Култура
Режисьорката Паял Кападия получи френския Орден за изкуства и литература

Паял Кападия, която миналата година стана първият индийски режисьор от 30 години, спечелил награда в основната конкурсна програма на кинофестивала в Кан, получи френския Орден на изкуства и литература, степен офицер, съобщи Варайъти.
Церемонията беше организирана в резиденцията на Франция в Мумбай, като ордена връчи генералният консул на Франция.
„За мен е удоволствие да връча отличието офицер на Ордена за изкуства и литература на Паял, чийто път илюстрира силата на киното да преодолява граници, да разрушава препятствия и да създава разбирателство. С работата си тя не само задълбочи разбирането ни за най-дълбоките гласове на Индия, но и допринесе значително за културния диалог между Франция и Индия, укрепвайки връзките ни и обогатявайки културния ни пейзаж“, казва Жан-Марк Сере-Шарле, генерален консул на Франция в Мумбай.
„Чест и привилегия е да бъда удостоена с отличието офицер на Ордена за изкуства и литература“, казва Кападия на церемонията. „Също така съм много благодарна за всеотдайната подкрепа на френското правителство за независимото кино по целия свят“.
Режисьорката, която живее в Мумбай, спечели наградата Гран при на 77-ия кинофестивал в Кан миналата година с филма си „Всичко, което виждаме в светлина“. Тя върви по забележителна траектория, откакто нейният късометражен филм „Следобедни облаци“ е избран за 70-ия филмов фестивал в Кан през 2017 г. По-късно печели наградата „Златно око“ за най-добър документален филм на 74-ия филмов фестивал в Кан за пълнометражния „Нощта, в която нищо не се знае“.
„Всичко, което виждаме в светлина“ е дебютният пълнометражен игрален филм на Кападия. Тя го разработва по време на резиденцията на „Синефондасион“ в Париж. Филмът й донесе също номинация за награда „Златен глобус“ за най-добър режисьор.
Като френска копродукция „Всичко, което виждаме в светлина“ е френското предложение за категорията за международен филм на наградите „Оскар“.
След триумфа си в Кан, Кападия беше отличена и на Азиатските филмови награди, Британските награди за независимо кино и Кинофестивала в Сан Себастиан.
Отличия от френското правителство са получавали и други индийски творци, като Сиваджи Ганесан, Лата Мангешкар, Амитабх Бачан, Шах Рук Хан, Айшвария Рай, Дипика Падуконе, Рича Чадха, Шаджи Н. Карун.
Френският орден за изкуства и литература се присъжда на личности, които са се отличили с творчеството си в областта на изкуството, културата и литературата или с приноса си за влиянието на изкуствата във Франция и по света.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Sofia Summer Fest 2025 започва на 10 юли с Васил Найденов и Папи Ханс

Sofia Summer Fest започва на 10 юли и ще продължи до 14 септември, съобщават от екипа на летния фестивал.
Локацията и на шестото издание е Южен парк II, зад музея „Земята и хората“. За поредна година честта да открие фестивала се пада на легендата Васил Найденов, а веднага след него, на 11 юли, една от най-нашумелите звезди на родната сцена – Папи Ханс, ще зарадва феновете си, коментират организаторите.
По думите им в летните месеци публиката ще може да види театър, stand-up комедии, кино и разнообразна детска програма. Театралната програма включва заглавия като “Жена ми се казва Борис”, “Билет за Америка”, “Игра за двама”, “Горката Франция”, “Баща ми се казва Мария – на село”, “Пистолет в торнадо”, “Билет за Америка”, “Бум-бум: Еволюция на престъпното мислене”, “Само не това име”.
На 28 юли, за поредна година, рождения си ден ще посрещне Керана заедно с групата си “Керана и космонавтите”. Музикалната програма се допълва от Стефан Вълдобрев и “Обичайните заподозрени”, както и от “Четиримата пианисти” – през август.
За любителите на stand-up комедиите в програмата влизат шоутата “Златните момчета” с Капитана, Кючуков и Донски, “София срещу провинцията” на Inside Joke Stand Up и комедийно шоу на Здрава Каменова.
И тази година Sofia Summer Fest ще има специална програма за деца всеки уикенд. В рамките на събитието е и второто издание на “Фестивал за съвременно българско и европейско детско и младежко кино”.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Иван и Андрей ще правят игрален филм за Лили

