България
Решихме въпроса, за да не провалим матурите на децата, каза Борисов за отпуснатите средства за градския транспорт в София

Решихме въпроса по простата причина, че щяхме да провалим матурите на децата. Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред журналисти в отговор на въпрос защо държавата е отпуснала средства за наземния градски транспорт в София.
На 19 май бе обявено, че кабинетът отпуска 15 милиона лева на Столичната община, за да бъде решена кризата с градския транспорт в столицата.
Ако не им трябват парите и считат, че се хвърлени от джипката, кметът да си ги върне, заяви Борисов. Сутринта, когато виждах вече как напрежението нараства, когато чух, че и метрото ще излезе да протестира и това тотално ще блокира града, говорих с Росен Желязков и му викам: „Виж, направи нещо по темата“, разказа той. По думите му премиерът е поканил на разговор кмета Васил Терзиев, но той е отказал. След това поканил синдикати, които са казали, че няма да отстъпят, разкри още Борисов.
И посочи, че проблеми „на други групи“ няма да се решават. Борисов коментира, че кметът на София не е успял един месец да договори със синдикатите заплатите. Лидерът на ГЕРБ призова Васил Терзиев да си намери мнозинство в Столичния общински съвет. На въпрос как ще се намерят пари и догодина за шофьорите на градския транспорт, Борисов отговори, че ако „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ подкрепят държавния бюджет, при мнозинство в парламента, ще им бъдат осигурени. Те не могат да са опозиция в парламента, а да искат от мен да им правя мнозинство в София или където и да било, добави той.
Относно приемането на еврото, Борисов каза, че преди четвърти юни, преди да бъде обявен докладът, за чернови и имейли не би трябвало да се говори. Има една седмица, като дойде комисарят, ще видим какво пише в доклада, заяви лидерът на ГЕРБ.
Попитан дали при посещението си в Турция и срещата си с турския президент Реджеп Тайип Ердоган е предоговорил договора за „Боташ“, Борисов каза: „Не, не съм предоговорил нищо“. Не съм получил отговор, защото не съм отишъл и да го получа. Той трябваше да чуе от мен, заради дългогодишната работа и приятелство, че това „лошо се възприема“ в България“.
Източник: БТА
България
Държавата всяка година дава субсидия за градския транспорт в София, каза премиерът Росен Желязков

Държавата ежегодно дава субсидия за градския транспорт в София. За 2024 година субсидията от държавата към Столичната община беше в размер на 89 млн. лева, за 2025 година субсидията е увеличена със 17 млн. лева. Това е близо 20 процента увеличение от 2024 г. към 2025 година, каза министър-председателят Росен Желязков в старозагорското село Загоре.
Той посочи, че „за удовлетворяване на исканията за увеличение на възнагражденията бяха необходими още средства, като още преди да се срещна със синдикатите, аз поканих кмета Терзиев и проведохме един много смислен разговор. Неговият ангажимент да осигури 15 млн. лева беше съпътстван с това държавата да добави към субсидията още 15 млн. лева, т.е. ние станахме с кмета съдружници в това да осигурим този проблем“. Премиерът каза, че „правителството не е играещ треньор на столичния Общински съвет, както и на кмета, за да се опитва да осигури резултата във фискалния план на столицата“.
Премиерът беше гост на официалното откриване на третия логистичен център на „Билла България“ в страната.
/РИ/
Източник: БТА
България
Голяма част от инфраструктурата на училищата и на университета се обновява именно чрез проекти, каза проф. Драгомир Марчев

Голяма част от нужната инфраструктура на училища и на университета се обновява именно чрез проекти, каза проф. Драгомир Марчев – директор на Центъра за проектна дейност на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, по време на местна конференция в Шумен по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Той допълни, че няма институция, която сама да има възможност да извади милиони за изграждане на лаборатории и обсерватории.
Проф. Марчев посочи, че много голяма част от научната апаратура в университета е доставена именно по сериозни проекти от различни програми, основно през последните години.
„Един от проблемите на проектното финансиране е административният капацитет. Там все още има какво да се желае и именно университетът е средището, където може този административен капацитет да се гради. Затова университетът, бидейки висше учебно заведения, е призван именно в това да обучава“, посочи проф. Драгомир Марчев.
Той допълни, че в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ чакат резултат от един европейски проект по програма „Хоризонт 2024“. „Проектът е за подготвяне на ново квантово общество. Европейският съюз вече мисли за новите професии. За това с какво младите хора предстои да се занимават следващите 20 години и ние сме там в челните редици. Участваме в два подобни проекта, минали сме през първата административна цедка. Надяваме се да осъществим този проект, където заедно с партньори от Испания, Франция, Полша, Румъния и Гърция да направим жалоните на това как да обучаваме новото квантово общество. То ще бъде в челните редици в следващите 10-20 години“, посочи още проф. Марчев.
Директорът поясни и за проекти, по които текущо се работи в университета и за вече приключили. “По Националния план за възстановяване и устойчивост, „Образование и умения“, работим по проект “Създаване на национален и регионален STEM центрове”. Шуменският университет е един от трите университета в България, който е определен за бенефициент за един от тези регионални STEM центрове с обучаваща цел. Целта на тази програма е да обучим учителите да работят и да преподават в тези STEM центрове. Около един милион лева е финансирането за университета по този проект“, каза той.
Друг от проектите на висшето учебно заведение е „Университети за наука, информатика и технологии в електронното образование“. „Този проект е от предишния програмен период по програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ със 70% европейско финансиране. Ние сме партньори по този проект, като водеща организация е Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и участват още пет университета. Нашият център е от първо ситуираните и работи с пълна сила. Това е огромен информационен център със сериозна изчислителна апаратура“, допълни професорът.
„По Националната пътна карта за научна инфраструктура, част от НПВУ, участваме в два мащабни инфраструктури проекта. Единият е Регионален астрономически център за изследвания и образование (РАЦИО), където се провеждат професионални научи изследвания. Другият проект е за създаване на българска LOFAR BG – Erik станция и участие в мрежата LOFAR. Това е един нискочестотен телескоп, по програма „Оптиком“. По този проект предстои да се усвоят около 13 млн. лева. По проекта РАЦИО са усвоени около 4 млн. лева, остават още близо два милиона“, каза Марчев.
Той обобщи, че благодарение на този проект е изградена астрономическа обсерватория в Шуменското плато. „През последните три години там са инвестирани около 1 млн. лева в апаратура. Това е едно от най-модерните съоръжения в България към момента“, допълни професор Марчев и призова общините и общинските администрации да търсят Шуменския университет като партньор, там където е необходимо.
Източник: БТА
България
На всеки час и половина българин умира от инсулт още в болницата, а седем от 10 с инсулт умират в рамките на година, каза доц. Росен Калпачки

На всеки час и половина българин умира от инсулт още в болницата, а седем от 10 души с инсулт умират в рамките на година след инцидента. Това каза за БТА доц. Росен Калпачки, ръководител на Клиниката по нервни болести в столичната болница „Св. Анна“. Доц. Калпачки участва в дискусия, посветена на достъпността на пациентите след инсулт до роботизирана рехабилитация.
В България смъртността от инсулт е четири пъти повече, в сравнение с данните за другите европейски държави, и девет пъти повече от средната смъртност след инсулт за света, посочи още той. За една година в България случаите на инсулт са 45-50 хиляди.
Рискови фактори
Близо 80% от рисковите фактори за инсулт са изменяеми – човек може да влияе над тях, като 50% се падат на високото кръвно налягане, а 30% от риска за инсулт се дължат на мръсния въздух, който също е наш „принос“, каза още той. По думите му обществото ни не е добре информирано, ниска е здравната култура, хората вярват повече на реклами за чудодейни билки, отколкото на съвет от лекар, а рекламите по билбордовете са за хазарт, вместо да призоват хората да измерват кръвното си налягане.
Висока смъртност от инсулт
Високата смъртност от инсулт е поради настъпили усложнения, в резултат на залежаването на болния, което влошава достъпа му до медицинска грижа, както и заради съпътстващи заболявания – диабет, бъбречно заболяване, високо кръвно налягане, сърдечни аритмии.
През 2024 г. едва 4% от получилите инсулт в България са получили навременно лечение.
Напълно излекувани
Лечението на инсулт по клинична пътека може да бъде не повече от 10-20 дни, но долекуването и възстановяването на болния е на гърба на близките. Грижата за пациента след инсулта не е адекватна и е оставена почти напълно в ръцете на семейството. Рехабилитационните центрове са изключително малко.
Съвременното и навременното лечение позволява поне две трети от получилите инсулт да си тръгнат „на крака“ и ги връща отново в живота. Освен бързо прилагане на съвременно лечение, голямо значение за пълното възстановяване на пациента имат възрастта му, наличие или липса на съпътстващо заболяване, ангажираната общност около пациента, борбеността и мотивацията на самия него. Личните качества на преживелия инсулт понякога са и предварително сломени – хора, които са по-склонни да изпадат в депресия и да се демотивират, определено са застрашени. Депресията след инсулт е цяла тема в медицината. Голяма част от хората изпадат в депресивни състояния, защото животът им се е сгромолясал.
Хора, които са имали добра профилактика и които са били лекувани правилно в острата фаза на инсулта, имат най-големи шансове.
Инсулт и пол
Един от митовете за влиянието на пола като риск за инсулт е, че мъжете получават по-често инсулт, но отдавна се знае, че не е така. Появата на инсулт сред мъжете е в пъти по-голяма в сравнение с тази при жените, но това е валидно само до настъпването на менопаузата у жената. След настъпване на менопаузата и хормонален дисбаланс, само за последващата декада жените боледуват от инсулт много по-често от мъжете. Това се случва заради намаляването на нивото на естрогена в женския организъм, който дотогава е имал протективна функция.
Холестерол и кръвно налягане
Жените, след настъпване на менопауза, и мъжете, през целия си живот, трябва да наблюдават нивото на холестерола си, на кръвното налягане и на кръвната захар, съветва лекарят. Доц. Калпачки направи аналогия с пример от миналото – две седмици след конференцията в Ялта през 1945 г., на която се събират Чърчил, Рузвелт и Сталин, Рузвелт умира от инсулт. В онези години изключително стриктно личния му лекар е водил дневник, в който ежедневно е записвал стойностите на кръвното му налягане и се вижда, че те достигат до 240/140 и 270/170, но никой тогава не е предполагал, че те водят до инсулт. Ако тогава са имали днешните знания, той е щял да бъде жив, а както знаем той е бил противник на последвалата трагедия в Хирошима.
Контрол на холестерола
Нормализирането на нивото на холестерола става с лекарства. По думите му само 10% от контрола на холестерола е чрез храната. Лекарствата за понижаване на нивото на холестерола и за понижаване на кръвното налягане трябва да се пият редовно, подчерта той.
План за борба с инсулта
Пета година не се случва нищо с идеята за създаване на план за борба с инсулта, посочи още лекарят. В страната ни липсва и регистър на получилите инсулт, а информация за броя на инсултите може да се получи само от Здравната каса на база плащанията й към болниците, в които са лекували пациенти с инсулт.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами