Свържете се с нас

Икономика

С малко повече от процент по-ниски са цените на основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите у нас тази седмица, по данни на ДКСБТ

Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). 

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 1,04 процента до 2,307 пункта. Базовото равнище на ИТЦ – 1,000 пункта, е от 2005 година.

Цените на почти всички зеленчуци, наблюдавани от ДКСБТ, бележат спад тази седмица. Най-значителен е той при пресните картофи – с 28,7 на сто до 2,50 лева за килограм. При останалите картофи разликата е с 3,04 на сто надолу до 1,37 лева за килограм. Голямо понижение се наблюдава също в цените на краставиците – с 15,9 на сто до 1,88 лева за килограм, и зелето – с 14,2 на сто до 1,60 лева за килограм. Следват репите, които са по-евтини с 6,2 на сто до 0,88 лева за брой, зеленият пипер – с 12 на сто надолу до 4,02 лева за килограм, и зелената салата – с 9,03 на сто надолу до 0,88 лева за брой. По-ниски са цените на доматите – с 5,7 на сто до 2,50 лева за килограм, и зрелия лук кромид – с 5,4 на сто до 1,29 лева за килограм. Морковите остават на цена от 1,31 лева за килограм.

При плодовете има ръст в цената на ябълките – с 6,9 на сто до 2,18 лева за килограм, и лимоните – с 5,51 на сто до 3,08 лева за килограм. По-евтини са ягодите – с 4,5 на сто до 5,45 лева за килограм. Бананите се продават по 2,83 лева за килограм, както и през миналата седмица.

Цените на кравето сирене и на кашкавала тип „Витоша“ се понижават минимално, съответно с 0,3 на сто до 11,38 лева за килограм и с 0,9 на сто до 18,46 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) поевтинява с 0,6 на сто до 1,39 лева за кофичка от 400 гр. Прясното мляко се продава по 2,43 лева за литър. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) добавя 1,6 на сто и се предлага по 3,21 лева за брой.

Замразеното пилешко месо поскъпва с цели 52,2 на сто до 10,20 лева за килограм, а яйцата (размер М) остават на същата цена от миналата седмица – 0,34 лева за брой на едро.

Цената на ориза се понижава с 0,9 на сто и става 3,31 лева за килограм, а тази на брашното тип 500 скача с 2 на сто до 1,51 лева за килограм.  Олиото поскъпва с 3,7 на сто до 3,27 на лева за литър, и захарта – с 3,3 на сто до 1,87 лева за килограм. Цената на зрелият фасул също расте – с 1,4 на сто до 4,34 лева за килограм, и на лещата – с 0,5 на сто до 4,35 лева за килограм. 

Източник: БТА

Икономика

Ремонтите по пътища с туристопоток ще бъдат съгласувани с бранша по инициатива на регионалния министър Иван Иванов

Разчетите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството са най-критичните и невралгични пътни участъци да бъдат обезопасени преди началото на летния сезон, стана известно от думите на ресорния министър Иван Иванов в предаването „Тази събота и неделя“ на bTV.

„За първи път по моя иницатива се свързахме с представители на туристическия бранш и постигнахме принципна договорка, че каквито ремонти се извършват по тези пътни артерии, които водят туристопотока към Черноморието, ще бъдат съгласувани с тях и в пряк диалог ще бъдат уточнявани начинът и времето“, каза министърът.

По думите му у нас има 500 км, които са описани като опасни и които се обезопасяват, включително автомагистрала „Тракия“. Ремонтите по нея се очаква да завършат на 12 юни или до 19 юни, ако лошото време ги удължи. 

„На всички е ясно, че след четири години нищоправене пътищата в България не са в най-доброто състояние. Хвърлили сме целия ресурс да пуснем основните пътни артерии да бъдат ремонтирани“, увери министърът. Иван Иванов каза още, че не се колебае да санкционира строители, които не си изпълняват ангажиментите и това ще продължи като политика, докато е в министерството. 

По думите му Северна България в момента е най-необлагодетелстваната част от държавата, защоо няма автомагистрала.

Иван Иванов каза, че с днешна дата всички служители в Агенция „Пътна инфраструктура“ работят „под пълна пара“, но ако не се справят с това да извършват своята работа, ще поиска нови оставки. Министърът съобщи, че е поканила експерта Диана Русинова да стане директор на Агенция „Пътна инфраструктура“, но тя е отказала.

Той припомни и разпореждането вчера на премиера Росен Желязков всички институции да бъдат ангажирани в пълен синхрон с пътната безопасност. По отношение на пътния травматизъм министърът коментира, че той е комплекс от различни причини, най-вече скоростта, с която се кара. 

За участъка между Ботевград и Певен, където загина 12-годишната Сияна и продължават да стават произшествия, министърът коментира, че поради управленски решения преди две години целият трафик Ботевград-Мездра-Видин е пренасочен там. Пътят обаче не е основно ремонтиран от 2003 г.

Няма ограничителна система на пътищата, която да спре тежотоварен автомобил, каза министърът в отговор на въпроси за обезопасяване на участъка. Основен ремонт обаче там се предвижда да започне в края на лятото и началото на есента, когато трафикът отново се върне в естествения си участък. За момента се извършват аварийни ремонти, защото тежкият трафик не позволява друго. „За 130 часа са засечени 950 нарушения на скоростта, това е страшно много“, посочи той.

По думите му проблемът е ангажимент на цялото общество и се поставя въпросът дали не трябва да бъде засилен контролът при получаване на свидетелство за управление на МПС.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

АФП: Аржентинската Огнена земя защитава своята икономика „на края на света“

Гореща социална вълна на полярен фон: патагонската провинция Тиера дел Фуего (Огнена земя – бел. ред.), разположена в най-южната част на Аржентина, се надига, за да подкрепи своя икономически модел „на края на света“ срещу либералното дерегулиране в стил „Хавиер Милей“, след като дълго време предлагаше фискална свръхзащита с цел да насърчи заселването на нови хора, информира Франс прес.

Полярни ветрове, дебели анораци, шапки, облак пара под всеки лозунг: през есента в Ушуая или Рио Гранде демонстрации не се организират без основателна причина, предвид температурите, доближаващи се до 0 градуса по Целзий (усещащи се като -4) както през тази или миналата седмица. 

„Фабриките са моя живот“, казва Клаудия Тигeл пред АФП, а тялото ѝ за миг се полюшва от порива на антарктическия вятър, по време на демонстрация в Ушуая. „Аз съм на 48 години, 20 от тях работя в електронната промишленост. Прекарала съм половината си живот тук. Невъзможно е да не драматизирам това, което ни се случва.“

Това, което изкарва навън хората в минусовите температури, са плановете за „нормализация“ на привилегирования икономически статут, на който от половин век се радва малката полупустинна островна провинция с 8 жители на квадратен километър, чийто южен край е само на 1000 км от Антарктида.

През 1972 г. Аржентина въвежда специален режим за освобождаване от данъци на компаниите в Тиера дел Фуего, за да насърчи заетостта и заселването в това парче земя с враждебни условия на живот, което обаче е от ключово стратегическо значение като врата към Антарктида, Южния Атлантически океан и Фолкландските острови, за които Аржентина отправя претенции в продължение на близо два века.

Тогава жителите на района са били едва 13 000, а днес наброяват 190 000. Стимулите са проработили и аржентинци от цялата страната се заселват в Тиера дел Фуего, която се е превърнала в център на промишлеността, особено в сглобяването на  електроника, домакински електроуреди и телефони.

„Фабриките са неразделна част от идентичността на това място“, казва Клаудия. „Благодарение на тях то се насели“, допълва тя.

Радващата се на данъчни стимули индустрия „съставлява близо 35 на сто от икономиката на Тиера дел Фуего и едно от всеки четири работни места в частния сектор“, изчислява Хуан Пабло Делука, икономист и специалист по Тиера дел Фуего. Това означава общо около 8500 преки работни места. 

Според икономиста и синдикатите половината от тези работни места сега са застрашени, без да се броят непряко създадените позиции, заради неотдавнашен указ на правителството на Хавиер Милей, насочен към постепенно намаляване на митата върху вноса на мобилни телефони: от 16 на 8 на сто първоначално, след това до 0 на сто на сто през 2026 година.

Това е заплаха за конкурентоспособността на Тиера дел Фуего, която с течение на времето е придобила почти монопол върху разпространението на тези стоки в Аржентна, с цени в ущърб на потребителя, според твърденията на правителството. 

Според официални данни през 2024 г. във фабриките на Тиера дел Фуего са произведени 10 милиона мобилни телефона от различни марки, което съставлява е 96 на сто от продаваните на аржентинския пазар.

„Телефон с 5Джи (5G) мрежа струва до два пъти повече в Аржентина, отколкото в Бразилия или САЩ“, оплака се неотдавна президентският говорител Мануел Адорни. Според правителството благодарение на вноса, който сега е обложен с по-ниски мита, цените биха могли да се понижат с 30 на сто.

Синдикати, бизнесмени и местни власти са единни в защитата на привилегиите на региона срещу „атаката, която застрашава бъдещето на провинцията и хиляди семейства“, предупреди губернаторът Густаво Мелея. 

24-часова обща стачка парализира дейността в основните градове на провинцията по-рано тази седмица – със затворени фабрики и предприятия, замрял държавен сектор и хиляди хора по улиците, както в Ушуая, провинциалната столица с 80 000 жители, разположена по протежението на вълшебния проток Бигъл.

„Тук не сглобяваме, а произвеждаме!“, пише на един от транспарантите в Рио Гранде, най-големия град на Огнена земя (100 000 жители) в отговор на неотдавнашна правителствена критика, според която фабриките там „сглобяват само продукти, които пристигат на части отвън.“

Намекът е: без добавена стойност, но със загуба на приходи за държавната хазна, под формата на данъчни облекчения, оценени на 1 милиард долара годишно от аржентинския мозъчен тръст „Фундар“ (Fundar). Това е неприемливо за ултралибералното правителство на Милей, за което самата концепция за държавна помощ е ерес, отбелязва АФП.

„В началото беше просто работа, но сега е част от нашата идентичност. Това е начин на живот, който ще защитаваме, независимо от всичко“, казва Раул Каукота, колега на Клаудия, който е от хората, прекосили цяла Аржентина преди 35 години, за да се заселят в Тиера дел Фуего, в неговия случай – близо 4000 илометра от северната част на страната, близо до границата с Боливия. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

„Мудис“ повиши до „положителна“ перспективата по кредитния рейтинг на Италия

Международната рейтингова агенция „Мудис“ (Moody’s) днес повиши перспективата за кредитния рейтинг на Италия до „положителна“, давайки подкрепа на усилията на премиера Джорджа Мелони да сложи в ред държавните финанси, информира Ройтерс. 

Същевременно рейтингът на страната е оставен без промяна на ниво „Baa3“. 

Повишаването на рейтинга се дължи на по-доброто от очакваното фискално представяне миналата година и стабилната политическа среда, което подпомага плановете на италианското правителство. 

„Положителната перспектива се подкрепя и от стабилния пазар на труда, стабилните финанси на домакинствата и предприятията и здравия банков сектор“, се посочва в доклада на „Мудис“.

Министърът на икономиката на Италия Джанкарло Джорджети приветства преразглеждането на перспективата. 

„Оценката на „Мудис“ е резултат от сериозната и тиха работа, която вършим от началото на мандата на правителството“, посочи Джорджети в изявление.

Миналия месец конкурентната рейтингова агенция „Ес енд Пи“ (S&P) неочаквано повиши оценката си за Италия от „BBB“, само няколко дни след като правителството на Мелони понижи прогнозата си за растежа на италианската икономика през 2025 г. от 1,2 на сто до 0,6 на сто. 
 
Въпреки очаквания слаб растеж и перспективите, помрачени от несигурността, възникнала заради митата на САЩ, Рим потвърди предишните си цели за бюджетния дефицит, като прогнозира дефицит от 3,3 на сто от БВП през тази година и 2,8 на сто през 2026 г.

Държавният дълг на Италия, който е вторият по големина в еврозоната след гръцкия като съотношение от БВП, се очаква да бъде 136,6 на сто от БВП през тази година, което е незначително понижение спрямо поставената през септември цел от 136,9 на сто. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 21 минути

От червения килим близо 700 абитуриенти от Търговищка област навлизат в живота като самостоятелни възрастни

Балканипреди 32 минути

Аджерпрес: Актьорът Кевин Костнър ще бъде водещ лектор на събитието „Импакт Букурещ“ този септември

Спортпреди 36 минути

Пресконференцията на треньора на Щутгарт Себастиан Хьонес след спечелването на Купата на Германия продължи по-малко от 10 минути

Българияпреди 40 минути

Трима души са загинали, 28 са ранени при 20 катастрофи през изминалото денонощие

Българияпреди 46 минути

Според Наталия Киселова Конституционният съд частично ще допусне искането на президента Румен Радев относно референдума за еврото

Святпреди 49 минути

Индонезийският президент и китайският премиер се срещнаха, за да обсъдят разширяването на взаимната търговия

Българияпреди един час

Абитуриент е починал след инцидент в дискотека в курорта „Слънчев бряг“ тази сутрин, съобщиха от полицията

Спортпреди един час

Девора Аврамова записа личен рекорд на 10 000 метра на Европейска купа по лека атлетика във Франция

Святпреди един час

При руска атака в Житомирска област загинаха 3 деца, а 12 цивилни са ранени

Българияпреди един час

Възстановено е движението по пътя Симитли – Кулата в района на Кресна, където по-рано имаше катастрофа

Икономикапреди един час

Ремонтите по пътища с туристопоток ще бъдат съгласувани с бранша по инициатива на регионалния министър Иван Иванов

Спортпреди един час

Никола Цолов спечели състезанието в Монако във Формула 3

Бизнеспреди 5 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Българияпреди 5 дни

Бюджетът на Община Добрич за 2025 г. бе приет

Бизнеспреди 5 дни

Медии и НПО в „черен списък“: Орбан иска да смаже гражданското общество по руски модел

Бизнеспреди 4 дни

Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход

Българияпреди 4 дни

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов постави началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“

Бизнеспреди 4 дни

Новата стратегия на ЕС за единния пазар обещава 400 млн. евро по-малко разходи за бизнеса

Балканипреди 3 дни

Християн Мицкоски е убеден, че ЕС ще намери механизми Северна Македония да започне преговори

Обществопреди 4 дни

Над 50 000 зрелостници ще пишат по Вариант 4 на матурата по БЕЛ

Българияпреди 4 дни

Oставиха за постоянно в ареста 49-годишен мъж, стрелял с огнестрелно оръжие в старозагорския квартал “Лозенец“

Балканипреди 4 дни

Близо 300 души са задържани при операция на турската полиция срещу „Ислямска държава“

Святпреди 4 дни

Трети човек е обвинен за палежи на имоти, свързани с британския премиер Киър Стармър

Политикапреди 4 дни

“Зад мнозинството в Столична община стоят Таки, Красьо Черния и Орлин Алексиев, който представлява Пеевски“

Новини