На 24 април – рожденият ден на най-голямата звезда в историята на българската музика – беше даден старт на работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Проектът е съвместна продукция на Фондация „Лили Иванова“ и продуцентска компания „Междинна Станция“, а на официална церемония договора подписаха самата Лили Иванова, Иван Христов и Андрей Арнаудов.
Екипът на филма ще събере на едно място личности, създали едни от най-силните и емоционални съвременни български филми, в това число изпълнителният продуцент Васил Булянски и продуцентите Иван Христов и Андрей Арнаудов, които стоят зад успеха на „Гунди – Легенда за любовта“ и на много други стойностни културни и обществено важни начинания.
По сценария ще работи Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“, а режисурата е поверена на Яна Титова – едно от най-разпознаваемите имена в новото българско кино („Доза щастие“, „Диада“). Оператор на продукцията ще бъде Мартин Балкански, познат със своя изключителен визуален почерк („Дяволското гърло“, „Порталът“, „Доза щастие“).
Филмът ще бъде заснет в епоха и се очаква да проследи всички ключови периоди от живота на Лили Иванова, включително съвременната ѝ безпрецедентна кариера. Първият снимачен ден ще бъде на 21.05.2025, но той ще бъде извънреден и единствен в тази календарна година, като ще постави фокус върху самата Лили Иванова.
Очаква се сценарият за филма да бъде финализиран до края на лятото и на тази база да бъде заключен бюджетът. Веднага след това ще започне кастинг за избора на главните роли във филма, като екипът предвижда в началото на 2026 да има избрана актриса за основната роля в „ЛИЛИ – Любовта е живот“ (работно заглавие на проекта).
„Този филм няма да бъде просто биография. Ще бъде човешки разказ за личността зад гласа – за цената на избора, за непоколебимата воля, за саможертвата и безкомпромисността, с които се гради една легенда. За нас това е чест, отговорност и вдъхновение – да съхраним образа на Лили Иванова с уважение и с любов.“, споделя Иван Христов.
Колаборацията е в резултат на директна покана от страна на Фондация „Лили Иванова“, учредена през 2023 г. с мисия да съхрани за бъдещите поколения културното наследство на най-емблематичната българска певица.
Кариерата ѝ обхваща над шест десетилетия, повече от 30 студийни албума и над 12 милиона продадени копия по целия свят. Тя все още е единственият български изпълнител имал самостоятелен концерт в митичната зала „Олимпия“ в Париж и е носител на отличия като „Орден Стара планина“, „Златна плоча“ от MIDEM в Кан и стотици други международни и български награди.
Очаква се филмът да излезе на екран през 2027 година.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Култура
Албена Раленкова бе отличена посмъртно с награда “Рицар на книгата“

Редакторката на детска литература Албена Раленкова бе отличена посмъртно с награда „Рицар на книгата“. Призовете бяха връчени на церемония в литературен клуб „Перото“ тази вечер. Наградата се присъжда на Раленкова като общественик с изключителен принос към българската книга и култура и бе приета от нейния син Иван. Като общественик с изключителен принос към българската книга и култура бе отличен още преподавателят и изследовател на читателските практики у нас Светлозар Желев.
„Този празник най-добре показва нашата мисия, а тя е да създаваме и да подкрепяме бъдещи поколения читатели. Защото без тях ние няма да бъдем“, каза по време на събитието Десислава Алексиева – председател на Управителния съвет на асоциация „Българска книга“, които са организатори на събитието по повод Международния ден на книгата и авторското право.
Ще си отиваме един по един, но ще останат историите и паметта за тези, които наистина са се превърнали в рицари на книгата, отбеляза министърът на туризма Мирослав Боршош, преди да връчи приза на Светлозар Желев. По думите му четящият човек е пътуващ човек. Той пътува във времена и на места, където никой друг не може да стигне. И най-добрият министър на туризма не може да го изпрати там, където могат да го изпратят книгите, добави Боршош.
„Вече две десетилетия отличието „Рицар на книгата“ насочва вниманието на обществото към хората, които със страст, професионализъм и отдаденост се грижат за каузата четене“, каза по време на церемонията заместник-министърът на културата Георги Султанов. Той връчи наградите в категорията „Журналист или медия“. Те бяха присъдени на предаването „България сутрин“ по телевизия „България он еър“, както и на Даниел Ненчев и Стефан Русинов.
Отличията в категорията „Учител или училище“ са за Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе, Частно средно училище „Българско школо“ и Павел Чепов. Награда „Рицар на книгата“ в категорията „Библиотекар или библиотека“ бе присъдена на детския отдел „Библиотечко“ към Регионална библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. В рамките на церемонията бяха връчени и благодарствени грамоти на участниците в тазгодишното издание на „Походът на книгите“.
На събитието присъстваха още заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов, председателят на Управителния съвет (УС) на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев, Искра Джанабетска – програмен директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и една от основателките на платформата „Книговище“, изпълнителният директор на фондация „Глобални библиотеки – България“ Спаска Тарандова, председателят на фондация „Детски книги“ Валентина Стоева и др.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 6 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране