Балкани
Реалистична цел за бюджетния дефицит на Румъния е 7,5 процента от БВП, каза новоизбраният президент Никушор Дан

Оптимистична и реалистична цел за бюджетния дефицит в Румъния през 2025 г. е 7,5 процента от брутния вътрешен продукт, заяви днес новоизбраният президент Никушор Дан, като допълни, че предварителните разговори за бюджета за 2025 и 2026 г. няма да изключват повишаване на данъците, предаде Ройтерс.
Румъния отчете бюджетен дефицит от 9,3 процента от БВП през 2024 г. Ако не се наложат бързо надеждни мерки за намаляване на дефицита, страната рискува да бъде блокиран достъпът ѝ до европейски фондове и потенциално да понижи суверенния си рейтинг, който в момента се намира на последното стъпало на инвестиционния клас.
След като победи крайнодесния евроскептичен претендент Джордже Симион на президентските избори този месец, центристът Дан е изправен пред задачата да номинира министър-председател, който може да сформира екип, който да се справи с публичните финанси.
Бюджетът на Румъния за 2025 г. е насочен към дефицит от 7 процента от БВП въз основа на прогнозиран икономически растеж от 2,5 процента, което, според анализатори и според Европейската комисия, е практически непостижимо без приемане на допълнителни мерки.
„Оптимистичната, но и реалистична цел за дефицита за 2025 г. е 7,5 процента от БВП. Трябва да прехвърлим приблизително 30 милиарда леи (около 11 милиарда лева) в рамките на бюджета“, посочи Дан пред репортери, след като румънският Конституционен съд потвърди резултата от изборите. Очаква се той да положи клетва в понеделник.
„Според мен разговорите за бюджетите за 2025 и 2026 г. започват от предпоставката да не се увеличават данъците“, отбеляза Дан, който се противопоставяше на увеличението на данъците по време на предизборната си кампания.
Икономическият растеж на Румъния постоянно се забавя след скок през 2021 г. след края на пандемията, а Европейската комисия прогнозира бюджетен дефицит от 8,6 процента тази година и 8,4 процента през 2026 г., отбелязва Ройтерс.
Към момента Румъния има най-ниския инвестиционен рейтинг според данни на три агенции – S&P, Fitch и Moody’s. И трите агенции дават на страната „отрицателна“ перспектива.
Новото правителство ще трябва да включва поне три проевропейски партии, за да има мнозинство, докато крайнодясното крило, което контролира една трета от парламента, би могло да подсили допълнително позициите си, разпалвайки настроенията срещу бюджетните съкращения.
Източник: БТА
Балкани
Силяновска и Зеленски са провели кратък телефонен разговор

Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова е провела кратък телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски, съобщават от кабинета й.
В разговора президентът на Украйна е информирал Силяновска за интензивните дипломатически усилия, насочени към постигане на справедливо мирно споразумение възможно най-скоро, а тя от своя страна е изразила подкрепа за усилията за прекратяване на войната.
Зеленски е благодарил за подкрепата на Република Северна Македония и е обявил провеждането на среща на върха „Украйна – Югоизточна Европа“ с лидерите на страните от региона, пише в съобщението от кабинета на Силяновска.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
От днес Сърбия е част от общата европейска платежна система SEPA

Сърбия официално стана част от Единната зона за плащания в евро (SEPA), обяви днес Европейският съвет по плащанията, цитиран от сръбския вестник „Политика“.
Народната банка на Сърбия (НБС) е предприела стъпки за привеждане на платежните си системи и регулации в съответствие със стандартите на Европейския съюз, се казва в изявлението.
Очаква се практическото внедряване на системата SEPA в Сърбия да започне през май 2026 г., заяви сръбският финансов министър Синиша Мали пред телевизия РТС.
Джорджо Андреоли, генерален директор на Европейския платежен съвет, заяви, че включването на Сърбия в SEPA представлява значителна стъпка напред в подобряването на интеграцията на плащанията в цяла Европа и демонстрира постоянния ангажимент на Европейския платежен съвет за хармонизиране на електронните плащания извън ЕС, предаде сръбската телевизия.
Сърбия става 41-вата страна, която се присъединява към SEPA, което представлява важна стъпка по пътя ѝ към интеграция в ЕС, подчертават от НБС в изявление, цитирано от ТАНЮГ.
SEPA е проект на Европейския съюз, който беше създаден след въвеждането на еврото като единна валута, припомня РТС. Целта му е да направи плащанията между държавите членки по-ефективни и по-удобни за потребителите, като това е осигурено чрез установяване на единни правила и практики, които се прилагат от всички банки и други доставчици на платежни услуги в Европейския съюз.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Християн Мицкоски е убеден, че ЕС ще намери механизми Северна Македония да започне преговори

Премиерът на Република Северна Македония Христиан Мицковски изрази убеденост, че Европейският съюз ще намери механизми, чрез които страната „да си извоюва заслуженото място в ЕС”.
В отговор на журналистически въпрос по време на посещението си в Желино, Мицкоски заяви, че „като държава (Република Северна Македония) ще продължава да се държи проевропейски”.
„Аз съм прагматичен човек и политик и не се съмнявам, че трябва да изграждаме еднакво добри отношения с всички съседи, включително и с България. Нямаме проблем с разширяването на нашата Конституция с част от хърватите, които живеят тук, защото македонците са част от хърватската конституция, нямаме проблем с включването на черногорците, словенците и т.н., но имаме проблем с приемането на ултиматуми. Не съм човек, който приема ултиматуми и никога няма да си позволя да преговарям за нещо, което знам, че представлява огромен проблем и фрустрация за македонските, албанските, турските граждани и всички, които са съставна част от Конституцията“, каза Мицкоски.
Той вярва, че ще се намери начин и проблемът ще бъде решен, но заяви, че в колективната памет ще останат щетите, които предишният министър на външните работи на Северна Македония Буяр Османи е нанесъл „на македонската идентичност и македонския народ”.
„Проблемът, който този човек създаде, ни доведе от това от шампиони в региона и Европа, все още да не можем да започнем преговори с Европейския съюз. Но съм убеден, че ще с намерят решения и ЕС ще намери механизми и (Северна) Македония да бъде част от тази маса (на ЕС), защото отдавна заслужаваме това място ….. ”, каза Мицкоски преди утрешното посещение на върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас в страната.
„Премиерът продължава да сочи виновници, за да прикрие собствените си провали. Първо, чрез изборен популизъм, ограничи възможността дипломацията същински да се ангажира и да осигури напредък в преговорите с ЕС. След това постави цялата страна в заложничество на собствените си обещания, които и до днес никой не може да обясни. И накрая затвори и собственото си пространство за маневриране в политиката, и сега, вместо да изпълнява условията на ЕС, той поставя условия на ЕС”, реагира във Фейсбук профила си Буяр Османи.
Според него Мицкоски „не само няма план, но никога не е имал визия за размразяване на процеса” на евроинтеграция на Северна Македония, като вместо това измества „фокуса към алтернативни партньорства, далеч от европейската перспектива”.
„Мицкоски има прост изход, но самият той е заседнал в задънена улица. Вместо лов на вещици, той трябва да се вслуша в посланията на президента (Антонио) Коща и други съюзници. Няма план Б. Има само отговорност и смелост да се приложи план А. И за това е необходимо истинско лидерство. А за лидерство са необходими лидери”, написа Османи.
Утре като част от балканската й обиколка в Република Северна Македония пристига върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и заместник-председател на Европейската комисия Кая Калас, в чиято програма е включена и среща с Християн Мицкоски.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 5 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Българияпреди 1 седмица
Общинските съветници в Габрово не приеха бюджет на Общината от над 99 милиона лева
-
Спортпреди 1 седмица
Спринтьор от Конго наказан за четири години заради положителен допинг тест от Игрите в Париж
-
Спортпреди 1 седмица
Черно море Тича отново поведе срещу Балкан в полуфиналите на Националната баскетболна лига