Икономика
Растежът на китайската икономика през първото тримесечие надминава прогнозите

Икономиката на Китай нарасна с годишен темп от 5,4 на сто през първото тримесечие на годината, според най-новите данни на китайската Национална статистическа служба (NBS), предадоха световните агенции.
Анализатори, участвали в анкета на Ройтерс, предвиждаха икономически растеж от 5,1 на сто. През последното тримесечие на миналата година китайската икономика регистрира ръст също с 5,4 на сто.
Възстановяването на вътрешното потребителско търсене, както и нарастващото производство и предлагане, се явяват основна причина за нарастването на брутния вътрешен продукт на Китай, обясняват от статистическата служба, съобщи ДПА.
Китайските власти си поставиха за цел растеж от около 5 на сто тази година.
Очаква се скорошната ескалация на търговското напрежение със САЩ да повлияе на икономиката на страната, отбелязват анализатори, според които ефектите могат да станат по явни през второто тримесечие.
Рязкото увеличение на американските мита за китайски стоки ще окаже известен натиск върху търговията и икономиката на Китай в краткосрочен план, но няма да промени дългосрочната положителна тенденция за китайската икономика, заяви заместник-директорът на Националната статистическа служба Шън Лайюн, цитиран от Синхуа.
„Категорично се противопоставяме на налагането на тарифни бариери от страна на САЩ, тъй като подобни действия са в ущърб на всички страни“, каза той по време на пресконференция.
В същото време разполагаемият доход на глава от населението в Китай е с 5,5 на сто по-висок през първото тримесечие, отколкото през същия период на миналата година.
Разполагаемият доход на глава от населението достига 12 179 юана (около 1688 щатски долара) през януари – март 2025 година.
Източник: БТА
Икономика
Повечето основни хранителни стоки, плодовете и зеленчуците поскъпват и през тази седмица на борсите у нас, сочат данни на ДКСБТ

Повечето основни хранителни стоки, плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас и през тази седмица, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,45 процента до 2,407 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,418 пункта. Базовото равнище на ИТЦ – 1,000 пункта, е от 2005 година.
Спрямо предходната седмица се отчита спад в цената на сиренето, яйцата, олиото и маслото.
Пилешкото месо поскъпва с 0,8 на сто до 6,75 лева за килограм. Кашкавалът „Витоша“ е нагоре с 0,3 на сто до 18,47 лева за килограм, докато кравето сирене поевтинява с 0,9 на сто до 11,44 лева за килограм.
Цената на прясното мляко (3 процента масленост) се повишава с 0,1 на сто до 2,40 лева за литър, а на киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) пада с 0,4 на сто до 1,40 лева за кофичка от 400 гр.
Яйцата (размер М) са по-евтини с 4,8 на сто и се търгуват по 0,35 лева за брой на едро. Поевтинява и кравето масло (пакетче от 125 грама), с 1,2 на сто, като то се предлага по 3,13 лева за брой.
Цената на ориза се покачва с 0,6 на сто до 3,35 лева за килограм, а на лещата – с 1,3 на сто до 4,50 лева за килограм. Зрелият фасул е надолу с 0,1 на сто до 4,42 лева за килограм. Цената на брашното тип 500 се вдига с 1 на сто до 1,48 лева за килограм. Захарта поскъпва с 1,3 на сто до 1,81 лева за килограм, а олиото е надолу с 0,8 на сто до 3,21 лева за литър.
Според данните плодовете и зеленчуците, наблюдавани към момента от ДКСБТ, без ябълките, картофите и зеления пипер, поскъпват на борсите у нас през седмицата.
От зеленчуците най-значително и през тази седмица поскъпва зелената салата, която е с 21,4 на сто нагоре и се търгува по 1,05 лева за брой.
Поскъпват и зелето – с 8,5 на сто до 1,75 лева за килограм, морковите – с 5,1 на сто до 1,29 лева за килограм, както и зрелият лук кромид – с 6,8 на сто до 1,29 лева за килограм.
Вдига се също и цената на пресните картофи – с 4,1 на сто и те се търгуват по 4,10 лева за килограм, на доматите – с 4,3 на сто до 3,08 лева за килограм, на краставиците – с 2,8 на сто до 2,96 лева за килограм, на репите – с 1,2 на сто до 1,06 лева за брой. По-евтини са картофите – с 0,5 на сто до 1,37 лева за килограм и зеленият пипер – с 2,9 на сто до 5,58 лева за килограм.
От плодовете, портокалите поскъпват с 1,1 на сто до 2,23 лева за килограм, лимоните – с 0,9 на сто до 2,74 лева за килограм, бананите – с 1,7 на сто до 2,91 лева за килограм. По-евтини са ябълките – с 1,3 на сто и те се търгуват по 1,86 лева за килограм.
Все още в бюлетина на ДКСБТ не е отразена цената на ягодите, които вече се предлагат по магазините у нас.
Източник: БТА
Икономика
Синът на президента на САЩ – Доналд Тръмп-младши, пристига в София за участие в бизнес форум

Синът на президента на САЩ – Доналд Тръмп-младши, ще посети София за участие днес в бизнес форум, организиран от глобалната платформа за дигитални активи „Нексо“ (Nexo), съобщиха от компанията.
Във форума ще участва и министърът на науката и технологиите на Израел Гила Гамлиел, която също ще бъде на посещение у нас.
Форумът Trump Business Vision 2025 събира световни лидери за стратегически диалог относно интеграцията на технологиите и финансите, и задълбочаващото се партньорство между американския бизнес и глобалния капитал, посочват организаторите.
Първото официално бизнес посещение на Доналд Тръмп-младши в България е доказателство за нарастващото международно икономическо сътрудничество. Със световно утвърден опит в областта на недвижимите имоти, развитието на глобални марки и стратегическата експанзия, той ще сподели визията си за мащабния бизнес и потенциала на нововъзникващите пазари, се отбелязва в съобщението.
Министър Гамлиел, застъпник на науката, иновациите и устойчивото развитие, ще представи визията на Израел като водеща световна иновативна сила. Нейното участие подчертава глобалния диалог в контекста на ускорената дигитална трансформация, посочват още организаторите.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Кандидатствате за работа? Изкуственият интелект идва на помощ

В продължение на десетилетия нещата се развиват по един и същи начин: ако искате нова работа, пишете мотивационно писмо. Но все по-често това вече е излишно. Все повече кандидатстващи за работа използват изкуствен интелект (ИИ) за представянето на своите кандидатури. Компаниите също по-засилено използват ИИ, за да намерят правилните кандидати, разказва репортаж на нидерландската телевизия Ен О Ес.
Кандидатите за работа използват технологията за изготвяне на автобиографии и мотивационни писма, както и за подготовка за самите интервюта. За работодателите, които провеждат интервюта, има дори аватари с ИИ. Това обаче повдига въпроса дали ИИ прави процеса на кандидатстване за работа по-справедлив или по-непрозрачен.
Когато пишете мотивационно писмо, невинаги е лесно да се изразите добре писмено. Джаки Ведър (18 г.) осъзнава това твърде добре. „Наистина съм много зле в този вид „преструващо се“ писане“, разказва тя. „Затова помолих „ЧатДжиПиТи“ (ChatGPT): „Напиши ми моята автобиография“. И той го направи право в целта“.
Джаки не е единствената, разкрива репортажът на нидерландската телевизия. Според експерта по кандидатстване за работа Алтие Винсент това е съвременната версия на това да помолиш леля си или съседката си за помощ. „Хората смятат, че писането на мотивационни писма е трудно. Сега вместо член на семейството им помага чатбот“.
Джуре Холтроп, водещ изследовател в университета в Тилбург, също вижда възможности: „ИИ може да помогне да представите качествата си с по-добри думи. Ако сте честни с него, увеличавате шансовете си“, обяснява експертът.
Цифрови посредници
Някои компании внедряват ИИ от своята страна в процеса на наемане на кандидати за работа. Платформата „УиЛавХюманс“ (Welovehumans) позволява на кандидатите да разговарят с аватар на ИИ. Той задава въпроси и въз основа на тях създава профил на кандидата. В технологичната компания „Фотонфърст“ (Photonfirst) това работи добре, казва мениджърът човешки ресурси Сюке Блом. „Това спестява време за търсене. Забелязвате, че хората, които кандидатстват чрез тази платформа, наистина търсят работа. Това е различно от случаите, когато сами се обръщаме към хората чрез „ЛинкдИн“ (LinkedIn), където процентът на отговори е много нисък“, обяснява Блом.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Бизнеспреди 1 седмица
Китай има оръжие, което може да навреди на Америка: износ на редкоземни елементи
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски