Свържете се с нас

Свят

Путин изрази надежда, че няма да се наложи Русия да използва ядрени оръжия в Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви в публикуван днес откъс от все още незилъчено негово интервю за държавната телевизия, че досега не е възникнала необходимост от използването на ядрени оръжия в Украйна, изрази надежда това да не се случва и занапред, предаде Асошиейтед прес.

В откъса от интервюто, публикуван в „Телеграм“, Путин казва, че Русия има силата и средствата да доведе конфликта в Украйна до „логичен завършек“, визирайки победа.

„Не се е налагало да използваме тези (ядрени) оръжия … и се надявам, че няма да се наложи“, заяви Путин в отговор на въпрос за украинските удари срещу руската територия. „Разполагаме с достатъчно сила и средства, за да доведем започнатото през 2022 г. до логичен завършек с резултатът, от който Русия се нуждае“, добави руският президент.

През ноември Путин одобри актуализирана версия на руската ядрена доктрина, в която са описани обстоятелствата, които биха му позволили да използва руския ядрен арсенал, който е най-големият в света. Това понижи летвата, давайки му право на отговор дори при конвенционално нападение, подкрепено от друга ядрена сила, отбелязва АП. 

Русия и Украйна продължават да са в противоречие по отношение на конкурентните предложения за прекратяването на огъня. В петък украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикуван вчера коментар, че обявеното от Москва 72-часово предложение за прекратяване на огъня през следващата седмица по случай честванията на 80-годишнината от победата над нацистка Германия във Втората световна война е само опит за създаване на „мека атмосфера“ преди отбелязването в Русия на Деня на победата на 9 май. 

Вместо това Зеленски поднови призивите за по-значително 30-дневно прекратяване на огъня. Украинският президент заяви, че предложеното прекратяване на огъня може да започне по всяко време като това ще бъде значима стъпка към окончателното прекратяване на войната.

/НС/

Източник: БТА

Свят

Оцелели от Холокоста призоваха в бившия германски концентрационен лагер „Равенсбрюк“ за борба срещу расизма и антисемитизма

Оцелели от Холокоста призоваха днес света да не забравя нацистките зверства и приканиха младите хора да се борят с расизма и антисемитизма по време на церемония по случай 80-годишнината от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер „Равенсбрюк“, предаде Франс прес.

Девет мъже и жени, които са преживели ужасите на този лагер северно от Берлин и сега са на възраст между 80 и 90 години, роднини на бивши затворници, както и високопоставени представители на властите, бяха сред около 1200-те присъстващи на събитието.

За Лили Келер Розенберг, французойка от еврейски произход, която е депортирана в лагера на 11-годишна възраст, оцеляването ѝ е „голямо отмъщение към нацистите“.

„Никога не сме си представяли, че можем да издържим толкова дълго. За мен това е нещо изключително“, казва пред АФП 93-годишната жена, която прекарва повече от година в Равенсбрюк, преди да бъде прехвърлена в концентрационния лагер „Берген-Белзен“.

Тя заяви, че е решена да продължи да разказва на младите хора за своя опит, за да предотврати повторение на миналото. „Те трябва да се (борят) с расизма, който е бич, а също и с антисемитизма, който се завръща“, казва Розенберг.

Около 130 000 души от цяла Европа са изпратени в Равенсбрюк – най-големия нацистки лагер за жени и деца. За мъжете затворници е построен и по-малък съседен лагер.

Освен евреи в лагера са депортирани и политически противници на нацистите, роми и осъдени престъпници. Между 20 000 и 30 000 души умират там, много от тях в резултат на принудителен труд, но също и в газовите камери на смъртта.

Лагерът, в който остават само около 3000 болни затворници, е освободен на 30 април 1945 г. от съветската Червена армия.

Германия, която е страна, обременена от спомена за нацистките престъпления, е все по-обезпокоена за бъдещето на паметта за Холокоста, на фона на възхода на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ). Тази партия, която зае второ място на парламентарните избори през февруари, тази седмица беше класифицирана като екстремистка от германското разузнаване.

Някои членове на AзГ се противопоставиха на традицията да се отбелязва Холокоста в Германия, която тази година проведе няколко церемонии по случай 80-годишнината от освобождаването на нацистките лагери.

„Автократите, екстремистите и популистите по целия свят, включително и в нашите собствени страни, искат да атакуват и унищожат тази мирна и обединена Европа“, предупреди вчера на церемония в концентрационния лагер „Нойенгаме“ в Хамбург германският канцлер Олаф Шолц, който във вторник ще предаде юздите на управлението на консерватора Фридрих Мерц.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Кубинският президент пристигна в Санкт Петербург

Кубинският президент Мигел Диас-Канел пристигна в Санкт Петербург в рамките на официалната си визита в Русия, съобщи днес неговата канцелария, цитирана от ТАСС.

„Президентът на Куба Мигел Диас-Канел пристигна в Санкт Петербург – първа спирка от официалната ми визита в Русия, която ще съвпадне с празненствата по случай 80-ата годишнина от победата над фашизма и 65-ата годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между Русия и Куба“, се казва в изявлението на канцеларията на кубинския президент в профила ѝ в социалната мрежа „Екс“.

Губернаторът на Санкт Петербург Александър Беглов посрещна кубинския лидер на летище „Пулково“, съобщи пресслужбата на градската администрацията. Оттам посочиха, че в рамките на визитата кубинският президент и губернаторът на Санкт Петербург ще проведат работна среща за перспективите на двустранното сътрудничество в областта на икономиката, културата, образованието и други сфери.

Диас-Канел съобщи вчера, че ще отпътува на посещение в Русия, и каза, че „за него е чест“ да присъства на парада за Деня на победата на Червения площад в Москва на 9 май.
   

/НС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Управляващата партия в Сингапур очаквано спечели изборна победа, но тя е изненадващо голяма

Партията за народно действие (ПНД), имаща монопол върху властта в Сингапур още откакто градът държава в Югоизточна Азия придобива независимост от Британската империя през 1965 г., удържа вчера поредната си победа на парламентарни избори в страната. Това бе напълно очаквано, но ПНД спечели изненадващо убедително, предвид прогнозите, че опозицията, която на предишните избори постигна малки, но безпрецедентни успехи, ще подобри още повече своето представяне. 

Изборите бяха първото сериозно изпитание за премиера Лорънс Уонг, който наследи миналата година Ли Сян Лун. Син на „бащата“ на съвременен Сингапур Ли Куан Ю, дългогодишният министър-председател се оттегли след две десетилетия на поста.

Петдесет и две годишният Уонг обеща приемственост – нещо ключово в една страна, на която е едва четвъртият премиер в историята. В същото време той даде заявки и че ще остави свой собствен отпечатък върху сингапурската политика, за да приспособи проспериращия финансов и търговски център към съвременните предизвикателства.

Победата на ПНД на практика не подлежеше на съмнение и основната интрига на изборите бе дали опозицията ще подобри представянето си в сравнение с 2020 г. Очакванията бяха тя да спечели повече депутатски места, най-вече заради младежите, които искат промяна, отбелязва Ройтерс.

Освен това, анализатори коментираха, че с натрупването на умора от управлението на ПНД и нейното постепенно „изхабяване“, паралелно с появата на ново поколение избиратели, резултатите на монополиста върху властта в Сингапур постепенно започват да спадат.

През 2020 г. консервативната ПНД спечели с над 61% – на пръв поглед висок изборен резултат, но един от най-слабите в историята ѝ. Управляващата формация запази своето стабилно мнозинство в 101-местния еднокамарен парламент, където има 83 депутати (все пак с двама повече от предходния парламент, излъчен през 2015 г.), но опозиционната лява Работническа партия направи пробив, като получи повече от 11% и разполага с 10 мандата (при 4 преди това).

Анализатори изразиха очакване преди вчерашните избори резултатът на ПНД да спадне, например до 57 – 58%. Работническата партия, от своя страна, разчиташе да спечели 26 места в новия парламент.

Още повече че изборите бяха произведени в момент, когато финансовият център се готви за икономически сътресения в резултат на глобалната търговска война, отбелязва Ройтерс. Правителството предупреди за възможна рецесия, ако зависимият от търговията Сингапур стане косвена жертва на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп.

Ройтерс посочва, че високата инфлация и недостигът на жилища в Сингапур – един от най-скъпите градове в света, са били най-важните теми за 2,76-те милиона избиратели.

Вместо очаквания спад на подкрепата обаче ПНД подобри своето представяне, постигайки убедителна победа, отбелязва Франс прес.

Управляващите в Сингапур консерватори спечелиха с цели 65,57%, осигурявайки си 87 места в новия парламент. Работническата партия, от своя страна, запази своите 10 депутати. Тя очакваше доста повече, особено в работническите райони на изток, и за нея е слаба утеха, че подобри резултатите си до близо 15%, както и че ще е единствената опозиционна сила в законодателния орган.

Масовите митинги, които лявата формация успя да организира по време на кампанията, все пак загатват, че тя има потенциал за изборни успехи в бъдеще, отбелязва Франс прес.

Опасенията от глобална нестабилност тласнаха избирателите в Сингапур в прегръдките на управляващата партия, обобщава Би Би Си. Британското обществено радио и телевизия пише, че на фона на търговските войни, подети от президента на САЩ Доналд Тръмп, сингапурците са отишли вчера до урните, обезпокоени от повишаването на цените, стагнацията на заплатите и липсата на перспективи за работа.

Ройтерс посочва фактора „Тръмп“, засилил опасенията за нестабилност, като ключова причина за успеха на управляващите партии в Канада и Австралия на парламентарните избори, произведени наскоро в двете страни, които също са англосаксонски като САЩ и са техни близки съюзници. Общото и при двете страни е, че доскоро социологическите проучвания отреждаха възможни победи на опозицията.

Либералната партия на новия премиер Марк Карни, заменил наскоро оттеглилия се от поста, след като загуби популярност, Джъстин Трюдо, спечели изборите в Канада миналата седмица. Лейбъристката партия на министър-председателя Антъни Албанезе постигна убедителна изборна победа в Австралия вчера.

Впрочем анализатори обясняват по-ниския резултат на ПНД в Сингапур през 2020 г. с избухването на ковид пандемията. Лорънс Уонг натрупа популярност с успешното си справяне със санитарната криза и социално-икономическите последиците от нея, отбелязва Би Би Си.

И така, за разлика от предишните избори от 2020 г., когато пандемията от новия коронавирус бе в разгара си, тези бяха произведени в една нова геополитическа реалност, в сянката на Тръмп.

„Резултатите ще поставят Сингапур в по-добра позиция в един бурен свят“, заяви премиерът, цитиран от Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че той не е назовал поименно Тръмп, който преобърна глобалния ред, с мита, които представляват заплаха за града държава в Югоизточна Азия – малка, отворена и движена от търговията страна.

Дали Уонг е прав, ще покаже само бъдещето.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 4 минути

Без нови контузии в ЦСКА след победата срещу Берое

Спортпреди 5 минути

Без Александър Везенков Олимпиакос поведе срещу АЕК в полуфиналните плейофи в гръцкото баскетболно първенство

Спортпреди 18 минути

С тържествено честване беше отбелязан 100-годишният юбилей на ФК Бенковски в Исперих

Спортпреди 20 минути

Привърженик на Аталанта бе убит при сблъсъци с фенове на Интер

Спортпреди 21 минути

„В битката за третото място всичко е възможно“, смята треньорът на Арда Александър Тунчев

Българияпреди 27 минути

Затруднено е придвижването в района на Дунав мост при Русе

Святпреди 27 минути

Оцелели от Холокоста призоваха в бившия германски концентрационен лагер „Равенсбрюк“ за борба срещу расизма и антисемитизма

Спортпреди 32 минути

Волейболният национал Александър Николов и Кучине Лубе загубиха от Итас Трентино в третия мач от финалната серия в Италия

Балканипреди 34 минути

Общо 198 са задържаните футболни фенове при инциденти в хърватския град Сплит

Спортпреди 39 минути

Донски отпадна в първия кръг на квалификациите на сингъл на турнир по тенис от сериите „Чалънджър“ в Италия

Святпреди 48 минути

Кубинският президент пристигна в Санкт Петербург

Спортпреди 48 минути

Холщайн Кил надви Аугсбург и продължава битката за оставане в Бундеслигата

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Европапреди 4 дни

Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?

Спортпреди 5 дни

Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици

Политикапреди 5 дни

“Аз съм му простил“. Борисов ще бъде разпитан по делото срещу Кирил Петков

Святпреди 5 дни

Присъда от четири години поиска прокуратурата за бившия френски премиер Франсоа Фийон

Обществопреди 4 дни

Последен ден за евтина винетка и данъчна декларация

Обществопреди 4 дни

Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария

Спортпреди 4 дни

Бостън Селтикс елиминира Орландо Меджик в първия рунд на плейофите в НБА

Европапреди 4 дни

Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите

Икономикапреди 4 дни

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Бизнеспреди 4 дни

Преди митата на Тръмп: Еврозоната започна годината с ръст на БВП от 0.4%

Българияпреди 4 дни

Деца от детски градини в Шуменско се запознаха с работата на полицейските служители

Новини