Новини
Ръст на цените на европейските борси и спад на американските. Как се стигна дотук

В понеделник американската фондова борса претърпя най-големия си спад за тази година. Същевременно повечето европейски борси останаха стабилни или отбелязаха покачване.
Това се случва на фона на безпокойството за икономиката на САЩ, след като президентът Доналд Тръмп отказа да изключи възможността политиките му да предизвикат рецесия в страната. Освен това влияние оказва и темата за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай.
През ноември избирането на Доналд Тръмп беше посрещнато с въодушевление на Уолстрийт, което доведе до покачване на цените на акциите. Но и трите основни борсови индекса в САЩ вече са под нивата си, регистрирани в деня на президентските избори.
На този фон в понеделник икономистите от JPMorgan Chase съобщиха, че рискът от рецесия в страната се е повишил от 30% на 40% заради „екстремната политика на САЩ“. Goldman Sachs пък увеличиха прогнозата си за възможна рецесия в петък, като посочиха, че има 20% вероятност за значителен спад на икономиката през следващите 12 месеца.
Какво се случи
В понеделник масовата продажба на акции на фондовия пазар продължи. Индексът S&P 500 се понижи с 2,7%, което е най-големият му дневен спад за годината. Този индекс измерва представянето на 500-те най-големи публични компании в САЩ.
Същевременно индексът Nasdaq Composite се понижи с 4%, което е най-големият му еднодневен спад от септември 2022 г. насам. Този индекс следи над 3000 компании, голяма част от които са технологични. Това включва гиганти като Apple, Microsoft, Google (Alphabet), Amazon, Tesla, Meta (Facebook) и други.
При затварянето на пазара в понеделник се оказа, че спадът в S&P 500 е с 8,6% по-нисък спрямо рекордната му стойност, достигната на 19 февруари. Оттогава индексът е загубил над 4 трилиона долара пазарна стойност. Технологичният Nasdaq приключи в четвъртък със спад от над 10% спрямо върха си през декември.
S&P 500 отбеляза ръст от над 20% през 2023 и 2024 г. Той включва технологични и свързани с технологиите компании като Nvidia и Tesla, които изпитват трудности тази година. В понеделник Apple и Nvidia спаднаха с около 5%, а Tesla на милиардера Илон Мъск, който участва в правителството на Тръмп, се срина с 15%, като загуби около 125 млрд. долара.
Какво доведе до спада
Поредицата от нови политики на Тръмп увеличи несигурността за бизнеса, потребителите и инвеститорите. Голяма част от това се дължи на митата срещу основни търговски партньори като Канада, Мексико и Китай.
Тръмп подписа укази за налагане на 25% тарифи върху всички стоки от Мексико и Канада, както и 10% тарифи върху китайския внос на 1 февруари. Впоследствие митата за Мексико и Канада бяха отложени до 4 март. Тогава само част от тях влязоха в сила. Китай наложи ответни мита, а Мексико и Канада казаха, че са готови да направя същото. В понеделник област Онтарио в Канада съобщи, че налага 25% увеличение на данъка върху износа на електроенергия за САЩ в отговор на търговската война на Тръмп.
„Размерът на несигурността, която беше създадена от търговската война по отношение на Канада, Мексико и Европа, кара управителните съвети и главните изпълнителни директори да преразгледат пътя напред“, казва Питър Оршаг, главен изпълнителен директор на финансовата компания Lazard пред Ройтерс.
Влияние на фондовия пазар оказа и отказът на Тръмп през уикенда да прогнозира дали САЩ може да се сблъскат с рецесия, тъй като инвеститорите се притесняват от въздействието на търговската му политика.
„Има период на преход, защото това, което правим, е много голямо. Това, което трябва да направя, е да изградя силна държава. Не може само да гледате фондовия пазар“, каза Тръмп пред Фокс.
Какво се случва с европейските стокови пазари
На фона на САЩ европейските пазари останаха стабилни, а еврото поскъпна спрямо долара до най-високото си ниво след изборите за американски президент. Същевременно във вторник сутринта доларът достигна най-ниското си ниво от средата на октомври миналата година.
В Европа германският индекс Dax се повиши с 0,7%, френският пазар – с 0,5%, а италианската борса – с 0,3%. В Лондон индексът FTSE 100, който следи 100-те най-големи публични английски компании, се понижи с 0,2 %.
Василеос Гкионакис, старши икономист и стратег в британския фонд мениджър Aviva Investors, казва пред Гардиън, че има няколко фактора, които стимулират повишаването на европейската единна валута – отшумяването на търговската война; промяната във фискалната политика на Германия, заедно с изявленията в целия Европейски съюз; както и намаляването на лихвения процент от страна на Европейската централна банка. Роля играят и по-слабите от очакваното икономически данни за САЩ и потенциалното прекратяване на войната на Русия срещу Украйна.
„Когато се стигне до натиск, Европа се съвзема и започва да извършва структурни промени, като цяло това е промяна в настроенията и доверието и е положително за валутата“, каза той.
Според някои анализатори еврото ще достигне 1,15 долара до края на тази година и 1,20 долара до края на 2026 г., пише Гардиън. Гкионакис казва, че според него нивото от 1,15 USD може да бъде достигнато „много по-рано“ от края на годината.
Източник: Свободна Европа
Новини
„Разграждане на демокрацията“. Хиляди протестираха заради атаката срещу Конституционния съд
Хиляди се събраха пред Съдебната палата в София в сряда вечерта в знак на протест срещу институционалната атака, на която е подложен Конституционният съд (КС) през последните дни.
Той разглежда делото за законността на последните парламентарни избори, по което се оказа, че бюлетините в общо 7 секции са изчезнали и затова КС е приел, че в тези секции всички партии имат 0 гласове.
Заради това се стигна до конфликт между КС, Централната избирателна комисия (ЦИК) и държавното предприятие „Информационно обслужване“. Накрая се оказа, че прокуратурата също се е намесила в казуса и дори е отправила недопустимо искане за обяснения и документи от конституционните съдии.
Последва и атака от мнозинството в парламента, което отправи критики към КС, а някои депутати дори поискаха разпускането му.
Всичко това стана повод Инициатива „Правосъдие за всеки“ да организира няколко протеста в София и страната под надслов „КОЙ блокира конституцията“. Демонстрацията в столицата започна пред Съдебната палата, а след това се премести пред старата сграда на Народното събрание.
В понеделник стана ясно, че ЦИК и „Информационно обслужване“ (ИО) не са изпълнили разпореждането на КС да въведат в системата преизчислени данни от близо 2200 избирателни секции.
Вместо това ИО оспори определението на съда и сигнализира прокуратурата, която от своя страна започна проверка за изчезналите бюлетини в 7 секции в страната.
„Тук съм заради институционалния разпад, в който от години вече е държавата“, каза пред Свободна Европа съдия Методи Лалов, бивш председател на Софийския районен съд и бивш общински съветник от „Демократична България“.
Според него всички замесени институции носят отговорност за ситуацията.
„Виждате kak действа КС – бавно, непрозрачно, неясно, проверява частично резултати. […] Виждате действията на прокуратурата, която не можем да задвижим за никакви случаи, свързани с гражданското общество, а сега влязоха да проверяват Kонституционния съд“, добави той.
Лалов не спести критики още към ЦИК, „която не може да брои, да изчислява, да организира избои“, както и към „Информационно обслужване, „което се тресе от обслужване“.
Според бившия служебен министър на правосъдието и на вътрешните работи Иван Демерджиев отговорността за ситуацията е на служебните кабинети на Димитър Главчев, които организираха последните избори.
„Стана ясно, че са се възползвали в най-голяма степен от всички тези порочни практики, на които станахме свидетели, за съжаление“, каза той.
„Смятам, че това, което прокуратурата прави, е много грозно и няма никакво право да го прави – да разследва КС“, каза Валерия Димитрова.
„Мисля, че има очевидна фалшификация и проблеми в последните избори, да не говорим за предишните“, добави тя.
„Това, което се случва, не е по никакъв закон. Това е разграждане на демокрацията в България. И съм възмутена и уплашена от всичко, което се случва“, коментира пред Свободна Европа и Пепа Стамова.
През ноември КС беше сезиран да провери честността на вота със сигнали на всички партии, освен ГЕРБ и ДПС-Пеевски.
Причина за това станаха данни за контролиран и купен вот, нарушения, които се виждат от видеонаблюдението, и съмнения, че МВР прикрива тези практики. Вътрешното министерство отрече.
За да проверят резултатите, конституционните съдии разпоредиха повторно преброяване за близо 2200 секции и откриха нарушения при стотици от тях.
В края на февруари съдът възложи на ЦИК и ИО да въведат данните от експертизите в системата. Последно се очакваше това да се случи в понеделник. Вместо това стана ясно, ИО се е усъмнила в експертизите на КС и е сигнализирала прокуратурата, която започна проверка. Затова КС обвини ИО и ЦИК, че възпрепятстват дейността на съда.
Обект на проверката са седем секции, където бюлетините липсват, поради което вещите лица са занулили резултите в тях. При първото преброяване през октомври в тези секции са отчетени близо 780 гласове.
Във вторник прокуратурата поиска редица документи по делото от КС, но той отказа да ги предаде с аргумента, че държавното обвинение няма законови правомощия да прави това.
В сряда с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Пеевски беше приета декларация, в която обвиниха Конституционния съд, че не си върши работата по делото.
Източник: Свободна Европа
България
Тайният живот на Андрей Вълчев: бившата на Пеевски го приюти, а той брани статуквото!

Докато депутатът от БСП Андрей Вълчев се изявява като страстен защитник на настоящата изборна система, в личния си живот той явно също залага на „сигурното“. Според последните слухове Вълчев живее с Ани Димитрова – дама с впечатляваща биография, включваща връзка с не кой да е, а с Делян Пеевски. Слуховете около двойката набират скорост, особено след като Вълчев категорично заяви, че изборната система в България е „перфектна“ и не се нуждае от промени. Разбира се, зад тази позиция прозира една проста истина – ако системата бъде променена и „Величие“ влезе в парламента, Вълчев може да се окаже аут от политиката. А без депутатска заплата и влияние, къде ли ще се озове? Дали връзката му с Ани Димитрова е нов шанс за политическо оцеляване, или просто е открил утеха в човек, свикнал с тежките игри на властта?

В политическите среди на България се разпространяват слухове за личния живот на Андрей Вълчев, член на БСП, и връзката му с Ани Димитрова – бивша приятелка на Делян Пеевски и настоящ директор на правителствената информационна служба при кабинета на Пламен Орешарски. Според тези слухове, двамата живеят заедно, което предизвиква интерес и спекулации в обществото.
Ани Димитрова има дългогодишна кариера в медиите и публичната администрация. Започва като журналист във финансовия ежедневник „Пари“, след което е автор и водещ на предаването „Бизнес клуб“ в BBT (сега News 7). През 2005 г. поема маркетинга и международните връзки в Българския спортен тотализатор, когато негов шеф е Ирена Кръстева, майка на Делян Пеевски. През 2008 г. е назначена за директор на маркетинга и рекламата в БНТ, а през 2013 г. става директор „Връзки с обществеността“ на кабинета „Орешарски“.
Интересен детайл в биографията на Димитрова е създаването на фирмата „Алфа Медиа Груп“ през 2005 г., която първоначално издава вестник „Контрасти“. Тя е собственик и управител в нея до 2006 г., след което участието ѝ е заличено. Според разследване на bTV, фирмата е свързана с придобиването на имоти, използвани от Делян Пеевски и семейството му. Например, бившата почивна станция на Полиграфическия комбинат в парк „Витоша“ става собственост на „Алфа Медиа Груп“ през 2007 г., като се твърди, че имотът се използва от Пеевски и неговото семейство.
Въпреки тези факти, Димитрова отказва да коментира въпросите, свързани с „Алфа Медиа Груп“ и нейните връзки с Пеевски.
Слуховете за личния живот на Андрей Вълчев и Ани Димитрова, както и техните професионални връзки, продължават да будят интерес и спекулации в обществото.
Новини
„BRAIN++“. В България ще бъде изградена фабрика за изкуствен интелект

България е една от шестте страни в Европа, в които ще бъдат изградени нови фабрики за изкуствен интелект. Проектът е съвместната работа между “София Тех Парк” и Института за компютърни технологии и изкуствен интелект (INSAIT).
Страните са избрани от EuroHPC – Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления. Това съобщи пресценърът на Европейската комисия (ЕК) в България в сряда.
Новината идва на фона на бързото развитие на изкуствения интелект в САЩ и Китай от последната година. С изграждането на тези фабрики Европа цели да укрепи лидерството си в тази област, пише ЕК.
Освен в България, нови фабрики ще бъдат изградени в Австрия, Франция, Германия, Полша и Словения. Общата инвестиция в тези центрове ще възлиза на 485 милиона евро и ще бъде осигурена чрез национални и европейски средства.
Тези фабрики ще предоставят специални възможности за стартиращи предприятия и малки и средни фирми в сферата на изкуствения интелект, като така ще стимулират техния растеж.
През декември 2024 г. бяха избрани първите седем държави, в които ще бъдат построени подобни фабрики. Тези нови шест фабрики за изкуствен интелект ще бъдат добавени към първите седем. По този начин ще се създаде мрежа от центрове за изкуствен интелект, готови да подпомагат иновациите в областта на изкуствения интелект в цяла Европа.
Фабриката за изкуствен интелект в България, наречена „BRAIN++“, ще бъде разположена в столичния „София Тех Парк“. Тя ще се състои от два основни компонента: суперкомпютър от ново поколение „Discoverer++“, който ще бъде специално адаптиран за сложни ИИ задачи, и самата фабрика „BRAIN++“, която ще предлага услуги на публични, частни и образователни организации в България.
Основната цел на проекта е да позиционира България като лидер в региона в областта на иновациите. Тя ще се свърже с други фабрики за ИИ в Европа, за да подкрепи развитието на етични и отговорни практики в тази сфера.
EuroHPC е юридическа и финансова структура, създадена през 2018 г., с цел да подпомогне превръщането на Европа в световен лидер в областта на суперкомпютрите.
Досега закупените от EuroHPC са девет и са разположени в цяла Европа. Независимо от местоположението им в Европа, европейските учени и потребители могат да се възползват от тези суперкомпютри. Този достъп им дава възможност да развиват науката и да подпомагат разработването на широк спектър от приложения с промишлено, научно и обществено значение за Европа.
Източник: Свободна Европа
-
Обществопреди 6 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 6 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 6 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 4 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 4 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 4 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 4 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 3 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов