Свят
Съветът на Европа се притече днес на Европейския съд за правата на човека след отворено писмо на 9 европейски страни

Съветът на Европа се притече днес на Европейския съд за правата на човека, след като Италия и още осем европейски страни поискаха да ограничат правата му по въпроса за имиграцията, предаде Франс прес.
Европейският съд за човешките права, чието седалище е в Страсбург, е натоварен да следи за това как се прилага Европейската конвенция за правата на човека в 46-те страни, подписали този документ. В последните години обаче тя беше поставена под въпрос в някои страни, сред които Франция и Великобритания.
В петък в отворено писмо, публикувано от канцеларията на италианския премиер Джорджа Мелони девет европейски страни казват, че е необходимо да се започне дискусия по начина, по който международните конвенции отговарят на предизвикателствата, пред които сме изправени днес. Относно Европейския съд за човешките права деветте държави искат да се види дали Съдът в някои случаи е разширил обхвата на конвенцията спрямо първоначалния й замисъл.
В отговор на това отворено писмо, генералният секретар на Съвета на Европа, към който спада и Европейският съд за човешки права, днес реагира необичайно твърдо.
„Да се запази независимостта и безпристрастността на Съда е фундаментално“, се казва в изявление на Ален Берсе, който е социалист и е бивш президент на Швейцария.
„В една правова държава правосъдието не трябва да бъде подложено на политически натиск“, допълни той. „Институциите, които дефинират фундаменталните права не могат да зависят от политическите цикли. Ако такъв беше случаят , то ние рискуване за подкопаем стабилността, която те са натоварени да осигуряват. Съдът не трябва да служи за оръжие, нито срещу правителствата, нито да се използва като оръжие от тях“, допълни Берсе.
Той дефинира дебатите като здравословни, но допълни, че „пред комплексни предизвикателства на нашата епоха нашата роля не е да отслабваме конвенцията, а напротив да я запазим солидна и релевантна“.
В последните години Европейският съд за правата на човека осъди няколко страни за техните действия относно борбата с незаконната миграция, като блокира например изпращането в Руанда от Великобритания на кандидати за убежище, навличайки си критиките на тогавашното консервативно британско правителство. Относно Франция Съдът суспендира през 2023 г. експулсирането на чеченец към Русия. Тогавашният вътрешен министър Жералд Дарманен заяви, че е готов да плати глобата, наложена от Съда и заяви, че съдебното решение не е било нещо сериозно.
Отвореното писмо от петък, последва среща предния ден в Рим на датската премиерка Мете Фредериксен и на италианския премиер Джорджа Мелони. Двете имат много твърда позиция по въпроса за имиграцията. Писмото беше подписано и от ръководителите на Австрия, Белгия, Естония, Литва, Латвия, Полша и Чехия.
„Вярваме, че развитието на интерпретацията на конвенцията от страна на Съда в някои случаи ограничава нашия капацитет да взимаме политически решения в нашите собствени демокрации“, се казваше в писмото.
Правителството на Мелони обеща да се бори с незаконната имиграция, но неговият проект за изпращане на мигранти в центрове в Албания се сблъсква със серия от законови препятствия. Италиански съдии отказаха да валидират изпращането в центровете в Албания на мигранти, прехванати от италианските власти в Средиземно море и препратиха въпроса за законността на тази мярка към Европейския съд, базиран в Страсбург. Той все още не се е произнесъл по въпроса.
Френският съдия Матиас Гийомар, който идния петък поема председателството на Европейския съд за правата на човека, обеща от своя страна по време на избирането му в края на април, че ще защитава институцията пред атаките срещу правовата държава и постави под въпрос ценностите, които са основополагащи за Европейската конвенция за правата на човека.
Европейският съд за човешките права всяка година получава десетки хиляди жалби от частни лица, за които той е последна инстанция след изчерпване на юридически процедури на национално ниво.
Източник: БТА
Свят
Мъск обяви, че ще се концентрира повече върху управлението на предприятията си

Проблемите с достъпа до „Екс“ накараха собственика на социалната мрежа Илон Мъск да обяви, че ще трябва да се концентрира повече върху управлението на фирмите си и да намали времето, отделяно на правителството на Доналд Тръмп, предаде Франс прес.
Милиардерът-предприемач има натоварен график, тъй като освен управлението на мрежата „Ек“, ръководи „Екс Ей Ай“, разработваща робота за разговори с изкуствен интелект Грок, производителя на електромобили „Тесла“ и производителя на ракети „Спейс Екс“. От няколко месеца насам Илон Мъск е силно ангажиран и с администрацията на Доналд Тръмп, който му възложи задачата да намали драстично федералните разходи, което постави родения в Южна Африка предприемач в центъра на медийното внимание.
Но вчерашното прекъсване на „Екс“, което засегна мрежата следобеда, може да се окаже последната капка, която да накара най-богатия човек в света да поиска да преосмисли приоритетите си.
„Обратно към прекарването на 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата на работа и спане в конферентни/сервизни/фабрични зали“, заяви Мъск в „Екс“.
„Трябва да бъда много фокусиран върху „Екс“/“Екс Ей Ай“ и „Тесла“ (плюс изстрелването на „Старшип“ следващата седмица), тъй като имаме критични технологии“.
Той добави, че са необходими значителни оперативни подобрения. Вчерашните проблеми трябваше да бъдат предотвратени, но не бяха, отбеляза Мъск.
Засега няма коментар от „Екс“, отбелязва АФП.
Според платформата за наблюдение „Сайт“, прекъсването може да е било причинено от атака на хакерската група „ДайНет“. Хакерите твърдят, че са извършили пробна кибератака, използвайки отказ от обслужване (DDOS, претоварване на целта с трафик или заявки), преди предстоящата следваща така.
Мъск вече на няколко пъти обяви намерението си да се оттегли от мисията, поверена му от Тръмп, като през последните дни намалява участието си в работата на администрацията, припомня АФП.
Източник: БТА
Свят
Стотици либийци протестираха в Триполи в подкрепа на правителството и за разпускане на въоръжените групи

Няколкостотин либийци се събраха вчера в Триполи, седалището на признатото от ООН правителство на националното единство, за да изразят подкрепата си за него след две масови демонстрации, призоваващи за напускането му след смъртоносните боеве в столицата преди десетина дни, предаде Франс прес.
Много от демонстрантите бяха транспортирани с автобуси до центъра на Триполи от съседни градове като Мисрата и Азизия.
„Не на милициите! Да на върховенството на закона и на държавата“, „Въоръжените формирования трябва да бъдат разпуснати“, скандираха демонстрантите, някои от които държаха плакати с призив за провеждане на избори.
Либия, богата на петрол страна, се бори да възстанови стабилността си след въстанието от 2011 г., което сложи край на 42-годишната диктатура на Муамар Кадафи. За властта се борят две правителства: правителството на националното единство в Триполи, ръководено от Абделхамид Дбейба, и другото в Бенгази, в Източна Либия, подкрепяно от влиятелния маршал Халифа Хафтар.
Президентските и парламентарните избори трябваше да се проведат през декември 2021 г., но бяха отложени за неопределено време поради различията между двата съперничещи си лагера.
„Искаме единна родина, закони, приложими за всички“, заяви един от протестиращите в комюнике, прочетено пред събралите се.
Демонстрантите поискаха също така да бъде възстановена конституцията, въведена при обявяването на независимостта на страната през 1951 г., но отменена след държавния преврат на Кадафи през 1969 г. През юли 2017 г. комисия, избрана чрез всеобщи избори и натоварена със задачата да изготви проект за конституция, представи на парламента текст, който трябваше да бъде подложен на референдум. Той никога не е влязъл в сила, припомня АФП.
Демонстрантите също така призоваха за разпускане на Силите на Радаа – въоръжена групировка, която контролира източната част на Триполи, летището и няколко затвора. Премиерът обяви разпускането ѝ миналата седмица. Между 12 и 15 май лоялните към правителството сили се сблъскаха с няколко въоръжени групировки, сред които и Радаа след решителното разпускане на „всички паравоенни формирования“, контролиращи града, които според Дбейба са станали „по-силни от държавата“.
По данни на ООН в резултат на сраженията са загинали най-малко 8 души.
В петък вечерта в центъра на Триполи се събраха за втора поредна седмица около хиляда протестиращи, които поискаха отстраняването на Дбейба и разпускането на правителството и други институции, включително двете камари на парламента.
Източник: БТА
Свят
Град Одеса и областта са атакувани с дронове, в града отекнаха взривове, съобщи кметът

Град Одеса и областта са атакувани с дронове, в града отекнаха взривове, съобщи кметът Генадий Труханов в приложението Телеграм
Близо 10 дрона масирано атакуват украинския черноморски град от акваторията на Черно море. и крайморските градчета Южное и Черноморск, посочват местни канали.
Въздушната тревога бе обявена в 01.16 часа.
Местните власти съобщават за висока опасност в целия град, като призовават всички жителите да се укриват в бомбоубежища до отбой от тревогата.
Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са трети по численост според официалното преброяване в Украйна през 2001 г. В самия град Одеса живеят около 50-60 хиляди българи. Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгород-Днестровски район.
/АГ/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 6 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 6 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 5 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Културапреди 1 седмица
Излизат сценарии на режисьора на “Левиатан“ Звягинцев, той ще бъде на премиерата днес
-
Спортпреди 1 седмица
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия