Свържете се с нас

Общество

Семейството на Сакскобургготски: Паркът ‘Врана’ се превърна в джунгла

Паркът „Врана“ загива и се превръща в джунгла, обявиха от секретариата на семейството на бившия цар и експремиер Симеон Сакскобургготски. 

Уникални дървесни видове умират от липсата на грижи за тях. Изцяло липсва поливане, закъсняло обследване на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните и мъртви дървета. Бръшлян е оставен да задушава всичко наред, което е ужасяващо доказателство за немарливостта на отговорните за поддържането и съхранението на парка. Сухи дървета разпространяват болести и застрашават и човешки животи. Това вече не е гора, а джунгла, изброяват хората на Сакскобургготски.

И напомнят, че наскоро дърво с много бръшлян по него падна и без малко не уби човек, смазвайки автомобила му и причинявайки още по-голяма катастрофа на бул.“Цариградско шосе”.

„А има още стотици подобни, които всеки един момент могат да причинят непоправими щети. Чия ще е отговорността, ако не дай си Боже има и смъртен случай? Безхаберие, липса на умения или умишлено се унищожава този природен рай?“, се казва в съобщението.

Посочва се още, че държавата е дала милиони левове хонорари и води дела за собствеността на парка и го отне от Столичната община, но вече повече от година не желае и не полага никакви професионални грижи. Общината се оправдава, че паркът вече не е техен и не правят нищо.

„Питаме се, ако никой не е собственик на парка, кой прибира парите от входни такси?“, се казва още.

Дават се и данни за преминаването на собствеността от семейството на бившия цар в ръцете на държавата. Публикуваме ги без редакторска намеса.

На 4 юни 1998 г. Конституционният съд взема единодушно решение за обявяване Закона за конфискация на личните имоти на царското семейство за противоконституционен. През 2001 г. Цар Симеон и Княгиня Мария Луиза даряват парка на Столичната община – 990 декара. Кметът Стефан Софиянски благодари сърдечно за този огромен жест и се ангажира условията на дарението да бъдат спазвани. Съгласно волята на дарителите СО се задължава да се грижи за парка като естествен природонаучен музей и да определи реда за посещения на гражданите в него.

През 2013 г. СО решава да закрие съществуващото Общинско предприятие „Парк-музей Врана“ и да предаде парка към „Паркове и градски градини“ като по този начин се унищожава автономността на 120-годишния парк, което неминуемо се отразява и на неговото днешно силно окаяно състояние. Грижите, които Столична община полага са единствено в една незначителна част от целия парк, при това без оглед на съществуващите десетилетия традиции и практики, съхранени дори и след одържавяването на собствеността през 1947 г. Особено пред 70-те и 80-те години, паркът е в едно превъзходно състояние. Поддръжката е на най-високо ниво.

В тази връзка е необходимо привличането на специалисти от целия кръг на ботаническата наука и ладшафтното инженерство, благодарение на които паркът на Двореца “Врана” да съхрани своето значение за консервационно значими видове от българската, балканска и световна флора, като има условия да бъде обогатявана и може да се използва за научноизследователски и образователни цели.

При правилно поддържане и грижи, както и системни еколого-биологични изследвания и наблюдение, паркът може да бъде източник на генетичен материал за използване на адаптираните екзотични видове. Днес, единствените „грижи” които се полагат са косене на трева и събиране на шума!

Организирането на паркообразователни дейности изисква не само добро административно управление и ланшафтно строителство, но и наличието на подготвени служители, екскурзоводи в областта на ботаниката и екологията.

Подобен друг парк не само в България, но и в Югоизточна Европа не съществува. И вместо да бъде ценен, пазен, развиван, той е оставен да се превърне в една непроходима, болна и опасна джунгла. Ако липсва капацитет на управляващите ни да се грижат за него, то не е особено сложно да видят как се грижат други държави за подобни паркове. Побратимяването на паркове, подобно на градското е практика, която би спомогнала за доброто развитие на парка. Да се привлекат специалисти, които разбират от парково изкуство и поддръжка, а не се оправдават с административни пречки или „модерни” тенденции.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

България и Европа по пътя на енергийната независимост

Представете си свят, в който няма замърсяване, причинено от добива и горенето на въглища. Свят, където енергията не ни разболява, не вреди на околната среда и е достъпна за всички. Това е възобновяемата енергия. Целта на Европа – развитие на зеления преход с хоризонт до 2050 година, производствата да станат въглеродно неутрални, а Европейският съюз – независим от външни за него енергийни източници.

По думите на Кристиян Димитров от Грийнпийс-България, икономиката ни се счита за една от най-енергоемките за единица продукция в Европа. Ако инвестициите за нови реактори на АЕЦ „Козлодуй“ бъдат насочени към енергийна ефективност, тя би довела до значителен спад на национално ниво в необходимостта от електрическа и топлинна енергия.

Също така децентрализацията и демократизацията на енергийния пазар биха допринесли за производството на енергия близо до мястото на консумация, като така ще намалеят загубите по преноса. Държавите от ЕС пък ще могат да свържат своите инсталирани мощности за производство на електроенергия, като купуват и продават по-евтино енергия.

За да се случи така необходимият енергиен преход по един устойчив начин, от WWF България са направили обследване на местно ниво на базовия потенциал на вече нарушените терени и урбанизираните такива за развитие на ВЕИ инфраструктура за енергия от вятър (на суша) и слънце.

По думите на експерта Магдалена Кирчева, фокусът на изследването са териториите, които не са с висока екологична чувствителност.

По данните от базовия анализ на Грийнпийс-България, нарушените терени в границите на област Благоевград са 470 броя с обща площ от 1363 ха. В рамките на областта има и три терена с приключила рекултивация с обща площ от 25 ха. Нарушените терени, които са подходящи за соларна енергия, са 81 броя с обща площ от 138 ха, като в рамките на област Благоевград няма идентифицирани нарушени терени, подходящи за вятърна енергия.

Професионалната гимназия в град Бобов дол е една от малкото в България, които предлагат специалност за професионално обучение, чрез която се реализира световната екологична стратегия – увеличаване на относителния дял за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници.

Училището е наследник на Техникума по минна промишленост, а от две години в него на голям интерес се радва новата паралелка – ВЕИ, която въвежда учениците в тази професия на бъдещето. Минните паралелки са забравени, а интересът на младите хора е пренасочен към технологии като слънчеви панели, колектори и термопомпи.

Директорът на гимназията Татяна Костадинова е категорична, че тази специалност ще направи възпитаниците ѝ конкурентни на пазара на труда.

Геотермалната енергия има потенциала да задоволи 15% от световното търсене на електроенергия до 2050 г., ако тенденцията в намаляването на разходите продължи. България има огромен геотермален енергиен потенциал, който може да ускори прехода на страната ни към модерна и устойчива икономика, да създаде работни места и да ни позиционира като бъдещ европейски лидер в приложенията на възобновяеми технологии, като ще помогне на страната ни да постигне крайната цел за въглеродна неутралност.

В Сапарева баня се намира най-горещият минерален извор на Балканите и един от най-топлите в Европа. Температурата му е около 103.8 градуса по Целзий и е най-голямата атракция в района. Високите градуси на минералната вода се използват от 2002 година за отопление на обществените сгради в града с геотермална енергия, каза кметът Калин Гелев.

През първата половина на миналата година 74% от енергията, произведена в Европейския съюз, е получена без газови емисии, докато 9% идва от въглища и 1% – от газ. Според Кристиян Димитров от Грийнпийс процедурите в България за бизнеса се подобряват, но не така стои въпросът с възможността хората сами да произвеждат енергията си.

Според инж. Гийом Керлеро де Росбо, ръководител на екологични изследвания в Институт Русо, който работи активно в посока енергиен и екологичен преход, въпросът за енергийната автономия понастоящем е проблем в много европейски страни, особено с оглед на ситуацията в Украйна. По думите му единственият начин да спечелим енергийна автономия би бил:

– да намалим потреблението си, защото най-добрата енергия все още е тази, която не консумираме;

– да електрифицираме възможно най-много приложения, защото вече знаем как да произвеждаме електричество у дома;

– да произвеждаме това електричество с нисковъглеродни технологии – обикновено от възобновяема енергия (слънчева и вятърна), и евентуално допълнително – това е политическо решение – с ядрена енергия.

Подкастите от поредицата „Европа утре“ са съдържание, предоставено от

“ target=“_blank“>европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Гроздан Караджов ще сключи договор за доставка на 35 нови електрически влака

Alstom

Снимка alstom.com

Влак на Alstom

Правителството даде съгласие министърът на транспорта Гроздан Караджов да подпише договор за доставка на 35 едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака.

Договорът се сключва между Министерството на транспорта и съобщенията и консорциум „БУЛЕМУ“, който включва Alstom Transport S.A. (Romania), Alstom Ferroviaria SpA и “РВП ИНВЕСТ” ЕООД. Проектът е част от инвестициите по Националния план за възстановяване и устойчивост.

„С цел максимално усвояване на средства от НПВУ и минимизиране на разходите от държавния бюджет, едновременно с подписването на основния договор, ще бъде подписано и допълнително споразумение, одобрено от Европейската комисия, според което 12 от влаковете, на стойност 363 314 981 лева, ще бъдат финансирани от НПВУ. Останалите 23 електрически мотрисни влака на стойност 696 400 000 лева ще бъдат включени в Социалния план за климата на Република България съгласно Регламент (ЕС) 2023/955“ – съобщават от правителствената пресслужба.

С приемането на решението се осигурява временен безлихвен заем на Министерството на транспорта и съобщенията в размер на 278 600 000 лева за покриване на авансово плащане по договора.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Увеличава се издръжката за обучение на студентите в 48 направления

Увеличават се средствата, които държавата предоставя за издръжка на студентите в 48 професионални направления, реши Министерският съвет.

Промените ще обхванат близо 140 000 студенти и докторанти в държавните висши училища. Необходимите средства за увеличение на издръжката им са в индикативен размер от 41 млн. лева и са разчетени в проекта на Закона за държавния бюджет.

С решението се повишават коефициентите за отделните професионални направления, по които се умножава базовата издръжка от 719 лева на студент.

С промените се продължава политиката, заложена в Стратегията за развитие на висшето образование, за концентриране на финансирането в професионалните направления и висшите училища, получили по-висока оценка за качество и съответствие с потребностите на пазара на труда, преструктуриране към професионални направления, за които се очаква бъдещ недостиг от кадри и насърчаване на профилната оптимизация.

Измененията ще намалят разликата между професионалните направления с най-ниски и най-високи нормативи, което ще увеличи делът на средствата за приоритетни направления и специалности.

С увеличението на нормативите за издръжка на обучението се осигуряват и необходимите средства за повишение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища за достигане на средна брутна заплата не по-малка от 180% от средната брутна за страната.

Със същото решение се променя и Постановление № 328 за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в зависимост от комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда.

С измененията ще се намали разликата между размерите на коефициентите, които получават класираното на първо място виеше училище и тези на следващите места.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 13 минути

Петима от пострадалите в смъртоносния пожар в дискотека в Северна Македония с прибират от лечение в чужбина

Спортпреди 14 минути

Ханзи Флик ще продължи договора си с Барселона за още един сезон

Святпреди 15 минути

Украйна настоява за пълно и незабавно прекратяване на огъня, заяви Зеленски

Святпреди 16 минути

Шведският журналист, задържан в Турция, рискува 12 години затвор по повдигнатите му обвинения, обяви неговото издание

Икономикапреди 17 минути

Акционерите в летище Хийтроу получиха дивиденти за първи път от пет години

Българияпреди 18 минути

Близо 40 заявления за безплатно събиране и извозване на строителни отпадъци от домакинството са подадени в Община Ловеч

Обществопреди 21 минути

България и Европа по пътя на енергийната независимост

Българияпреди 21 минути

Светът и Католическата църква загубиха голям застъпник за вярата в човека и неговите права, написа Наталия Киселова в книгата в памет на папа Франциск

Българияпреди 25 минути

Глобен е рибар, ловил край язовир Ястребино по време на забраната

Икономикапреди 25 минути

Жена ще застане начело на пернишко предприятие за вибробетонни плочи, разширявайки производството

Българияпреди 27 минути

Започна традиционната колоездачна обиколка на община Сандански, посветена на празника на града

Темидапреди 28 минути

Прокуратурата иска отстраняването на Мюмюн Искендер от кметския пост

Святпреди 4 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 5 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Балканипреди 5 дни

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Бизнеспреди 3 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 5 дни

САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия

Святпреди 5 дни

Киър Стармър и Доналд Тръмп разговаряха за пръв път след митата на САЩ

Святпреди 5 дни

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Обществопреди 3 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Икономикапреди 2 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Обществопреди 5 дни

И след Шенген до Кулата се пъпли

Икономикапреди 5 дни

Изкуственият интелект все още е рядкост в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория

Новини