Темида
Съдът отложи за втори път решението дали да върне на работа училищна директорка, хваната с подкуп

Апелативният съд в София отложи за втори път решението си дали да върне на работа директора на столичното 37-о училище Цветомира Георгиева. Тя бе задържана по подозрение за получаване на подкуп от 10 000 евро и отстранена от длъжността.
Според разследването директорката е поискала 20 000 лв. или 10 225 евро от изпълнител, свързан с проект за ремонт на училището, получил публично финансиране по процедурата „Училищна STEM среда“. Средствата от ЕС са получени по Механизма за възстановяване и устойчивост, с допълнително съфинансиране от българския държавен бюджет.
Първото отлагане на решението бе миналата седмица по молба на адвоката на Георгиева, който заяви, че е зает с друго дело, напомня БТА.
Цветомира Георгиева бе задържана с част от парите, но по-късно бе пусната под гаранция от 1000 лв.
Отлагането днес бе заради факта, че Георгиева се е лекувала в болница през последните шест дни и вчера е изписана. Това е причината да отсъства. Тя обаче настоява да се яви в съдебната зала, въпреки че има болничен лист до 14 май. Съдът се съгласи с молбата ѝ и отложи отново произнасянето си за 24 април.
Същото мнение изрази и прокурорът от европейската прокуратура Моника Михайлова.
Училището е осигурило финансирането успешно и общата стойност на договора е 90 000 лв. (46 000 евро) с ДДС. Твърди се, че след прехвърлянето на средствата за строителни и реновационни дейности директорката е поискала от изпълнителя да ѝ върне част от сумата, вместо да я използва за ремонта, за който е предназначена.
Според прокуратурата след първоначална среща в началото на февруари директорката е приела да получи подкупа на две вноски – след първото и след последното плащане по договора. Арестът се случи на 20 февруари, докато Цветомира Георгиева получавала първата вноска от 10 000 лева.
Източник: Offnews.bg
Темида
ВАС отмени наказанието на следовател, работил по аферата ‘Осемте джуджета’

Върховният административен съд отмени наказанието на следовател Нели Тодорова, наложено ѝ от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет заради работата ѝ по казуса „Осемте джуджета“. ВАС смята, че дисциплинарният състав не е изследвал всички факти и обстоятелства и това е довело до незаконосъобразно решение, съобщи правният сайт „Лекс“.
В края на август 2023 г. и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов внесе предложения за образуване на дисциплинарни производства срещу седем магистрати. Четирима от тях бяха прокурори – Дилян Деянов, Ивета Маркович, Кирил Пейчинов и Мирослав Илиев, а трима бяха следователи – Светлана Стоянова-Вайзе, Нели Тодорова и Петранка Рабаджиева.
Всички те са работили по казуса „Осемте джуджета“, докато разследването беше на Специализираната прокуратура.
Предложенията дойдоха след възложена на Апелативна прокуратура-София от Сарафов проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с „Осемте джуджета“.
„Проверката е констатирала множество нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина по образуваните досъдебни производства в закритата вече Специализирана прокуратура“, съобщи тогава прокуратурата.
Заключението на проверяващите беше, че допуснатото бездействие (за периоди между една и две години) от страна на магистратите е довело до неоправдано забавяне на производствата.
Прокурорската колегия образува дисциплинарни производства срещу седмината магистрати, но трима от тях бяха наказани – прокурорите Дилян Деянов и Кирил Пейчинов и следователят Нели Тодорова. Заплатите и на тримата бяха намалени – на Деянов с 20% за 10 месеца, на Пейчинов с 10% за 10 месеца, а на Нели Тодорова – с 10% за шест месеца.
Пейчинов и Тодорова обжалваха, като сега ВАС се произнесе по оспорването на следователката. Делото на Кирил Пейчинов все още е висящо.
В решението си тричленният състав на ВАС отменя наказанието на Тодорова, защото дисциплинарният състав не е изследвал всички факти и обстоятелства, свързани с работата ѝ по казуса „Осемте джуджета“.
ВАС изтъква, че в доклада на апелативната прокуратура от проверката на всички производства по „Осемте джуджета“ изчерпателно и ясно са били описани допуснатите от прокурорите нарушения, но по отношение на следователите нямало посочени конкретни пропуски в работата, неизпълнение на задълженията им или извършени нарушения. Установено било само нарушение на случайния подбор при определянето на някои следователи и прокурори. В доклада се казва още, че първоначално избраната на случаен принцип следователка Светлана Стоянова-Вайзе не е извършвала почти никаква дейност по делото, а е възложила отделни процесуални действия на Нели Тодорова, която през юли 2019 г. е била „прибавена“ към екипа от разследващи с резолюция на шефа на спецпрокуратурата чрез опцията „определен избор“.
На практика разследването се е извършвало основно от Нели Тодорова, която към онзи момент е била завеждащ следствения отдел към спецпрокуратурата, като от документите по дисциплинарното дело ставало ясно, че тя е привлечена към екипа заради значителния ѝ опит в престъпленията срещу организирани престъпни групи.
Решението не е окончателно и може да се обжалва пред петчленка на ВАС.
Източник: Offnews.bg
Темида
Кметът на Минерални бани излиза на свобода с парична гаранция от 45 000 лв.
Снимка Архив
Мюмюн Искендер
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер вече е с мярка „парична гаранция“ от 45 000 лв. вместо досегашния домашен арест, реши Окръжният съд в Хасково. Съдебното заседание продължи три часа, съобщи БТА.
Искендер е обвиняем за участие в организирана престъпна група за злоупотреба с европейски фондове от миналия септември. Днешното искане за промяна на мярката за неотклонение бе трето поредно, а делото бе образувано преди три дни.
Защитата се мотивира с влошеното му здравословно състояние и представи като доказателства две медицински епикризи. Прокурорът от Софийската градска прокуратура Ангел Кънев внесе като доказателство заключението на Държавния финансов контрол от извършената финансова ревизия на общината.
Съдът отказа на Искендер пускането му на свобода на 22 ноември м.г. На следващото обжалване на 4 март 2025 г. мярката бе променена на „парична гаранция“ от 100 000 лв., но на обжалването и протеста в Пловдивския апелативен съд на 11 март магистратите отмениха определението на хасковския съд и отново го върнаха под домашен арест.
„Ще преценя отново дали да обжалвам размера на гаранцията“, коментира Искендер след делото.
Прокурор Ангел Кънев бе категоричен, че ще протестира определението в Пловдивския апелативен съд.
Около Съдебната палата в Хасково днес имаше засилено полицейско присъствие. Предишни масови протести белязаха провеждането на съдебните процеси, свързани с Искендер. Днес привържениците на кмета на Минерални бани не бяха много.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
В Свети Влас е арестуван италианец, сочен за екзекутор на ултраски бос
Снимка iStock
Операция на бургаската полиция и прокуратура в петък доведе до ареста на италианският гражданин Даниел Д’Алесандро — заподозрян за хладнокръвното убийство на Виторио Бойоки, бивш лидер на ултрасите на „Интер“ и лице с богато криминално досие в Италия, съобщи БГНЕС.
Д’Алесандро се е укривал в Свети Влас около месец, възползвайки се от свободното движение в Шенген. Според прокуратурата той е преминал границите на Словения и Румъния с автомобил, преди да се установи в българския морски курорт.
Италианецът е бил издирван с Европейска заповед за арест, издадена от властите в Милано заради убийството на Бойоки, разстрелян пред дома си на 29 октомври 2022 г. Според разследването в покушението са участвали седем души, а Д’Алесандро е сочен като физическия извършител на екзекуцията.
„Този италиански гражданин – Виторио Бойоки, е бил известен в Италия. Информацията е, че е бил един от ръководителите на футболните фенове на „Интер“. Това, което имаме информация, е, че той е излежавал много сериозна присъда, преди да бъде освободен и впоследстивие убит, за различни престъпления“, заяви наблюдаващият прокурор Светослав Маринчев.
Очаква се в следващите дни съдът да се произнесе за екстрадицията на Д’Алесандро в Италия, където го очаква процес по едно от най-грубо извършените поръчкови убийства от последните години.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия