Икономика
Регионалният министър Иван Иванов съобщи при проверка, че се очаква до края на юни да бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов инспектира строителството на скоростния път между Мездра и Ботевград. По думите му напредъкът през последния месец е изключително сериозен и ангажиментите, които са поети между МРРБ, Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и строителите се изпълняват, което ще позволи пътят да бъде пуснат частично към края на юни.
„Както виждате, обстоятелствата налагат да се ускоряват всички действия, всички процедури по довършването на този път и това е един от основните приоритети. Усилията както моите, така и на целия екип са да се работи максимално бързо по всички спрени, забавени инфраструктурни проекти, които в момента създават изключително голяма тревога, напрежение сред граждани, сред пътуващи, за да се влезе в естествения ритъм, който трябва да има при изпълнението на подобни инфраструктурни проекти“, обясни министър Иванов пред медиите.
Той допълни, че след приключване на спешните дейности по отваряне на проходимостта и прехвърляне на трафика по този път ще започне ремонтът на останалите, които в момента се използват като обходни трасета, като дотогава ще бъдат направени необходимите разчети и организация за бъдещите ремонти. По думите на министъра за всеки ремонт се прави проект, който се съгласува между институциите и искането му към АПИ е тези срокове да бъдат ускорени.
„Бюджетът наистина е лимитиран и в момента се опитваме да идентифицираме най-важните дейности, които трябва да се изпълнят, за да бъдат свободни и безопасни пътищата в страната“, посочи още министър Иванов, допълвайки, че на сайта на АПИ има вече информация за всички критични точки в страната и съответните срокове, по които се изпълняват.
За БТА Венцислав Атанасов, член на Управителния съвет на АПИ, който също присъстваше на проверката, съобщи, че пътят между Мездра и Ботевград ще бъде изцяло завършен и отворен за движение преди края на следващата година.
На проверката присъстваха и кметовете на Враца Калин Каменов, и на Мездра Иван Аспарухов, които увериха, че са допълнителен граждански надзор на процеса по изграждането и са в постоянна комуникация с министър Иван Иванов. „За нас е много важно пътят да бъде проходим, да бъде пуснат до юни, за да може хората да пътуват нормално. Надявам се с усилията на фирмите изпълнители да се работи събота и неделя, за да се изпълни срокът и пътят да бъде пуснат юни месец“, посочи Калин Каменов.
До края на деня министърът ще провери и изграждането на Лот 1 на автомагистрала „Хемус“, който също трябва да бъде пуснат в края на юни. Когато това стане, по този път ще бъде прехвърлен част от трафика, който се движи между Луковит и Плевен, и ще може да започне основен ремонт на участъка, на който загина 12-годишната Сияна.
Източник: БТА
Икономика
Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.
„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.
Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.
Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.
В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борсови пазари през седмицата отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
В Чикаго пшеницата поскъпва с 1 долар до 229 долара за тон. Във Франция има спад с 3 евро до 217 евро за тон. В Украйна добавя 1 долар до 249 долара за тон, а в Русия промяната остава нулева и цените са на нивата отпреди две седмици – 252 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна – поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.
Котировките на ечемика в Украйна са на равнище 238 долара за тон.
Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май тази седмица прибавя 32,75 евро до 544,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам са без промяна на 1215 долара за тон.
Рафинираната захар за доставка през август губи 33,80 долара до 490,10 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията на ССБ със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти.
При индустриалните стоки на ССБ сделките през седмицата са за пелети на 483,33 лева за тон. Продадоха се и моторни масла на 18 000 лв./хил.л, авиационно масло – на 12 500 лв./хил.л, и хидравлично масло – на 29 800 лв./хил.л.
Източник: БТА
Икономика
Изкуственият интелект все още е рядкост в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория

Изкуственият интелект все още не е навлязъл в голям мащаб в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория, установяват радио Бе Не Ар и компанията за откриване на дийпфейк „ДъкДъкГуз“ (DuckDuckGoos). По-голямата част от рекламите все още са създадени от хора. „Това всъщност е приятна изненада“, каза Марк Евенблий от „ДъкДъкГуз“, цитиран от сайта „Ен Ел Таймс“.
Бе Не Ар е поискало от „ДъкДъкГуз“ да проучи над 250 реклами, показвани на нидерландската аудитория в мрежите „Стер“(Ster), „Мета“ (Meta) и „ТикТок“ (TikTok). Само няколко от тях са се оказали частично или изцяло направени с помощта на изкуствен интелект. Само една – реклама на приложение с изкуствен интелект – е съдържала видео изображения с изкуствен интелект. Няколко други са използвали техники като пренасяне на стила, при което реалната снимка или видеоклип се редактира, за да изглежда като нарисувана например, или текст в реч, при който глас на ИИ обяснява продукта.
„Със сигурност очаквах повече реклами с ИИ в „Мета“ и „ТикТок“ „, казва Евенблий. „Най-малкото повече изображения и гласове с изкуствен интелект. Самият аз ги виждам доста често, но нашата извадка показа, че по-голямата част от тях са просто създадени от хора. Това всъщност е приятна изненада.“
Брит Кентър от „УиЕйджънси“ (We Agency), рекламна агенция, която се фокусира върху кампании със социално въздействие, е по-малко изненадана.
„Изкуственият интелект се използва в стратегията и създаването, в предварителната и постпродукцията, но все още ни е трудно, когато започне да превзема „човешкото“ – казва тя. „Все още не съм имала нито един брифинг, в който да се казва, че трябва да използваме изкуствен интелект“. Тя допълва, че агенциите сами правят своя избор в това отношение, но допълва, че чувства „етична отговорност“ да търси в рекламата колкото се може повече човешкия елемент.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом