Общество
Протестът в София утре: Може да няма транспорт и до 12 на обяд
Снимка КНСБ
Протест в София
Протестът на наземния градски транспорт в София утре, който е обявен от 4 часа сутринта може да продължи и до 12 часа на обяд, докогато е подадено уведомление в Столична община.
Това стана ясно от думите на лидерите на синдикатите в градския транспорт на столицата – Иван Кирилов от КТ „Подкрепа“ и Александър Шопов от КНСБ по бТВ. Кога точно ще започнат да се движат всички трамваи, автобуси и тролейбуси ще зависи от това дали протестиращите ще бъдат поканени да подновят преговорите за увеличение на заплатите със Столична община.
Искането е за повишение с 400 лева на всички около 7 000 човека, работещи в градския транспорт.
Утре ще работи само метрото, но при следващ протест ще спре и то, казаха синдикалистите. И уточниха, че и сега работещите в метрото ги подкрепят.
Те се извиниха на столичани за неудобството, което им причиняват, и припомниха масовете протести в Гърция, при които гражданите подкрепят протестиращите.
Индикациите до момента са, че от 4:00 до 8:00 ч. на 14 май София ще бъде блокирана и няма да има градски транспорт, съобщи кметът на столицата Васил Терзиев по БНТ преди ден.
Източник: Offnews.bg
Общество
Как една българска идея покори глобалната сцена: Историята на Webit
Тогава никой не вярва в тях. Днес, благодарение на Пламен и Аниела Русеви, имена като Oracle, Cisco, Salesforce, Boston Consulting Group, KPMG, Qualcomm и много други изпращат свои представители за събитието в София. Защото тук е Webit — глобалната сцена за технологии, инвестиции и идеи, които оформят утрешния свят.
„Не ставаше въпрос само за технологии,“ казва Пламен Русев. „Ставаше въпрос за промяна на възприятията. За нова идентичност на страната ни.“
От форум за ентусиасти до платформа за милиони
Webit не започва като голям форум. Започва като събиране на шепа ентусиасти. В зала, където всеки познава всеки.
Днес това е мрежа, която привлича не просто топ мениджъри, а хора, които взимат решения за бъдещето на индустрии, пазари и технологии. В София, където се очакват гости от няколко континента, се решават реални бизнес казуси, изграждат се нови компании и се създават партньорства за милиони долари.
„Истинската стойност на Webit не е в събитията. Истинската стойност е в ефекта след тях,“ отбелязва Аниела Русева.
Webit като инвестиционна екосистема
Един от най-значимите проекти на Webit днес е Founders Games — формат, който филтрира най-добрите стартиращи компании от над 4000 апликации от цял свят и годишните награди са инвестиции до 6 милиона долара. Победителите се обявяват по време на Световния икономически форум в Давос — в сърцето на глобалния икономически елит.
За да надгради това, Webit създава WIN (Webit Investment Network) — публична инвестиционна компания, която отваря света за инвестиции в едни от най-успешните компании в света за обикновените хора. За първи път не само фондовете и големите инвеститори имат достъп до бъдещите технологични гиганти — достъпът е демократизиран.
Човешкият център на технологичната революция
Webit винаги е бил с поглед напред. Следващата му стъпка?
Да постави човека в центъра на новите технологии.
Форумът през 2025 г. ще бъде фокусиран върху етичния изкуствен интелект и новото поколение интернет — Web3. И не само като технологии, а като промяна в живота: от начина, по който работим, до начина, по който защитаваме личните си данни и изграждаме доверие онлайн.
Защо това има значение?
В свят, където технологиите се движат по-бързо от регулациите, а иновациите често оставят цели общества на заден план, платформи като Webit показват един друг възможен път:
Път на сътрудничество между бизнес, институции и иновации.
Път, в който технологиите работят за хората, а не обратното.
И всичко това започна тук — от една идея. В София.
Над 3500 от най-влиятелните лидери в бизнеса, политиката, медиите и инвестициите ще бъдат там. Само 200 билета са достъпни за свободна продажба.
Един ден. Безкрайни възможности.
Стани част от бъдещето още днес: webit.org/2025/sofia
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Април е вторият най-топъл в света – още един месец над допустимите 1,5°C

Април 2025 г. е вторият най-горещ в световната история, показват данните на европейската служба за климат „Коперник“. Средната температура на Земята е била 14,96 °C – с 0,60 °C над нормалната за последните десетилетия и само с малко по-ниска от рекорда, поставен през април 2024 г.
Това е поредният месец, в който се преминава прага от 1,5 °C над прединдустриалните нива – граница, определена като критична в борбата с климатичните промени.
В Европа средната температура през април беше с над 1 °C по-висока от обичайната. Най-големи отклонения имаше в Русия, Норвегия, Ирландия и Обединеното кралство.
България също усети последиците от промените в климата. След сравнително меко начало на месеца, в началото на април страната бе ударена от рязко застудяване и снеговалежи. Температурите паднаха до -10,5 °C в Родопите, а щетите за земеделието са огромни – загубени са почти всички кайсии, череши и сливи, както и над половината от ябълковата реколта. В края на месеца нови слани нанесоха допълнителни поражения.
Морската повърхност също остава необичайно топла. В някои райони, като Северния Атлантик и Западното Средиземноморие, температурите на водата са значително над нормата. Въпреки че явлението Ел Ниньо в Тихия океан отслабва, глобалното затопляне продължава да оказва сериозно влияние върху климата.
Множество региони по света отчетоха нови температурни рекорди и екстремни явления. В Обединените арабски емирства бе измерена температура от 46,6 °C – вторият най-висок априлски рекорд в историята на страната. В Индия, Пакистан и Бангладеш горещата вълна донесе над 46 °C, а учените потвърждават, че човешката дейност я е направила значително по-интензивна.
В САЩ проливни дъждове в долината на река Мисисипи доведоха до катастрофални наводнения с поне 24 жертви и щети до 90 милиарда долара. Според експертите, подобни валежи стават все по-чести заради затоплянето на атмосферата и океаните.
Експертите предупреждават, че екстремните колебания във времето, редуването на горещи вълни и студове, както и зачестилите природни бедствия ще стават все по-чести. Всичко това е част от глобалната климатична криза, която вече е видима в ежедневието ни – както в рекордните горещини, така и в загубите за икономиката и земеделието.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Чака се 2-годишен ремонт на пътя Нови хан-Костенец. За лунния пейзаж сега си пригответе винетка

Ако решите да избегнете все по-честите задръстванията по магистрала „Тракия“ (пардон, магистралаТА) между София и Пловдив по празниците, може да ви хрумне да минете по алтернативния първокласен републикански път I-8. Казвам „може да ви хрумне“, защото едва ли ще ви хрумне втори път.
Пътят минава през Нови хан-Вакарел-Костенец и стига чак до „Капитан Андреево“.
58-километровата отсечка межди Костенец и Нови хан e лунен пейзаж от дупки, кратери, кръпки и неокастрена растителност, по който шофьорите пъплят на зигзаг и се надявате резервната гума да е достатъчна, защото може да потрябват и две.
Отсечката не е ремонтирана от 30 години, макар да се води „първокласен път“, за който АПИ очаква да купите винетка.
Не че няма намерение да го ремонтира. Добри намерения има отдавна. Те бяха потвърдени точно преди година. Избран е проект за основен ремонт на път I-8 София–Пловдив (от 89-и км до 147-и км), включващ и участъка между Нови Хан и Костенец.
Решихме да проверим на какъв етап е проектът година по-късно. Оказва се, че АПИ все още разглежда документацията, след като техническият проект е бил актуализиран от изпълнителя. Процесът е на втори междинен етап от общо три. Срок за одобрението на проекта няма. След одобрението, той трябва да бъде изпълнен за 600 дни, посочва от АПИ в отговор до редакцията.
Финансирането на проекта е от републиканския бюджет. Стойността му е близо 103 млн. лв. без ДДС.
Ремонтът ще включва цялостна рехабилитация на отсечката. Поръчката е спечелена от „Джи пи груп“ – компанията, която бе разследвана за мащабна корупция с европари, но делото бе прекратено. Неин бе и ноторният ремонт на ул. „Граф Игнатиев“ в София, който роди в народния фолклор изразите „ремонт на ремонта“ и „хубаво е, но не е готово“.
Попитахме АПИ редно ли е преди ремонта за път в това състояние да се изисква винетка. Отговорът е, че винетката е не за конкретния пътен участък, а за цялата републиканска пътна мрежа.
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 7 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 7 дни
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит