Балкани
Семействата на жертвите от пожара в Кочани, Република Северна Македония, организираха пореден протест

Протестно шествие на семействата на загиналите в пожара в дискотека „Пулс“ на 16 март под наслов „Закъсняла реакция“ се състоя днес в град Кочани, Република Северна Македония, съобщава електронното издание на в. „Независен“.
Участниците в шествието носеха в ръце снимки на своите загинали близки и изразиха недоволството си от работата на институциите, които обвиняват в бавна реакция при трагедията, която отне живота на общо 62 души.
Шествието тръгна от Парка на революцията, премина край търговския център и общината и продължи към сградата на МВР.
„Всички вие, които сте отговорни за системата в държавата, които мъдро избягвате отговорността за най-голямата трагедия от европейския мащаб, която се случи в Кочани. Ние, родителите на загиналите деца, бихме искали поне за миг да бъдете в нашата кожа, да можете да почувствате разкъсващата болка, която ние чувстваме, може би тогава ще усетите и сериозната и болна ситуация, в която се намираме. Дали щяхте да прикривате хората, които са съучастници на чудовището, ако убитите деца бяха вашите деца“, попита една от майките.
Протестът завърши пред Основния съд, където протестиращите поискаха отчет за извършената работа и призоваха за „неселективно правосъдие“.
Пожарът в дискотека „Пулс“ в Кочани избухна рано сутринта на 16 март, когато пиротехника по време на концерт на популярната група ДНК подпали неогнеупорния таван на помещението. Петдесет и девет души загинаха на място, а трима след това в болница. Пострадалите общо бяха около двеста. Официални представители посочиха, че лицензът на дискотеката е бил получен незаконно. Обектът е бил само с един авариен изход, който е бил заключен по време на концерта. Имало е само два пожарогасителя и не е имало аларма за пожари и система, която пръска вода в случай на пожар.
Източник: БТА
Балкани
Гръцкото министерство на отбраната се стреми към 150 000 резервисти до 2030 г.

Гръцкото министерство на отбраната разкри план за реформи, в който се предвижда броят на действащите резервисти да достигне 150 000 души до 2030 г., съобщава електронното издание на в. „Катимерини“.
Инициативата, част от правителствения „Дневен ред 2030“, беше представен от министъра на отбраната Никос Дендиас в Гръцката военна академия в Атина в петък. Планът включва модернизирано обучение с използване на дронове, симулатори и дигитални платформи.
Резервистите ще бъдат призовавани да се върнат за обучение чрез правителствен портал и ново приложение. Тренировъчните цикли ще се провеждат на всеки от три до пет години и ще продължават от три до шест дни. Общото обучение ще може да достига 80 дни за редовите резервисти и 150 за офицерите от резерва.
Според министерството новият модел има за цел да коригира някои недостатъци в ефективността. През 2024 г. 28 455 резервисти са били призовани, но само около 14 200 са се явили на обучение. Въпреки че всички уволнили се наборници технически са резервисти, малко от тях получават последващо обучение, отбелязва изданието.
Официалните представители подчертават, че усилието е от ключово значение за осигуряването на готовността и ефективността на националната отбрана. Обучението ще използва като модел практики от Израел и Финландия. Осъдените за сериозни престъпления ще бъдат изключвани автоматично. В случаи на недостиг на кадри от критични специалности някои от тях могат да бъдат повикани дори без да са доброволци.
Ще бъдат отворени два центъра за обучение – един в Атина и един близо до Солун. Водят се разговори с работодателски организации за споделяне на разходите за компенсации на служителите по време на обучението. Министерството на отбраната подчертава, че силният резерв е изключително важен, тъй като не може да има солидна икономика без солидна национална сигурност.
Гърция е една от малкото страни в ЕС, която има задължителна военна служба. Всички гръцки граждани на възраст от 19 до 45 години са задължени да отбият военна служба, която в повечето случаи е едногодишна. Поради религиозни, философски и други подобни убеждения, които са в противоречие с военната служба, се дава възможност за алтернативна служба с удължен срок, а след определена възраст – и за откупуване на срока ѝ.
Източник: БТА
Балкани
Новият мост между Румъния и Молдова трябва да бъде завършен за 18 месеца, заяви румънският транспортен министър

Мостът над река Прут между румънския град Яш и молдовския град Унген, който е част от бъдещата А8, е първият мост между Румъния и Република Молдова, изграден през последните 60 години, заяви днес румънският министър на транспорта Сорин Гриндяну, цитиран от Аджерпрес.
Той участва днес в церемония в молдовското село Загаранча в района на град Унген по повод започването на строежа на т. нар „Мост на цветята“ над река Прут, по която минава границата между Румъния и Молдова.
Министърът посочи, че според проекта срокът за завършване на моста е 18 месеца.
„Това е първия мост, който се строи над река Прут след 60 години. Минаха 60 години, в които не е изграден нито един мост – нещо, което със сигурност трябва да поправим. Тези неща се случват с европейски пари, с пари от ЕС, не с пари от други места. Това е проект по Механизма за свързване на Европа, задвижен от (бившия) еврокомисар (по транспорта) Адина Вълян, която направи възможно това проектът днес да бъде в този стадий и да има финансиране“, посочи Гриндяну.
Общата стойност на проекта е 32,9 милиона евро, от които приносът на Европейския съюз е 16,4 милиона евро.
Мостът ще бъде дълъг 261,2 метра и ще има по две ленти във всяка посока.
„Мостът на цветята“, който ще свързва населеното място Загаранча в района на Унген, Република Молдова, и село Голаещ в румънския окръг Яш, е част от „Магистралата на обединението“ (А8), която има важна роля в свързването на националните пътни мрежи на двете страни – магистралата Търгу Муреш-Яш-Унген и бъдещата магистрала Унген-Кишинев, като и двете се планира да бъдат завършени до 2030 г., отбелязва агенцията.
Това е първият пътен мост над река Прут, който се изгражда през последните 60 години, а също така е един от четирите нови моста над реката, чийто строеж е планиран.
В събитието участваха още румънският вицепремиер Мариан Някшу, министрите на околната среда и енергетиката Мирча Фекет и Себастиан Бурдужа, молдовският вицепремиер Владимир Боля, председателят на парламента Игор Гросу, редица други официални лица, както и стотици граждани от двете страни на река Прут.
Името „Мост на цветята“ е избрано, за да припомня за събитията от 1990 г., когато румънци и молдовци се събират символично на бреговете на река Прут и за първи път след Втората световна война могат да преминат границата между двете страни без документи.
Източник: БТА
Балкани
Кандидатът за президент Виктор Понта в интервю за Аджерпрес: Румъния трябва да определя собствените си приоритети

Виктор Понта, независим кандидат за президент на Румъния, заяви в интервю за Аджерпрес, че Румъния вече е зряла държава след 35 години демократично развитие и трябва сама да определя приоритетите си.
Той посочи, че ако бъде избран за президент, сред приоритетите му са съставяне на ново правителство, възстановяване на доверието на гражданите във вота, пълно разсекретяване на документите, представени във Върховния съвет за национална отбрана във връзка с анулирането на миналогодишните избори, и иницииране на референдум, с който да се постанови, че „абсолютно всички гласове, дадени от румънския народ, са задължителни“, за да няма повече анулиране на избори. Той също така смята, че Конституцията трябва да бъде ревизирана, а правомощията на Конституционния съд да бъдат дефинирани по-ясно.
На въпрос каква е програмата му за страната, бившият премиер напомни лозунга на кампанията си „Румъния на първо място“ и отбелязва, че „трябва да се грижим за себе си в един много по-несигурен свят, много по-конкурентен и много по-егоистичен от онзи, в който живеехме, когато влязохме в Европейския съюз и НАТО“.
„Румъния на първо място“ – това е лозунг, адаптиран, разбира се от „Америка на първо място“. Означава, че Румъния вече е зряла демокрация или държава, вече не е „тийнейджър“ сред демократичните страни и също като един човек на 35 години, Румъния трябва да определя собствените си приоритети, да не ги определя вече в зависимост от други. Много е добре, че сме в ЕС. Това вече не е цел за Румъния, това е нещо сигурно и мисля, че никой не може да ни извади от ЕС, защото 90 процента от румънците искат в ЕС. Добре е, че сме в НАТО и трябва да останем в НАТО. Това също не е цел, това е осъществено“, посочи Понта.
Той каза, че ако спечели изборите, би съставил ново правителство, тъй като „настоящото правителство, водено от г-н (Марчел) Чолаку, изчерпа капитала си на доверие от страна на румънците, на бизнес средите, на европейските институции и на финансовите институции и със сигурност не можем да излезем от ужасната бюджетна и икономическа криза със същото правителство“.
По отношение на външната политика Понта изтъкна, че военното партньорство със САЩ е от ключово значение според него. „Само Америка ни защитава днес от Русия и дори да съм съгласен, че трябва да се присъединим към европейските усилия, това е дългосрочно усилие, 3, 5, 7, 10 години, по-рано никой не казва, че Европа ще може да се защитава без Америка“. На второ място той спомена връзката с ЕС, като отбеляза, че Европа трябва да стане икономически конкурентоспособна отново, а на трето място посочи „историческия национален интерес на Румъния“ по отношение на военната сигурност и интеграцията на Република Молдова. Понта отбеляза, че подкрепя идеята за обединение с Молдова, „но не насилствено, както я взе СССР“, а чрез „демократични средства, чрез народния вот“.
Понта отбеляза, че като независим кандидат се чувства много по-комфортно отколкото през 2014 г., когато участва в президентските избори като кандидат на Социалдемократическата партия, чийто лидер беше по онова време. Що се отнася до средствата, събрани за предизборната кампания, той напомни, че като независим кандидат няма право на партийни субсидии и не получава обществени средства.
„Не съм похарчил нито една лея за телевизионни предавания в кампанията. Мисля, че е погрешна тази политика да се дават стотици хиляди евро за едно предаване по телевизията. Участвах само в емисиите, в които не са ми искали пари. Използвах парите основно за онлайн популяризиране“, обясни Понта в интервюто.
Той изрази увереност, че ще влезе във втория кръг и добави, че смята, че ще бъде „по-добре подготвен президент“ от Джордже Симион, лидер на крайнодесния Алианс за обединение на румънците (АУР), определян от социологическите проучвания като фаворит в предстоящия вот през май.
„Гарантирам ви в този момент Румъния при всички случаи ще гласува за промяна, няма да остане както преди. Няма да остане с нито един досегашен вариант. И промяната може да бъде промяна тип Симион или промяна тип Понта. В крайна сметка всеки ще реши с печата в ръка“, заяви независимият кандидат за президент.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски