Култура
“Санчо Финци въобще не беше дързък“ при приемането на наградата ИКАР, и въпреки това го орязаха (цялата реч)

На 27 март, в деня на театъра, в Народен театър „Иван Вазов“ бяха връчени наградите на Съюза на българските артисти „Икар“. Както е известно, това са едни от общо двете театрални награди за театрални постижения в България, като другите, които се появиха първи – „АСКЕЕР“ – са създадени от самите актьори в Театър „Българска армия“. Интересна (и тревожна) подробност е, че тази година част от благодарствената реч на актьора Самуел Финци, който спечели ИКАР за главна мъжка роля, е била изрязана от записа на церемонията, излъчен ден по късно от БНТ1, написаха няколко медии.
От думите на Финци на сцената е изрязан пасажът, в който той благодари на „един пилот, но не на Вас, г-н президент“, въпреки че в сайта на Националната телевизия пише, че предлага „пълен запис“ от събитието.
Доста моменти от речта на Финци са цензурирани. Липсва встъпителната шега, с която приема наградата си за ролята на евреина Шайлок във „Венецианския търговец“ по Уилям Шекспир – пита „има ли чек“ към статуетката и залата се смее. Самият Самуел Финци също е от еврейски произход, той е син на актьора Ицках Финци. След което Самуел Финци се обръща към „т.нар. първи ред“ (зает в случая от министри, депутати, президента и кмета на София, бел. ред.).
Ето и цялата реч на Санчо, както от дете го наричат с обич артистите в България.
„Има ли чек? (Смях.) Нали знаете, че аз питам, не характера, който играя. А мен наистина ме интересува дали има чек. Щеше да е хубаво… Първия етаж, така наречен… За да мога да го дам на някого. Говорихме за справедливост. Щеше да е по-справедливо да получа награда за дебют. За мен. За дебют на българска сцена. Щеше да е по-справедливо. Така. Благодарности. Първо благодаря на себе си. Важно е да се каже.
Второ, благодаря на един пилот, но не на Вас, г-н Президент, а на пилота, който днес успешно успя да вдигне самолета, с който дойдох и успя да го приземи също. Явор Гърдев – негова беше идеята, отдавнашно наше желание да работим заедно.
И много ми се иска да… На Александър Шурбанов, за този превод. Така както той преведе Шекспир – изключително улесни моята работа. Така че аз нямах нищо друго какво да правя, освен да прочета и да науча наизуст неговите, така, репликите на Шайлок.
Сега, мога да изредя всички мои колеги поред – имаме време. (Смях в залата) Радина. Катлин. Павел. Александър. Другият Александър. Зафир, чийто актьор между другото – актьор от другото представление също е номиниран, но сега какво да направим – случват се тия работи. Асен, Явор, Стефан… Я да си спомня на процеса всички тия хора… Владо Пенев, разбира се, Владо Пенев. Двамата Александър. Казах Стефан Кържев, споменах! Кремена! Тука ли е? Ето я Кремена! Ненчо, Пацо, Стилиян. Абе чудесни момчета, чудесни момчета. И им благодаря… И момичета главно, преди всичко. И им благодаря за търпението, което имаха с мен. Аз също имах търпение с тях. И така мисля, че имахме радост през цялата тази работа. Да не ви занимавам повече със себе си. Така. Благодаря ви много. Приятна вечер.
A, още нещо! Вижте, работим в едно пространство, в което все още е възможен някакъв вид свобода. И трябва много да го пазим, защото борбата с глупостта и посредствеността става все по-трудна. Заобиколени сме. Нека да си пазим това пространство, по всякакъв начин. Важно е.“
Цитираме и поста на култоролога Слава Янакиева, в който тя изразява възмущението си в социалните мрежи:
„Чудесна работа вършат BG Elves. И не само те, естествено, BIRD.BG, Биволъ… Сигурно са бесни цензорите. Те знаят, че медии като Свободна Европа, Дневник, Капитал, Медиапул, канали като този на Бенатова и Шикерова, предавания като това на Веселин Дремджиев имат своята публика, но тя е осъзната публика, която има и търпение за дълги анализи, и памет за събития, които да подреди в историческа свързаност и зависимост. Но, колкото и прискърбно да звучи това, тази публика е ограничена.
А страниците във ФБ на изброените най-горе светкавично осветляват поредното безобразие и достигат до много по-масова публика.
Казвам, че цензорите трябва да са бесни. Защото монтажното редактиране на връчването на Икарите вероятно щеше да премине напълно неотразено. А малцината, които щяха да забележат и да се възмутят – нямаше да имат кой знае каква трибуна.
Тъй че сме им благодарни на Елфите. Радваме се, че ги има от една страна, и може би трябва да сме загрижени, защо ни се налага да се утешаваме с тази радост. Ако само изброените по-горе ни делят от пълномащабната информационна автокрация, значи нещата са отишли твърде далеч.
И те са отишли твърде далеч. Понеже Санчо Финци въобще не беше дързък. Той беше прям по онзи деликатно-саркастичен начин, който му е присъщ и който би следвало да бъде оценен и от критикуваните (в потенция). Само преди 2 години, на връчването на Аскерите, Сашо Морфов си позволи доста по-директно политическо говорене и то не беше цензурирано от националната ни телевизия – а директорът й беше същият.
Това означава, че целият информационен, а значи и политически климат в страната е променен и променен към лошо. Към стагнация, към цензура, към несвобода. Думите на Санчо за „свободата“ тревожат властите.
И на Санчо сме благодарни. Това е единствената власт, с която разполага талантливият творец (извън онази в изкуството си) – да може с авторитета си да изрече това, което трябва да се каже и то да бъде чуто отвъд тесните кръгове на съмишлениците. Поздравяваме го със заслужената, макар и закъсняла награда.
(Впрочем на сайта на БНТ2 вече са качили нередактирания вариант).“
Източник: Offnews.bg
Култура
Народният театър почита големи актьори с изложба

Народният театър „Иван Вазов“ отдава почит на първите 12 емблематични имена на българската сцена с изложба, в която припомня техните велики превъплъщения. „Големите актьори в големите им роли“ е поклон към първото златно поколение актьори и актриси, които полагат основите на професионалния театър у нас.
Изложбата ще бъде открита в 17:00 ч. в понеделник, 7 април, в Арт-фоайе „Антракт“ при Камерна сцена на Народния театър с вход свободен за всички почитатели на театралното изкуство.
Тя запечатва незабравими сценични мигове чрез архивни фотографии и е създадена от драматурзите на театъра д-р Светлана Панчева и поетесата Мирела Иванова. Шестима актьори и шест актриси припомнят на съвременната публика своите знакови роли, вписани в културната история на България.
Зрителите, които посещават спектаклите на Камерната сцена на Народния театър, ще имат възможност да видят фотографиите на Адриана Будевска, Кръстьо Сарафов, Екатерина Златарева, Иван Попов и други артисти от първото златно поколение, до края на април.
„Избираме да представим именно това златно поколение – най-отдалеченото от нас, но най-свързано с изграждането на духовните темели на българския национален театър“, споделя Мирела Иванова.
Тези и още много значими артисти оживяват в спектакъла „Безкрайните сцени“, който потапя публиката в историята на Първата сцена чрез интересно преживяване в целия театър. Можете да го гледате на 27 април и на 17 май в Народния театър.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
По стъпките на легендата: Как Матео Бочели изгражда своя уникален музикален стил
Има имена в музиката, които носят тежестта на легендата – имена, които разпалват емоции още с първите акорди. Такова е фамилията Бочели. Но днес светът не само слуша, а се влюбва в Матео Бочели – младият талант, който не просто върви по стъпките на баща си, великия Андреа Бочели, а създава своя собствена, неповторима музикална вселена. Той е вече звезда със свое лице и утвърдена публика, както в Европа, така и в Америка, която го посреща в първото му световно турне, започнало в началото на тази година.
Младият Бочели идва за първи път в България по покана на BG Sound Stage, като част от световното си турне „Summer Nigths” – на 11 юни, в Античния театър в Пловдив.
Роден през 1997 година, Матео буквално израства сред музиката – неговият дом е изпълнен с арии, симфонии и аплодисментите на милиони. Но съдбата му не е просто наследство – тя е страст, работа и стремеж към съвършенство. Още от 6-годишен започва да свири на пиано, а на 18 постъпва в консерваторията „Луиджи Бокерини“ в Лука, Тоскана, където усъвършенства своя глас и техника. Първото му изпълнение на живо е на 18-годишна възраст и то не къде да е – а в Колизеума в Рим в концерт на знаменития си баща.
Гласът на новата италианска романтика
Музикалният стил на Матео е магично съчетание на класика и модерност. Той притежава топъл, дълбок и емоционален тембър, който напомня за златната епоха на италианската музика, но с поп звучене, което докосва и новото поколение.
Първият му голям пробив идва през 2018 година, когато заедно с баща си записва „Fall On Me“ – емоционална балада, включена в албума „Sì“ на Андреа Бочели. Песента покорява милиони сърца, включително и на зрителите на филма „Лешникотрошачката и четирите кралства” на Disney, където е включена в саундтрака на филма. Тази песен не е обикновен дебют за Матео – тя е музикално послание за любовта между баща и син, за предаването на емоцията и таланта от едно поколение на друго. С „Fall On Me“ баща и син откриват и Лятната Универсиада в Неапол през 2019г. на стадиона „San Paolo”.
