Свят
Руски спътник, свързан с програма за ядрени оръжия, се върти неконтролируемо, казаха американски анализатори

Секретният руски спътник в Космоса, за който американските власти смятат, че е свързан с ядрена противоспътникова оръжейна програма, се върти неконтролируемо, което предполага, че може би вече не функционира, заявиха американски анализатори, цитирани от Ройтерс.
Сателитът „Космос 2553“, изстрелян от Русия седмици преди нахлуването в Украйна през 2022 г., е изглеждал през последната година сякаш е в състояние на неконтролируемо въртене, сочат данни от радар на фирмата „Леолабс“ и оптични данни от „Слингшот Аероспейс“, предоставени на Ройтерс.
Смята се, че спътникът е на руското разузнаване и служи още за платформа за радиационни тестове. Миналата година сателитът бе в центъра на твърденията на САЩ, че Русия от години разработва ядрено оръжие, способно да унищожи цели сателитни мрежи, като например огромната интернет система „Старлинк“ на компанията „Спейс екс“, която украинската армия използва.
Според американски представители целта на „Космос 2553“, въпреки че сам по себе си не е оръжие, е да подпомогне Русия в разработването на ядрено противоспътниково оръжие. Русия отрича да разработва такова оръжие и твърди, че „Космос 2553“ е за изследователски цели.
Сателитът е в относително изолирана орбита на около 2000 км над Земята и е разположен в гореща точка на космическа радиация, която комуникационните сателити или сателитите за наблюдение на Земята обикновено избягват, отбелязва Ройтерс.
През ноември компанията „Леолабс“ отчете според нея неправилни движения на спътника, като използва измервания с доплеров радар от глобална мрежа от наземни станции. През декември компанията повиши оценката си до „висока степен на увереност“, че спътникът се върти безконтролно, заяви пред Ройтерс Дарън Макнайт, старши технически сътрудник в „Леолабс“.
Министерството на отбраната на Русия за момента не е отговорило на запитването за коментар на Ройтерс.
„Това наблюдение силно подсказва, че спътникът вече не функционира“, заяви Центърът за стратегически и международни изследвания, базиран във Вашингтон, за анализа на „Леолабс“.
Сателитът и преди е показвал признаци на странни движения. „Слингшот“, чиято глобална мрежа от телескопи следи космическия апарат от изстрелването му на 5 февруари 2022 г., отчете движенията през май 2024 година.
„Слингшот“ отбеляза, че яркостта на обекта е станала променлива, което подсказва за потенциално безконтролно въртене“, заяви говорител на компанията.
Според последните наблюдения на „Слингшот“ обаче „Космос 2553“ изглежда се е стабилизирал, заяви Белинда Марчанд, главен научен директор на компанията.
Източник: БТА
Свят
Руско нападение с дронове тази нощ взе една жертва и рани четири жени в град Камянске в украинската Днепропетровска област

Руски нападения с дронове тази нощ в украинската Днепропетровска област взе една жерва, а четири жени са ранени, предаде Укринформ, като се позова на местните власти.
Според информация на началника на Днепропетровската областна военна администрация Сергий Лисак в приложението „Телеграм“ сред ранените е 11-годишно момиче, а една от жените е в тежко състояние.
„За жалост загина мъж. Ранени са момиче на 11 години и три жени, едната от които е в тежко състояние“, написа Лисак.
Той допълни, че в резултат от атаките са избухнали пожари в два апартамента на девететажен жилищен блок.
Щети са нанесени ва общо три блока и шест леки автомобила, уточни Лисак.
Руски удар в близкия град Никопол снощи също причини смъртта на мъж, припомня ДПА.
Укринформ информира и че руски нападения в украинската Донецка област са причинили смъртта на двама жители през изминалото денонощие. Най-малко петима са ренените, пояснява началникът на Донецката областна военна администрация Вадим Филашкин в „Телеграм“.
/ИТ/
Източник: БТА
Свят
Американското правителство започна разследване срещу Калифорнийския университет в Бъркли за чуждестранно финансиране

Правителството на американския президент Доналд Тръмп започна разследване на Калифорнийския университет в Бъркли за чуждестранно финансиране, с което той стана поредното висше учебно заведение в страната, попаднало под прицела на федералното правителство, предаде Асошиейтед прес.
Университът бе критикуван преди няколко години за връзките си с китайския университет „Цинхуа“, припомни АП. Разследването започна, след като по-рано тази седмица Тръмп подписа серия от укази, насочени срещу управите на университетите, на които американският президент гледа като на либерални противници на неговата политическа програма.
Един от указите налага по-строго прилагане на федерален закон, изискващ учебните заведения да оповестяват чуждестранни дарения и договори на стойност над 250 000 долара.
Службата на главния юрисконсулт на Министерството на образованието на САЩ ще разследва „очевидния отказ на Калифорнийския университет в Бъркли да разкрие напълно и точно значително финансиране, получено от чуждестранни източници“, каза в изявление министърката на образованието Линда Макмеън.
Калифорнийският университет в Бъркли отхвърли твърденията на правителството, като заяви, че през последните две години “ е сътрудничил на федералните разследвания по 117 въпроса и ще продължи да го прави“.
Министерството обаче цитира медийни публикации от 2023 г., според които Бъркли не е огласил „финансиране за стотици милиони долара от чуждестранно правителство“, без да спомене страната, от която е дошло то.
През май 2023 г. изданието „Дейли Бийст“ съобщи, че от Бъркли не са обявили постъпването на 220 милиона долара от китайското правителство за изграждането на института „Цинхуа-Бъркли“, който Калифорнийският университет и Университета „Цинхуа“ откриха през 2014 г. в град Шънчжън с фокус върху „стратегически нововъзникващи индустрии“.
Миналата година доклад на представителите на Републиканската партия в специалната комисия на Камарата на представителите за Китайската комунистическа партия установи, че американските данъци са допринесли за технологичния напредък и военната модернизация на Китай, докато американски изследователи са работили с китайските си колеги в области като хиперзвукови оръжия, изкуствен интелект, ядрени технологии и полупроводникови технологии.
В отговор на доклада Бъркли заяви, че неговите изследователи „са ангажирани само с проучвания, чиито резултати винаги се разпространяват открито по целия свят“ и университета „не знае за никакви изследвания, направени с каквато и да е друга цел“.
Университетът заяви и че прекратява партньорството си с китайското учебно заведение.
Миналата седмица Министерството на образованието поиска от Харвард документи за финансови взаимоотношения с чужди страни, обхващащи последното десетилетие, обвинявайки университета, че подава „непълни и неточни данни“.
Администрацията на Тръмп влезе в спор с „Харвард“ заради отказа на университета да се справи с пропалестинските протести, припомня АП.
Източник: БТА
Свят
Индийската армия съобщи за нови престрелки с пакистанските военни

Индийски и пакистански сили са водили през нощта нова престрелка по границата на фактическата граница между двете страни в Кашмир, след подобен инцидент вчера, предаде Франс прес, като цитира индийската армия.
„Непровокирани“ изстрели с леки оръжия са били произведени от множество постове на пакистанската армия „по цялата линия на контрол в Кашмир“, според същия източник.
„Индийските сили реагираха по подходящ начин, използвайки леки оръжия“, добавя индийската армия, като уточнява, че при стрелбата не са били дадени жертви.
Както Индия, така и Пакистан са ядрени сили, съюзници на САЩ. След смъртоносното терористично нападение в Пахалгам, в индийската част на Кашмир, напрежението между тях ескалира.
Делхи обвинява съседната страна във връзки с атентата, довел до смъртта на 26 мирни граждани.
Вчера индийската армия унищожи с експлозиви две къщи, за които се смята, че принадлежат на семействата на извършители на нападението. Пакистанският парламент от своя страна прие с единодушие резолюция, която отхвърля като „неоснователни“ индийските обвинения и предупреждава, че Исламабад е „готов да се защитава“.
Съветът за сигурност на ООН призова вчера двете страни към „максимална сдържаност“.
/ИТ/
Източник: БТА
-
Святпреди 7 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Святпреди 5 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 4 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Святпреди 1 седмица
Марко Рубио е обсъдил Украйна със Сергей Лавров, съобщи държавният департамент