Свят
Путин и Си потвърдиха партньорството между Русия и Китай на фона на европейските и американските търговски ограничения

Руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Цзинпин потвърдиха на днешната си среща близкото партньорство между своите страни в енергийния сектор и автомобилостроенето, предаде ДПА.
„На фона на трудната геополитическа ситуация и глобална несигурност, руско-китайската външнополитическа връзка е най-важният стабилизиращ фактор на международната сцена“, заяви Путин.
Китай е ключов потребител на руски суровини като газ и петрол, чиято продажба подхранва военния фонд на Русия за войната ѝ срещу Украйна, която Кремъл започна преди повече от три години, отбелязва ДПА.
Руският министър на енергетиката Сергей Цивилев, позовавайки се на плановете на ЕС да спре да купува руски газ до 2027 г., заяви, че Москва ще намери други купувачи. Той отново определи като незаконни западните санкции, наложени на Русия заради войната ѝ в Украйна.
Колкото повече Москва се отдалечава от Запада, толкова повече тя разчита на стратегическото си партньорство с Китай, посочва ДПА. Според официалните данни обемът на двустранната търговия миналата година е нараснал до 245 млрд. долара.
На днешната среща Си заяви, че Москва и Пекин са задълбочили взаимното политическо доверие на фона на безпрецедентните глобални промени, съобщи Синхуа.
Русия от друга страна е важен пазар за китайските автомобили, а след налагането на американските мита Китай заяви, че иска да работи с Москва, за защита на интересите на двете страни срещу „едностранния подход и тормоза“.
Китай използва тези термини по отношение на търговските си спорове със САЩ, уточнява ДПА. Едностранният подход се отнася до стратегията на Вашингтон да приоритизира собствените си интереси, без да се съобразява с международните партньори и организации.
Путин покани Си като основен гост в честванията на победата на Съветския съюз над нацистка Германия. Москва традиционно отбелязва годишнините за края на войната с военен парад на Червения площад.
Демонстрациите на оръжия предизвикаха критики, особено от Запада, заради войната срещу Украйна.
Китай от друга страна твърди, че е неутрален във войната. Пекин обаче е изправен пред международни критики заради подкрепата си за Кремъл след инвазията, отбелязва ДПА.
Китай отбелязва края на Втората световна война в началото на септември. Путин заяви, че тогава планира да посети Пекин.
Източник: БТА
Свят
Новият папа отправи „призив за мир“ за „всички народи“

Новият папа Лъв Четиринадесети отправи „призив за мир“ за „всички народи“, предаде Франс прес.
В първата си реч като предстоятел на Римокатолическата църква, която произнесе от балкона на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, той се обяви за „построяване на мостове“ чрез диалог. „Да вървим напред, без страх, единни, ръка за ръка с Бог и помежду ни“, призова още Лъв Четиринадесети.
Малко по-рано протодяконът на започналия вчера конклав за избор на нов папа – френският кардинал Доминик Мамберти, излезе на балкона на базиликата „Свети Петър“ и обяви, че кардинал Робърт Франсис Превост е избран за първия американец начело на Римокатолическата църква под името Лъв Четиринадесети.
/НС/
Източник: БТА
Свят
Тръмп заяви, че очаква с нетърпение да се срещне с първия папа американец Лъв Четиринадесети

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поздрави папа Лъв Четиринадесети за избирането му днес за глава на Римокатолическата църква и каза, че „е толкова голяма чест да научи, че той е първият папа американец“, предаде Ройтерс.
Американският кардинал Робърт Превост, който избра името Лъв Четиринадесети, е родом от Чикаго.
„Какво вълнение и каква голяма чест за страната. Очаквам с нетърпение да се срещна с папа Лъв Четиринадесети. Това ще бъде много знаменателен момент!“, написа Тръмп в социалната си мрежа „Трут Соушъл“.
/НС/
Източник: БТА
Свят
Кой е Робърт Франсис Превост, избран за папа Лъв Четиринадесети

Робърт Франсис Превост е роден на 14 септември 1955 г. в Чикаго, в щата Илинойс. Бил е префект на Дикастерията за епископите. Бил е на мисии в Перу и познава много добре ситуацията в тази страна, се казва в биографична справка на сайта на Кардиналската колегия.
Има бакалавърска степен по математика. После завършва и магистратура в теологична академия в родния си град. След което има докторантура по каноническо право от папския колеж „Свети Тома Аквински“ в Рим.
Представител е на Августинския орден. Ръкоположен е за свещеник през 1982 г. След това потегля на мисия в Перу и прекарва няколко години там. После се връща в Чикаго на служба, но след това пак се завръща в Перу, където прекарва 10 години в Трухильо. През 1999 г. се завръща отново в Чикаго и там заема различни висши позиции при августинците.
През 2014 г. се връща пак в Перу, когато папа Франциск го назначава за апостолически администратор на епархията Чиклайо. Става епископ на Чиклайо през 2015 г. Там е и заместник-председател и член на постоянния съвет на Перуанската епископална конференция до 2023 г.
От 2020 до 2021 г. Превост е апостолически администратор на Калао в Перу. Папа Франциск го назначава за префект на Дикастерията на епископите през януари 2023 г., което е влиятелна позиция при избора на епископите. През 2023 г. папа Франциск ръкополага Превост за кардинал.
Дискретен е в медиите, но е ценен заради способността си да изслушва другите и да говори с яснота и вещина по дискутираните теми. Смятан е за близък до визията на Франциск относно околната среда и относно близостта на Църквата с бедните и мигрантите. Подкрепял е Франциск и в решението му да позволи на разведените и на сключилите повторен граждански брак двойки да получават свето причастие.
Превост има репутацията, че е умерен човек, който може да се превърне в мост между различните гледни точки и разногласията. След смъртта на папа Франциск Превост каза, че има много за вършене в Църквата, припомня Франс прес. Превост е бил и председател на Папската комисия за Латинска Америка, допълва агенцията.
.
/ГГ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците
-
Спортпреди 1 седмица
Луис Енрике: „Трябва да спечелим и втория мач, нямаме право да сваляме на гарда“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Диктаторите също умират. 80 години от самоубийството на Хитлер