Свържете се с нас

Икономика

С приемането на еврото имаме уникална възможност за подем, коментира проф. Александър Томов на конференция в София

С приемането на еврото имаме уникална възможност и шанс да използваме този преход за подем, коментира проф. Александър Томов на конференцията „България в еврозоната – шансове и рискове“, организирана от „Института за ново икономическо мислене“ в София. Сред участниците в нея са вицепремиерът и председател на НС на БСП Атанас Зафиров, икономисти, учени.

„Да, ние ще приемем еврото, нашата информация като професори е, че се готви позитивен конвергентен доклад и независимо от пречката, която възникна тези дни, тя е преодоляна благодарение на г-жа Киселова, ние ще намерим начин да използваме този период за промяна – структурна, финансова, еднозначна“, каза Томов. По думите му това не е лека задача, добавяйки, че това няма да стане само с приемането на еврото. Той посочи, че това е централна тема и за съдбата на българския лев. Не смятаме, че левът ще бъде унищожен и идентичността на България ще загуби от това, ние сме убедени точно в обратното, посочи Томов, отбелязвайки, че говори от името на повечето професори, с които работи. Имаме уникална възможност и шанс да използваме този преход за подем, както стана през 2005 – 2006 г. преди да влезем в ЕС, добави той.

В изказването си Томов разгледа тенденции в развитието на световните финанси. Той посочи, че мултиполярният свят, който се очертава, води до промяна в структурата на глобалните валути  и начина на разплащане. В света забелязваме процес на все по-голяма обвързаност на валутите – и малки, и големи. Виждаме също, че новите технологии, които ще променят облика на света в близките години, водят до още по-голяма глобална социализация и до нови форми на свързаност на валутите в света, добави Томов. Той отбеляза още, че всички малки валути намират начин за някакъв тип обвързаност с по-големите валути. Всички без изключение търсят по-активен, по-сигурен начин не само за размяна, но и за търговия, обясни Томов. Той добави, че формата, която е най-малко застъпена, е т.нар. валутен борд, много по-големи са другите възможности, които се използват от други страни. Валутният борд се смята от всички световни експерти за една от най-трудно постижимите системи, при която се гарантира стабилността на една валута, посочи Томов.

По думите му съдбата на малките валути е абсолютно еднозначна. Ние не виждаме страни в света, дори севернокорейският вон, която да не търси свързаност с по-големи валути, под различна форма. Затворена самостоятелна валута в света на практика няма, коментира Томов. Като пример за това той посочи, че имаме доларова зона с 38 страни около нея, част от тях директно използват долара като своя валута, други са свързани с него под различна форма. 25 страни в света са закачени за еврозоната пряко или косвено, две от тях – Босна и Херцеговина, и България са във валутен борд към еврото. Има страни като Чехия, Полша, Унгария, на практика техните валути са условно самостоятелни, както и Швеция, Дания, те имат различна степен на свързаност, на гарантиране чрез активни резервни фондове, но във всички случаи тенденцията е еднозначна – малките валути намират начини за обвързаност с по-големи конвертируеми валути и най-вероятно ще имаме в крайна сметка като структура на световните валутни системи мултиполяризацията в най-малко три валути, добави Томов. Той посочи, че новата структура на света, мултиполярният свят ще доведе до мултиполяризация на валутните системи.

Централният въпрос е има ли друга алтернатива освен това, което се прави по отношение на еврото, посочи Томов. По думите му българският лев, най-лошото, което може да се окаже, е да продължи стои в това положение, в което е – с валутен борд, затворен. Той добави, че ситуацията е динамично външна и предполага решения именно от гледна точка на това, което става в света.

Очертава се нова ситуация в целия свят, технологичната революция, която идва с изкуствения интелект, с квантовите компютри, с новите материали – т.нар. редкоземни елементи, с това, че най-вероятно 50-60 процента от работните места ще променят своя характер до 2035-2040 г., това предполага едно съвършено ново състояние на световния политически, икономически цикъл, каза още Александър Томов. По думите му за България това е шанс – страната в тези години стъпва на базата на тези свободни световни капитали, увеличава инвестициите у нас, отваря се към новите тенденции, успява да преструктурира икономиката си. 

Източник: БТА

Икономика

Европейските борси затвориха със спад днешната търговия заради подновени опасения за глобалната икономика

Водещите европейски борси затвориха днешната търговска сесия в отрицателна територия, тъй като оптимизмът около търговското примирие между САЩ и Китай отстъпи място на нарастваща несигурност за бъдещето на глобалната икономика, предаде Си Ен Би Си.

Във Франкфурт DAX загуби 111,55 пункта или 0,47 на сто до 23 527,01 пункта, а парижкият САС 40 се понижи с 37,04 пункта или  0,47 на сто до 7836,79 пункта. 

На Лондонската фондова борса FTSE 100 спадна със 17,91 пункта или 0,21 на сто до 8585,01 пункта. 

Общоевропейският Stoxx 600 е надолу с 1,29 пункта или 0,24 на сто до 543,88 пункта.

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Финтех компанията „иТоро“ отчете значителен ръст на акциите си в първия ден си ден на борсовата платформа на „Насдак“

Израелската платформа за търговия с акции и други финансови активи „иТоро“ (eToro) направи впечатляващ дебют на „Насдак“ (Nasdaq), след като привлече почти 310 милиона долара чрез първично публично предлагане (IPO, ППП), предаде Си Ен Би Си. Акциите на компанията стартираха търговията при цена от 69,69 долара – с 34 на сто над цената от IPO-то, което тласна пазарната ѝ капитализация до 5,6 млрд. долара. По-късно книжата поскъпнаха с над 40 на сто.

Компанията продаде близо 6 милиона нови акции на цена от 52 долара за брой – над предварително обявения ценови диапазон от 46 до 50 долара. Освен това почти 6 милиона акции бяха пласирани от съществуващи инвеститори. При тази емисионна цена „иТоро“ беше оценена на около 4,2 млрд. долара.

Старта на публичната търговия на eToro идва на фона на очакванията на Уолстрийт за подновяване на активността на пазара на ППП след дълъг период на затишие. Някои инвеститори смятаха, че евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом може да даде тласък на пазарите, но засилените притеснения около търговските мита накараха редица компании да отложат публичните си планове.

Вълната от нови листвания обаче може да се засили. Финтех компанията „Чайм“ (Chime) подаде проспекта си до Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) вчера, докато „Хиндж Хелт“ (Hinge Health) – разработчик на дигитални решения за физиотерапия – стартира своето „роудшоу“ с цел набиране на до 437 милиона долара.

„иТоро“ първоначално планираше да излезе на борсата още през 2021 г., но плановете бяха замразени през 2022 г. поради волатилността на капиталовите пазари. 

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Споразуменията между САЩ и Катар ще генерират „икономически обмен“ на стойност 1,2 трилиона долара, съобщи Белият дом

Споразуменията, подписани днес от президента на САЩ Доналд Тръмп и емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани в Доха ще „генерират икономически обмен на стойност най-малко 1,2 трилиона долара.“ Това се посочва в информационен бюлетин на Белия дом, цитиран от Ройтерс, обобщаващ някои от подробностите по сделките.

Споразуменията включват сделка на стойност 96 милиарда долара с „Катар еъруейс“ (Qatar Airways) за купуване на до 210 самолета „Боинг 787 Дриймлайнър“ (Boeing 787 Dreamliner) и 777X , се казва в информационния бюлетин. Те включват и декларация за намерение, която може да доведе до инвестиции в размер на 38 милиарда долара в катарската военновъздушна база „Ал Удейд“ и други възможности за противовъздушна отбрана и морска сигурност, според бюлетина

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 36 минути

В Казанлък започна изпълнението на проектите на Общината за саниране на 21 многофамилни жилищни сгради

Святпреди 38 минути

Израелски изстрели са попаднали в периметъра на пост на мироопазващите сили на ООН в Ливан, съобщи УНИФИЛ

Икономикапреди 41 минути

Европейските борси затвориха със спад днешната търговия заради подновени опасения за глобалната икономика

Святпреди 42 минути

АПА: Австрийски хуманитарни организации призоваха за вдигане на блокадата на Газа

Святпреди 43 минути

Лидерът на унгарската опозиция поема на протестен поход към Румъния

Икономикапреди 43 минути

Финтех компанията „иТоро“ отчете значителен ръст на акциите си в първия ден си ден на борсовата платформа на „Насдак“

Българияпреди 45 минути

Общинските съветници в Нови пазар приеха бюджета на общината за 2025 година

Святпреди 48 минути

ВНА: Бившият директор на виетнамската Агенция за безопасност на храните бе арестуван заради подкупи, свързани с фалшиви хранителни добавки

Балканипреди 54 минути

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща се срещна с президента на Косово Вьоса Османи в Прищина

Българияпреди 56 минути

В АЕЦ Козлодуй бяха изпратени абитуриентите от първия випуск на професионалната гимназия по ядрена енергетика, завършващ дуално обучение

Икономикапреди 57 минути

Споразуменията между САЩ и Катар ще генерират „икономически обмен“ на стойност 1,2 трилиона долара, съобщи Белият дом

Спортпреди 58 минути

Феновете на ЦСКА отново протестираха

Българияпреди един ден

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Икономикапреди 4 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Святпреди 5 дни

САЩ и Китай ще проведат търговски преговори в Швейцария

Спортпреди 4 дни

Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес

Святпреди 5 дни

Пакистан заяви, че е нанесъл ответни удари срещу военни обекти в Индия

Икономикапреди 5 дни

Цените на пшеницата по световните борси са почти без промяна тази седмица, докато при царевицата се наблюдава низходящ тренд, според ССБ

Спортпреди 4 дни

Иван Алипиев близо до „дабъл-дабъл“ при успех на Стяуа в баскетболното първенство на Румъния

Българияпреди 4 дни

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

Бизнеспреди 4 дни

От Чикаго през Перу до Ватикана – новият папа Лъв XIV

Святпреди 4 дни

Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна

Икономикапреди 4 дни

Американският президент Тръмп похвали развоя на преговорите САЩ – Китай в Женева

Святпреди 4 дни

Путин предложи преки преговори за мир Русия – Украйна след три години война

Новини