Икономика
Ръст на нощувките в местата за настаняване в област Кърджали отчитат от статистиката на годишна база

Ръст от 20 процента на броя на нощувките през февруари 2025 г. спрямо същия месец на 2024 г. отчитат от Отдел „Статистически изследвания – Кърджали“ към „Териториално статистическо бюро – Юг“.
Регистрираните нощувки са 5698 за всички 57 места за настаняване с 10 или повече легла, като превес имат местата за настаняване с 1 и 2 звезди. Обектите по-ниска категория формират близо 30-процентов ръст в сравнение със същия месец на 2024 г., а тези с 3 звезди – 0,6 процента увеличение.
Въпреки по-големия брой на регистрираните нощувки, статистиката сочи спад с 0,6 процента на пренощувалите гости или 3354 през февруари 2025 г. От всички 89,7 на сто са български граждани, като по-голямата част от тях – 69,3 процента, са нощували в местата за настаняване с 1 и 2 звезди и са реализирали средно по 1,9 нощувки. Чуждите граждани са 347, като 61,4 на сто от тях са нощували в местата за настаняване с 1 и 2 звезди и са реализирали средно по 1,3 нощувки. Сред чуждите граждани най-много са гостите от Турция – 62,5 на сто, следвани от Гърция – 10,2 на сто, Франция – 4,5 на сто и Германия – 4,2 на сто.
Общата заетост на леглата в местата за настаняване през февруари 2025 г. е 11,2 процента с приход от над 400 000 лв., докато през февруари 2024 г. тя е била 8,2 процента.
От Отдел „Статистически изследвания – Кърджали“ към „Териториално статистическо бюро – Юг“ отчитат също, че приходите от български граждани се увеличават с 52,1 процента, а тези от чужди граждани намаляват с 31,3 процента.
Справка в регистрите на Националния статистически институт показва, че на годишна база местата за настаняване в област Кърджали са нараснали от 39 през 2019 г. до 92 през 2023 г. За петгодишния период най-голям брой на реализираните нощувки е отчетен през 2021 г., когато при 68 места за настаняване те са 134 749. През 2019 г. регистрираните нощувки са били 71 183, а през 2023 г. – 123 585.
Източник: БТА
Икономика
Новите мита на САЩ създават предимство за износа на облекло от Египет, който разполага с възможност за безмитен достъп до американския пазар

Наложените от САЩ мита от десет процента върху вноса на облекло дава стратегическа възможност за Египет да разшири присъствието си на американския пазар, заяви председателят на египетския Съвет за износ на облекло Фадел Марзук, цитиран от в. “Дейли Нюз Иджипт”.
Египет се възползва от Споразумението за квалифицирана индустриална зона (Qualifying Industrial Zone – QIZ), което позволява на продуктите му да влизат безмитно в САЩ, обясни той. Условието е част суровините да се осигурени от Израе, като в момента този дял е 10,5 на сто, допълват местни медии.
Този преференциален достъп е уникално предимство за египетския износ на облекло пред конкуренти като Китай, Индия, Виетнам, Бангладеш и Камбоджа, които подлежат на новите мита.
“Египет има реална възможност да увеличи износа си за Съединените щати с между 25 и 30 процента в близко бъдеще,” смята Марзук. По думите му САЩ са били водеща дестинация за египетска конфекция през първите два месеца на 2025 г. с износ за общо 193 милиона долара. Той добави, че браншът е очаквал тези глобални търговски промени още в началото на първия мандат на президента Доналд Тръмп и оттогава следва стратегия на постоянен годишен ръст на износа.
Планира се създаване на интегриран “текстилен град” в област Миния, каза още бизнесменът. Проектът, който се предвижда да привлече над 2 милиарда долара инвестиции, ще подобри производствените възможности на Египет и ще разшири потенциала му за износ, най-вече към САЩ.
Програмата за квалифицирана индустриална зона е въведена от Конгреса на САЩ през 1996 г. в подкрепа на регионалното икономическо сътрудничество и мирния процес в Близкия изток. Тя позволява на Египет и Йордания да изнасят стоки за Съединените щати без мита, стига тези стоки да съдържат компонент от Израел. Законът упълномощава американския президент да премахне митата върху стоки, произведени в Западния бряг, ивицата Газа и квалифицирани индустриални зони в Йордания и Египет.
Източник: БТА
Икономика
„ОупънЕйАй“ разработва собствена социална мрежа, подобна на Екс, според източници

Американската компания специализирана в разработването на приложения за изкуствен интелект „ОупънЕйАй“ (OpenAI) работи по създаването на собствена социална мрежа, подобна на „Екс“ (X, бивша „Туитър“, Twitter), съобщават няколко източника пред специализираното издание Върдж (The Verge), цитирано от Ройтерс.
Проектът все още се намира в ранен етап на развитие, но по информация на източниците, в компанията вече съществува вътрешен прототип, който включва социален фийд, фокусиран върху генерирането на изображения от „ЧатДжиПиТи“ (ChatGPT). Главният изпълнителен директор на „ОупънЕйАй“ Сам Олтман е провеждал непублични разговори с външни лица, търсейки обратна връзка относно проекта.
В статията на „Върдж“ се посочва, че все още не е ясно дали новата платформа ще бъде пусната като самостоятелно приложение или ще бъде интегрирана в „ЧатДжиПиТи“, който миналия месец стана най-сваляното приложение в световен мащаб. Говорител на „ОупънЕйАй“ не е отговорил на запитванията преди публикуването на информацията.
Пускането на социална мрежа в рамките на „ЧатДжиПиТи“ или като свързан продукт би могло допълнително да изостри напрегнатите вече отношения между Сам Олтман и Илон Мъск. През февруари Мъск направи непоискано (или враждебно) предложение да придобие „ОупънЕйАй“ за 97,4 милиарда долара. В отговор Олтман коментира, заяви „не, благодаря“.
Илон Мъск вече интегрира свой собствен модел за изкуствен интелект, наречен „Грок“ (Grok), в платформата „Екс“, като част от усилията му да конкурира „ЧатДжиПиТи“ и други водещи чатботове.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Производителите на царевица, които бяха засегнати от сушата през 2024 г., ще вземат помощ от 41,68 лева на хектар

Ставката за производителите на царевица, които бяха засегнати от сушата през 2024 г., е 41,68 лева на хектар, съобщиха от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Подпомагането от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) е в размер на 21 318 220 лева. Ставката е определена, като бюджетът е разделен на хектарите, заявени и установени като допустими по реда на Наредба № 1 от 2025 г.
От МЗХ припомнят, че от 4 до 13 март 2025 г. 8900 земеделски стопани подадоха документи за подпомагане от Кризисния резерв на ЕС в Областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“.
Както БТА писа, по време на срещите в рамките на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в страната на заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев посочи, че производителите на царевица са заявили около 500 000 ха по кризисната мярка за подпомагане за сушата през 2024 г. Финансовата подкрепа от бюджета от Европейския фонд за гарантиране на земеделието ще бъде изплатена през април на кандидатствалите 8900 фермери след проверки, включително от НАП, каза още Янчев.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия