Балкани
Сали Бериша призова за техническо правителство и повтаряне на парламентарните избори в Албания; партията му оспорва резултатите в няколко окръга

Сали Бериша – лидер на най-голямата опозиционна партия в Албания, призова отново днес за техническо правителство и повтаряне на парламентарните избори, определяйки произведения на 11 май парламентарен вот като „електорален фарс“, предаде АТА. Бериша, който оглавява Демократическата партия на Албания (ДП/PD), отново настоя, че по време на парламентарните избори на 11 май са били извършени „манипулации“.
Лидерът на Демократическата партия, цитиран от албанския информационен портал „Шчиптаря“, заяви още, че албанската Специализирана структура срещу корупцията и организираната престъпност (СПАК/SPAK) е свързана със Социалистическата партия на премиера Еди Рама, която спечели изборите, и нарече СПАК „камшик на Рама“.
След изборите Бериша, цитиран от Ройтерс, заяви, че няма да признае резултата и намекна за изборни нередности, без да представи конкретни факти.
Лидерът на ДП каза също така, че ще подготви доклад, в който да представи пред международния фактор нарушенията, които според него е извършила управляващата Социалистическа партия, която спечели изборите, информира „Шчиптаря“.
От Демократическата партия заявиха, че е имало манипулации при вота на албанските граждани, живеещи в Гърция, като отправиха обвинения към албанската Централна избирателна комисия (ЦИК), че е позволила не само логистичната фирма „Ди Ейч Ел“ (DHL), която отговаряше за транспорта на изборните материали, а и нейни подизпълнители да транспортират бюлетините и пликовете за тях. Албанският държавен комисар по изборите Илирян Целибаши заяви във връзка с това преди дни, че „Ди Ейч Ел“ е предоставила пълна документация за действията си и че тя ще бъде на разположение на партиите.
Според публикуваните до момента резултати от изборите при обработени протоколи от 5219 от общо 5225 избирателни секции в Албания управляващата Социалистическата партия (СП/PS) на Албания на премиера Еди Рама печели парламентарните избори в страната с 52,15 процента подкрепа. След нея се нарежда коалицията около основната опозиционна партия – Демократическата партия (ДП/PD) на Албания на бившия премиер и бивш президент Сали Бериша – Коалицията „Алианс за величествена Албания“ (АВА/ASHM) с 34,27 процента.
Третата партия, която влиза в парламента, е Коалиция Инициатива „Албания става“ (ИАС/NSHB) на Адриатик Ляпай и Ендрит Шабани с 3,51 процента, четвъртата – Социалдемократическа партия (СДП/PSD) на Албания на Том Доши с 3,38 процента, а пета – Партия „Възможност“ (ПВ/PM) на Агрон Шехай с 3,06 процента.
Въпреки че ЦИК не е публикувала официалните резултати от изборите, имената на депутатите в новия албански парламент бяха оповестени, отбелязва „Албениън дейли нюз“. Социалистическата партия печели общо 83 места, Демократическата – 50 места, а останалите седем са за малките партии, които влизат в парламента.
Според „Шчиптаря“ спечелването на само 50 мандата е най-голямата загуба на Демократическата партия от 1997 г. насам.
Коалицията на Бериша „Алианс за величествена Албания“ (АВА/ASHM) обжалва официално резултата от изборите в няколко окръга, като днес подаде жалби за окръзите Вльора и Гирокастра и поиска резултатът в тях да бъде обявен за невалиден, информира Евронюз Албания. ДП продължава да отправя обвинения за манипулация на изборния процес, като го определя като „изборно клане“ и подчертава, че ще използва всички законови пътища, за да оспори резултата, припомня медията.
Според днешната жалба на АВА за Гирокастра изборният процес там е бил системно манипулиран и резултатът в този окръг не отразява истинската воля на гласоподавателите. Коалицията твърди, че публичната администрация в Гирокастра е използвана като „инструмент за натиск, като „машина“ за събиране на гласове за партията-държава (едно от определенията на Бериша за управлението на Еди Рама – бел. ред.)“.
В жалбата за Вльора се посочва, че в окръга е регистрирано системно използване на публичната администрация и държавите структури в полза на интересите на Социалистическата партия. „Служители в публичната администрация са били открито ангажирани в предизборната кампания, като по този начин са нарушили принципа за политическа неутралност и равнопоставеността по време на изборната надпревара“, се посочва в документа.
Източник: БТА
Балкани
Санкциите на ЕС струват на Косово 600 милиона евро блокирани средства, според мозъчен тръст

Косово е изгубило повече от 600 милиона евро външно финансиране, свързано, наред с други неща, с опазване на околната среда и енергийни проекти, откакто Европейският съюз наложи санкции на страната през 2023 г., сочи доклад на института GAP, цитиран от Ройтерс.
Косовското правителство оспорва сумата, но докладът на местния институт дава една от първите независими оценки за влиянието на санкциите върху една от най-бедните страни в Европа. Санкциите бяха наложени заради ролята на косовските власти в разпалването на етническо напрежение в населената предимно със сърби северна част на Косово.
„Мерките (…) доведоха до значителни финансови последици и последици за развитието, като струваха на Косово близо 613,4 милиона евро в замразени или отложени за неопределено време проекти“, посочи в доклада си институтът.
Засегнатите средства са свързани с различни финансови инструменти, които помогнаха за развитието на Косово от обявяването на независимостта му от Сърбия през 2008 г. насам.
Най-засегнатите сектори са околна среда и енергетика, като блокираните средства за тях възлизат на повече 460 милиона евро, сочи докладът, цитиран от Ройтерс. Това представлява голям удар за страна, която отчаяно се нуждае да намали зависимостта си от производство на електроенергия от въглища, отбелязва агенцията.
ЕС не е заявил публично каква е сумата на отложените средства.
Косовското правителство обаче оспорва тези данни. С изключение на 7,1 милиона евро, за които правителството твърди, че са изгубени заради изтичащи договори, средствата „не са нито изгубени, нито изложени на риск“, тъй като те ще бъдат размразени, когато санкциите бъдат премахнати, заяви говорител на правителството пред Ройтерс.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас заяви миналата седмица, че блокът ще започне „постепенно“ да премахва санкциите, при условие, че Косово ще работи за деескалация на напрежението на север.
Висш дипломат заяви пред Ройтерс, че ЕС ще започне да предоставя техническа помощ за финансирани от ЕС проекти през следващите няколко седмици, но че в момента няма план за разпределяне на средствата.
Косово не е признато за държава от някои членове на ЕС, което прави отмяната на санкциите по-трудна, напомня Ройтерс.
Постепенното отменяне „не е много съществено и е много малко вероятно ЕС да продължи с финансирането“, каза дипломатът.
Косово има амбиции да се присъедини към ЕС. Този процес обаче е възпрепятстван и от ролята на премиера Албин Курти в увеличаването на напрежението на север в Косово чрез систематично затваряне на институции, управлявани от сърби, забрана за употребата на сръбския динар в рамките на страната и създаване на пречки за търговията, отбелязва агенцията.
Източник: БТА
Балкани
Нов случай на агресия между босненски хървати и бошняци в град Мостар

Двама ученици от хърватската общност бяха ранени днес при физическо нападение в центъра на Мостар, Босна и Херцеговина, съобщи ХИНА. След атаката нападателите са избягали в предимно бошняшката част на града. Това е един от поредица подобни инциденти, регистрирани през последните месеци, припомня агенцията.
Според информация на Министерството на вътрешните работи на Херцеговско-неретвански кантон, пет момчета са били нападнати пред училището, в което учат, от трима маскирани нападатели, въоръжени с палки. Двама от учениците са получили леки наранявания и са откарани в болница. Единият от тях е със счупена ръка.
Полицията е открила извършителите малко по-късно. Заподозрените са признали, че са извършили нападението, и ще бъдат официално докладвани.
Този инцидент бележи продължение на честите сблъсъци в Мостар през последните месеци, често включващи конфронтации между млади групи бошняци и хървати. В центъра на напрежението често са привърженици на футболните клубове „Зрински“, подкрепян предимно от хървати, и „Вележ“, подкрепян предимно от бошняци.
Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), обособи в страната две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Черногорският външен министър призова за по-тясно сътрудничество между малките държави за по-голяма устойчивост на глобалните предизвикателства

Малките държави могат да бъдат мостове на сътрудничество, както и модели за бърза и ефективна трансформация, каза министърът на външните работи на Черна гора Ервин Ибрахимович, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
Ибрахимович участва вчера в срещата на държавните и правителствените ръководители в рамките на Игрите на малките държави в Андора, която се фокусира върху устойчивостта на малките европейски държави пред глобалните предизвикателства.
Според прессъобщението на Министерството на външните работи на Черна гора срещата е била възможност за обмен на мнения относно актуалните глобални предизвикателства, пред които са изправени малките европейски държави, които, макар и с ограничени ресурси, са се доказали като катализатори на промени в глобалния пейзаж и лидери на устойчивото развитие, правата на човека, образованието, спорта и здравеопазването.
Ибрахимович изтъкна, че малките държави могат да играят уникална роля и „да бъдат мостове на сътрудничество, но и модели на бърза и ефективна трансформация“, отбелязват от черногорското външно министерство.
След срещата на високо ниво е приета Декларация, която се застъпва за укрепване на устойчивостта, подобряване на отношенията с ЕС и другите европейски държави, засилване на сътрудничеството между малките европейски държави и силна подкрепа за мира и стабилността в Европа и света.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Балканипреди 4 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Спортпреди 1 седмица
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Икономикапреди 1 седмица
Нужни са още усилия за налагане на медицинския туризъм в България, каза проф. Христо Бозов
-
Здравепреди 1 седмица
Откриха паметник за лекарите, загинали от COVID-19 (снимки)
-
Икономикапреди 1 седмица
Понижаването на лихвите във Великобритания се случва „твърде бързо“, каза главният икономист на „Банк ъв Ингланд“
-
Обществопреди 6 дни
Променливо време с максимални температури между 21° и 26°
-
Святпреди 4 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела