Политика
Радев: Украйна няма как да постигне значими военни успехи, дори да й дадат още пари и оръжия

Голямото предизвикателство не само пред Балканите и Европа, но и пред света днес, е да се освободи от самозаблудата, че е възможно мирът и сигурността да бъдат гарантирани само за дадена страна и регион или за сметка на някой друг.
Това заяви президентът Румен Радев преди началото на срещата на високо равнище „Процес Акаба за Балканите III“, съпредседателствана от България и Йордания.
Българският държавен глава и кралят на Йордания Абдула II посрещнаха на форума в София в рамките на инициативата „Процеса Акаба“ председателя на Председателството на Босна и Херцеговина Желка Цвиянович, президента на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, президента на Черна гора Яков Милатович, президента на Словения Наташа Пирц Мусар, президента на Албания Байрам Бегай, президента на Косово Вьоса Османи, президента на Хърватия Зоран Миланович, президента на Сърбия Александър Вучич и министъра на вътрешните работи на Белгия Бернар Куинтин. В срещата участват представители на близо 30 делегации, водени от държавни ръководители, представители на правителства, на междуправителствени и неправителствени организации и ръководители на дипломатически мисии у нас.
Започнатата през 2015 г. от краля на Йордания Абдула II инициатива „Процеса Акаба“ е посветена на актуалните проблеми, свързани с тероризма, нелегалната миграция и радикализацията и София приема третата среща на високо равнище от този формат, посветена на региона на Балканите.
„Днес, когато сигурността се превръща в ежедневно предизвикателство, особено важно е държавните лидери да могат да обменят мнения и заедно да търсят пътища за нейното укрепване“, подчерта българският президент.
По думите му във време на рязко влошаване на средата за сигурност е особено важно да се чуват повече гласове на лидери и експерти и да се зачитат техните мнения и предложения.
„Ако това беше направено, нямаше да се случи фаталното за Украйна контранастъпление, предприето през 2023 г., и редица лидери в Европа да живеят с наивното убеждение, че наливайки повече средства и оръжия в Украйна, тя ще постига значими военни успехи и ще може да преговаря от позиция на силата“, каза Радев. Той припомни многократно заявената от него позиция, че “ тези действия няма да доведат до успех, а до повече разрушения, жертви, отдалечаване на мира и загуба на още повече територии от страна на Украйна“.
„Често се забравят уроците на историята, че във времена на глобални сблъсъци не може да има изолирани острови на мир и спокойствие“, каза още Румен Радев и открои значимостта на днешния форум, посветен на сигурността в региона.
„Именно Балканите са особено чувствителни на темата за сигурността, защото ние пряко понасяме последствията от военните конфликти около нашия регион, които подхранват нелегален трафик на хора, миграция, тероризъм и радикализация“, подчерта президентът и добави, че именно затова фокусът на срещата на високо равнище „Процес Акаба за Балканите III“ е върху това общо разбиране по въпросите на сигурността и търсенето на общи пътища за тяхното решаване.
Източник: Offnews.bg
Политика
Стилиян Петров-младши влиза в политиката на Великобритания
Снимка Интернет
Стилиян Петро-младши и Найджъл Фараж
Стилиян Петров-младши – син на именития ни футболист, влиза в политиката във Великобритания. 22-годишният младеж става част от партията Reform UK – дясно ориентирана формация с лидер е Найджъл Фарадж, един от двигателите на Брекзит. Партията има 4 депутати в Камарата на общините.
Reform UK представят кандидатурата на Петров с публикация в социалната мрежа Х.
„Запознайте се със Стилиян Петров – нашият кандидат за Lapworth & West Kenilworth. Той е готов да работи за своя район, като намали данъците, разточителните разходи и осигури подходящо финансиране за ключови обществени проекти“, пише в публикацията, цитирана от бТВ.
Тя е придружена и от видео, в което младши представя своята мотивация.
„Реших да се кандидатирам, защото смятам, че е време хората от работническата класа и младежите на тази страна да имат глас. Всички сме тръгнали от някъде. Пътуването ще бъде трудно. Не искам да бъда кариерен политик. Искам да помогна на хората от този район и един ден – на цялата страна.
Вярвам в политиката на здравия разум. Вярвам, че трябва да имаме по-ниски данъци, по-безопасни улици, инфраструктура, която да е от полза за всички. Трябва да сложим край на тези разточителни разходи на национално и местно ниво. Reform UK подкрепя практичните хора като мен, иска промяна и ще осигури промяна. Аз съм Стилиян Петров, аз съм Reform UK“, заявява младши.
Източник: Offnews.bg
Политика
Въпреки критиката на адвокати и съдии депутатите приеха на първо четене промени в Семейния кодекс

Въпреки критиката на адвокати и съдии, депутатите приеха на първо четене три законопроекта за промени в Семейния кодекс. Предстои да бъде изработен общ законопроект между двете четения.
Промените са внесени от „Възраждане“, ИТН и ГЕРБ-СДС.
Според адвокатурата е необходимо широко обществено обсъждане по темата, а от Висшия адвокатски съвет отправиха апел обсъждането да се спре още в ресорната комисия.
Законопроектът на „Възраждане“ беше представен от Петър Петров, който посочи, че досегашната практика, при която единият родител да има приоритет, трябва да бъде променена, така че двамата родители да имат право на равнопоставеност при преценка на техния родителски капацитет.
Партията на Костадин Костадинов предлага да се създадат условия за равнопоставено третиране на родителите. Посочено е, че съдът определя мерките при упражняване на тези права, както и режима на личните отношения между децата и родители при издръжката на детето.
Петров обясни, че друга промяна в предлагания от тях законопроект е свързана с практиката единият от родителите, който не е получил родителските права, да остава със силно ограничен режим на личен контакт с детето.
„Под силно ограничен имам предвид следваната стриктно от съда практика от първа и трета събота на месеца или общо четири дни, която считаме, че макар и да е възприета от гражданските съдилища, е вече силно остаряла, неотговаряща на настоящите социалноикономически условия и изначално тази практика не отговоря на необходимостта детето да получава възпитание от двамата родители“, обясни депутатът.
Александър Рашев представи законопроекта на „Има такъв народ“, като обясни, че с предлаганите изменения се създава възможност съдът да определи съвместно упражняване на родителски права по исков ред. Освен това се предвиждат мерки срещу така наречения синдром на родителско отчуждение и мерки в защита на осъществяване на личните контакти на родителя, на който не са му предоставени правата за отглеждане на детето.
„По отношение на така нареченото споделено родителство към настоящия момент Семейният кодекс определя, че родителите имат права и задължения да отглеждат заедно децата, но това не е така, когато те се разделят. Споделеното родителство не означава 50 на 50 във времето, то означава упражняване съвместно на важните решения по отношение отглеждане на детето. Това са образование, здравеопазване“, обясни Рашев.
Законопроектът на ИТН предвижда още специален подход при пътуване на дете в чужбина и гаранции на другия родител, че детето ще се върне в страната.
Третият законопроект с вносител Деница Сачева и група народни представители от ГЕРБ-СДС цели защита правото на детето на семеен живот, запазването на законните права и интереси на детето, както и подобряване процеса на съвместно упражняване на родителски права след развод или раздяла на родителите.
От ГЕРБ отбелязват, че със законопроекта се урежда възможността за съвместно упражняване на родителските права, съхраняване на емоционалната връзка на детето с двамата родители, съвместното упражняване на родителските права ще даде възможност детето да запази естествената семейна среда, която е съществувала преди раздялата на родителите.
„При развод има възможност за постигане на съгласие между родителите, включително за съвместно упражняване на родителските права и служебно постановяване от страна на съда за постигнатото съгласие, добави тя. Друга възможност, предвидена с промените, е ползването на медиация при решаване на въпросите, свързани с упражняване на родителските права. Не на последно място при възпрепятстването на режима на лични отношения се създава възможност за искане за промяна на родителските права“, обясни Илиана Жекова от ГЕРБ-СДС.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
НС прие на първо четене един от най-дългоочакваните законопроекти

Парламентът прие един от най-дългоочакваните законопроекти, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Става въпрос за законопроект, касаещ промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
Вносител на законопроекта е Министерски съвет. Той беше подкрепен със 164 гласа „за“, 38 бяха „против“, а един се въздържа.
С текстовете се разширява и укрепва защитата на сигналоподателите и се постига пълно съответствие с всички изисквания на съответната европейска директива. Предвижда се изключението от защитата по закона да засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти („привилегия на правната професия“), а не както е в момента да обхваща лицата, упражняващи юридическата професия.
По този начин адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, които са задължени да опазват професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на ЕС, застрашаващи или увреждащи обществения интерес.
Предлага се от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги.
Въвежда се алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр, се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител.
Със заключителните разпоредби правят изменения в Закона за местното самоуправление и местната администрация, с които общинският съвет ще избира от състава на своите съветници постоянна етична комисия, която да разглежда постъпили сигнали за неетично поведение, за конфликт на интереси и за корупция на общински съветници и други сигнали за нарушения на Етичния кодекс и съответно да отчита и публикува информация за броя им и за предприетите по тях действия.
Залата обаче отхвърли законопроекта на „Продължаваме промяната-Демократична България“, който предвиждаше разширяване на приложното поле на закона, с изключение само за поверителност между адвокати и клиенти, защита на лица, подаващи сигнали дори след прекратено трудово правоотношение, премахване на ограничението от 2 години за образуване на производство и задължително потвърждение за получен сигнал в 7-дневен срок.
Това е един от законопроектите, чието приемане е необходимо като част от пакета реформи и мерки за Националния план за възстановяване и устойчивост, на база на изпълнението на които да получим втория транш от средствата за нашата страна.
Източник: Offnews.bg
-
Обществопреди 1 седмица
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 1 седмица
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 6 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 6 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 6 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Святпреди 1 седмица
Германската външна министърка ще посети днес Молдова
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как би могла да се развие търговска война на Тръмп