Икономика
Рискът от световна рецесия е нараснал почти двойно, но все пак остава нисък, заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева

Глобалният икономически растеж е под сериозна заплаха поради задълбочаващи се търговски конфликти, затягане на финансовите условия и повишена пазарна волатилност, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на пресконференция в рамките на провеждащите се тази седмица Пролетни срещи на Световната банка и МВФ във Вашингтон.
По думите й рискът от рецесия се е увеличил от 17 на 30 на сто, след разгарянето на търговското противопоставяне по света.
Тези фактори, съчетани с намалена възможност за фискални буфери след поредица от кризи в последните години, поставят страните пред трудни решения и подчертават спешната нужда от глобално координирани действия, каза още тя.
Георгиева представи три основни приоритета за справяне със ситуацията. Първият – разрешаване на търговските спорове между водещите икономики. „Несигурността е на много високо равнище. Без яснота бизнесът не инвестира, а домакинствата предпочитат да спестяват, което допълнително отслабва растежа“, подчерта тя. Втората насока включва възстановяване на фискалната устойчивост и стабилност на финансовата система, а третата – структурни реформи за повишаване на производителността и създаване на благоприятна бизнес среда.
Тя даде и конкретни насоки за най-големите икономики в света, като посочи, че САЩ трябва да се насочат към стабилизиране на държавните финанси, Китай да увеличи усилията си за нарастване на вътрешното потребление и да се стреми към по-голямо присъствие на услугите в икономиката. По отношение на ЕС, Георгиева отново повтори препоръките на Фонда от последните години, които са насочени към това, че блокът трябва да заздрави единния пазар и да го направи по-добре функциониращ.
В изказването си Георгиева обърна специално внимание на ролята на САЩ като най-големия акционер в МВФ. Тя изрази благодарност към финансовия министър на САЩ Скот Бесънт, който ден по-рано представи визията на американската администрация за МВФ и Световната банка. „Изключително ценим гласа на САЩ. Това е не само наш основен партньор, но и домът на много от моите колеги“, посочи Георгиева. Тя подчерта, че изявлението на министъра е идентифицирало редица ключови приоритети, които МВФ ще обсъжда както с американските власти, така и с останалите страни членки. Тя уточни, че Фондът има 400 служители и че бюджетът на организацията в реално изражение не се е променял в последните 20 години.
Вчера Бесънт заяви, че управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга са добри лидери, но ще трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, като върнат фокуса на институциите върху основните им мисии.
„Очаквам с интерес тези разговори – както тук, така и чрез работата на нашите управителни органи особено по въпросите за дългосрочния икономически растеж и устойчивото справяне с платежния дисбаланс“, каза още Георгиева.
Тя обаче, защити някои от последните програми на Фонда насочени към подкрепяне на устойчивостта на редица страни по отношение на климатичните промени. Те са необходими за правителства като тези в Доминиканска република или Барбадос, където някое природно бедствие може да „изтрие над 200 на сто“ от бюджета на тези страни.
Такава програма е Фондът за устойчиво развитие (Resilience and Sustainability Trust – RST), чийто размер е около 45 млрд. долара и е насочена към подпомагане на по-малките и развиващи се икономики.
В контекста на изказването на Бесънт Греоргиева подчерта, че МВФ ще продължи да работи за укрепване на глобалната финансова архитектура, включително чрез по-добра координация с регионални финансови механизми и централни банки. Очаква се съвсем скоро да бъде публикувана нова рамка (т.нар. playbook) за предвидимо и ускорено преструктуриране на държавни дългове – документ, който вече е получил подкрепа от традиционни частни и публични кредитори.
„В свят, който става все по-многополюсен, нашата споделена цел трябва да бъде една – по-устойчива, по-балансирана и по-силна глобална икономика“, завърши Георгиева.
Източник: БТА
Икономика
Туризмът ни има нужда от стратегия за справяне с кадровата криза, заявиха участници в конференцията TravelX в Бургас

За преодоляването на проблема с недостига на кадри в туристическия сектор е необходима по-тясна връзка между образователната система и бизнеса. Около това мнение се обединиха участниците в дискусионния панел „Кадрите в туристическия сектор – предизвикателства и възможности за развитие през 2025 година“ на конференцията TravelX, която беше открита днес в Бургас.
Ива Гоцева, която е секретар на Управителния съвет на Българската хотелска асоциация, посочи, че спадът на броя на заетите в икономиката ни от пандемията до днес е поне с 10 на сто. Гоцева се позова на данни на Националния статистическия институт като подчерта, че проблемът с недостига на кадри не е само за туристическия сектор.
От своя страна секретарят на държавния глава по въпросите на туризма, образованието и културата Илин Димитров добави, че скоро трябва да се сформира асоциация на висши училища, което ще помогне за връзката им с бизнеса. По думите му, в страната ни не се прилага системен подход за справяне с проблема с липсата на работна ръка. Именно затова е нужно изготвянето на стратегическа рамка, която да се изпълнява.
Съветникът на президента по туризъм, култура и образование определи като важно привличането на чуждестранни брандове в сектор туризъм, като даде пример с Португалия, която е успяла да подсили туристическия си сектор именно чрез чуждестранни инвеститори.
Димитров каза още, че по-голямата част от инвестициите в сектора са по българското Черноморие. Няма как да осигурим на бранша толкова работещи. Чужденците, работещи в туризма у нас, все още са твърде малък процент. Миналата година те са били под 10 на сто от всички заети, посочи той и добави, че у нас има 14 университета, в които се изучава туризъм, както и два колежа.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Сдружението „За достъпна и качествена храна“ приветства решението на КЗК да санкционира мандри за наличие на краве мляко в овче сирене

Сдружението „За достъпна и качествена храна“ (СДКХ) приветства решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да наложи санкции в размер на над 1 млн. лева на две млекопреработващи предприятия за наличие на краве мляко в овче сирене, съобщават от организацията.
Въпреки че санкциите са в минимални размери спрямо правомощията на КЗК (между 0,1 и 0,3 на сто от оборотите на предприятията нарушители, при правомощия на органа да налага санкции до 10 на сто от оборота), това е важна стъпка към възстановяване на доверието на потребителите в държавните регулатори и утвърждаване на принципите на честна конкуренция.
Сдружението приема тази победа като временна, защото решението на КЗК тепърва може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд, но изразява убеждение, че институциите ще продължат да работят в устойчиво партньорство с неправителствения сектор, за да бъде опазено доброто име на българската храна и да се гарантира на потребителите спокойствие.
Сдружението „За достъпна и качествена храна“ изказва специална благодарност към обществените медии – БНР, БНТ и БТА, както и към всички журналисти и редакции, които с последователност и професионализъм осигуриха нужната публичност в полза на българските граждани. Без техния принос и без гласността, която те дадоха на нашите сигнали, тази стъпка нямаше да бъде възможна, подчертават от организацията.
Неправителствената организация подчертава, че действащото законодателство към момента не позволява публично оповестяване на имената на фирмите системни нарушители, дори при доказани нарушения. Това е неприемлива празнина в защитата на обществения интерес и доверието на потребителите, заявяват от СДКХ.
Представители на Сдружението са провели няколко срещи в Народното събрание с цел представяне на конкретни проблеми, свързани с качеството на храните и бездействието на институциите. По време на разговорите са били обсъдени законодателни инициативи за въвеждане на двойни санкции при рецидивно нарушение от страна на производители и търговци и създаване на публичен регистър на нарушителите, по подобие на практиките в НАП и Агенция „Митници“.
Въпреки проведените срещи с депутати в предишни мандати, резултатът остава нулев. Нито една от предложените инициативи не бе приета или дори допусната до дискусия, въпреки тежестта на проблема и ясното му отражение върху здравето и доверието на гражданите, посочват от неправителствената организация.
В тази връзка Сдружението отправя апел към председателя на Народното събрание Наталия Киселова да използва авторитета и позицията си, за да насочи вниманието на народните представители към проблема.
Предложението за промяна в закона е внесено от председателя на УС на СДКХ инж. д-р Андрей Велчев още преди година и е насочено до съответните парламентарни комисии. То е резултат от сигнали и публичен натиск, след като само 1 от 10 най-скъпи овчи сирена на пазара се оказа, че съдържа изцяло овче мляко – доказано чрез лабораторен тест, иницииран и финансиран от СДКХ.
Сдружението предлага създаването на междуведомствен орган за борба с измамите с храни и хранителни продукти, който да осигурява ефективна координация между институциите и да действа при случаи на фалшифицирани храни, подвеждащо етикетиране, измами и риск за здравето на потребителите.
БТА припомня, че на 21 септември 2023 г. от публикации в медиите стана известно, че Сдружение „За достъпна и качествена храна“ е направило изследване на проби на овче сирене и от 10 проби само в една има наличие единствено на овче мляко. На 25 септември Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) получава сигнал с приложени протоколи от анализ, за които от Агенцията казват, че не са били пълни. В отговор на това от Сдружението заявяват, че депозират по един и същи начин всички сигнали до БАБХ, представяйки на компетентния орган информацията, която е налична, включително направените в акредитирани лаборатории тестове.
Източник: БТА
Икономика
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Бургаска област не е застрашена от воден режим, водата в язовир Камчия е достатъчно. Това увери на работна среща с кмета на Бургас Димитър Николов министърът на регионалното развитие и благоустройство Иван Иванов, съобщиха от общинския пресцентър.
Министърът информира още, че в момента ВиК Варна работи по проект за захранването на града от друг водоизточник. Идеята е този проект да залегне в бюджета на държавата за 2026 година и да се изпълни в рамките на 12 месеца.
По този начин язовир Камчия ще снабдява с питейна вода единствено Южното Черноморие, а това от своя страна ще намали драстично рисковете от безводие в региона. Проектът е приоритетен за МРРБ, допълни министърът, цитиран от пресцентъра на Община Бургас.
В момента се търсят и възможности за финансиране на пречиствателна станция за язовир Порой. По този начин язовирът ще може да се използва при необходимост за питейни нужди.
БТА припомня, че днес министър-председателят Росен Желязков беше на посещение в Бургас заедно с министър Иван Иванов. Заедно с кмета Димитър Николов те дадоха символичен старт на новата програма за саниране, а след това инспектираха строителството на детската болница „Света Анастасия“. Министър Иванов и кметът Димитър Николов проведоха и работна среща с представителите на местните институции, чийто принципал е Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 6 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране