Свържете се с нас

Балкани

Санкциите на ЕС струват на Косово 600 милиона евро блокирани средства, според мозъчен тръст

Косово е изгубило повече от 600 милиона евро външно финансиране, свързано, наред с други неща, с опазване на околната среда и енергийни проекти, откакто Европейският съюз наложи санкции на страната през 2023 г., сочи доклад на института GAP, цитиран от Ройтерс.

Косовското правителство оспорва сумата, но докладът на местния институт дава една от първите независими оценки за влиянието на санкциите върху една от най-бедните страни в Европа. Санкциите бяха наложени заради ролята на косовските власти в разпалването на етническо напрежение в населената предимно със сърби северна част на Косово.

„Мерките (…) доведоха до значителни финансови последици и последици за развитието, като струваха на Косово близо 613,4 милиона евро в замразени или отложени за неопределено време проекти“, посочи в доклада си институтът.

Засегнатите средства са свързани с различни финансови инструменти, които помогнаха за развитието на Косово от обявяването на независимостта му от Сърбия през 2008 г. насам.

Най-засегнатите сектори са околна среда и енергетика, като блокираните средства за тях възлизат на повече 460 милиона евро, сочи докладът, цитиран от Ройтерс. Това представлява голям удар за страна, която отчаяно се нуждае да намали зависимостта си от производство на електроенергия от въглища, отбелязва агенцията.

ЕС не е заявил публично каква е сумата на отложените средства.

Косовското правителство обаче оспорва тези данни. С изключение на 7,1 милиона евро, за които правителството твърди, че са изгубени заради изтичащи договори, средствата „не са нито изгубени, нито изложени на риск“, тъй като те ще бъдат размразени, когато санкциите бъдат премахнати, заяви говорител на правителството пред Ройтерс.

Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас заяви миналата седмица, че блокът ще започне „постепенно“ да премахва санкциите, при условие, че Косово ще работи за деескалация на напрежението на север.

Висш дипломат заяви пред Ройтерс, че ЕС ще започне да предоставя техническа помощ за финансирани от ЕС проекти през следващите няколко седмици, но че в момента няма план за разпределяне на средствата.

Косово не е признато за държава от някои членове на ЕС, което прави отмяната на санкциите по-трудна, напомня Ройтерс.

Постепенното отменяне „не е много съществено и е много малко вероятно ЕС да продължи с финансирането“, каза дипломатът.

Косово има амбиции да се присъедини към ЕС. Този процес обаче е възпрепятстван и от ролята на премиера Албин Курти в увеличаването на напрежението на север в Косово чрез систематично затваряне на институции, управлявани от сърби, забрана за употребата на сръбския динар в рамките на страната и създаване на пречки за търговията, отбелязва агенцията.

Източник: БТА

Балкани

Турция увеличава рязко глобите за пътни нарушения

Турската парламентарна комисия по правосъдието одобри законодателни промени, които рязко ще увеличат наказанията за нарушения на правилата за движение по пътищата, като някои глоби могат да достигнат дори до 370 хиляди турски лири (почти 9000 евро), съобщи „Тюркийе тудей“. Промените са в рамките на амбицията на властите да намалят двойно смъртните случаи по пътищата до 2030 г.

Законодателните изменения бяха обявени в телевизионно интервю от министъра на вътрешните работи Али Йерликая, който обясни, че глобите за определени нарушения се увеличават с до 2000 процента.

Според новите разпоредби за превишаване на разрешената скорост в населени места с 6-10 км/ч нарушителите ще бъдат санкционирани с глоба от 2000 лири (около 45 евро), а за превишение от 66 км/ч те ще плащат 30 хиляди лири (около 680 евро) и ще губят книжката си за 90 дни. 

„Според Световната здравна организация увеличаването на скоростта с един километър в час увеличава риска от смърт с 4 процента“, обясни Йерликая пред Си Ен Ен Тюрк.

Той съобщи, че превишената скорост е причина за 47 процента от произшествията със смъртни случаи в Турция, като средно 10 души загиват дневно при свързани със скоростта катастрофи.

Водач, който напусне мястото на произшествие без основателна причина, ще бъде глобяван с 46 хиляди турски лири (над 1000 евро). Освен това обаче ще бъде лишаван от свидетелство за правоуправление за 2 години, а в случай на инциденти със загинал или ранен човек може да получи присъда затвор от една до три години.

Глоба в същия размер е предвидена и за водачи, които не дадат път на линейки и пожарни автомобили, заедно с лишаване от правоуправление за срок от един месец.

„Дрифтингът“ ще носи глоби от 140 хиляди лири (близо 3200 евро) и отнемане на книжката за 60 дни. Второ подобно нарушение ще се наказва с трайно отнемане на свидетелството за правоуправление.

За употреба на мобилен телефон по време на шофиране се предвижда глоба от 5000 лири (около 113 евро) за първо нарушение, а за рецидивистите са предвидени по-тежки наказания.

Незаконните антирадарни устройства ще носят глоба от 370 хиляди лири (почти 9000 евро) за производителите и вносителите и половината от тази сума за потребителите.

Глобите за шофиране под въздействието на алкохол ще варират от 25 хиляди до 150 хиляди лири (567 – 3403 евро) и отнемане на книжката от шест месеца до трайното ѝ анулиране.

Общо 2713 души са починали в резултат на пътнотранспортни произшествия в Турция през 2024 г., сочат данни на Управлението за безопасност на пътното движение към Главна дирекция на полицията на Турция, цитирани от Анадолската агенция.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Гръцките учени стачкуват днес с искане за по-голяма подкрепа и трудови права

Общогръцка стачка се провежда днес от синдикални организации на заетите в сферата на научните изследвания, съобщи телевизия Скай.

Стачкуващите протестират срещу „трайното пренебрегване“ според тях на научните изследвания във висшите учебни заведения и другите изследователски центрове в Гърция. Те настояват за увеличаване на бюджетите на университетите и научните центрове, незабавно осигуряване на необходимия им персонал, увеличаване на трудовите възнаграждения и връщане на 13-ата и 14-ата заплата, колективни трудови договори, които да регламентират работното време и социалните придобивки, признаване на трудовия стаж при наемането на нови служители, създаване на общо пространство за висше образование и научни изследвания, както и социална подкрепа в случаите на бременност и здравословни проблеми.

В рамките на стачката днес са планирани демонстрации в Атина, Солун, Ираклион, Патра и Митилини.

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

УНИЦЕФ Хърватия призова за дарения в помощ на децата в Газа

УНИЦЕФ Хърватия призова гражданите да подкрепят усилията на Детския фонд на обединените нации (United Nations Children’s Fund, UNICEF) в помощ на децата в ивицата Газа, съобщава агенция ХИНА. Според данни, представени от УНИЦЕФ Хърватия, децата в Газа живеят при невъобразими условия и близо 71 000 от тях на възраст под 5 години ще бъдат сериозно недохранени през следващите 11 месеца.

УНИЦЕФ Хърватия подчертава, че децата в Газа спешно се нуждаят от всяка възможна помощ.

„Над един милион деца в Газа съставляват половината от местното население. След началото на опустошителната война над 50 000 деца са били убити или ранени. Близо половин милион души са на ръба на глада, а цялото население се бори за достъп до храна. Оценява се, че близо 71 000 деца под 5-годишна възраст ще бъдат сериозно недохранени през следващите 11 месеца, а над 14 100 деца може да умрат от глад. Мерки срещу недохранването са необходими и за близо 17 000 бременни и кърмещи жени“, предупреди УНИЦЕФ Хърватия.

УНИЦЕФ използва предварително складирани доставки и се опитва да достави, когато е възможно, храна, вода, лекарства и терапевтични добавки на недохранените деца в Газа, за да им помогне да оцелеят, посочва организацията.

Между март и април 2025 г. над 85 000 деца са били подложени на скрийнинг за недохранване. Над 3500 диагностицирани с недохранване деца са били приети в програми за лечение, включващи специална терапевтична храна, която спасява живот. Десетки хиляди други са получили хранителни добавки, за да се предотврати глад и недохранване, посочва УНИЦЕФ Хърватия.

Организацията алармира, че през последния месец над 75 процента от домакинствата са докладвали за липса на достъп до вода.

УНИЦЕФ още веднъж призовава всички страни в конфликта да прекратят насилието, да пазят цивилните, включително децата, да спазват международното хуманитарно право и да позволят спешна доставка на хуманитарна помощ, както и да освободят всички заложници.

Войната в ивицата Газа започна с изненадващото трансгранично нападение на палестинското ислямистко движение „Хамас“ срещу израелска територия на 7 октомври 2023 г. По данни на Израел тогава са били убити над 1200 души, а 251 заложници са били отведени в плен в ивицата Газа. Според информация на здравното министерство на „Хамас“ при ответното израелско настъпление в крайбрежната територия са убити над 53 000 палестинци.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 9 минути

КЗК и КЗП предприемат спешни мерки срещу евентуален спекулативен ръст на цените във връзка предстоящото въвеждане на еврото в България

Българияпреди 10 минути

Два екипа на пожарната потушиха пожар в апартамент в сливенския квартал „Дружба“

Българияпреди 12 минути

От „Продължаваме промяната – Демократична България“ ще поискат в петък изслушване на Пламен Тончев защо напуска поста си като председател на ДАНС

Политикапреди 12 минути

ПП-ДБ се усъмниха в натиск срещу шефа на ДАНС

Политикапреди 13 минути

Радостин Василев не вижда смисъл от работата на НС: Дори не се бият като хората

Икономикапреди 13 минути

Състоянието на полезащитните пояси се влоши в последните години, каза заместник-директорът на Държавно ловно стопанство – Балчик

Българияпреди 14 минути

Ще подкрепим бюджета на София, ако предложенията на „Спаси София“ останат в него, заяви председателят на групата Борис Бонев

Икономикапреди 16 минути

Вертикалният газов коридор е изключително важен и с широка международна подкрепа, каза министър Станков

Спортпреди 16 минути

Александър Томаш: „Нека да мине мачът в събота и тогава мога да отговоря на въпроса дали съм се справил с това, което се изисква в ЦСКА“

Българияпреди 20 минути

Има огромен проблем с мафията и боклука, каза лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов

Икономикапреди 21 минути

Средната брутна работна заплата в област Стара Загора за първото тримесечие на 2025 г. е над 2000 лева

Святпреди 24 минути

Един убит и няколко ранени при нови руски атаки в Украйна

Културапреди 4 дни

Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди

Спортпреди 5 дни

Динко Динев отпадна на полуфиналите на сингъл на турнир по тенис в Сърбия

Святпреди 5 дни

Русия обяви, че е превзела три населени места в Източна Украйна

Святпреди 4 дни

Френската прокуратура отказа да разреши на основателя на „Телеграм“ да пътува до Осло

Балканипреди 4 дни

Черногорското правителство планира да въведе седемчасов работен ден

Спортпреди 4 дни

Рубен Аморим съобщил на играчите на Манчестър Юнайтед, че остава в клуба

Спортпреди 4 дни

Пари Сен Жермен триумфира с Купата на Франция

Спортпреди 4 дни

Луис Енрике: „Спечелването на Купата на Франция е перфектна подготовка за Шампионската лига“

Българияпреди 4 дни

Тежка катастрофа с жертва е станала сутринта в района на град Кресна

Святпреди 4 дни

Най-малко четирима души загинаха и петима са ранени след руска нощна атака срещу Хмелницка област в Украйна

Святпреди 4 дни

Венецуелски опозиционери пристигнаха в САЩ след година в аржентинското посолство, днес във Венецуела се провеждат избори

Икономикапреди 4 дни

С малко повече от процент по-ниски са цените на основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите у нас тази седмица, по данни на ДКСБТ

Новини