Свят
Протест пред Централния затвор в Белград с искане да бъдат освободени шест граждански активисти, един от които обяви гладна и жадна стачка

Тази вечер в Белград се проведе протест пред сградата на Централния затвор с искане да бъдат освободени шестима граждански активисти, които са обвинение за опит на нарушаване на конституционния ред в страната и се намират от два месеца в следствения арест, като преди дни съдът постанови престоят им зад решетките да бъде удължен с още един месец.
Граждани от шест белградски общини се обединиха и стигнаха до сградата на Централния затвор, придвижвайки се от няколто направления по улиците на сръбската столица.
Протестиращите носеха транспаранти с имената на шестте общини и скандираха „Свобода за Мария!“
Преподавателката и гражданска активистка от Нови Сад Мария Васич обяви гладна и жадна стачка в ареста в продължение на 50 часа, но състоянието ѝ се влоши и тя беше настанена в болнично заведение.
„Не знаем нищо за мама, това е много мъчително“, каза синът на Васич тази вечер по време на протеста.
В края на миналата седмица Васич беше преместена в затворническата болница на Централния затвор в Белград.
Дирекцията за изпълнение на наказателните санкции публикува по-рано днес изявление, в което се посочва, че „цялата законово разрешена информация“ за здравословното състояние на задържаната преподавателка Мария Васич от Нови Сад „е била достъпна за обществеността от самото начало“. В изявлението се казва, че в първия ден, в който Васич е била преместена в затворническата болница в Белград, е било съобщено, че тя е „поставена на интравенозна терапия“ и че „грижите за здравето ѝ продължават в Специализираната затворническа болница“ след преместването ѝ от Нови Сад.
Активистите от Нови Сад Младен Цвиетич, Сърджан Джурич, Лазар Динич, Ладо Йовович, Давор Стефанович и Мария Васич бяха арестувани на 14 март, ден преди масовия протест в Белград, по обвинения в подготовка на акт срещу конституционния ред и сигурността на Сърбия, припомня Радио свободна Европа.
В навечерието на ареста им, проправителствени телевизии излъчиха аудиозапис на подслушан разговор от среща на активисти, на която се обсъждат планове за налагане на идеята за преходно правителство на протеста в Белград и щурм на сградата на националната телевизия РТС.
Адвокатите на подсъдимите многократно са заявявали, че разговорът е подслушван незаконно, като са посочвали, че аудиозаписът не може да бъде правно валидно доказателство в процеса.
На 15 май адвокатите на арестуваните подадоха жалба срещу решението на съда за удължаване на задържането им с 30 дни.
Освобождаването на активистите беше поискано от студенти, участващи в блокада, граждански събрания, десетки неправителствени организации и Европейския парламент.
На 1 ноември миналата година в Нови Сад падна козирката на железопътната гара и причини смъртта на 16 души. Трагедията предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади, организирани главно от студенти, които блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в Нови Сад се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, като настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
В началото на май студентите призоваха за насрочване на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с кандидати, които досега не са били част от политическия живот на страната.
Източник: БТА
Свят
Европа ще засили санкциите, за да притисне Москва, заяви Мерц

Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че Европа и САЩ възнамеряват да подкрепят Украйна в усилията ѝ към постигане на примирие с Русия, предадоха Ройтерс и ДПА.
Мерц заяви в социалната мрежа „Екс“, че европейските лидери планират да засилят натиска срещу Москва, като въведат допълнителни санкции. Той заяви това, след като американския президент Доналд Тръмп информира европейските лидери за скорошния си телефонен разговор с руския държавен глава Владимир Путин.
Съобщава се, че Путин и Тръмп са говорили в продължение на около два часа. След разговора Тръмп посочи възможността за началото на незабавни мирни преговори между Русия и Украйна, евентуално във Ватикана. Същевременно той не предостави детайли кой ще участва в преговорите.
Според говорител на германското правителство Тръмп е провел конферентен разговор с няколко европейски лидери след контакта си с Путин. Лидерите са се разбрали да се координират помежду си за преговорния процес и са изразили намерение да организират последващи технически консултации.
Киев и неговите европейски съюзници оказват натиск върху Москва за безусловно прекратяване на войната. Русия, която бавно, но стабилно напредва на бойното поле в Украйна, заяви преди това, че е загрижена, че Украйна ще използва подобна пауза, за да се прегрупира и превъоръжи, отбелязва Ройтерс.
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
Ръководителят на службата на ООН за хуманитарната помощ заяви, че подновените доставки на помощ за Газа са „капка в морето“

Ръководителят на службата на ООН за хуманитарната помощ Том Флетчър предупреди снощи, че ограничените доставки на помощ, допуснати наскоро в ивицата Газа, са недостатъчни, предаде ДПА.
Флетчър потвърди, че вчера Израел е разрешил на няколко камиона да влязат в палестинския анклав.
„Но това е капка в морето на това, което е спешно необходимо“, заяви той, като подчерта нуждата от значително повече помощ в Газа през следващите дни. „Увериха ни, че ще помогнат на нашата работа чрез съществуващите и доказали се механизми“, заяви дипломатът.
Според него в момента е приоритетна задача помощта да се достави на най-нуждаещите се. Той предупреди, че проточилата се блокада е довела до голям недостиг и че рискът помощта да бъде разграбена остава висок.
Според ООН девет камиона са били допуснати от израелските власти в Газа, докато израелската агенция, отговорна за палестинските въпроси, съобщи, че всъщност едва пет камиона са достигнали до целта си.
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
Президентът на Танзания забрани на чуждестранните наблюдатели да се „намесват“ в делата на страната

Президентът на Танзания Самия Сулуху Хасан забрани на чуждестранните наблюдатели, да се „намесват“ в делата на страната, след като няколко от тях бяха арестувани, дошли да присъстват на изява на опозиционен лидер, предаде Франс прес.
„Призовавам нашите служби за сигурност да не позволяват на невъзпитани лица от други държави да преминават границите тук“, заяви Хасан пред танзанийски дипломати.
Тези „активисти от нашия регион се опитват да се намесват в нашите дела“, каза тя, след като вчера кенийска кандидатка за президент беше експулсирана от Танзания.
/ВТ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 7 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 7 дни
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 6 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами