Свържете се с нас

Икономика

Северна Германия отчита растеж, който изпреварва затруднената икономика на страната

Северна Германия се различава от общата тенденция на слаби икономически показатели в страната благодарение на отбранителната индустрия, съобщи днес водещ икономически институт, цитиран от ДПА.

Данните от базирания в Мюнхен институт „Ифо“ (Ifo) сочат, че северните провинции Долна Саксония, Мекленбург-Предна Померания и Шлезвиг-Холщайн регистрират ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) над 1 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г., изпреварвайки спада от 0,2 на сто  наблюдаван в цялата страна.

„Индустрията в северната част на Германия се различава от общата тенденция в страната, като подемът в отбранителната индустрия играе ключова роля“, каза икономистът на „Ифо“  Роберт Леман.

Централната провинция Хесен, която включва финансовата столица на Германия Франкфурт, e единствената друга област, която отбеляза положителен растеж през тримесечието с 0,8 сто.

„В Хесен нещата вървят особено добре за доставчиците на финансови и бизнес услуги“, обяснява Леман.

Източните провинции Саксония-Анхалт, Бранденбург, Тюрингия и Саксония отбелязват понижение на БВП, като Саксония отчита най-голям спад в цялата страна – от 1,8 на сто.

Южните и западните провинции на Германия – които традиционно формират едни от най-богатите райони на страната – също изпитват затруднения на фона на икономическия спад в цялата страна, като Бавария, Баден-Вюртемберг, Саар, Райнланд-Пфалц и Северен Рейн-Вестфалия отбелязват свиване на БВП.

Градовете-провинции също не правят изключение, като БВП се е свил както в Берлин, така и в Бремен, докато икономиката на Хамбург остава без промяна.

Германия – най-голямата икономика в Европа – преживя две последователни години на рецесия. Очаква се нейната базирана на износ икономика да се сблъска с допълнителни проблеми тази година от новата митническа политика на американския президент Доналд Тръмп.

Източник: БТА

Икономика

Колечеството на опасните стоки в ЕС нараства, показва доклад на Европейската комисия

Количеството на опасните стоки в ЕС нараства двойно в последните години, показва доклад на Европейската комисия, представен днес от еврокомисаря по правосъдието и защитата на потребителите Майкъл Макграт.

За втора поредна година най-често откритите опасни изделия са при продаваната козметика. Открити са също опасни детски играчки, електрически уреди и автомобили. Общо комисията съобщава за засичането на над четири хиляди вида опасни стоки на европейския пазар, основно с произход от Китай.

Най-често опасностите са свързани с влагани в стоките вредни химически вещества, отбеляза еврокомисарят Макграт. По неговите думи много от изделията изглеждат безопасни, но може да предизвикат наранявания, особено при децата, както и алергични реакции и дълготрайни последици.

ЕС е първенец в света при защитата на потребителите, предвиждаме проверка на стоките, предлагани онлайн, каза еврокомисарят. Ще използваме всички възможни средства за подобряване на сигурността на стоките, добави той.

Макграт отбеляза, че дневно в ЕС се получават по 12 милиона колетни пратки. Имаме добро сътрудничество с китайските власти, откъдето идват значителна част от опасните стоки, заяви еврокомисарят.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

България и през март продължава да покрива критерия за ценова стабилност за влизане в еврозоната

Инфлацията в България продължава да съответства на изискването за ценова стабилност по Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната. Това сочат обобщените данни за март за динамиката на потребителските цени в ЕС и еврозоната, публикувани днес от Евростат.

През третия месец от настоящата година средногодишната инфлация (за периода април 2024 – марти  2025 г. спрямо периода април 2023 – март 2024 г. – бел. ред.) в страната е 2,7 на сто, измерена през хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ).

В еврозоната референтната стойност, която се определя като средноаритметичната от трите страни с най-добро представяне плюс 1,5 процентни пункта, е 2,7 на сто (2,73 на сто без закръгление), като са взети средногодишните хармонизирани индекси на потребителските цени.

Трите страни, които определят референтната стойност, са Ирландия (1,2 на сто), Финландия (1,2 на сто) и Италия (1,3 на сто).

За първи път страната ни изцяло покри критерия през миналия месец, когато референтната стойност отново бе 2,7 на сто, а нивото на хармонизираната средногодишна инфлацията у нас беше 2,6 на сто.

При данните за януари, които бяха публикувани през февруари, страната ни формално изоставаше от покриването на критерия с 0,7 на сто. Няколко дни по-късно министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка (БНБ) изпратиха писмо до Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) с искане за извънредни конвергентни доклади за присъединяване на страната ни към еврозоната на 25 февруари 2025 г., припомня БТА. Вчера и двамата по време на среща с бизнеса заявиха, че страната ни се приближава към целта за влизане еврозоната.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Гаранцията на стоките, които са купени онлайн, започва да тече от датата на доставката, каза експерт от Комисията за защита на потребителите

Отговорността за качеството на стоките от страна на търговеца е обвързана със законовата гаранция, която е 2 години от покупката във физическите магазини, а при онлайн търговията от датата на доставката. Това каза Игнат Арсенов, директор на Главна дирекция „Контрол на пазара“ в Комисията за защита на потребителите (КЗП), на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в София. 

Арсенов посочи, че ако през този двегодишен период възникне дефект, потребителят може да поиска от търговеца да ремонтира стоката, да я замени или да възстанови платената сума. Законодателно гаранцията е разделена на две – за първата и за втората година. През първата година, ако възникне дефект, търговецът задължително трябва да изпълни претенцията на потребителя. Ако през втората година възникне проблем и търговецът възрази, тогава потребителят трябва да докаже, че дефектът е фабричен и е съществувал към момента на доставката, отбеляза той. 

По думите му предявяването на рекламация може да се направи във всеки един обект на търговеца, а не само в този, от който е купен продуктът. Важно е да се пазят документите за покупката – касова бележка, фактура, документ за наложен платеж и т.н., посочи експертът. 

След подаването на рекламацията търговецът има един месец, за да отстрани дефекта, като ремонтира или замени стоката, ако не може да бъде поправена. В случай, че търговецът не го направи, потребителят може да поиска да му бъде възстановена сумата, която е платил за продукта, добави той. 

Арсенов обясни още, че ако например е налице неправилно инсталиране, отговорността се носи от търговеца, в случай че инсталирането е извършено от избран от него техник. Ако потребителят си избере друга фирма и дефектът се дължи на неправилно инсталиране, тогава потребителят трябва да поеме сам разноските за отстраняването му. По думите на Арсенов гаранциите са две – законова и търговска. Законовата е задължителна, а търговската е допълнителна и е под формата на гаранционна карта или гаранционен сертификат, която не може да замени законовата. Освен това търговската гаранция може да е за период по-дълъг от две години и да се отнася само за отделна част от продукта, каза експертът. 

Според него повечето търговци спазват гаранциите. 

Директорът на Дирекция „Защита на потребителите при продажби от разстояние“ в КЗП Христо Трендафилов отбеляза, че рекламациите и гаранциите са важна част от правата, които имаме като потребители и важат и за онлайн пазаруването.

Той акцентира върху 14-дневния период на правото на отказ от покупката. Когато пазаруваме от разстояние, нямаме възможност да пипнем стоката и поради тази възможност законодателят е дал правото на връщане, каза експертът. 

По думите му онлайн търговците са длъжни да посочат контактите си, за да могат потребителите да знаят на кого и къде да върнат продукта, от който не са доволни. Според него често проблемите при онлайн пазаруването възникват именно, когато търговецът не е посочил контактите си и това е една от основните индикации, че той няма да е коректен с потребителите. 

Трендафилов предупреди потребителите да бъдат особено внимателни, когато офертите онлайн са твърде привлекателни. Има сайтове, които са двойници на тези на известни марки, които предлагат стоки на ниски цени, но когато потребителят плаща, не получава никакъв продукт, а въпросните сайтове след време изчезват, обясни той. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 9 минути

Колечеството на опасните стоки в ЕС нараства, показва доклад на Европейската комисия

Спортпреди 12 минути

Защитникът на Барселона Роналд Араухо: „Знаехме, че Борусия Дортмунд играе у дома на специален стадион и няма какво да губи“

Балканипреди 12 минути

Асоциация „Фулбрайт и приятели“ подкрепи исканията на сръбските студенти, академичната общност и преподавателите

Българияпреди 13 минути

Община Макреш ще кандидатства с проект за иновативни здравно-социални услуги

Българияпреди 16 минути

Партия „Величие“ смята вота на недоверие за навременен и по много правилна тема – корупция

Святпреди 16 минути

Дания планира да изпрати войници на учение в Украйна

Българияпреди 16 минути

Повече от 1000 нови брегови знака ще подобрят навигационната безопасност по река Дунав, каза изпълнителният директор на ИАППД Ивелин Занев

Икономикапреди 18 минути

България и през март продължава да покрива критерия за ценова стабилност за влизане в еврозоната

Обществопреди 22 минути

Читири лапи зоват да пожалим кокошките, работели много за Великден

Спортпреди 22 минути

Кметът на Вашингтон обяви 11 април 2025 година за „Ден на Алекс Овечкин“ в столицата на САЩ

Балканипреди 24 минути

На почивка за Великден: кои са най-предпочитаните дестинации от румънците и какъв бюджет заделят за пътуване в чужбина

Спортпреди 25 минути

Националът Васил Панайотов подписа нов договор с Черно море (Варна)

Българияпреди 4 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Балканипреди 4 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Политикапреди 4 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 4 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 4 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Бизнеспреди 5 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 5 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Святпреди 4 дни

Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат

Политикапреди 4 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Новини