „Свети Петър“ във Ватикана.
„Борго Пио“ е оживена улица, на която има много ресторанти, барове и магазини за сувенири. Там е и ресторантът на Федерика Джанмария. Той работи от 60 години и в началото е бил на баба й. Кардиналите са чести клиенти в него. „Те буквално видяха как пораснах“, разказва 30-годишната Федерика, която сега е собственик на ресторанта „Арлу“.
„Те идва тук не само защото храната е добра, надявам се, че е така, но също и защото наистина създадохме братски отношения с тях, все едно създадохме едно семейство“, допълва тя.
Федерика разказва, че смиреността на кардиналите рефлектира и върху техните кулинарни вкусове. „Те обичат преди всичко най-семплите неща, като например салтимбока (телешки рулца, завити със сурова шунка, които са специалитет на Рим), или бурата (вид сирене), или паста карбонара.
На няколко метра от ресторанта на Федерика е друго популярно заведение, превърнало се истинска квартална институция – „Ил Папалино“. Там също се хранят много кардинали, а заведението е превърнало в свое задължение гарантирането на максимална конфиденциалност.
„Те идват тук през цялата година. Един от тях е дори постоянен клиент, но не мога да спомена името му, защото дискретността е отличителна черта на това заведение“, казва Анна Мария Шаланга, която ръководи ресторанта заедно със съпруга си.
Тя добавя, че по принцип кардиналите не се хранят никога в първата зала на ресторанта, а предпочитат да са на по-закътано място. Те идват от Аржентина, от Северна Европа. „При нас се хранят доста от тях. Основно идват тук за вечеря“, разказва още Анна Мария.
В „Ил Папалино“ също предлагат семпли блюда, каквито се нравят на кардиналите.
„Те харесват нашата традиционна римска кухня, която е народна кухня“, казва Анна Мария и като пример посочва пастата аматричана (паста със сос, включващ доматено пюре, пекорино и гуанчале) или паста грича (с пекорино, гуанчале и черен пипер)“.
„Като второ, те похапват салтимбока по римски с чревца или със свински опашки“, допълва тя.
Въпреки приближаването на конклава, който ще избере нов папа, „кардиналите, които идват да се хранят при нас са много вглъбени, защото моментът е такъв, но те са и много спокойни“, разказва Анна Мария.
Бенито Каницаро, шеф на пицарията „Маркантонио“ пък казва, че в неговото заведение кардиналите стъпват по-рядко след погребението на папа Франциск.
„Обикновено ние имаме много кардинали при нас, но тези дни не е така. Има много журналисти в района и кардиналите не излизат“, допълва той.
Ако се съди по снимките, закачени по стените на „Арената на сладоледа“, джелатерия в началото на „Борго Пио“, именно там, докато опитваш традиционен сладолед, можеш да срещнеш кардинал, който участва в конклава.
На една от снимките собственикът на заведението Джузепе Лонгобарди позира до кардинала от Канада Томас Кристофър Колинс, който държи фунийка със сладолед. „Той е чест клиент тук“, казва Джузепе за канадския прелат.
„От 13 години много кардинали, епископи, архиепископи идват при нас. Вчера например имаше кардинал от Никарагуа, облечен като обикновен свещеник“, допълва Джузепе. Никарагуанецът Леополдо Хосе Бренес Солирсано си е поръчал малка чашка ванилов сладолед, допълва сестрата на собственика.
Но знаковият продукт на „Арената на сладоледа“, предлагащ най-малко 24 вкуса сладолед, си остава ватиконо – нещо като палачинка, завита като коно (фунийка), в която се поставят сладоледените топки.
В тази джелатерия е създаден преди 13 години и сладоледът с вкус дулсе де лече (карамелизирано мляко), който бил любим на аржентинския папа Франциск. Сега обаче не е предвидено нищо подобно за неговия евентуален приемник.
„Не искаме да сърфираме на тази вълна, за да продаваме малко повече сладолед и да си правим реклама“, казва Джузепе и допълва, че това би било неуместно.
Превод от френски: Габриела Големанска
Източник: БТА
Свят
Северна Корея е провела първи изпитания на оръжейните системи на новия си боен кораб

Северна Корея е провела по-рано тази седмица първото изпитание на оръжейните системи на новия си боен кораб клас „Чо Хьон“, предаде Ройтерс, позовавайки се на съобщение на севернокорейската държавна телеграфна агенция ЦТАК.
Според съобщението по време на изпитанията, на които са присъствали лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун и високопоставени служители, са били изстреляни крилати и противовъздушни ракети. Ким е заявил, че е настъпило време севернокорейските военноморски сили да изберат ускоряването на ядреното въоръжение за целите на военноморския си суверенитет.
Разузнавателните агенции на Южна Корея и САЩ следят отблизо изграждането на кораби в Северна Корея, заяви служител от министерството на отбраната в Сеул. Според него може би ще е необходима допълнителна работа по новия севернокорейски боен кораб, дефиниран като миненосец. Според южнокорейския представител, съдейки се по сателитни изображения, на които корабът е теглен след ученията на буксир към плаващ док, в него „може би липсва функционираща система за придвижване“.
В събота севернокорейската държавна медия съобщи за първи път за този кораб с водоизместимост от 5000 тона, който според нея е оборудван с „най-мощното въоръжение“. Цитиран от агенцията, Ким е заявил, че бойният кораб ще бъде предаден на флота и догодина ще влезе на въоръжение.
„Чо Хьон“ е кръстен на известен борец срещу японската окупация на Корея през първата половина на ХХ-и век.
/ГГ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов