Свържете се с нас

Бизнес

Сближаването между Тръмп и Путин променя политическата сцена в Централна и Източна Европа

В Унгария премиерът Виктор Орбан няма нужда да лавира, тъй като следващите избори са чак през 2026 г. Той е сред малкото европейски лидери, които открито демонстрират близостта си както с Тръмп, така и с Владимир Путин, а за последната година Орбан посети и имението на Тръмп във Флорида, и Москва. Той открито подкрепя мирните преговори за Украйна и заплаши, че ще блокира процеса по присъединяването на страната към ЕС.

Словакия също не остава встрани от новата геополитическа подредба. Премиерът Роберт Фицо, който оцеля при опит за покушение миналата година (подобно на Тръмп), зае твърда анти-украинска позиция и определи президента на Украйна Володимир Зеленски като „враг“. Посещението му в Москва допълнително затвърди репутацията му като един от основните проруски гласове в ЕС.

Историческите страхове

През 1945 г., по време на Ялтенската конференция, когато Уинстън Чърчил и Франклин Рузвелт се съгласяват с искането на Йосиф Сталин за съветска сфера на влияние в Източна Европа, бъдещето на региона е до голяма степен решено. Днес, сближаването между Путин и Тръмп пробужда болезнените спомени за това съмнително споразумение.

Президентският съветник в Румъния, Кристиан Диаконеску, вече предупреди, че повторение на този сценарий може да отвори „вратите на ада“. „Преживях този период и знам какво означава Ялта. Часове на опашки за бензин, бедност, студ в къщите, жени, умиращи в болниците, двучасови възхвали на върховния лидер“, каза той в интервю за румънска телевизия през февруари. По думите му, регионът не може да си позволи „теоретични и абстрактни дискусии за глобални стратегии, които и без това никой не разбира.“

Подобни страхове са дълбоко вкоренени в националната памет на Полша и всеки намек за възможно сближаване с Москва предизвиква силна обществена реакция. За лидера на „Право и справедливост“ Ярослав Качински, темата е и лична, след като през 2010 г. брат му и тогавашен президент Лех Качински загина в самолетна катастрофа в Смоленск, Русия. Оттогава Качински нееднократно е обвинявал Кремъл и Путин за трагедията, както и политическия си съперник Доналд Туск, че е помогнал да бъдат прикрити обстоятелствата около инцидента.

Източник: Капитал

Бизнес

Фед в режим на изчакване: без промяна в лихвите, но несигурността за икономиката расте

Опасенията са по-скоро за инфлацията

От последното заседание на Фед през март обаче несигурността относно икономическите перспективи допълнително е нараснала, като обявените в началото на април „реципрочни мита“ са били по-високи от очакваното, стана ясно от съобщението на Фед. Основното послание, както и досега, остава, че ефектите от митата върху икономиката са отрицателни, но е рано да се определи колко големи ще са те и как следва да отговори на тях паричната политика.

През последните седмици няколко водещи централни банкери сигнализираха, че овладяването на ценовия натиск от митата ще бъде приоритет. В посока на запазване на по-високите лихви клонят данните за растящо потребителско търсене в началото на годината. Преди дни излязоха и данни за по-голям от очаквания ръст на заплатите през април, сигнализиращ за силен пазар на труда – още един аргумент в полза на запазване на по-строгата парична политика. Централните банкери не са намалявали разходите по заемите от декември насам, като основната лихва остава на ниво 4.25 – 4.50%.

Притеснителен сигнал е, че инфлационните очаквания в краткосрочен план са се повишили. „Ако обявените големи увеличения на митата се запазят, те вероятно ще доведат до повишаване на инфлацията, забавяне на икономическия растеж и увеличаване на безработицата“, каза Пауъл. Според него въздействието върху инфлацията може да бъде краткотрайно и митата да доведат до еднократна промяна в ценовото равнище. Възможно е обаче също така ефектите да се окажат по-трайни. „Избягването на този резултат ще зависи от размера на ефектите от митата, от това колко време ще е необходимо, за да се отразят напълно в цените, и в крайна сметка от запазването на стабилността на дългосрочните инфлационни очаквания“, добави той.

Влошените нагласи все още не се материализират

„Трябва да изчакаме и да видим“, каза Пауъл по повод ефектите от митата и увери, че икономиката е в добра позиция и Фед е в готовност да реагира своевременно на потенциални развития. Проучванията показват, че нагласите на домакинствата и бизнесите рязко се влошават, отразявайки несигурността от търговската политика, но засега това не се материализира в „твърдите данни“ и тепърва предстои да се види как тези тенденции ще повлияят реално на разходите и инвестициите.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Защо Индия и Пакистан влязоха в нов военен конфликт

Индийската част от региона, известна като Джаму и Кашмир, стана единственият щат в страната, където мюсюлманите са повече. Той имаше частична автономия, включително собствена конституция и флаг. Джаму е подрегионът с хиндуистко мнозинство.

В края на 80-те години на миналия век сепаратисткото движение в Кашмир, подкрепяно от Пакистан, премина към насилие, а тероризмът достигна своя пик през 90-те години с нарастване на бомбените атентати, отвличанията и нападенията срещу военни и цивилни. Индийските сили отговориха с тежка репресия, като правозащитни организации обвиняват Ню Делхи в непропорционален отговор.

Какво се промени под управлението на Моди

След преизбирането му през 2019 г. премиерът Моди премахна специалния автономен статус на Джаму и Кашмир. С това решение беше разпуснат законодателният му орган, а статутът му беше понижен от щат до територия под директно федерално управление от Ню Делхи. Моди, чиято популярност в страната частично се дължи на твърдата му позиция по въпроса за национална сигурност, обеща, че промените ще донесат мир в региона, който е разкъсан от десетилетия на насилие.

Това също така изолира Ладакх – предимно будистка планинска територия, за която претендира и е частично контролирана от Китай. Решението за Джаму и Кашмир беше придружено от сериозни мерки за сигурност и арести на хиляди хора, включително местни политически лидери. Това влоши отношенията между Индия и Пакистан, което доведе до понижаване на дипломатическите и икономическите връзки и прекъсване на директните полети.

Действията на Моди доведоха до намаление на насилието. Кашмир, който често се сравнява със Швейцария заради своите зелени склонове, обградени със заснежени планини, започна да привлича вътрешни туристи, като броят на посетителите нарасна до 23.6 млн. през миналата година, в сравнение с 16.2 млн. през 2019 г. Премиерът похвали нарастващия брой туристи като доказателство за неговата политика, която според Моди е довела до просперитет за долината.

Какво ще се случи след новото напрежение

След атаката в Пахалгам Индия значително понижи дипломатическите си отношения с Пакистан и спря 60-годишен важен договор за споделяне на водните ресурси в региона. Външният министър Мисри заяви в сряда, че в продължение на две седмици след атаката в Пахалгам не е имало „явни стъпки от Пакистан да предприеме действия срещу терористичната инфраструктура на неговата територия или на територията под негов контрол“. Той каза още, че индийските удари в сряда са били необходими, тъй като „нашето разузнаване на терористични клетки, базирани в Пакистан, показва, че предстоящи атаки срещу Индия са неизбежни“.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Бизнес глобус: OpenAI може да придобие Windsurf за 3 млрд. долара; DoorDash купува Deliveroo за 2.9 млрд. паунда;

OpenAI придобива Windsurf за 3 млрд. долара в най-голямата си сделка досега

OpenAI се подготвя да придобие компанията за AI базирани инструменти за програмиране Windsurf (по-рано Codeium) за 3 млрд. долара според източници на Bloomberg. Ако се окаже вярно, това ще представлява най-голямото придобиване в историята на разработчика на ChatGPT. Засега обаче сделката все още не е финализирана и двете компании отказват коментар. Windsurf наскоро е потърсила инвестиции на същата стойност, а само преди година беше оценена на 1.25 млрд. долара. Придобиването поставя OpenAI в директна конкуренция с компании като GitHub (на Microsoft) и Anthropic в бързо разрастващия се пазар на AI инструменти.

Novo Nordisk понижава прогнозите за печалба и продажби

Датската фармацевтична компания Novo Nordisk понижи прогнозите за продажби и печалба за пръв път от пускането на медикаментите за отслабване преди четири години. Това се случва заради многото реплики на лекарствата, които влияят на търсенето на водещите медикаменти за затлъстяване и диабет – Wegovy и Ozempic, в САЩ. За първото тримесечие компанията успя да надмине очакванията за оперативна печалба, но заяви, че е била засегната от т.нар. компаундиране, т.е. препаратите с активни съставки, приготвяни от аптеките по поръчка. Очакваният ръст на продажбите на годишна база е между 13% и 21% в сравнение с предишната прогноза от между 16% и 24%. Ръстът на оперативната печалба също се очаква да бъде между 16% и 24% спрямо между 19% и 27% преди това. Въпреки това акциите на Novo Nordisk поскъпнаха с над 5% в сутрешната търговия.

DoorDash купува Deliveroo за 2.9 млрд. паунда

Американската платформа за доставки DoorDash придобива британската Deliveroo за 2.9 млрд. паунда. Изглежда, че чрез сделката компанията е решила да сложи край на трудното си присъствие на Лондонската фондова борса. Deliveroo беше оценена на 7.6 млрд. при листването си на борсата през 2021 г., но така и не успя да възстанови стойността си, като акциите ѝ паднаха с над 50%. Сделката всъщност е част от по-широка вълна на консолидация в сектора, а конкуренцията става все по-голяма заради приложения като Uber Eats и др. DoorDash заяви, че сделката ще позволи по-големи инвестиции в технологии и разширяване на пазара, без да има географско припокриване между двете компании. Паралелно с това DoorDash обяви и придобиването на американската компания, специализирана в решения за ресторанти, SevenRooms за 1.2 млрд. долара.

Частният капитал се насочва към европейската отбрана

Частните инвестиционни фондове искат да увеличат присъствието си в европейския отбранителен сектор. Така те се надяват да запълнят нарастващата финансова дупка в европейската отбрана, причинена от руската инвазия в Украйна и съмненията в дългосрочната ангажираност на САЩ с НАТО. „Правителствата не могат сами да възстановят отбранителните способности“, заяви Томас Фридбергер от френската инвестиционна група Tikehau Capital. Групата е набрала 450 млн. евро за инвестиции в многофукнционални технологии – с гражданско и военно приложение. През 2023 г. рисковите инвестиции в европейски отбранителни стартъпи са нараснали с 24% до 5.2 млрд. долара въпреки общия спад в инвестиционната активност. Частният сектор се позиционира като стратегически играч за правителствата в усилията за увеличаване на производствения капацитет и укрепване на индустриалната устойчивост на континента.

Samsung Electronics обяви придобиване на аудиобизнеса на Masimo за 350 млн. долара

Samsung Electronics съобщи, че подразделението Harman International е подписало споразумение за придобиване на аудиобизнеса на американската фирма Masimo за 350 млн. долара. Компанията планира да обедини аудиобизнеса на Masimo с Harman, за да укрепи позицията си на пазара за потребителско аудио, който се очаква да нарасне от 60.8 млрд. долара през 2025 г. до 70 млрд. през 2029 г. Samsung заяви, че очаква придобиването да подпомогне развитието на вече съществуващите бизнеси на компанията в мобилните технологии, телевизорите и домакинските уреди, като укрепи конкурентоспособността в аудио- и звуковите технологии. Още през март от компанията заявиха, че ще преследват „значими“ придобивания и засега спазва обещанието.

Търсенето на Ferrari остава силно в САЩ въпреки митата и увеличените цени

Ferrari съобщи, че търсенето на суперколи в САЩ остава силно въпреки 25-процентните мита, въведени от Доналд Тръмп, върху вноса на автомобили и увеличените цени, които трябва да компенсират разходите. Компанията заяви, че засега няма анулирани поръчки, въпреки че през март обяви увеличение на цените с до 10%. Отделно Ferrari отчете ръст на оперативната печалба с 23% през първото тримесечие и остава оптимистична за растежа, като запази прогнозата за доходи поне 2 млрд. евро през тази година.

Whatsapp спечели дело срещу Pegasus за 168 млн. долара

Whatsapp спечели съдебното делo срещу израелската NSO Group, производител на шпионския софтуер Pegasus, за 168 млн. долара. Според обвинението NSO е използвала уязвимите звена в платформата и е продавала данните на свои клиенти, които са ги използвали, за да шпионират журналисти, политици, активисти и др. Делото е на федералния съд в Калифорния и всъщност е първият случай, в който шпионски софтуер е подведен под отговорност за нарушаване на техническата сигурност на платформа. NSO заяви, че ще обжалва решението, като каза: „твърдо вярваме, че нашата технология играе важна роля в предотвратяването на сериозни престъпления и тероризъм“ както и че се „използва отговорно от упълномощени държавни агенции“.

Успехът на WhatsApp отваря нови възможности за съдебни действия от Apple, Amazon, Android и др., чиито платформи Pegasus е използвал или се е опитал да хакне, за да вгради шпионския софтуер.

Tesla пуска по-евтина версия на Model Y в САЩ

Tesla представи нова, по-достъпна версия на електрическия SUV Model Y в САЩ. Тя ще е с по-дълъг пробег и задно предаване на цена почти 45 хил. долара преди федералния данъчен кредит от 7500 долара. След приспадането на кредита цената спада до 37 490 долара според сайта на компанията. По-рано Reuters съобщи, че Tesla планира по-евтина версия на най-продавания модел, но производството е било отложено. Стандартната версия с двойно предаване и дълъг пробег остава на същата цена – 48 990 долара. Продажбите на Tesla обаче спаднаха с 13% за тримесечието, което е най-слабото представяне за последните почти три години. Причината са критики към политическите изяви на Илон Мъск и конкуренцията.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 47 минути

Националните в класически стил са пропуснали първия ден от централизираната подготовка на федерацията по борба, Кирил Милов призова състезателите да бъдат чути

Святпреди 48 минути

ННА: Израелски военни самолети извършиха въздушни нападения в Южен Ливан

Святпреди 53 минути

Индия заяви, че е неутрализирала опити на Пакистан да атакува военни цели

Святпреди 57 минути

Отново се издигна черен дим от комина на Сикстинската капела

Българияпреди 59 минути

В Пловдив от днес започва ремонтът на кино „Космос“ и на площадното пространство пред него, съобщи кметът Костадин Димитров

Балканипреди един час

Иракският премиер ще се срещне днес в Анкара с Ердоган

Икономикапреди един час

„Аурубис“ отчита ръст на печалбата през първата половина на финансовата си година

Българияпреди един час

Старши комисар Тихомир Тотев бе отличен със златен медал от БЧК – Варна

Спортпреди един час

Треньорът на Байерн Мюнхен Венсан Компани иска да остави напрежението настрана след спечелването на титлата

Святпреди един час

Путин каза, че Русия е рамо до рамо с Китай срещу „неонацизма“

Българияпреди един час

Подготвя се нова концепция за развитие и организация въздушното наблюдение на българските граници, информира вътрешният министър Даниел Митов

Българияпреди един час

Ученици от гимназията по селско и горско стопанство в Кърджали засадиха дръвчета в двора на училището за Деня на Европа

Икономикапреди 5 дни

Тръмп изслушва и дава обратна връзка, според ръководителя на германския софтуерен гигант САП

Балканипреди 5 дни

Здравословното състояние на сръбския президент Вучич е стабилно и задоволително, заяви лекар от болницата, в която е настанен той

Икономикапреди 5 дни

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Обществопреди 5 дни

Стотици щурмуваха стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете

Икономикапреди 4 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 4 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 4 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Балканипреди 5 дни

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент към 15 ч. румънско време

Българияпреди 5 дни

Мотоциклетист е пострадал в катастрофа по пътя между Казанлък и Мъглиж, съобщиха от полицията

Българияпреди 5 дни

Северозападна България има всичко, за да развива туризъм, въпросът е кой и колко ще работи, за да го покаже, каза министър Боршош

Балканипреди 5 дни

Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Новини