Свържете се с нас

Здраве

Родителите на детето, починало в зъболекарски кабинет: Нямаше никакви алергии

Шестгодишното дете, починало след пълна упойка в зъболекарски кабинет в Пловдив, не е имало алергии. Това твърдят родителите му пред Нова телевизия.

В началото на април месец момче от Пловдивско почина след дентално лечение. Ангел е имал кариеси и пулпити. След като няколко зъболекари отказват да го лекуват, родителите се принуждават да се съгласят зъбите на детето да бъдат лекувани под пълна упойка.

Никой няма отговор и досега защо момчето е било упоено в продължение на 4 часа. Родителите му твърдят, че до нелепата смърт се стига след поредица от грешки, като по думите им не е направена предварителна консултация с анестезиолог. Родителите настояват виновниците да получат наказание.

По регламент една пълна упойка в стоматологичния кабинет може да продължи до 180 минути. Но при необходимост и преценка на лекарите – времето може надскочи тези 3 часа. През цялото време обаче пациентът се наблюдава в специална стая в болницата, включително и няколко часа след излизането от упойка.

Магдалена и Георги Райчеви губят сина си на 4 април тази година. Детето умира в частната клиника „Медикус Алфа“ в Пловдив. В епикризата пише, че смъртта е настъпила след остър белодробен оток, остра лявокамерна сърдечна недостатъчност, състояния след обща анестезия и реанимация.

Никой не ми е казал, че детето ми ще бъде 4 часа под упойка. В деня, когато зъболекарката му направи снимка на зъбите, каза, че анестезиологът няма да разреши детето да бъде упоено повече от 2 часа. В продължение на няколко години четирима зъболекари отказват да го лекуват. От тригодишна възраст с Ангел обикаляхме по кабинетите, защото имаше трета сливица, която му пречеше да диша нормално през устата – оттам зъбите му почнаха да се развалят. През декември един зъболекар успя да му излекува зъб, но обясни, че другите не може да ги оправи, защото имат пулпит. Затова ни препоръча пълна упойка, разказва Магдалена.

Така родителите на Ангел стигат до клиника „Медикус Алфа“ и избират за лекуващ зъболекар д-р Десислава Георджева.

„На 10 януари му направиха зъбна снимка и ни дадоха да попълним информирано съгласие за подлагане на пълна упойка. В него пишеше, че ще имаме среща с анестезиолог в деня на операцията“, спомня си майката. Той се казвал д-р Пламен Мандев. Консултацията се състояла в няколко въпроса, зададени на път към операционната.

„Нямаше изследвания преди интервенцията, само COVID тест. Дадоха на детето ми течност, която да изпие, за да се успокои и да го приспят. Сестрата ме попита колко килограма е Ангел, аз казах 16. Съобщих им, че няма алергии. Зъболекарката не ми обърна внимание когато опитах да ѝ обясня кои зъби го болят, за да започне от тях, отнесе се с пренебрежение към мен“, разкри тя.

Вместо два часа обаче както обяснила стоматоложката, по думите на майката на Ангел манипулацията продължила около 4 часа.

„Започна едно дълго чакане. Мина час, час и половина, два часа. Срещах по коридора анестезиолога и го пита още ли продължава и той ми каза, да, но аз като го виждах отвън и си мислих, че е приключило, няколко пъти го срещах през тези 4 часа. Говореше си с някакви хора, пиеше си вода, разхождаше се… На близо четвъртия час изкараха Ангел и го донесоха на ръце в стаята. Още тогава го видях, че трудно дишаше, с отворена уста, сложиха го на леглото двете сестри и излязоха от стаята.

Бащата Георги Райчев си спомня, че детето му е казало няколко думи. „Татко това не беше никакъв преглед на зъби, къде ме докарахте, какво ми направиха“.

Обадих се на баба му, която е анестезиолог и я помолих да дойде при мен, защото го виждах, че не диша добре. Излизах по коридора, за да търся някой, за да види какво се случва с детето ми. Обаче нямаше никой. Влезе една сестра и казах, че ръцете му са сини и устата му е посиняла. И те казаха, че нищо му няма, било нормално, да не се притесняваме, разказва той.

РЗИ Пловдив за починалото при зъболекар дете: Инцидентът настъпва 50 минути след операцията

Анестезиологът д-р Пламен Мандев се появил 15 минути след като детето било изведено от операционната.

Започна да го дърпа по врата. Каза ни да стоим на една ръка разстояние, след два часа сме могли спокойно да се прибираме вкъщи. Той продължаваше да диша тежко и аз реших да се обадя на баща му и да му кажа да се върне, защото се притеснявам за Ангел. След това влязоха две сестри и започнаха да се чудят какво да правят, защото нямаше лекар, който да го погледне адекватно. Донесоха едно малко апаратче за сатурация, сложиха му го на пръста и казах, че то не отчита правилно, защото ръчичката му е малка и не може да го обхване, продължава разказа си Магдалена.

Бащата уточнява, че никой не е направил кардиограма на детето му, нито го е преслушал със слушалка или измерил пулс и кръвно.

Донесоха някаква машина с една тръба, с която му изсмукваха течност, през цялото време правиха само това. Питаха ме дали е болен, но той не беше, не е имал сополи. Изсмукваха му течност, която явно се е събирала в дроба. Аз не съм лекар, но те казаха, че диша трудно заради течността, която се намира в трахеята му и в носа. Никой не изкара слушалка. Казаха, че и по време на операцията е имало течности. Защо никой не го е взел под внимание, откъде идват, някаква грешка ли е станала… Баба му дойде в стаята и започна да се обажда на анестезиолога, който го нямаше. Казаха ни да не го търсим, защото се прибирал пеша към вкъщи и най-вероятно не си чувал телефона. Анестезиологът се върна след час и половина. А зъболекарката изобщо не се появи, обясни Георги Райчев.

Когато баба му влязла в стаята, видяла, че детето е посиняло и призовала да му донесат кислородна маска. Служителите на клиниката започнали да търсят.

Ангел беше сложен на възглавница, абсолютно против правилата след анестезия и видях, че не диша ефективно и имаше цианоза по ръчичките и по устата. Анестезиологът не трябва да си тръгне толкова бързо при малко дете, което е имало толкова продължителна анестезия. Това дете беше здраво. Той не е имал алергии, никакви признаци за сърдечно заболяване, защото е бил преглеждан редовно от двама педиатри. Той не е имал никаква алергия нито към лекарства, нито към храни. При операция за махане на третата сливица той понесе обща интубационна анестезия без никакъв проблем, заяви бабата на Ангел.

Два часа по-късно се появява лекар, който преслушва детето. Докато чакат линейка, шестгодишният Ангел е вкаран втори път в операционната и отново интубиран.

„Постоянно питахме извикахте ли линейка, казваха, че идвала. Мина час и половина. Питахме защо се бави толкова, казаха, че детето не било транспортабилно. Линейката дойде и те казаха, че сърцето му е спряло“, спомня си през сълзи бащата.

Тогава майката споделя, че детето ѝ е изпаднало в кома, а когато го интубират втори път, за последно чува гласа му – писъците му.

По думите на родителите линейката пристига след повече от час. Ангел е закаран в университетската болница Свети Георги в Пловдив, но вече е било късно. В съобщението за смърт пише, че детето е починало още в клиниката „Медикус Алфа“.

„10-15 минути по-късно ме извикаха да ми съобщят тъжната вест, че Ангел е починал. Анестезиологът също беше там. И аз го попитах, докторе защо държахте сина ми толкова време под упойка. И той каза, че зъболекарката решава. В същото време преди операцията зъболекарката казва, анестезиологът няма да разреши повече от два часа“, разказва още бащата.

Няма коментар от анестезиолога д-р Пламен Мандев и стоматолога д-р Десислава Георджева. Той не вдига телефона си, а тя не връща обаждане. От Окръжната прокуратура в Пловдив обясняват, че експертизите, които трябва да установят причините за смъртта, все още не са готови. Досъдебното производство е за лекарска грешка.

Родителите се надяват властимащите и отговорните институции да подходят отговорно и смъртта на детето да не остане безнаказана. Искат и да предпазят децата, които имат подобни проблеми.

