Бизнес
Сергей Медведев: Eдинственият позитивен сценарий е разпад на Русия

Колко дълго още ще се задържи режимът на Путин?
– Докато той е жив. Не виждам вариант, при който Путин доброволно или дори в резултат на преврат ще си иде от Кремъл. Е, да, ако го убият при преврат – тогава е възможно. Но засега не виждам вариант за смяна на властта. Надали ще има и формална промяна – при която Путин би останал лидер с някакъв специален статут, „Баща на нацията“ или нещо подобно на Медведев (който беше формално президент през 2008 – 2012 г., но Путин продължи да дърпа конците – бел. ред.). Не виждам подобна възможност. Но както винаги в Русия, с много малко изключения, властта се сменя само със смъртта на лидера.
Да, историята познава преврати – както заговора срещу император ПавелI(свален и убит през 1801 г.) или отстраняването на генералния секретар Никита Хрушчов през октомври 1964 г.
– Така е, но в онзи момент и двамата са били слаби лидери. Хрушчов например допуска колективно ръководство, възможност за партийна опозиция и т.н. А Павел I e бил съвсем отслабен владетел. Докато Путин – не. Тук по-близка е аналогията с Хитлер. Путин изцяло контролира своя периметър, непрекъснато размества елита, много внимателно следи министерството на отбраната, особено след метежа на Пригожин през юни 2023 г. Безкомпромисно държи на личната си сигурност – и разполага с огромен апарат за това. Не виждам възможност за разкол вътре в елита. И най-вече – няма заинтересовани. Всички във върхушката в момента печелят от войната. Няма конфликти на интереси, които да си струват риска от сваляне на Путин.
А как стоят нещата при руската опозиция? Ще успее ли да превъзмогне загубата на Алексей Навални? И какво показват скандалите след смъртта му – например разгорещените спорове около Фонда за борба с корупцията или документалния сериал „Предатели“(2024г.)?
– Боя се, че моята прогноза не е радостна. Навални – дори и в затвора – беше последната знакова фигура, един вид „равностойна на великия Путин“, тоест способна да се изправи срещу него. Сега, за съжаление, опозицията е напълно раздробена, без програма, единство и представителство. Не знам кого представляват тези хора – ФБК и другите опозиционни групи. Сред тях има немалко стойностни фигури и добри инициативи, ала те не са „правителство в изгнание“. Могат ли тези хора да разговарят със Запада от името на определено количество руснаци? В Беларус си имат Тихановская (на беларус. Святлана Циханоуская, опозиционен водач в изгнание и кандидат-президент на изборите през 2020 г.; в някои европейски държави е приемана като национален лидер на Беларус – бел. ред.), която притежава поне минималната легитимност да разговаря със Запада. Русия обаче няма своята Тихановская.
Това е един вечен закон: Русия се справя доста зле с политиката. В Русия политиката хич не се получава, в Русия се получават най-вече война, насилие, кръв, преврати… А стане ли дума за стандарти на политиката, за разработване на програми, платформи, работа с електората – там просто не го умеят. За съжаление, руската опозиция страда от същата болест – от неумението да се занимава с политика, характерно и за цялата руска политическа класа.
Източник: Капитал
Бизнес
Запасяване преди митата: Американската икономика се сви с 0.3% заради повече внос

Тези спадове са били частично, но не изцяло компенсирани от увеличението на инвестициите, потребителските разходи и износа, както и от по-високите разходи на компаниите за натрупване на запаси, които също са част от БВП, показват данните.
Очакванията – още проблеми за икономиката
Фючърсите върху акциите се понижиха, а доходността на облигациите леко се повиши след обявяването на икономическите данни. На пазарите обаче засега не се наблюдава значителна промяна в очакванията за намаляване на лихвените проценти, като инвеститорите все още предвиждат около четири понижения тази година.
Очакванията са търговската война на Тръмп да доведе до допълнително забавяне на растежа през втората половина на годината, когато по-високите цени ще натежат на потребителските разходи. Миналата седмица МВФ заяви, че БВП на САЩ ще се разшири с 1.8% през тази година – по-малко от оценката от януари за 2.7% ръст. Все повече анализатори обаче предвиждат нулеви или отрицателни темпове. Инфлацията се повиши през последното тримесечие и се очаква да продължи да нараства в хода на годината.
Като се има предвид, че необичайно голямо количество немонетарно злато е причина за част от скока на вноса, някои икономисти предупреждават да не се поставя твърде голяма тежест върху данните за БВП. Други пък смятат, че числата само подчертават несигурността, с която икономиката се сблъсква заради непредвидимата търговска политика.
Източник: Капитал
Бизнес
САЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси

И двете страни приветстваха споразумението. Скот Бесент, министър на финансите на САЩ, заяви в официално изявление, че САЩ са „ангажирани с усилията за прекратяване на тази жестока и безсмислена война“, като добави, че сделката „дава ясен сигнал към Русия, че администрацията на Тръмп е отдадена на мирен процес, съсредоточен върху свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план“.
Първият вицепремиер на Украйна, Юлия Свириденко, също изрази подкрепата си с публикация в платформата X, в която заяви: „От името на правителството на Украйна подписах Споразумението за създаване на Инвестиционен фонд за възстановяване между Съединените щати и Украйна. Заедно със САЩ създаваме фонд, който ще привлича глобални инвестиции в нашата страна.“
Сделката беше финализирана след среща между Тръмп и Зеленски във Ватикана миналата събота, по време на погребението на папа Франциск и на фона на нарастващо недоволство в Белия дом от действията на руския президент Владимир Путин.
В последния момент възникна препятствие, което застраши споразумението, тъй като Вашингтон заяви, че Украйна се оттегля от някои от предходните си ангажименти, точно когато Свириденко пристигаше в американската столица. Източник, запознат с позицията на САЩ по време на преговорите, посочи пред Financial Times, че последните пречки са били свързани с управлението на фонда, механизъм за прозрачност и проследимост на средствата.
Какво получава Украйна
Свириденко подчерта няколко ключови разпоредби на споразумението, сред които гаранцията, че пълната собственост и контрол върху „всички ресурси на територията на Украйна и в нейните териториални води“ ще останат в ръцете на страната. Според условията на споразумението украинската държава ще определя кои природни ресурси ще бъдат добивани, като Свириденко определи договора като „равноправно партньорство“, при което фондът е „структуриран на база 50/50“.
Източник: Капитал
Бизнес
Преди митата на Тръмп: Еврозоната започна годината с ръст на БВП от 0.4%

Данни от анкети през последните седмици показват, че бизнес доверието в еврозоната е намаляло значително след обявяването на митата, докато растежът е достигнал почти до нула.
Карстен Брзески, глобален ръководител на макроикономиката в ING, предупреди в бележка до клиентите във вторник, че въпреки частичното спиране на митата на Тръмп и изключенията за някои стоки, „прилаганите мита все още са по-високи от началото на годината“. Брзески добави, че „заплахата от нови мита все още виси над глобалната икономика“ и продължаващата несигурност ще бъде „още един потискащ фактор за икономическата активност в еврозоната“, съобщава Financial Times.
Еврото остана почти без промяна след публикуването на данните в сряда – 1.137 за долар. Европейската централна банка намали прогнозата си за растеж през 2025 г. на 0.9% миналия месец – шесто поредно понижение, и се очаква да я намали допълнително в актуализираните си прогнози през юни. Централната банка предупреди, че перспективите за растеж са „влошени поради нарастващото търговско напрежение“, когато намали лихвените проценти през април на 2.25% – седмото понижение от миналия юни. Търговците на пазарите за суапове дават приблизително 85% вероятност за ново понижение на следващото заседание на ЕЦБ през юни, същата вероятност като преди публикуването на данните за БВП в сряда.
Данни, публикувани по-рано в сряда, показаха, че германската икономика е нараснала с 0.2% през първото тримесечие спрямо предходния тримесечен период, в съответствие с очакванията. Най-голямата икономика в Европа се сви с 0.2% през последното тримесечие на 2024 г. Икономиката на Франция нарасна с едва 0.1% през през първото тримесечие, след като отчете спад от 0.1% през последните три месеца на 2024 г.
Източник: Капитал
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Икономикапреди 1 седмица
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи