Свят
Сестра Женвиев Жаненгро – съратник на папа Франциск в каузата за връщане на достойнството на забравените от обществото хора

Около 250 000 души отдадоха почит на папа Франциск в трите дни на поклонението пред него в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана. Сред тях бяха лидери и обикновени хора. Паметен момент от поклонението обаче беше, когато в първия му ден една слабичка и възрастна монахиня с раничка на гърба се приближи до кордона, обграждащ отворения ковчег на папата, и се задържа там доста дълго, което беше в нарушение на протокола. Никой обаче не направи забележка на монахинята, че нарушава процедурите, никой от охраната не се доближи до нея. В продължение на около 20 минути камерите на телевизиите документираха как възрастната жена не крие емоциите си, породени от кончината на папата, обобщават италиански и френски медии, сред които АНСА, Франс прес, „Ла сете“, „РАИ Нюз“ и „Фигаро“. Кадрите със самотностоящата и плачеща онахиня в базиликата обиколиха света и породиха въпроси коя е тази жена и каква е връзката й с папа Франциск.
Не за първи път всъщност сестра Женвиев, както е името на възрастната жена, попада в полезрението на медиите. На 31 юли миналата година папа Франциск посети едно малко необичайно за папски визити място – лунапарк в Остия Лидо, в района на Рим. Под жежкото слънце и въпреки 35-те градуса на юлския следобед, папата разгледа лунапарка, благослови статуята на Дева Мария на входа му и се срещна с актьорите, работещи в него, за да им благодари за усмивките, които те пораждат у хората, припомня „Ватикан нюз“.
Непрестанно по време на тази визита папата беше придружаван от сестра Женвиев, която живее в каравана в лунапарка заедно с още една монахиня – Анна Амелия и двете помагат на актьорите. Сестра Женвиев обаче подпомага и много други хора, които са забравяни от обществото или просто са маргинализирани от него, защото са в неравностойно положение заради бедност или инвалидност, или защото са част от ЛГБТ общността. В последните години тя не престава да води на аудиенции при папата представители на тези обществени прослойки, като винаги преди това му изпращала съобщение, за да му каже кого ще му доведе този път.
Сестра Женвиев планирала такава визита и непосредствено след Великден, след като видяла папата да се придвижва с папамобила сред богомолците на площад „Свети Петър“ в най-светлия празник за християните. Тя не подозирала, че ден след това папата вече няма да е между живите. Новината за кончината му била истински шок за нея.
Женвиев Жаненгро, както е пълното име на монахинята, е родена през 1943 г. във Франция. От 56 години тя е член на конгрегацията „Малките сестри на Исус“, подпомагаща хора в неравностойно обществено положение.
Женвиев Жаненгро е племенница на Леони Дюке, френската монахиня, живяла в Аржентина, отвлечена и убита по време на аржентинската диктатура. Леони Дюке е била активистка срещу военните завзели властта и близка до роднините на безследно изчезналите по време на диктатурата. През 1977 г. тя била заловена от силите на режима и натоварена на един от техните самолети за така наречения „полет на смъртта“. При него военните хвърляли от самолета в морето противниците на режима. Леони Дюке също била хвърлена в морето. После вълните изхвърлили трупа й на брега и тя била погребана в общ гроб, припомня Франс прес. Дълги години нейните роднини, сред които и Женвиев Жаненгро, водели непримирима битка, за да научат какво се е случило с Леони Дюке. Едва в началото на 21-и век общият гроб бил разкрит и тялото й било идентифицирано. През 2005 г. тленните й останки били погребани в градина на църква в Буенос Айрес. По онова време Хорхе Берголио, както се казваше папа преди да приеме името Франциск, е бил архиепископ на аржентинската столица и именно той е дал разрешение за това погребение.
По този повод именно Женвиев се е свързала за първи път с аржентинския висш прелат. В писмо до него тя изразила възмущение, че на погребението на леля й не е присъствал нито един свещеник, което тя възприемала като съучастие на църквата в Аржентина с престъпленията на диктатурата. Хорхе Берголио по онова време обаче бил във Ватикана за участие във ватикански синод и след като получил писмото, се свързал с монахинята, за да я увери, че той лично е разрешил погребението на Леони Дюке в пределите на църква в Буенос Айрес. Сестра Женвиев обаче по това време не му повярвала и в продължение на осем години не потърсила нов контакт с него.
През 2013 г., когато Хорхе Берголио вече бил избран за папа и приел името Франциск, сестра Женвиев имала възможността да присъства на една от литургиите, отслужени от него в резиденцията за гости „Санта Марта“ във Ватикана, в която той живеел. Тогава Женвиев напомнила на папата коя е и така се зародило приятелство между тях. Спойката между двамата била именно грижата за отхвърлените от обществото или така наречените „оставени последни“.
С годините сестра Женвиев разбрала, че самият Хорхе Берголио е помагал на преследвани и измъчвани от диктатурата хора в Аржентина да избягат от военния режим.
Заради енергичния й характер и непримиримостта й срещу несправедливостите папа Франциск имал навика да наричан сестра Женвиев шеговито с прякора „Ужасното дете“.
Именно сестра Женвиев успяла да убеди папата да посети лунапарка миналото лято – една нетипична папска визита, отразяваща близостта му с обикновените хора.
Животът на монахинята, посветен на каузата за връщане на човешкото достойнство на забравените от обществото хора, отразява ценностите, бранени и от папа Франциск, обобщават френските и италианските медии. А кадрите с плачещата в базиликата монахиня ще останат в историята като символ на същината на понтификата на Фанциск, превърнал се в пример за приобщаване, съпричастност и безмерна любов към ближния, отбелязва испанската телевизия „Еда“.
Източник: БТА
Свят
Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран

Мощна експлозия разтърси днес пристанището „Шахид Раджае“ на южния ирански град Бандар Абас, предадоха световните агенции, като се позоваха на информация на новинарската агенция Тасним.
Представител на местните власти заяви, че причината за взрива все още не е ясна.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Документ, обобщаващ живота и делата на папа Франциск, е бил поставен в ковчега му снощи

Докато във Ватикана тече заупокойната церемония за папа Франциск, АНСА съобщи любопитен факт за церемонията, състояла се снощи по запечатване на ковчега на понтифика.
В ковчега на папа Франциск е бил поставен и документ, който е обобщавал живота му, предаде АНСА.
„Той беше обикновен и много обичан пастор в своята епархия, който пътуваше с метро и автобус, живееше в обикновен апартамент и сам приготвяше вечерята си, защото се чувстваше като един от другите хора. От кардиналите, събрани на конклав след оттеглянето на Бенедикт Шестнадесети, той бе избран за папа на 13 март 2013 г. и прие името Франциск, защото по примера на светеца от Асизи искаше да се грижи преди всичко за най-бедните по света“, се казва в документа.
„Винаги внимателен към последните и към онези, които са отхвърлени от обществото, веднага след като бе избран за папа, Франциск избра да живее в резиденцията „Санта Марта“, защото не можеше без контакт с хората, се допълва в текста. Припомня се и това, че папата е посещавал и затвори, в центрове за инвалиди или за лечение на наркомани, за да се среща с хората, настанени в тях.
В документа се отдава почит на неуморната всеотдайност на Франциск в полза на диалога с мюсюлманите и с представителите на други религии.
„Когато се разпространи пандемията Ковид-19, вечерта на 27 март 2020 г. той искаше да се помоли сам на площад “Свети Петър“ за човечеството, което беше уплашено и ранено от неизвестната болест“, се казва още в текста.
В него се припомня и, че последните години от понтификата на Франциск бяха белязани от многобройни призиви за мир и предупреждения за риск от Третата световна война, във връзка с конфликтите в Палестина, Израел, Ливан и Мианма.
В документа са изброени и трудовете на папа Франциск, в това число енцикликите, апостолическите насърчения и др.
Снощи този документ беше запечатан в метална капсула и поставен в ковчега заедно с монети и възпоменателни медали, изсечени по време на понтификата на папа Франциск.
По време на церемонията лицето на папата беше покрито с бял копринен воал, а тялото му – поръсено със светена вода. В края на церемонията ковчегът беше запечатан с печатите на камерлинга на Ватикана.
Източник: БТА
Свят
Тръмп е имал „много продуктивен разговор“ със Зеленски преди погребението на папа Франциск, обяви Белият дом

Американският президент Доналд Тръмп е имал „много продуктивен разговор“ по време на срещата си с украинския си колега Володимир Зеленски във Ватикана днес, провела се преди началото на траурната церемония за папа Франциск, предаде Ройтерс, като цитира представител на Белия дом.
Директорът по комуникациите на Белия дом Стивън Чунг каза, че Тръмп и Зеленски „са се видели насаме днес и са имали много продуктивен разговор“.
„Тепърва ще ви запознаем с подробности от срещата“, уточни той.
Според телевизия „Скай нюз“ президентите на САЩ и на Украйна са се договорили да продължат разговора си след края на заупокойната литургия.
/ГГ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