Andrea Bocelli, Matteo Bocelli – Fall On Me (Official Music Video)
https://www.youtube.com/watch?v=ChcR2gKt5WM
Следващите няколко години Матео посвещава на изграждането на своята кариера. Започва да работи върху авторска музика, като в същото време печели почитатели по целия свят с интерпретации на класически италиански песни и модерни балади. На сцената Матео очарова публиката не само с музикалния си талант, но и с младежкото си излъчване и естествена харизма.
От Италия към световните сцени
През 2023 година той издава своя първи самостоятелен албум „Matteo“ – проект, който напълно разкрива неговата артистична същност. В него се усеща духът на Италия – страст, елегантност и мелодии, които разтърсват душата.
Албумът включва както италиански, така и английски песни, доказвайки, че музиката на Матео няма граници. Песните „For You“, „Tu Luz Quedó“ и „Un Attimo di Te“ са израз на неговата изключителна способност да докосва сърцата на слушателите, независимо от езика. За дебютния си проект Матео работи с някои от най-големите имена в музикалната индустрия, включително Ed&Matthew Sheeran, PARISI, Jesse Shatkin (работил с Miley Cyrus, Sia, Kelly Clarkson) и Stuart Crichton.
Но Матео не спира дотук. През 2024 г. той започва грандиозно световно турне, което го отвежда до някои от най-престижните концертни зали в Европа, САЩ и Латинска Америка. Почитателите му го сравняват с велики имена като Джош Гробан и Майкъл Бубле, но неговата сила е в автентичността – той не се опитва да бъде никого другиго, освен себе си. Матео успешно гради своя собствена идентичност в музикалния свят, като същевременно отдава почит към богатото музикално наследство на своето семейство.
Не пропускайте да бъдете част от тази музикалната магия – Summer Night с Матео Бочели – на 11 юни 2025, Античен театър, Пловдив! Един концерт на Матео не е просто вечер с музика – това е среща с емоцията, с изкуството, с Италия. Билетите са в продажба в системата на Ивентим.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
“Око на времето“: Социална кауза обедини в сборник творби на 14 журналисти

Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника „Око на времето“. Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора.
Сборникът вече е на книжния пазар.
Изданието съдържа разкази, пътеписи, стихотворения и размисли на изявени членове на Литературен кабинет „Владимир Башев“ и на журналисти, които публикуват за първи път в печатно издание, пише БНР.
В него са представени творби на Марияна Кирова, Боряна Желева, Димитър Николов, Иглика Горанова, Татяна Явашева, Таня Иванова, Гергана Хрисчева, Станислава Пирчева, Виктор Чулев, Таня Атанасова, Наталия Маева, Ивайло Кицов, Калин Каменов, Янка Петкова.
„Око но времето“ се реализира с подкрепата на програма „Помощ за книгата“ – 2024 г., на Министерството на културата, която подпомага финансово творчески проекти в областта на книгоиздаването.
Художественото оформление е на младия художник-аниматор Димитър Велев. Предговорът е подготвен от известния поет Бойко Ламбовски. Реализацията на проекта е на издателство „Миг креатив“.
Това е четвъртият поред сборник за част от авторите от Литературен кабинет „Владимир Башев“.
Целта на проекта е хората от уязвими групи да се докоснат до творчеството на водещи журналисти, да имат възможност да беседват с тях и да се включат в дискусии по важни за тях теми.
Сборникът ще бъде представен и пред студенти по журналистика от ФЖМК към СУ „Св. Климент Охридски“ и ученици от Клуба по журналистика в 125 СУ „Боян Пенев“ в столицата.
20 читалища и библиотеки в страната, които се нуждаят от съвременна литература, но нямат средства за това, ще получат книгата безвъзмездно.
„Око на времето“ вече получи първа премиера пред отбрана аудитория в Литературния клуб „Владимир Башев“. Предстоят още специални срещи с публиката в столицата и в страната.
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Регулировчикът на пътя на Копринката – Ивайло Филипов дирижира власт, бизнес и служебни кабинети от сенките!
-
Святпреди 1 седмица
Администрацията на Тръмп е отменила прекратяването на безвъзмездните средства за Радио „Свободна Европа“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Мисията невъзможна: Мъск трудно ще намали разходите на САЩ
-
Бизнеспреди 1 седмица
Политическите връзки на Мъск с Тръмп забавят експанзията на Starlink
-
Икономикапреди 5 дни
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Темидапреди 7 дни
BIRD: Майката на прокурор Теодора Георгиева не е загинала в пожара
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Русия е четвъртата по големина икономика в света след Китай, САЩ и Индия
-
Обществопреди 1 седмица
Граждански организации подкрепят Мая Манолова за омбудсман