Икономика
САЩ намаляват митата върху вноса на пратки с малка стойност

САЩ ще намалят митата, с които облагат вноса на пратките с ниска стойност. От 14 май тарифните ставки върху тях ще бъдат намалени на 54 на сто от 120 на сто. Остава в сила обаче фиксирана такса в размер на 100 долара, с която те ще се облагат, сочи изпълнителна заповед на Белия дом, цитирана от Ройтерс.
Стоките, които са обект на специалния митнически режим, известен като „де минимис“ (de minimis), трябва да са оценени на или под 800 долара. Те бяха внасяни в САЩ, без да бъдат обмитявани и при минимални митнически проверки, посочва Ройтерс.
Малко след като започна втория си мандат като президент на САЩ, Доналд Тръмп сложи край на тази практика. Той наложи мито в размер на 120 на сто върху стойността на тези пратки при вноса им в САЩ. То трябваше да влезе в сила от юни.
Решението на Белия дом за облекчаване на обмитяването на тези пратки идва на фона на споразумението, което САЩ и Китай постигнаха, за снижаване на високите мита върху вноса, които двете страни си наложиха взаимно, посочва Ройтерс.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
МЗХ облекчава земеделските стопани при подаване на заявления за искане за помощ

С промени в Наредба номер 4 на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) се облекчават условията и редът за подаване на заявления от земеделските стопани за искане за подпомагане, съобщи МЗХ.
Промените са публикувани в брой 39 на „Държавен вестник“ от днес, 13 май. С тях МЗХ предвижда отпадане на административната санкция от 1 процент за всеки работен ден закъснение, но не повече от 10 на сто от сумата, на която кандидатът би имал право.
Дерогация за настоящата кампания се предвижда и за кандидатите, отглеждащи зеленчукови култури, от които няма да се изискват документи за поливни площи. Промяната се прави предвид планираното облекчаване на разрешителните режими за водоползване за напояване и съкращаване на срока за издаване на разрешителни за водовземане или ползване на воден обект.
В промените на наредбата е включено и предложение, постъпило при общественото обсъждане, за намаляване на административната тежест на бенефициентите, които подават своите заявления чрез пълномощници. На пълномощниците на кандидатите се предоставя възможност да подават заявления за подпомагане към съответната общинска служба „Земеделие“ по техния постоянен адрес.
Мерките, предприети от МЗХ, имат за цел да облекчат административната тежест, както и да спомогнат на земеделските стопани да подадат своите заявления в срок. От началото на Кампания 2025 са подадени над 50 000 заявления, от тях са приключени повече от 30 000, пишат от МЗХ.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
ЕС иска да ускори издаването на разрешителни за възобновяеми енергии

Европейският съюз иска да ускори въвеждането на възобновяеми енергийни източници, дори ако това означава да се променят някои закони за защита на биоразнообразието, заяви еврокомисарят по енергетика Дан Йоргенсен, цитиран от Франс прес.
В интервю, публикувано днес от онлайн медията „Контекст“, Йоргенсен определи настоящите забавяния при получаването на разрешителни за стартиране на проекти за възобновяема енергия като „напълно неприемливи.“
„Издаването на такова разрешително понастоящем отнема седем или десет години или дори повече от десетилетие. Това трябва да се промени из основи и да се ограничи до максимум шест месеца“, казва еврокомисарят по енергетиката.
Издаването на разрешителни е от компетенциите на страните членки, но се регулира от европейското законодателство за възобновяемата енергия и опазването на околната среда.
Преразглеждането на законодателни актове за защита на биоразнообразието, особено на птиците и техните местообитания, с цел инсталиране на вятърни турбини е чувствителна тема.
„Наясно съм, че това може да се възприеме като противоречиво решение, но настоящото законодателство забавя процеса на внедряване на възобновяеми енергийни източници до такава степен, че подкопава зеления преход“, каза Дан Йоргенсен.
Европейската комисия е в процес на преразглеждане на тези текстове, за да „намали бюрокрацията“, без да „навреди на екологичната цел“, увери еврокомисарят.
„Природата няма да бъде засегната от факта, че разрешителното се издава след шест месеца, вместо след десет години“, каза еврокомисарят, който се самоопределя като екозащитник и любител орнитолог.
Намаляването на сроковете, по думите му, би трябвало да е част от план за „опростяване“ на енергийната политика, който Комисията подготвя.
Източник: БТА
Икономика
Асоциацията на банките работи по програма за изучаване на финансова грамотност в училищата, каза Цветанка Минчева

Асоциацията на банките в България (АББ) работи по програма, така че темата за финансовата култура да се изучава в училище. Това каза главният изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на „УниКредит Булбанк“ и заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България Цветанка Минчева по време на конференцията „Banking Today“, организирана от Investor.bg. Събитието се провежда в столичния „Интер Експо Център“.
Според нея и в дискусията „за“ и „против“ еврото става въпрос за умението да се разбира икономиката.
Минчева акцентира върху това, че българската банкова система е добре капитализирана, ликвидна и стабилна.
По думите ѝ резултатите зад банкова система не се дължат само на повишаването на лихвите, но и на динамичното развитие на бизнеса.
Илиан Георгиев, член на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на „Българо-американска кредитна банка“, отбеляза, че през януари-февруари, а може би и до средата на 2026 г. банките ще трябва да решават въпросите, свързани с действително адаптиране на българската икономика към европейските банкноти и монети.
Ние няма да имаме технически проблеми, но трябва и бизнесът да бъде готов, посочи той.
Живко Тодоров, заместник-председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на iBank изтъкна, че административната тежест при малките банки е по-голяма. Според него е добре да има обединение на банки.
Асен Ягодин, заместник главен изпълнителен директор на „Пощенска банка“ смята, че консолидацията на банки е процес, който не трябва да се възприема негативно. Тя оздравява системата и я прави по-стабилна, защото се увеличава капиталовата мощ на участниците на пазара, а така те по-лесно могат да отговорят и на регулаторните изисквания, каза той.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит