Балкани
Работници мигранти в Кипър получават над два пъти по-малко от минималната работна заплата

Работниците мигранти в Кипър трябва да имат същите права в Кипър, както и местните и европейските служители, се казва в доклад на експерти на Съвета на Европа, в който се посочва, че в някои случаи те получават заплащане, което е над два пъти по-ниско от минималната заплата в страната, съобщи Ройтерс.
В доклада, изготвен от Групата експерти за борба с трафика на хора (GRETA), се посочва, че в Република Кипър работят около 20 хиляди домашни помощници, предимно от Филипините, Шри Ланка, Непал и Виетнам, които са изключително ниско платени и уязвими към тормоз и трафик на хора. Групата цитира заключения на службата на кипърския омбудсман, според които домашните помощници получават заплащане, което може да бъде едва 1,29 евро на час, а мнозина от тях работят по 58 часа седмично вместо позволените в договорите им 42 часа.
Според закона брутните възнаграждения на домашните помощници са минимум 460 евро на месец и то преди приспадането на удръжките за храна и настаняване, които могат да достигнат до 25 процента от заплатата. За останалите работници стартовата минимална заплата е 1000 евро.
„GRETA призовава кипърските власти да вземат мерки, за да гарантират, че работниците мигранти имат същите права и защита, включително същото минимално възнаграждение, както работниците от Кипър и ЕС“, се казва в доклада на Съвета на Европа.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
Полицията в Нови Сад използва палки и сълзотворен газ срещу протестиращите студенти

Полицията в сръбския северен град Нови Сад използва палки и сълзотворен газ срещу протестиращите пред Факултета по спорт и физическо възпитание студенти, които се опитаха да попречат на декана Патрик Дрид да премине през блокадата, предаде белградската агенция Бета. Съобщава се за двама ранени преподаватели.
Днес пред спортния факултет към Университета в Нови Сад се събраха студенти, активисти от опозиционните партии и граждани с цел да попречат на декана на факултета Патрик Дрид да влезе в сградата. По-рано Дрид заяви, че ще прекъсне блокадата на факултета.
Полицията е използвала палки и сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите и да позволи преминаването на Дрид. Пострадали са преподавателките от Философския факултет към същия университет Йелена Клеут и Смиляна Милинков, който са били ударени, докато са протестирали със студентите.
„Мисля, че основното ми задължение е да бъда със студентите, полицаят беше пред мен, вдигнах ръце, а той ме хвана и ме хвърли на земята“, коментира Милинков пред Бета.
Арестувани са няколко души.
Трагедията в Нови Сад от 1 ноември миналата година предизвика вълна от протести в цялата страна, водени главно от студентите. Публикуването на пълната документация за реконструкцията на сградата на местната жп гара е ключово искане на протестиращите. Месец по-късно правителството и президентът на Сърбия обявиха, че документацията е публикувана и обществено достъпна, но под натиска на протестите многократно се появяваха нови документи. Студентите настояват и за санкциониране на нападателите на протестиращи в десетки инциденти, както и спиране на наказателни производства срещу протестиращи, арестувани от полицията.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Учениците в Истанбул се върнаха в клас след земетресението от 6,2 по Рихтер за урок, който да ги подготви да реагират в извънредни ситуации

Учениците в Истанбул се върнаха днес в класните стаи, след като в края на миналата седмица бяха освободени от учебни занятия за два дни заради земетресението с магнитуд 6,2 в Мраморно море на 23 април, а първият им урок е на тема „информираност за бедствията“, съобщава „Дейли сабах“.
Окръжната дирекция по образованието в Истанбул съобщи, че целта е учениците да бъдат информирани за правилното поведение по време на земетресения и други бедствия.
„Нашата основна цел е да подчертаем, че образованието е най-важният елемент по отношение на възможните бедствия“, обясни ръководителят на Дирекцията Мурат Мюджахит Йентюрк. „Чрез усилията за повишаване на осведомеността целим както да намалим рисковете от бедствия, така и да възпитаме личности, които са подготвени за извънредни ситуации“, добави той.
Земетресение с магнитуд 6,2 в Мраморно море разтърси Истанбул и по-широкия регион на 23 април и бе усетено и в България. Трусът не причини човешки жертви и сериозни разрушения.
Заради земетресението и последвалите вторични трусове училищата и университетите в Истанбул бяха затворени за два дни в четвъртък и петък.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Почти 40 мигранти бяха открити край гръцкия остров Крит

Общо 39 мигранти са били открити днес сутринта в морето край островчето Гавдос южно от гръцкия остров Крит, съобщи държавната телевизия ЕРТ.
Зоната южно от Крит в последно време е част от особено натоварен маршрут за нелегален трафик на хора към Европа предимно от бреговете на Либия. В района често се откриват десетки мигранти.
Спасените днес мигранти са установени на плавателен съд от кораб на европейската агенция за гранична охрана Фронтекс на 17 мили южно от Гавдос.
Времето в района е добро. Спасените ще бъдат откарани в пристанището Агия Галини.
/С-АМ/
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Святпреди 1 седмица
Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот