Свържете се с нас

Бизнес

САЩ загубиха и последния си най-висок кредитен рейтинг

„Това понижение с една степен по нашата 21-степенна рейтингова скала отразява нарастването за повече от десетилетие на съотношенията на държавния дълг и лихвените плащания до нива, които са значително по-високи от тези на суверенните държави с подобен рейтинг“, пише агенцията.

Критики от Белия дом

Белият дом отхвърли понижаването на рейтинга и разкритикува главния икономист на Moody’s Марк Занди. „Никой не приема сериозно неговите „анализи“. Той е доказал, че греши отново и отново.“

Занди обаче не е автор на този доклад и работи за Moody’s Analytics – отделна част от компанията, която не е част от нейния рейтингов бизнес.

За първи път в историята САЩ не притежават кредитен рейтинг от три пъти А поне от една от трите големи агенции. S&P през 2011 г. беше първата, която лиши страната от този рейтинг, а Fitch предприе този ход през 2023 г.

Йеша Ядав, професор във Vanderbilt Law School, който изучава пазара на държавни ценни книжа, заяви пред Financial Times, че намаляването на рейтинга от Moody’s е „последната проверка на реалността във връзка с все по-мрачната прогноза за управлението на държавния дълг на САЩ“.

Източник: Капитал

Бизнес

Сделката за минералите между Украйна и САЩ може скоро да не даде резултат

По-голям потенциал за бърза възвръщаемост се вижда в енергийния сектор. Преди войната държавната „Нафтогаз“ е водила преговори с международни компании като ExxonMobil, Halliburton и Chevron за газовите находища в Черно море. Частният енергиен гигант DTEK е провел срещи с три американски компании за сътрудничество по споразумението. Главният изпълнителен директор Максим Тимченко казва, че сделката е ясен сигнал, „че Украйна е отворена за бизнес“. Той допълни, че DTEK вече работи с международни фирми като GE Vernova, Fluence, Honeywell и Venture Global.

Какво следва

Големият въпрос е как ще изглежда потенциално примирие в Украйна, твърди Джим Норт, бивш главен изпълнителен директор на Ferrexpo. Според него бъдещето на минния сектор зависи от политическия изход от войната. Руският контрол върху територии с ключови ресурси, като въглищни мини и литиеви залежи, може трайно да ограничи икономическия потенциал и капацитета на страната. „Това, от което ще има нужда Украйна, е някой, който да направи първата голяма инвестиция, за да вдъхне доверие“, обобщава Норт.

Някои ръководители в сектора са по-скоро скептични относно реалния мащаб на ресурсите в Украйна. Те посочват, че най-добрите находища най-вероятно вече са изчерпани, а очакванията за „езера от литий“, които чакат да бъдат разработени, са по-скоро мит, отколкото реалност. Дори австралийският минен магнат Андрю Форест, който е сред най-върлите поддръжници на Украйна и дари 25 млн. австралийски долара, признава: „Бихме инвестирали, за да подкрепим Украйна, не защото това е най-добрата възможност.“ Подобно на други представители на индустрията, Форест подчертава, че подкрепата за Украйна е политически и морално мотивирана, но икономическата целесъобразност остава под въпрос.

И въпреки че се забелязва желание от страна на политиците да реализират споразумението, инвеститорите все пак остават предпазливи. Сделката дава важна рамка за бъдещи инвестиции, но не гарантира резултати в скоро време. За да има устойчиво възстановяване, Украйна ще има нужда не само от капитал, но и от време, сигурност и доверие в стабилността на икономическата среда. Всичко това до голяма степен зависи от изхода на войната.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Румъния се обедини и подкрепи проевропееца Никушор Дан за президент

Франция излезе с изявление, в което се казва, че „категорично отхвърля“ твърденията относно „предполагаемата френска намеса в румънските президентски избори“. Тя също така призова всички да действат отговорно „от уважение към румънската демокрация“.

По-рано създателят на приложението за съобщения Telegram Павел Дуров заяви, че една западноевропейска държава е поискала от Telegram да блокира десни акаунти и канали в Румъния. Дуров заяви, че е отхвърлил искането.

Въпреки това по-ранно разследване на TikTok на неуспешния президентски вот в Румъния, анулиран в края на миналата година, установи, че в края на 2024 г. са били създадени повече от 27 хил. еднодневни акаунта, подкрепящи крайно десния претендент Калин Джорджеску, който се появи от нищото, за да спечели първия тур.

Инвеститорите се подготвят за сътресения на румънските пазари

Инвеститорите се подготвят за по-нататъшни сътресения на румънските пазари след неотдавнашните драматични разпродажби, тъй като президентските избори пораждат несигурност относно начина, по който страната ще се справи с най-големия бюджетен дефицит в ЕС. Сега инвеститорите очакват месеци на несигурност относно това как новото правителство ще намали бюджетния дефицит, който миналата година достигна над 9% от БВП. И двамата кандидати за президент обещаха действия за намаляване на дефицита и ограничаване на дълга, но няма достатъчно яснота как ще действат плановете им.

„Колкото повече време ни отнема да видим, че тези спешни и необходими фискални реформи се провеждат, толкова повече рискове има“, каза преди вота в неделя пред Financial Times Ерлан Сиздиков, портфолио мениджър в Amundi, който притежава румънски облигации.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Обиколката на Тръмп в Персийския залив: Самолети и мегапоръчки

Въпреки обявената от Белия дом сума сключени сделки възлизат на около 283 млрд. долара, включително „най-голямото споразумение за продажба на отбранителни продукти в историята“ за близо 142 млрд. долара. Останалите сделки включват инвестиция за 20 млрд. долара на арабската DataVolt в AI центрове за данни и енергийна инфраструктура в САЩ; ангажимент на Google, DataVolt, Oracle, Salesforce, AMD и Uber да инвестират 80 млрд. долара в двете страни; сделки за износ на газови турбини и енергийни продукти на GE Vernova за 14.2 млрд. долара и самолети Boeing 737-8 за арабската AviLease за 4.8 млрд. долара; както и други сделки и „секторни фондове със силен акцент върху внедряването в САЩ“ на обща стойност 22 млрд. долара.

Катар

В Катар Доналд Тръмп е „подписал споразумение с Катар за икономически обмен на стойност поне 1.2 трлн. долара“, обяви в сряда Белият дом по време на посещението на американския президент в Доха, добавяйки, че Тръмп е сключил сделки за близо 244 млрд. долара между САЩ и Катар, включително „историческа продажба на самолети Boeing и двигатели GE Aerospace на Qatar Airways“.

Според катарски представител, цитиран от Financial Times, тази сума включва цялата очаквана търговия между двете страни през следващите 10 години, включително намерението на Qatar Investment Authority, суверенния фонд на стойност 450 млрд. долара, да инвестира 500 млрд. долара в САЩ през следващото десетилетие.

Като част от „многото новаторски сделки“, сключени в Катар, Qatar Airways сключи най-голямата сделка за поръчка на самолети на Boeing, включваща 130 самолета 787 Dreamliner и 30 самолета 777-9, с опции за още 50, придружена от договор с GE Aerospace за над 400 двигателя, на обща стойност 96 млрд. долара; както и други споразумения на обща стойност около 107 млрд. долара. Към края на април Boeing съобщава за 521 неизпълнени поръчки на самолетите 777X, които включват 777-9 и по-малкия 777-8, и 828 неизпълнени поръчки за самолети 787.

Двете страни също така са сключили отбранителни споразумения за над 40 млрд. долара, включително споразумение за 1 млрд. долара за придобиване от Катар на системата за защита от дронове FS-LIDS на Rayheon, споразумение за 2 млрд. долара за дронове MQ-9B на General Atomics и „декларация за намерения за по-нататъшно укрепване на отбранителното партньорство“, включваща потенциални съвместни инвестиции от 38 млрд. долара за укрепване на противовъздушната отбрана, морската сигурност и за съвместната експлоатация на военновъздушната база „Ал Удейд“.

OAE

Посещението на американския президент в Близкия изток приключи в ОАЕ, където Доланд Тръмп обяви сделки на стойност над 200 млрд. долара, включително споразумение между двете страни за задълбочаване на сътрудничеството в областта на изкуствения интелект. AI споразумението включва изграждането на най-големия AI кампус извън САЩ, като според източници на Reuters двете страни са сключили предварително споразумение, което ще позволи на ОАЕ да внася 500 хил. от най-модерните AI чипове на Nvidia годишно, считано от 2025 г. Това споразумение ще продължи поне до 2027 г., но има вероятно да продължи да бъде в сила до 2030 г.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 46 минути

Люис Хамилтън заяви, че е във възторг след първото си състезание във Формула 1 в Италия за тима на „Ферари“

Спортпреди 49 минути

Треньорът на Ювентус Игор Тудор каза много хубави думи за нападателя на тима Душан Влахович

Българияпреди 49 минути

Софийският районен съд остави в ареста граждани на Ирак, ползвали неистински документ пред служител на летището

Българияпреди 50 минути

Блокадите остават, каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов след срещата с кмета Васил Терзиев

Българияпреди 52 минути

Индивидуални сметки за обучения са сред новите инструменти за достъп до квалификация, каза заместник-министър Наталия Ефремова

Спортпреди 53 минути

Милсами стана шампион на Молдова, въпреки че Шериф завърши сезона без загуба

Святпреди 54 минути

Индиец и румънец загинаха на осемхилядника вр. Лхотце

Здравепреди 60 минути

Доц. Явор Асьов: При затлъстяване центровете за апетита са генетично променени

Българияпреди 60 минути

Момче на 14 години от силистренското село Айдемир избяга от полицията с нерегистриран кросов мотор

Икономикапреди един час

„Револют“ обяви планове да инвестира над 1 млрд. евро във Франция

Балканипреди един час

Земетресение с магнитуд 4,5 е регистрирано в Егейско море рано днес

Спортпреди един час

Аржентинската звезда Лионел Меси призова всички в тима да останат единни на фона на серията слаби резултати на Интер Маями

Бизнеспреди 4 дни

Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами

Политикапреди 4 дни

Официално: Румен Радев отива в Япония

Икономикапреди 3 дни

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Българияпреди 5 дни

Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция

Обществопреди 4 дни

Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи

Бизнеспреди 2 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Икономикапреди 5 дни

Плаж „Къмпинг Черноморец“ е отличен със „Син флаг“ за поредна година

Политикапреди 5 дни

Правителството одобри 750 млн. лева от бюджета за общините

Политикапреди 5 дни

Иван Таков прати Терзиев в Япония по време на стачка, оказа се фалшива новина

Политикапреди 5 дни

С помощ от Пеевски: НС попълни изтеклите мандати в КРС с кандидатите на ГЕРБ, БСП и ИТН

Политикапреди 5 дни

Управленската програма на правителството включва 100 приоритета с 257 цели

Икономикапреди 5 дни

ЕК предлага облекчения на екологичните условия, с които са обвързани субсидиите за фермерите в ЕС

Новини