Източник: Offnews.bg

Здраве

СЗО съкращава персонала си заради Тръмп

Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус обяви, че администрацията на Доналд Тръмп е довела до значителни финансови проблеми в организацията, които я принудили да се преструктурира, предаде ДПА, цитирана от БТА.

По думи на Гебрейесус  заради намалената американска помощ за развитие, организацията се е изправила пред недостиг на средства, необходим за покриване на заплатите за периода 2026-2027 г., в размер на между 560 и 650 милиона долара.

„Внезапният спад на приходите ни остави в критична ситуация и нямаме друг избор, освен да намалим мащаба на нашата работа и да съкратим работната си сила“, заяви Гебрейесус, като подчерта, че това е наложителна стъпка, въпреки че организацията ще се стреми да запази ключовите си функции в дългосрочен план.

Сред най-значимите промени е намаляването на ръководните позиции в организацията, които ще бъдат съкратени от 12 на 7, като броят на отделите ще бъде редуциран почти наполовина- от 76 на 34. Промените ще засегнат всички регионални служби на СЗО, които ще изпитат различни нива на съкращения, уточни ръководителят на организацията.

Световната здравна организация, която играе основна роля в подпомагането на страните да се справят с глобалните здравни кризи, ще продължи да изпълнява своята „решаваща роля“, въпреки финансовите ограничения, допълни той.

През януари, след встъпването си в длъжност, президентът Доналд Тръмп обяви решение за прекратяване на голяма част от американските разходи за чуждестранна помощ. В допълнение, той потвърди, че САЩ ще се оттеглят от СЗО, което още повече усложнява финансовата ситуация на организацията.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини

Познато ли ви е неприятното усещане за парене зад гръдната кост и появата на стомашни киселини? А знаете ли, че за последните 15 години, броят на хората със стомашни проблеми в България се е увеличил двойно – това констатират от Световната здравна организация. Сред основните причини за тази статистика са нездравословните и некачествени храни, които консумираме, стресът и неправилното хранене. Неприятното чувство на изгаряне се появява поради връщането на стомашни ензими и киселини от стомаха обратно към хранопровода, причинявайки дразнене на лигавиците. Подобно усещане се е случвало почти на всеки и обикновено бързо отшумява. Проблемът е, че при зачестяване, стомашният сок ерозира лигавиците на органите и може да нанесе щети, водещи до по-сериозни заболявания. Задълбочаването на гастроезофагеалния рефлукс може да причини развитието на стомашни язви, язви на дванадесетопръстника или други значими стомашни заболявания.

Как да противодействаме на стомашните киселини?

Разговаряме с д-р Татяна Мороховец, специалист Вътрешни болести и гастроентерология. Част е от екипа на ДКЦ“Неоклиник“ и МЦ “Fi Health” гр.София.

Д-р Мороховец, кои са причините за появата на киселини и гастроезофагеален рефлукс?

Производството на стомашни сокове (мукус, солна киселина и ензими) е физиологичен процес, целящ трансформирането на погълнатите храни по такъв начин, че да ги направи подходящи за чревна абсорбция. При някои особени условия, защитната способност на мукусния слой може да се компрометира: например, в случай на химични атаки (свръхпродукция на гастритни сокове, дължаща се на заболявания, приемането на лекарства или дразнещи храни като: кафе, чай, алкохол), физични атаки (топла храна и студена храна) и механични атаки (недобро сдъвкване на храната, диагностични ендоскопични изследвания), а също така и на безпокойство, стрес и неправилен начин на живот (бързо или нередовно хранене). Недостатъчният мукусен слой и неговата намалена защитна способност позволяват пряк контакт на дразнещите агенти със стомашната лигавица. Това довежда до раздразнение на лигавицата, което се усеща като парене и болки в епигастриума или зад гръдната кост, в периода между храненията. Освен това, раздразнението на стомаха може да причини и метеоризъм, гадене или повръщане и гастроезофагеален рефлукс. Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) е заболяване, при което долен езофагеален сфинктер, респективно мускул между хранопровода и стомаха е абнормално с отслабен тонус, което позволява на стомашното съдържимо да се върне обратно и да проникне в хранопровода. Проявява се с болка високо в епигастриума и гърдите, с ирадиация към гърба, често и с болки в гърлото или суха кашлица. Пушенето и мазните храни намаляват способността на долния езофагиален сфинктер да се затваря след като храната е преминала в стомаха. Затлъстяването и бременността също са предпоставка за рефлукс.

Как да се справим със стомашните киселини?

Абоацид® гел на ABOPharma е едно много добро решение при киселини и рефлукс. Това е медицинско изделие с моментално действие, което противодейства на симптомите на дразнене на стомашната лигавица като: болка, парене, усещане за киселини, често уригване, подуване и гадене. Абоацид® гел образува бариера, която предпазва лигавицата от агресивните стомашни сокове. Благодарение на растителната си формула, Aboacid® гел притежава изразено успокояващо и защитно действие върху лигавицата на хранопровода и стомаха. Добавеният натриев хиалуронат в продукта действа като смазка за тъканите и модулира взаимодействията между съседните тъкани. Натуралната му формула е с бързо комбинирано действие и изпълнява протективна функция при прием на нестероидни противовъзпалителни средства или при нездравословно хранене.

При какви случаи може да се използва Aboacid® гел и има ли противопоказания?

Aбоацид® гел може да бъде полезен също и в случай на спазми и метеоризъм, свързани с гастритно възпаление. Продуктът може да допълва превенцията при ситуации, които могат да предизвикат раздразнение на стомашната лигавица (дразнещи вещества, периоди на психофизически стрес, смяна на сезона, неправилен начин на живот, нестероидни противовъзпалителни и обезболяващи средства). Абоацид® гел може да се прилага заедно с инхибитори на протонната помпа, Н2 антагонисти, използвани при остри или хронични гастрити, гастродуоденити, гастро-езофагеален рефлукс и гастро-дуоденални язви, съгласно предписанията на лекаря.

Абоацид® гел противодейства изключително бързо на стомашните киселини и повлиява болката в горната коремна половина, появяваща се след нахранване, както и при рефлуксен ларингит (дрезгав глас). Важно е да се отбележи също, че продуктът не предизвиква запек. Той може да се използва и като превенция по време на периоди на силен стрес или след нездравословна диета. Aбоацид® гел е под формата на удобни стикове за директен прием и е с приятен вкус на боровинка. Гелът облива хранопровода, като го предпазва по-ефективно от други продукти, които са под формата на хапчета и се приемат с вода.

Важно е да отбележим, че Абоацид® гел може да се използва и по време на бременност, кърмене, както и от диабетици. Над половината от бременните жени получават киселини всеки ден, особено през третия триместър на бременността, а приемът на Абоацид® гел значително облекчава тези състояния и се понася добре. Приемайте по 1 стик от Абоацид® гел при нужда, след хранене или преди лягане. Препоръчва се приемането му поне 2 часа преди или след употребата на други лекарствени продукти. Продуктът съдържа само вещества, за които е доказано, че са безвредни, а това позволява многократната му употреба.

Какво е действието на всяка от съставките в Aбоацид® гел?

Богатият растителен състав на Абоацид® гел оказва моментално действие, като се бори с киселините, предпазва лигавицата и противодейства на киселинния рефлукс. Една от важните съставки в Абоацид® гел е Индийското грозде, чиито плодове притежават антисекреторни, противоязвени и цитопротективни свойства. В изследване по отношение на безопасността и ефикасността на индийското грозде е доказан ефектът на значително намаляване на честотата и тежестта на регургитация на киселините.

Също така много важно действие във формулата на Абоацид® гел има гелът от Алое Вера, който има изявен противоязвен и антимикробен ефект и оказва влияние в лечението на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Има доказателства, че Алое Вера осигурява безопасно и ефективно лечение за намаляване честотата на нейните симптоми.

Основното действие на Лечебната ружа е да образува защитен филм върху повърхността на лигавицата, благодарение на слузообразувашите полизахариди в състава си. Оказва омекчаващо, обезболяващо, противовъзпалително, антимикробно и антиоксидантно действие. Освен това намалява контакта на раздразнената стомашна лигавица със солната киселина на стомаха и с патогенната бактерия Хеликобактер Пилори, която е причинител на стомашните и дуодендрални язви.

Горският слез е подходящ при храносмилателни проблеми. Намалява киселинността в стомаха и стомашния дискомфорт благодарение на полизахаридния комплекс в състава си. Притежава много силни антиоксидантни свойства. Има успокояващо и спазмолитично действие при раздразнен стомах и спазми.

Лайката противодейства на типичното усещане за тежест, киселинност и болка, причинени от лошо храносмилане. Притежава антисептичен ефект.

Абоацид® гел е с добавен натриев хиалуронат, който изпълнява функция на механична защита на лигавицата и осигурява хидратацията на тъканите. Той предпазва от напрежение и дразнене, а в същото време способства за намаляване на възпалението.

СПЕЦИАЛНА ОФЕРТА НА REMEDIUM.BG ДО 30.04.2024 


Купи онлайн АБОАЦИД ГЕЛ и вземи ПОДАРЪК Магнефорс ДЕПО – ТУК!

Публикацията е част от партньорството между OFFNews и AboPharma.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

От 10 години Враца няма инфекциозно отделение

От близо 10 години инфекциозното отделение на многопрофилната болница във Враца е закрито. Градът разполага само с двама инфекционисти, които отдавна са надхвърлили пенсионна възраст, алармират от местната структура на Българския лекарски съюз (БЛС).

Отделение, което да реагира при евентуална епидемия, няма, мотивът за закриването е, че не носи пари.

„Те казваха, че понеже са ни малко болните. Аз искам само да кажа, че колкото по-малко заразни болни има, толкова по-добре говори за здравеопазването“, казва инфекционистът д-р Минка Велева пред bTV.

Така след десетилетия начело на отделението тя преглежда в кабинет в доболничната помощ. Същата е и съдбата на другата ѝ колежка – доктор Горнишка, а за млади инфекционисти Враца е затворена страница.

От БЛС настояват за преразглеждане на здравната стратегия.

„Има стратегически специалности, каквито са транфузионна хематология, инфекция, детски болести, които не бива една държава да допуска да няма специалисти“, каза д-р Ирена Мазнева, председател на БЛС – Враца.

Примерът е от пандемията от коронавирус, когато спешно върнали д-р Велева в болницата.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 4 минути

България спечели 20 медала от световния винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles

Балканипреди 5 минути

Жълт код за проливни дъждове и бури в Румъния; националната система за борба с градушки няма да се използва

Българияпреди 6 минути

„Топлофикация – Враца” започва поетапно спиране на парното в града

Спортпреди 13 минути

Весела Лечева и Стефка Костадинова обявиха готовност да работят съвместно начело на Българския олимпийски комитет

Българияпреди 13 минути

Питейният язовир „Среченска бара“ в Стара планина се пълни с бързи темпове и е близо до максималния си обем

Българияпреди 14 минути

В област Хасково се осъществяват 85 проекта по НПВУ, каза Йоанна Кокотанекова от Областен информационен център

Българияпреди 16 минути

Втори ден движението по пътя Враца – Борован е ограничено, съобщават от АПИ

Спортпреди 16 минути

Футболист от Южна Африка почина след припадане по време на загрявката преди мач

Балканипреди 18 минути

Турция празнува днес Деня на националната независимост и празник на децата. Навършват се 105 години от откриването на турския парламент

Българияпреди 19 минути

Училищата и образователните институции в област Хасково имат възможност да повишат качеството на образованието с европейските средства, каза Силвия Касабова, началник на РУО- Хасково

Святпреди 19 минути

АНСА: Кардинал Кевин Фарел поведе процесията с ковчега на папа Франциск към базиликата „Свети Петър“

Българияпреди 21 минути

Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи

Святпреди 4 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 5 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Балканипреди 5 дни

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Икономикапреди 5 дни

Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години

Бизнеспреди 3 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Икономикапреди 2 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 5 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Балканипреди 5 дни

Германското правителство е спряло сделка за доставка на изтребители „Юрофайтър“ заради ареста на отстранения кмет на Истанбул според „Ханделсблат“

Българияпреди 5 дни

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения

Святпреди 5 дни

САЩ публикуваха 10 000 страници с документи, свързани с убийството на Робърт Ф. Кенеди

Святпреди 5 дни

Украйна съобщи за един загинал и над 100 ранени при руска ракетна атака срещу Харков

Новини