България
Разходите за абитуриент в Ямбол стигат до петцифрена сума, но всичко зависи от доходите на семейството, казват родители

Разходите за всичко, свързано с бала на един абитуриент, особено ако е момиче, може да надхвърли 10 000 лева. Има обаче и хора, ограничили се до по-поносима финансова рамка. Всеки се простира според чергата си, коментираха за БТА родители на завършващи.
Трудно може да се даде регионална характеристика на това колко струва балът на един абитуриент в Ямболско, показа информацията от събрани мнения сред родители и завършващи. От една страна – заради различията в доходите на семействата, също и личните разбирания, доколко си струва човек да се охарчи за такъв еднократен повод. В същото време – едно от основните пера, като купуването на костюми и тоалети, в редки случаи се прави от местни магазини.
Рокля за бала на една млада дама, например, може да е избран от специализирани или бутикови магазини в по-големи градове като Бургас, Пловдив, София. Може да е от Асеновград (популярна дестинация за бални и сватбени облекла) или закупена от Турция, разказва пред БТА майка на абитуриентка.
Цените варират от 300 лева до 3000 лева и нагоре, споделя дванайсетокласничка от Ямбол. Но това е само за една рокля. Отделно се купува тоалет за изпращането в самото училище, друг – за традиционните събирания с приятели и роднини.
Към облеклото се добавят и разходите за обувки, чанта, бижута, прически, грим, маникюр, наемане на фотограф, евентуално и на автомобил, за букети, аранжировки в ресторанти и други.
При момчетата този вид разходи са малко-по-обрани. Костюмът за балната вечер на нашия абитуриент ни излезе 1000 лева, заедно с обувките, посочва баща на зрелостник. Признава, че са купувани допълнително ризи, вратовръзки, папийонка. „Но пак е по-поносимо, отколкото при девойките”, допълва той.
Към бюджета, отделян за един завършващ, се допълват разходите за ресторант при „семейното изпращане”, като те варират според броя на гостите. Отделно е кувертът за ресторанта за официалния бал, често последван от този за дискотека след полунощ.
Много от класовете в ямболските училища практикуват организирано пътуване до турските курорти, непосредствено след бала. Престоят там за един абитуриент излиза около 800-1000 лева, казва родител на завършващ. Има и ученици, които си спестяват тази добавка към програмата на баловете.
Макар и в по-редки случаи, абитуриенти се възползват от дарени от предходни випуски облекла или предлагани на по-ниска цена през сайтове за електронна търговия.
Преобладаващата позиция сред споделените пред БТА мнения беше, че „балът е един път в живота” и затова всичко трябва да е ново, качествено, красиво, а преживяванията – запомнящи се. В крайна сметка обаче, всичко зависи от възможностите на семейството, а и от житейската философия, която изповядват, казва майка на абитуриентка.
Тридневните балове в Ямбол приключват тази вечер с дефиле на възпитаниците на Професионална гимназия по земеделие „Христо Ботев“. Повечето от общо 12-те гимназии и средни училища в града празнуваха на 24 май. В областния център средно образование завършват 612 ученици, съобщиха по-рано от Община Ямбол. По данни на Регионалното управление на образованието, на база подадени заявления за явяване на матури, в петте общини на областта зрелостниците са над 830 души.
Източник: БТА
България
В МВР започва проверка по повод обществена поръчка, свързана с безопасността на пътя

В МВР започва проверка по повод обществена поръчка, свързана с безопасността на пътя. Това съобщиха от ведомството.
От министерството уточняват, че проверката е разпоредена от ресорния министър Даниел Митов в максимално бързи срокове и допълват, че става дума за Национална превантивна кампания за децата в областта на безопасността на движението по пътищата.
За обществената поръчка се заговори след публикувани в социалните мрежи извадки на документи, за които се твърди, че са свързани с въпросната обществена поръчка и в която е заложено закупуването на 30 000 икони.
Проверката в министерството трябва да изясни начина на обявяване на обществената поръчка и нейната целесъобразност. А в зависимост от резултатите, ще се реши дали поръчката да бъде прекратена.
/БИ/
Източник: БТА
България
Сформиран беше екип от специалисти, които да извършат огледи в старозагорските села, засегнати от градушка вчера

По разпореждане на кмета на община Стара Загора Живко Тодоров е сформиран екип от служители на местната администрация и специалисти от Агенцията за социално подпомагане, които да извършат огледи в старозагорските села, засегнати от вчерашната градушка. Това съобщиха от пресцентъра на община Стара Загора.
Планирано е огледите да се проведат в първия работен ден – 27 май. Екипите ще посетят пострадалите населени места, за да окажат съдействие на местното население. Всички кметове и кметски наместници ще съдействат на място за организацията и достъпа до нуждаещите се домакинства.
„Наш приоритет е да окажем пълна подкрепа на засегнатите семейства, като ги улесним в процедурите по кандидатстване за получаване на помощ“, коментира заместник-кметът Павлина Делчева. Тя припомни, че дирекция „Социално подпомагане“ има механизъм за предоставяне на еднократна помощ при инцидентно възникнала нужда на пострадали семейства.
„За отпускането на помощ има редица процедури и нормативни изисквания, които трябва да бъдат изпълнени. Ние ще съдействаме максимално, като се придържаме към всички правила“, допълни секретарят на Община Стара Загора Николай Диков.
Вчера малко преди 17:00 часа в селата южно от Стара Загора валя проливен дъжд с градушка.
/БИ/
Източник: БТА
България
Минималните разходи за бала на един абитуриент в Плевенско тази година са 1000 лв.

Минималните разходи за бала на един абитуриент в Плевенско тази година са 1000 лв., казаха за БТА близки на абитуриенти. Според тях горна граница на разходите за отбелязването на повода няма.
За абитуриентката от Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ Виктория Дойчева балът е едно голямо вълнение и приключение. За БТА тя каза, че подготовката за празничната вечер ѝ е отнела около месец и смята, че се е справила сравнително бързо. Ще кандидатства в плевенския Медицински университет.
Майката на Виктория Йоанна Стойкова е на мнение, че да си родител на абитуриент е тръпка, емоция и притеснение за това в каква посока ще поемат младите. Според нея 1000 лв. е минимумът, най-скромният вариант за разходи за събитието. Кувертът при тях, в една от залите за тържества, е 100 лв.
Ивелина Чернева е майка на дванадесетокласник. За БТА тя каза, че е притеснена, заедно със сина си. Всичко за бала са закупили от Плевен. Коствало им е свободното време за около три месеца и около 1000 лв.
За родителите на випускничката от Професионална гимназия по електроника и химични технологии „Проф. Асен Златаров“ Ванеса Антова завършването на средното образование е струвало около 10 000 лв. Те са имали прощална вечер с куверт 85 лв., предстои им и бал в друг ресторант с куверти от 119 лв. за учениците и 99 лв. за учителите.
Пенка Мончева е класен ръководител на 12. „А“ клас в Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в Плевен. За нея да си класен на абитуриенти е сложно, приятно и отговорно. Те са разностранни, интересни, мечтатели. Учителката се надява да бъдат и борбени.
Абитуриентските балове в града започнаха на 23 май и ще продължат по график до 29 май. По традиция абитуриентите, техните близки, приятели и съученици се събират на централния площад „Възраждане“. Правят се фотосесии пред фонтаните и сградите на Общината и Военния клуб. Средно училище „Иван Вазов“ прави дефиле от театъра до централния площад. Разнообразието в облеклата и тази година е голямо. Голяма част от младежите пристигат със скъпи коли. Някои дори си водят духов оркестър.
Тази година освен в традиционните ресторанти, някои училища са предпочели да празнуват в една от залите за тържества. Последният бал е на Математическата гимназия „Гео Милев“.
По данни на Регионалното управление на образованието общо 1158 момичета и момчета в община Плевен завършват 12. клас тази година.
В Червен бряг абитуриентите се събират на площада пред сградата на Общината и оттам се придвижват до ресторанта в най-големия хотел в града.
Нина Коцева, която е майка на випускник, каза за БТА, че много лесно са се справили с покупката на костюма. Отишли са в Турция и от универсален магазин, за един ден, са облекли момчето от чорапите до вратовръзката. Струвало им е 1000 лв. Тя смята, че в България би било по-скъпо и по трудно. И други семейства от града също са пазарували от съседната държава. Тя също казва, че горна граница за разходите няма и това зависи от възможностите на родителите и от желанието за показност. Средният разход за бала, според Коцева, е около 2000 лв. Кувертът при тях започва от 120 лв., но има добавки за водещ, за украса, за класните, за други учители и цената скача до около 200 лв.
Директорът на Професионална гимназия по селско стопанство „Проф. Иван Иванов“ в Долни Дъбник каза за БТА, че техните абитуриенти ще засадят в двора на училището дърво с послание към следващите випуски. Тържествената вечер ще бъде на 30 май в плевенски ресторант. Кувертът е 70 лв.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Спортпреди 6 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Икономикапреди 1 седмица
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 7 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Бизнеспреди 5 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 1 седмица
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 1 седмица
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия
-
Българияпреди 6 дни
Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година