България
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града

Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в зала „22 септември“ в града. По време на срещата кметът на общината Методи Байкушев представи основните параметри на проекта за бюджет и инвестиционната програма за текущата година.
В проекта за бюджет за 2025 г. са планирани разходи за местни дейности и такива, които се дофинансират от местни приходи, в общ размер 58,2 млн. лева. Те са съобразени с поетите ангажименти и задължения към края на 2024 г. и прогнозите по предстоящи ангажименти. В планираните разходи са включени 14,4 млн. лв. за капиталови разходи, каза Байкушев. Той допълни, че за подновяване и поддържане на инфраструктурата и градската среда в бюджета са планирани 2,5 млн. лв., за сравнение през 2024 г. са били заложени 1 млн. лева.
Методи Байкушев отбеляза, че повече средства ще бъдат заделени за Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, както и това, че са заложени средства за развитие на един от ключовите приоритети в Програмата за управление 2023 – 2027 – Образование и бизнес развитие. Искаме да вкараме училищата в бизнеса и бизнеса в училищата, затова и много от програмите са свързани с развитие, посочи той.
Два милиона лева са заделени за поддържане и обновяване на общинската собственост и публичните пространства. Средства ще бъдат инвестирани в ремонт на голяма част от сградите в квартал “Вароша”, ремонт и изграждане на четири големи детски и спортни площадки, както в централната градска част, така и в кварталите, подчерта Байкушев.
На срещата присъстваха всички заинтересовани страни, представители на бизнеса, неправителствени организации и граждани. Под формата на дискусия бяха задавани въпроси от страна на гражданите свързани с развитието на града, както и бяха отправени предложения от тях, свързани с финансовата рамка на общината.
/АБ/
Източник: БТА
България
В спорта, както и в брака, рутината убива, каза при представянето на биографичната си книга в Търговище волейболистът Владимир Николов

В спорта, както и в брака, рутината убива, каза при представянето на биографичната си книга „Високо“ в Търговище волейболистът Владимир Николов. Домакин на срещата бе Регионалната библиотека (РБ) „Петър Стъпов“. В залата на отдел „Читалня за възрастни“ се бяха събрали почитатели на волейбола, на спорта и на писаното слово.
Библиотекарят Йорданка Вичева запозна присъстващите с акценти от биографията на легендарния волейболист. Тя представи и кратка информация за книгата, дала повод за срещата. Тя обясни, че творбата е написана в съавторство с журналистката Виолета Цветкова, а събитието в Търговище е част от националната обиколка за представянето на „Високо“.
Вичева поведе и разговора с волейболиста. Той предложи всеки да зададе интересуващите го въпроси. За силата на любовта към топката го попита директорът на библиотеката Росица Куцарова. „Спортът изгражда, но за мен винаги е бил работа“, отговори той. И каза, че всеки трябва да се отнася с отговорност към своите задължения.
По думите му 21 години е бил професионален. През това време е изиграл над 800 мача с клубни отбори и още около 400 мача с националния екип на България.
„Чувството преди мач никога не е еднакво. Много зависи с какъв отбор играеш и срещу какъв отбор играеш. През годините имах късмет и шанс да играя за доста силни отбори, с които побеждавахме средностатистически в осем от десет мача. И това беше добре“, каза в отговор на въпрос на БТА Владимир Николов. И допълни, че най-тежки в живота му са били срещи срещу по-слаби отбори.
Някак си се получава лесно и непринудено, когато имаш силен мач, дават те по телевизията и залата е пълна. Като тук не става дума за мотивация, каза той и заяви, че никога не се е чувствал демотивиран при игра. „При силен мач ти излизаш от рутината. Защото в спорта, както и в брака, рутината убива“, категоричен бе той.
Най-добре подготвен емоционално се е чувствал в тежки мачове, в плейофи и финали. „Тогава искрата в теб гори и ти даваш максимума от себе си“, каза Николов. Противоположно е чувството, по думите му, когато играеш срещу по-слаб отбор, тогава в теб няма нищо, искрата не гори и ти трябва да си намериш външен източник да запали тази искра.
Владимир Николов каза още, че мачът, който няма да забрави, е с националния отбор през 2007 г. в среща за третото място на Световната купа срещу Русия – мач, определящ и класирането на страната ни за Олимпийски игри. „Беше изключително тежък мач, срещу силен отбор и мач, който ни изпрати на Олимпиада. А участието на Олимпиада е сбъдната мечта за всеки един спортист. За съжаление в моята кариера не стигнахме до олимпийски медал“, поясни той.
Пред публиката Владимир Николов разказа моменти от детските си години, говори за трудностите в началото на професионалния си път в любимия „Левски“, както и за проблемите, с които е трябвало да се сблъска като млад играч в националния отбор. Отговори и на много въпроси на хора от залата за спортното си минало, за настоящата си работа като президент на волейболния „Левски“ и за бъдещето на българския волейбол въобще.
Източник: БТА
България
С концерт „Благодат“ Ансамбъл ,,Пирин“ отбеляза 70-годишнината си в Благоевград

Концерт „Благодат“ беше представен по случай 70-годишнината на Ансамбъл ,,Пирин“ в зала ,,Пейо Яворов“ в Благоевград.
Ансамбъл ,,Пирин” празнува своята 70-годишнина, празнува дълголетието на българския фолклор. Силата и таланта на българския дух, музика, танци и песни завладява всички престижни световни сцени, каза Силвия Домозетска, водеща на концерта. Ансамбъл ,,Пирин” е един от най-известните български фолклорни ансамбли и посланици на българското народно изкуство по света. Изкуство, събрало в себе си устрема, страданието, величието и традициите на цял един народ, допълни тя.
В концерта беше представена програма с участието на пълния състав на емблематичния ансамбъл от Благоевград – оркестър, солисти, хор и танцов състав. Участваха както по-млади, така и дългогодишни изпълнители на ансамбъла.
Проект „Създаване на концерт спектакъл по повод 70-годишнината на Професионален фолклорен ансамбъл „Пирин“ беше одобрен за финансиране от Министерството на културата по Програма „Нематериално културно наследство – за професионални ансамбли“, съобщиха от пресцентъра на Община Благоевград.
Проектът ще позволи обновяване и разширяване на репертоара с нови фолклорни произведения, закупуване на автентични народни носии, както и осигуряване на съвременна озвучителна техника за повишаване качеството на концертната дейност.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Шестимата кандидати за председател на „Да, България“ дискутираха в лидерски дебат по теми за вътрешната политика

Лидерски дебат на тема „Вътрешна политика“ проведоха кандидатите за председател на движение „Да, България“, част от коалицията „Демократична България“. Дискусията бе излъчена на живо във фейсбук страницата на формацията. За поста се състезават шестима души – Божидар Божанов, Веселина Александрова, Елисавета Белобрадова, Ивайло Мирчев, Надежда Йорданова и Свилен Трифонов. Новият председател на движението „Да, България!“ ще бъде избран от делегатите на национална конференция на 27 април.
В България нямаме особена традиция при следизборните коалиции, защото като политици не сме успели да убедим хората, че след изборите те могат да бъдат представлявани от една политическа сила, която защитава адекватно техните интереси и която да може да влезе в следизборна коалиция с различни партии, без да предава обещанията си в предизборната кампания, каза Ивайло Мирчев. Той добави, че това е една от причините за тежката политическа криза в последните пет години и отбеляза, че сме минали през доста кампании. Хубаво би било следизборните коалиции в България да работят по много по-адекватен начин, отколкото в момента, коментира той.
В ситуацията, в която се намираме в момента, на абсолютна раздробеност на политическия терен, коалициите са неизбежни, каза Божидар Божанов. Следизборните коалиции са по-трудното нещо и по-трудното е да убедим избирателите, тъй като неизбежно при това седми, осми избори, в които сме се „плюли“ в предизборните кампании, няма да го крием, трябва да седнем на една маса и да говорим за приоритети, за това, за което са ни изпратили избирателите и което искаме да постигнем, каза Божанов. Той отбеляза, че са правили следизборни коалиции и са имали неуспешен опит. Следизборните коалиции, когато бъдат фокусирани върху приоритетите и това, което сме обещали на избиратели, имат някакъв шанс да работят, смята Божанов.
Това, което очакваме да се случи в сряда и в четвъртък, е и този вот на недоверие да не бъде успешен, посочи Надежда Йорданова. По думите ѝ това, което виждаме, е пиарска игра на вотове на недоверие от страна на „Величие“, МЕЧ и „Възраждане“, които са всъщност коалициите и партиите в българския парламент против влизането в еврозоната на България. Според нея това, което те целят, е само да генерират политическа нестабилност и съответно колкото е възможно да попречат България да стане член на еврозоната. За нас, за всички хора, които вярват в европейския път на България, които искаме България да продължи своето европейско развитие, да сме в сърцето на Европа, този приоритет – България в еврозоната, е над всичко, добави Йорданова.
„Да, България“ беше партията, която представи най-дясната политика в последните месеци, каза Елисавета Белобрадова. Всички мерки, които ние предложихме, всъщност влизат в така наречената дясна политика – именно разумната политика, която държи държавата далеч от бизнеса, тоест да не пречи на бизнеса, намалява администрацията, намалява административната тежест и намалява като цяло разходите на държавата, а увеличава инвестициите в икономиката, добави тя.
Битката трябва да продължи на абсолютно всички нива, защото това е битка за справедливост и за правова държава, каза Веселина Александрова за борбата с корупцията и съдебната реформа. И ние я водим на всички нива, като започнем от Конституцията и Закона за съдебната власт, минем през регулаторите и стигнем дори до местната власт, добави Александрова. Тя даде пример с Пловдивския панаир.
Двигателите на икономическия растеж безспорно са малкият и средният бизнес, които към момента са поставени в изключително тежка ситуация, тъй като помощта, която държавата им оказва, не е адекватна на техните необходимости и това води до сериозно нарушаване на „обществения договор“, каза Свилен Трифонов. Той посочи, че от една страна, голяма част от бизнеса е попаднал в „сивия сектор“ поради тази причина, а от друга страна държавата не подпомага адекватно и не задоволява техните потребности. За нас е важно да успеем в много кратък период от време да предложим икономически стимули за най-малките, най-уязвимите участници в търговския оборот, да можем да ги подкрепим по начин, по който те да бъдат полезни на държавата по начина, по който тя очаква, добави той.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия