България
С проект за доброволното кръводаряване ученици от Търговище спечелиха второ място на Националната олимпиада по гражданско образование в Разлог

С проекта „Капка живот“, посветен на доброволното кръводаряване, ученици от Търговище спечелиха второ място на XVIII Национална олимпиада по гражданско образование. Домакин на финалния кръг бе Разлог, а второто място и златния медал донесоха в Търговище възпитаници на Професионалната гимназия по икономическа информатика (ПГИИ) „Джон Атанасов“, съобщи за БТА ръководителят на проекта и педагогически съветник Марина Маринова.
Екипът – Кирил Киров (VIII клас) и Никол Ненова (IX клас), специалност „Икономическа информатика“, представят отлично училището и област Търговище. Това е най-високото постижение на олимпиада за област Търговище за настоящата учебна година, посочиха от ръководството на училището със задоволство от постиженията на учениците.
На форума Никол Ненова направи блестяща защита на техния проект „Капка живот“, посветен на доброволното кръводаряване, пред националната комисия и разписа дълбоко аргументирана гражданска позиция по казуса „Силата на протеста“, обясни Маринова. Това донася на младите хора второто място и сребърен медал. Със своя почти девет месечен труд Никол и Кирил заслужават и овациите на журито и на присъстващите.
Маринова обясни, че младите хора създават образователен сайт, в който развиват теми, свързани с доброволното кръводаряване. Правят интервюта с активни кръводарители, организират кампании за кръводаряване сред свои съученици, срещат се с хора, запознати с темата.
„Това не се учи в училище по никой предмет. А те успяват на достъпен език да обяснят, че кръводаряването е безценен и благороден жест, който има реалната възможност да спасява човешки животи и активно да подкрепи здравната система“, каза още педагогическият съветник. Ръководството на училището е убедено, че стореното от учениците е нужно и полезно, както на учениците, дори и за родителите им. Затова двамата ученици и ръководителят им имат пълната подкрепа за реализирането на идеите си.
Всеки ден хора имат нужда от кръвопреливане, но има сериозен дефицит на кръводарители. Смятаме, че това е значим проблем, на който трябва да се обърне внимание, затова създадохме този информационно-образователен сайт, посочват учениците.
От сайта може да се научи кой може да дарява, обясняват се митовете и реалностите около кръводаряването. За да подкрепят твърденията и нуждата от разгласа и популяризиране на кръводаряването учениците проучват и анализират данни за кръводаряването в област Търговище през последните три години. Според тях в региона има значителен недостиг на кръводарители. Младите хора на възраст 18-30 години даряват най-малко, въпреки че са физически най-здрави. Жените кръводарител са по-малко от мъжете. Запазва се тенденцията при дарителите за първи път. Като мярка за справяне с проблема Никол и Кирил извеждат обучение на младите хора по темите за ползите от кръводаряването; запознаване на населението, провеждане на регулярни кампании за кръводаряване и други.
Този успех за пореден път показа, че иновативната гимназия ПГИИ „Джон Атанасов“ в Търговище е училище на бъдещето – място, където талантът се насърчава, а личностното израстване върви ръка за ръка с високата образователна подготовка, която предоставя на своите възпитаници, убедени са от ръководството.
Източник: БТА
България
Когато обичаш истински нещо, трябва да му се отдадеш напълно, за да постигнеш желаното, каза за БТА ултрамаротенецът Антон Кадиев

Когато човек истински обича нещо, трябва да му се отдаде напълно, за да постигне желаното, каза в интервю за БТА ултрамаротенецът Антон Кадиев от Смолян. Един от любимите му девизи е сентенцията на Пенчо Семов – „Любов, труд и постоянство“. И успява да я следва и да печели състезания с подобряване на рекорди.
През уикенда 28-годишният мъж участва в маратона „Дунав 24 часа бягане“, който се проведе на градския стадион в Русе. Кадиев пробяга за едно денонощие 255 километра и 640 метра и успя да подобри с два километра и 541 метра най-доброто постижение до момента в България.
Антон започва да бяга на дълги разстояния преди четири години. Казва, че тогава не е бил постоянен, по-скоро като начин за разпускане след работа. Последните две години обаче практикува маратона целенасочено.
„Като спортно хоби ми е. Но и голям принос има баща ми и резултатите, които е постигнал във времето. Така открих лична мотивация да се изявявам в тези среди“, споделя Антон.
Бащата му Руско Кадиев – един от най-добрите маратонци в близкото минало, който е шесткратен победител в ултрамаратона „Обиколката на Витоша“ и единственият българин – победител в ултрамаратона „Спартатлон“ между Атина и Спарта, с дължина 245,3 километра. Времето, за което Руско Кадиев печели състезанието – 24:08:13, е най-доброто до момента.
Последното състезание на Антон в Русе е в дисциплината 24 часа бягане, като победител става този, който постигне най-много пробягани километри. „Когато човек иска да даде всичко от себе си, да гони високи резултати, означава бягане докрай. Имах няколко спирания, като за денонощието ми се събраха 15 минути“, допълва още Антон Кадиев.
Ултрамаратонецът не скрива, че по време на бягането има много трудности, но професионалният подход на самия бегач е от особена важност – как ще подходи към самия проблем, и как би го разрешил. Най-честите проблеми са крампите, допускане на грешки с липса на храна и хидратация, както и неразпределяне на силите. „Става въпрос за много дълго бягане, което е монотонно, няма динамика и е много важно човек да разпредели правилно силите, за да може да направи равномерно бягане“, казва Кадиев.
Антон Кадиев е завършил УНСС – икономист е по професия, и работи като личен финансов консултант. Намира много прилики между професията, с която се занимава и хобито – маратонът, и казва, че и двете неща изискват изключително голямо постоянство, целенасочен и постоянен труд.
За себе си споделя, че е от вечерните бегачи, като в най-лошия случай се стреми на ден да е пробягал минимум 10 километра. Когато се подготвя за състезание седмично бяга между 15 и 18 часа, което е около 200 км.
Преди месец и половина Антон Кадиев стана победител в градския ултрамаратон в София в Южен парк, едни от любимите му бягания „Спринг 360“. Там участва в 12-часова дисциплина и постига 145 км и 490 м, резултат, който го подрежда на второ място в категорията за най-добро българско постижение и най-добро време на българин в състезанието.
Участвал е в маратони в Белград, Атина, Ксанти. В плановете му за годината влиза състезанието „Витоша 100“, който определя като емблематичен ултрамаратон за България. Но целта му е да участва през 2026 г. в „Спартатлон“, тъй като с бягането на състезанието в Русе вече е гарантирал участието си за догодина.
Източник: БТА
България
Във великотърновското село Велчево ще честват 150 години от изграждането на храма „Св. Георги Победоносец“ с тържествена литургия

Във великотърновското село Велчево ще бъдат чествани 150 години от изграждането на храма „Св. Георги Победоносец“ с тържествена литургия, отслужена от енорийския свещеник отец Илия, каза за БТА кметският наместник на селото Мустан Юсменов.
По традиция на празничния Гергьовден, след богослужението в двора на храма, ще бъде осветен курбан за здраве, приготвен от съпругата на кметския наместник и хора от селото, които ще донесат така наречената почерпка за гостите и миряните.
Над 40 дарители ще получат малки икони, реплики на храмовата икона, и цветя, в знак на благодарност за това, че са дали лептата си за поддръжката и ремонтите на църквата, изградена с дарения и доброволен труд през 1875 година.
Със събраните над 10 000 лева е направен цялостен дренаж около църковната сграда, подменена е електрическата инсталация, поставено е ново осветление, обновени са над 35 квадратни метра от пода, облагороден е двора, направени са и други частични ремонти, каза кметският наместник.
В празничната програма ще се включат самодейци от групата за автентичен изворен фолклор „Дълголетие“, както и млади изпълнители от Фолклорен ансамбъл „Българче“.
Това е поредна инициатива в населеното място, организирана от жителите на селото, доброволци и представители на местните сдружения. През април в селото бяха чествани 190 години от Велчовата завера.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Представиха новия директор на ОДМВР-Хасково, след като предишният подаде оставка заради случая с убийството на 18-годишната Магдалена Русева

Новият директор на Областната дирекция на МВР в Хасково старши комисар Мирослав Христов, досега началник на Районното управление на МВР в града, бе представен официално пред ръководния състав и пред журналисти. Това направи заместник-вътрешният министър Тони Тодоров. Министър Даниел Митов поиска и получи оставката на предишния директор Иван Расоков заради случая с убийството на 18-годишната Магдалена Русева.
Расоков вече има заповед за назначаване на длъжността „началник“ на звено „Пътна полиция“ към ОДМВР – Хасково, уточни зам.-министърът.
Извършва се проверка на действията на полицията по разкриването на престъплението, отговори Тодоров на журналистически въпрос, свързан с убийството. Той изтъкна, че тежкото криминално деяние е било разкрито за три дни.
От тази сутрин има образувани две нови проверки, съобщи новият директор Мирослав Христов. Първата е свързана с твърденията на майката на убитото момиче за евентуално съучастие и на други младежи, освен вече задържаният под стража 17-годишен обвиняем Иван Костов. Другата е относно информация в интернет за списъци на млади момичета в т. нар. „dark net“ /“тъмната мрежа“/.
По повод недоволството от разследването на убийството и протеста пред сградата на РУ – Хасково, при който младежи хвърляха боя, кофички кисело мляко, яйца, камъни, пиратки и счупиха стъкла, старши комисар Христов обясни, че органите на реда съзнателно не са се намесили предвид присъствието на малолетни и непълнолетни.
В биографична справка от пресцентъра на ОДМВР посочиха, че старши комисар Мирослав Христов е в редиците на МВР от 2013 г. и постъпва на работа като младши разследващ полицай в харманлийското управление. От 2017 г. е в ОДМВР – Хасково на длъжност разследващ полицай и последователно е заемал длъжностите старши и главен разследващ полицай в сектор „Разследване“. От 2021 г. до настоящия момент е заемал длъжността началник на РУ – Хасково. Завършил е „Право“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
/ТНП/
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Святпреди 7 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Здравепреди 6 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Политикапреди 1 седмица
Борисов се е срещнал с Доналд Тръмп-младши в София