Балкани
Румънците са изправени през избор между руско господство и собственото си бъдеще, пишат седем бивши американски посланици в Букурещ

В контекста на произвеждащите се в Румъния президентски избори седем бивши посланици на САЩ в страната изпратиха послание до жителите на страната. Писмото на дипломатите, разпространено от местните медии, е адресирано “до нашите румънски приятели” и е подписано от Алфред Моузес, Джеймс Росапепе, Майкъл Гест, Никълъс Таубман, Марк Гитенщайн, Ханс Клем и Адриан Цукерман.
„Долуподписаните – бивши посланици на Съединените щати в Румъния, републиканци и демократи, от администрацията на Клинтън до администрацията на Тръмп, отправят това послание не като официални представители на правителството на САЩ, нито в каквото и да е друго професионално качество, а като американски граждани, които са посветили години от живота и репутацията си да помагат на американците и румънците да се подкрепят взаимно“, посочват дипломатите.
В писмото те определят руския президент Владимир Путин и неговите съюзници като фатална заплаха за сигурността, свободата и просперитета на Румъния, Европа и Америка.
„Ако Румъния избере президент, подкрепящ Путин, отбраната и икономическата подкрепа на Съединените щати за обикновените румънци рискува да бъдат драстично засегнати. Румънците са изправени пред ясен исторически избор: руското господство или собственото им бъдеще като съюзник на Америка в НАТО. Путин или Америка“, посочват авторите на документа.
Седемте бивши посланици отбелязват още, че изпитват дълбока привързаност към Румъния и непоколебима ангажираност към силен трансатлантически съюз между Европа и Съединените щати. Те допълват, че са били преки свидетели на „успешното освобождение на румънците от диктатурата, наложена от Русия“, техния път към свобода и интеграция с останалата част от Европа чрез Европейския съюз и съюза със САЩ чрез НАТО.
“Днес всичко това е в опасност. При Путин Русия отново е в настъпление. Първо, чрез нахлуване в Украйна. Дали Румъния ще бъде следващата му цел, както беше по времето на Сталин?”, питат дипломатите и изразяват надежда “техните румънски приятели да препотвърдят трансатлантическите ценности” и “да отхвърлят всеки предполагаем съюз с интересите на Путин”.
“Не можем да гласуваме на президентските избори в Румъния. Но вие можете. Бог да благослови Румъния“, гласи краят на писмото.
Източник: БТА
Балкани
След разпускането на ПКК ще бъдат нужни практически стъпки, които Анкара ще следи, каза турският външен министър

Турският външен министър Хакан Фидан каза днес, че трябва да бъдат предприети практически стъпки след решение на обявената за терористична организация Кюрдска работническа партия (ПКК) да се разпусне и Анкара ще ги следи отблизо, съобщи Анадолската агенция и Франс прес.
Ако решението да бъде разпусната ПКК бъде приложено „искрено, то ще бъде много полезно за всички, за нашето бъдеще“, каза Фидан на обща пресконференция в Анкара с колегите си от Йордания и Сирия Айман Сафади и Асад аш Шибани.
По думите му това решение е „много важно за трайния мир и стабилност в нашия регион“.
Разбира се, ще трябва да бъдат предприети практически стъпки и ние ще ги следим отблизо, добави Фидан.
ПКК обяви днес, че е взела решение да се разпусне и да сложи край на въоръжената борба срещу турските власти по време на проведения между 5 и 7 май 12-и конгрес на организацията. „Въоръжената борба приключи, оръжията са оставени“, се казва още в решението на конгреса.
Организацията предприе въоръжена борба срещу турската държава през 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, Европейския съюз и САЩ. ПКК има бази в Северен Ирак и е активна в Северна Сирия. Над 40 хиляди души, включително жени и деца, са загинали по време на конфликта.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Тежко пострадала след срутването на козирката на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад е извън опасност

Тежко пострадала и хоспитализирана жена след срутването на козирката на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември миналата година е извън опасност за живота, съобщиха от Клиничния център на Войводина, пишат сръбските медии.
В момента по-нататъшното ѝ лечение ще продължи в рехабилитационен център, казаха лекуващите й лекари, като уточниха, че на пациентката трябва да бъде поставена протеза на крака.
В резултат на срутването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад, 14 души загубиха живота си на място, а трима бяха приети с тежки наранявания в болница, като двама по-късно починаха.
Трагедията в Нови Сад предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади. В рамките на протестните действия студентите блокираха около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в северния сръбски град се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
В началото на май студентите призоваха за насрочването на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с номинари, които досега не са били част от политическия живот на страната.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Европейската комисия призова всички страни да се възползват от възможността да работят за мир след решението за разпускане на ПКК

Европейската комисия призова днес всички страни „да се възползват от възможността“ да работят за мир след решението на Кюрдската работническа партия (ПКК) да се разпусне и да сложи край на въоръжената си борба срещу Турция, предаде Франс прес.
„Европейският съюз смята, че започването на надежден мирен процес, насочен към намиране на политическо решение на кюрдския въпрос, представлява положителен етап към постигането на мирно и трайно решение“, заяви говорителят на Европейската комисия Ануар Ел Ануни.
ПКК обяви днес, че е взела решение да се разпусне и да сложи край на въоръжената борба срещу турските власти по време на проведения между 5 и 7 май 12-и конгрес на организацията. „Въоръжената борба приключи, оръжията са оставени“, се казва в решението на конгреса.
Организацията предприе въоръжена борба срещу турската държава през 1984 г. и се разглежда като терористична организация от Анкара, Европейския съюз и САЩ. ПКК има бази в Северен Ирак и е активна в Северна Сирия. Над 40 хиляди души, включително жени и деца, са загинали по време на конфликта.
/СУ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