Балкани
Протести и шествия по повод 1 май се провеждат днес в Прищина

Протести и шествия по повод 1 май, Международния ден на труда, се провеждат днес в косовската столица Прищина, съобщи вестник „Коха диторе“.
Първият протест – на Синдикалната федерация на техническите работници от частния сектор на Косово – започна в 10 ч. местно (11 ч. българско) време в центъра на Прищина от площад „Захир Паязити“ и се отправи към сградата на косовското правителство на другия централен площад „Скендербег“. Лидерът на Независимия синдикат на работниците от частния сектор Юсуф Аземи предупреди, че ако заплатите на техническите работници не бъдат увеличени до 1 септември, частният сектор ще бойкотира работния процес.
Аземи заяви, че косовските държавни институции третират работниците от частния сектор като „роби“. Той допълни, че заплатата, която те вземат, е 232 евро на месец, в сравнение с „депутатите (в косовския парламент), които за пет минути работа на заседание получават 200 евро, без дори да вършат работата си“. Той допълни, че исканията им са до 1 септември минималната заплата да бъде увеличена до 600 евро.
От 1 октомври 2024 г. брутната минимална заплата в страната стана 350 евро, припомня албанската редакция на радио свободна Европа.
Вторият протест – на Новия синдикат на Енергийната корпорация на Косово (KEK) – започна в 12 ч. местно време от площад „Скендербег“.
По информация на КосоваПрес исканията на работниците от корпорацията е увеличение на заплатите, създаването на трудов съд, зачитането на трудовите права, прилагането на колективния трудов договор и други въпроси от съществено значение за работниците.
В координация със синдикатите на работниците на същото място в същия час, започна и протестно шествие по повод 1 май и на Колектива за феминистична мисъл и действие, Социален център „Опит“ и независими активисти.
По информация на новинарската агенция „Економия онлайн“ съвместният марш на Новия синдикат на Енергийната корпорация на Косово, Колектива за феминистична мисъл и действие, Социален център „Опит“ и независими активисти е срещу тежките условия на труд, инфлацията и липсата на права за работниците.
Лидерът на Новия синдикат на Енергийната корпорация на Косово Неджат Лумница подчерта, че протестът е бил необходим заради множеството предизвикателства, пред които са изправени работниците в енергийния сектор.
„Днес е 1 май, символичен ден, който се отбелязва навсякъде по света с протести. Решихме и ние (също да протестираме), защото има за какво да протестираме. (Например) Инфлацията в последно време, свързана с цената на електроенергията и свързаните с нея продукти. Работниците на Енергийната корпорация на Косово работят, изправени са пред предизвикателства, рискуват живота си и 1 процент от персонала умира в резултат на професионални заболявания, за които подозираме, че се получават по време на работния процес“, каза Лумница. Той допълни, че докато с работниците се случва това, Косовската енергоразпределителна компания (KEDS) забогатява.
Анита Нитай от Колектива за феминистична мисъл и действие говори за допълнителното бреме, което жените носят в обществото, като изтъкна неравенството между половете и икономическата несигурност, с които те се сблъскват всеки ден.
„Днес сме се събрали не само за да отбележим 1 май като Международен ден на труда, но и за да надигнем глас срещу несправедливостите, които продължават да тежат на плещите ни всеки ден. Жените в това общество работят два пъти: веднъж на работното си място и след това у дома, където трудът им не се признава, не се заплаща, не се уважава. Това е една мълчалива работа, носена върху плещите им като естествено задължение“, каза тя, като подчерта, че „жените дори не се споменават“ при обсъжданията в областта на икономиката в страната.
Тя каза, че минималната работна заплата в Косово не е достатъчна, за да може косовските граждани да живеят с нея.
„Тя (заплатата) е за оцеляване. И често дори не е достатъчна за това. Всеки месец работниците са изправени пред невъзможни избори: да платят наема или да си купят лекарства? Да напълнят хладилника или да си платят тока? И когато надигнат глас, им се казва, че трябва да бъдат благодарни, че имат работа. Това не е работа. Това е експлоатация. За по-малко от шест месеца десет работници са загубили живота си на работното място, не при (трудова) злополука, а заради небрежност, липса на условия и пренебрежително отношение към живота им“, каза Нитай.
Източник: БТА
Балкани
Половин година след трагедията в северния сръбски град Нови Сад студенти и синдикати протестираха за първи път заедно в Деня на труда

Студенти, които участват в блокадата на факултети в Сърбия, и представители на пет синдикални организации излязоха за първи път заедно на протест в Деня на труда 1 май.
Десетки хиляди студенти и синдикалистите от Белград, Нови Сад, Ниш, Крагуевац и други градове в Сърбия се събраха пред сградата на правителството в сръбската столица, вдигайки шум с барабани, свирки и вувузели и скандирания.
„Достоен труд за достойно заплащане!“ , „Науката въстана!“, „Право на стачка!“, „Студентското сърце е храбро!“ бяха част от транспарантите, издигнати по време на протеста.
Първомайският протест на студентите, които участват в блокадите на своите факултети, започна в 14 ч. местно време, а протестиращите обявиха, че ще внесат искане до правителството за промени в закона за труда и закона за стачките.
„Заедно синдикатите и студентите могат да постигнат тази цел“, каза председателят на синдиката „Независимост“ Чеданка Антич по време на протеста и добави, че очаква социалното министерство и цялото правителство да реагират на предложенията възможно най-скоро.
„От голямо значение е да се направят промени в текстовете на закона за стачките, защото вече два пъти отправихме призив за обща стачка в Сърбия, но се оказа, че няма ясен регламент кой поема отговорността и как са защитени правата на работниците и служителите, участващи в стачката“, каза пред БТА студентката от юридическия факултет в Белград Зорана Йоксимович.
Събралите се носят сръбския национален флаг, знамената на своите факултети и знамената на Сръбския студентски съюз. Облечени с летни дрехи някои граждани дойдоха на протеста с домашните си любимци.
„Аз съм тук с моето куче Роки, защото не мога да пропусна този слънчев ден за неговата разходка, тук съм и защото изминаха шест месеца от трагедията в Нови Сад, а нейните 16 жертви не са овъзмездени от правосъдието. Аз и моето семейство сме убедени, че корупцията по високите етажи на властта е причината козирката на гарата да се срути и да причини тяхната смърт“, каза за БТА 39-годишната Йелена Гордиевич.
Пред сградата на правителството в Белград представители на синдикатите пристигнаха организирано от няколко посоки.
Асоциацията на свободните и независими синдикати призова за единство и изтъкна, че „за първи път пет големи синдикални централи се събраха на Първи май, за да кажат на правителството, че тормозът над работниците и неуважението към техните права трябва да спре“.
„В този голям град виждате блясък и очарование, но не и онези невидими хора, които едва свързват двата края, които трябва да работят на две места, защото се тревожат, че не могат да изхранят децата си и да платят за здравни услуги“, каза по-рано днес синдикалистът Драган Милованович пред регионалната телевизия Ен 1.
На протеста в Белград отсъстваше Диана Хърка, майката на една от 16-те жертви в Нови Сад, която заяви пред местните медии, че в момента се намира извън страната, защото получава заплахи за живота си.
Два пъти по време на протеста в Белград бе отдадена почит с 16 минути мълчание на 16-те загинали в северния сръбски град.
По повод шест месеца от трагедията в Нови Сад днес също имаше протест днес , събралите се студенти и граждани също стояха прави в продължение на 16 минути, а една кола се опита да се вреже в множеството. Шофьорът бе задържан от полицията.
Контрапротестиращите студенти отпразнуваха Първи май в сръбската столица Белград. Те се събраха на скара, пуканки и бира в пространството между сградите на президентството и парламента.
На стълбите пред Народната Скупщина на Сърбия контрапротестиращите студенти разпънаха транспарант с надпис „Нашите искания от 12 април не са изпълнени!“, визирайки искането блокадите във факултетите да бъдат прекратени и учебният процес да бъде възстановен.
На място се чува силна музика, между палатките и шатрите са разположени барбекюта, а полицията е поставила ограждения и физически охранява събитието.
Източник: БТА
Балкани
Освободени бяха четирима сърби, арестувани от косовските власти в началото на април

Върховният съд на Косово реши да освободи днес четирима сърби, арестувани от косовските власти в югозападния град Джакова в началото на април, съобщи вестник „Коха диторе“.
Косовските власти арестуваха на 5 и 6 април общо 16 души по подозрения в събиране на информация за потенциални мишени в Косово, като за тези лица бяха открити доказателства за връзки със сръбското военно разузнаване и нападението в Банска през септември 2023 г., според информация на косовския вътрешен министър Джелял Свечля.
Лицата бяха задържани в околностите на два града в Югозападно Косово – 4 души в Джакова и 12 в Призрен, разпределени в четири автомобила със сръбска регистрация. Арестуваните в Призрен бяха освободени в следващите дни, а на останалите четирима души Основният съд в Джакова определи на 7 април мярка задържане под стража за срок от един месец.
Тогава съдът информира, че заподозрените са били спрени от органите на реда заради превишена скорост, а по време на проверката у тях са били открити хладни оръжия, които са били с тях и по време на посещението им в някои от православните манастири в Косово. Лицата са се представили като „поклонници“ и не са декларирали хладното оръжие.
Заради това те бяха заподозрени в извършване на престъплението незаконна собственост, контрол или притежание на оръжие.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
АТА: Споразумението за свободно придвижване между Косово и Албания влиза в сила; няма контрол на гражданите по границата

От днес влиза в сила споразумението за свободно придвижване между Косово и Албания, което позволява на гражданите да преминават границата без паспорт или лична карта през по-голямата част от годината, предаде за БТА албанската агенция АТА.
Съгласно това споразумение няма да се осъществява граничен контрол на косовски и албански превозни средства, което ще позволи бързо и неограничено движение.
Облекчаването на процедурите ще се прилага през девет месеца от годината, конкретно от 1 май до 30 септември и от 1 ноември до 28 февруари на следващата година.
Свободното придвижване има за цел да насърчи икономическото и туристическото развитие и да насърчи сътрудничеството между двете страни.
Споразумението за свободно придвижване е крачка напред в укрепването на регионалното сътрудничество и на това между Косово и Албания.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/ВН/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 7 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 7 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 7 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов