Икономика
Прогнозите за глобалния икономически растеж са понижени с 0,5 процентни пункта за 2025 година заради търговските войни, посочва МВФ

Разгарянето на търговската война, започнало след обявяването на т.нар. реципрочни мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април, ще забави глобалния икономически растеж през текущата и следващата година със съответно 0,5 и 0,3 процентни пункта спрямо очакванията, оповестени през януари. Това прогнозира Международният валутен фонд (МВФ) в пролетното издание на доклада си „Преглед на световната икономика“ (World Economic Outlook), озаглавено „Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост“ (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).
Съгласно новите оценки на Фонда общият растеж на световната икономика през 2025 и 2026 година ще се забави до съответно 2,8 на сто и 3 на сто спрямо прогнозирания през януари темп от 3,3 на сто и за двете години. През 2024 г. глобалната икономика нарасна също с 3,3 на сто. Новите прогнози поставят повишаването на световния брутен вътрешен продукт (БВП) значително под средния темп от 3,7 на сто, реализиран в периода 2000-2019 г., допълват от МВФ.
„Очакваме, че рязкото увеличение от 2 април (когато Тръмп обяви новите мита – бел. ред.), както на митата, така и на несигурността, ще доведе до значително забавяне на глобалния растеж в близко бъдеще“, се посочва в анализа на МВФ.
В предговора на доклада се отбелязва, че той е ревизиран в рамките на едва 10 дни, след като повишаването на митата бе обявено в Розовата градина на Белия дом.
Възникналата несигурност значително ще повлияе бизнеса. Изправени пред повишена несигурност относно достъпа до пазарите – както до собствените, така и до тези на техните доставчици и клиенти – много компании първоначално ще реагират със спиране или намаляване на инвестициите и покупките.
По същия начин финансовите институции ще преоценяват предлагането на кредитиране за бизнеса, тъй като са затруднени в преценката за степента на изложеност на компаниите на рисковете на новата среда.
Комбинацията от повишена несигурност и произтичащото от това затягане на финансовите условия води до глобален шок по отношение на търсенето. Като пример МВФ посочва рeзкия спад в цените на петрола.
Експертите на организацията припомнят, че от оповестяването на януарските им прогнози бяха обявени и приложени редица нови тарифни мерки от страна на САЩ, както и контрамерки от техните търговски партньори, които завършиха с почти универсалните американски мита от 2 април и доведоха среднопретеглените нива на митническите ставки до стойности, невиждани от един век насам.
Според анализ на международната рейтингова агенция „Фич“ (Fitch) в края на 2024 г. среднопретеглените нива на митата на САЩ са били 2,5 на сто, а сега надвишават 23-25 на сто.
По отношение на икономиката на САЩ, Международният валутен фонд вече очаква тя да забави растежа си до 1,8 на сто през тази година и до 1,7 на сто през 2026 г., след като в междинната прогноза, оповестена през зимата, се очакваше ръст от 2,7 на сто за 2025 г. и 2,1 на сто за 2026 година.
Понижението от 0,9 процентни пункта спрямо януарската прогноза на очакванията за растежа на САЩ през 2025 г. надминава низходящата корекция, направена за икономиките на Китай, Великобритания, Канада и еврозоната.
За най-голямата икономика в Азия и втората в света – Китай – МВФ понижава очакванията си от ръст от 4,6 на сто, прогнозиран през януари, до 4,0 на сто. Освен вече наложените американски мита от 145 на сто върху китайския внос, като рисков фактор МВФ откроява кризата в имотния сектор на Китай и предупреждава, че ако тя продължи, това може да понижи потребителските нагласи в страната, което ще има негативни последици за целия свят предвид голямото значение на Пекин в глобалната търговия. За 2026 г. очакванията за китайския растеж са коригирани надолу с 0,5 процентни пункта до също 4 на сто.
За Великобритания понижението, заложено в настоящата прогноза, е с 0,5 процентни пункта до ръст от 1,1 на сто през 2025 година и с 0,1 процентни пункта до 1,4 на сто догодина. При Канада ревизията е надолу до 1,4 на сто – или с 0,6 процентни пункта под януарските очаквания, за текущата година и до 1,6 на сто (низходяща корекция с 0,4 процентни пункта) за догодина.
Международната финансова институция очаква еврозоната да отчете положителна икономическа динамика през тази година с ръст от 0,8 на сто вместо 1,0 на сто, заложени в зимната прогноза, а за 2026 г. вече се прогнозира темп от 1,2 на сто спрямо предишните 1,4 на сто. Липсата на трайно решение за войната в Украйна би имало негативен ефект за ЕС, отбелязва Фондът.
Глобалната инфлация се очаква да намалее с темпове, малко по-бавни от предвижданите през януари – достигайки 4,3 на сто през 2025 г. и 3,6 на сто през 2026 г., се посочва още в доклада.
Експертите на МВФ предупреждават, че в някои страни, ако инфлацията се задържи на сегашните нива или възобнови възходящата си траектория вследствие на промени в политиките, засягащи икономиката, то централните банки може да запазят водещите си лихви на по-високи нива от очакваното.
По отношение на финансовите пазари в доклада се отбелязва, че рисковете могат да нараснат заради по-слаби от очакваното корпоративни печалби, значителни и непредсказуеми промени в търговските политики или подновени геополитически конфликти. От МВФ подчертават, че това обикновено води до поскъпване на щатския долар, но при негативен развой на американската икономика доларът може да загуби позиции, което ще има последици за глобалната парична система.
Веднага след обявяването на т.нар. реципрочни мита от страна на САЩ финансовите пазари реагираха с рязък спад, което засегна и дълговите книжа на американското правителство, станали обект на разпродажби, припомня БТА.
Източник: БТА
Икономика
„Инстаграм“ пуска приложение за видео редактиране, конкурент на „ТикТок“

Социалната мрежа „Инстаграм“ (Instagram) пусна днес отделно приложение за създаване на видеа – „Едитс“ (Edits), с функции, подобни на тези, които вече предлага „БайтДенс“ (Bytedance), компанията майка на „ТикТок“ (TikTok), информира Си Ен Би Си
Новото приложение позволява на създателите на съдържание да организират идеи за проекти, да снимат и редактират видеа и да имат достъп до информация за съдържанието. Редактирането включва подмяна на фона, автоматично добавяне на субтитри и инструменти за изкуствен интелект, които могат да превърнат изображенията във видео.
„В момента в света има много събития и каквото и да се случи, ние смятаме, че нашата задача е да създадем най-завладяващите креативни инструменти за тези от вас, които правят видеоклипове не само за „Инстаграм“, но и за други платформи“, каза шефът на социалната мрежа Адам Мосери в януарска публикация, в която обяви приложението.
„Eдитс“ е отговорът на „Мета“ (Metа), собственикът на „Инстаграм“, на „КепКът“ (CapCut) – дъщерното приложение на „ТикТок“, което също е собственост на базираната в Китай компания майка „БайтДенс“. То дава възможност на потребителите да създават и редактират видео на своя телефон или компютър.
С оглед на несигурното бъдеще на „TикТок“, ходът на „Инстаграм“ да пусне „Едитс“ може да се разглежда като стъпка за навлизане в следващата ера на създаване на кратки видеоклипове в т. нар. „икономика на създателите“ (известна и като маркетинг на създатели – бел.ред.)
По-рано този месец президентът на САЩ Доналд Тръмп за втори път удължи крайния срок за „БайтДенс“ да се откаже от операциите на „ТикТок“ в САЩ или в противен случай да бъде изправена пред ефективна забрана. Новият краен срок е средата на юни.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа се повишиха уверено в края на днешната сесия, след като в пролетните си икономически погнози Международният валутен фонд отчете, че Европа в момента е в относителна по-добра позиция, като прогнозата за растеж на еврозоната е преразгледана надолу само с 0,2 процентни пункта.
На Лондонската фондова борса индексът FTSE 100 прибави 0,64 на сто до 8328,6 пункта.
Във Франкфурт DAX нарасна с 0,41 на сто до 21 293,53 пункта, а индексът на борсата в Париж CAC 40 се повиши с 0,5 на сто до 7326,47 пункта.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
„Бритиш стийл“ се отказва от плана си за съкращения на служители

Стоманодобивната компания „Бритиш стийл“ (British steel) обяви днес, че се отказва от плана си за съкращаване на служители в последните две работещи доменни пещи в страната, чието затваряне беше обявено от китайския собственик, преди правителството да поеме контрола върху компанията, предаде Франс прес.
„Бритиш стийл“ ще преустанови текущите консултации за съкращения, започнати от предишното ръководство“, се посочва в комюнике.
В края на март китайската компания „Цзингуе груп“ (Jingye Group), която е собственик на „Бритиш стийл“, обяви намерението си да затвори двете доменни пещи в Скънторп, Северна Англия, поради нерентабилност, което застраши 2700 работни места.
След неуспешни преговори с компанията британското правителство свика извънредно парламентарно заседание и прие законопроект, който принуди „Бритиш стийл“ да продължи да работи под заплахата от санкции. След това бяха назначени двама временни директори.
Този епизод предизвика напрежение в отношенията с Китай, като британският министър на бизнеса Джонатан Рейнолдс заяви, че страната му е проявила „наивност“, като е разрешила поглъщането на „Бритиш стийл“ от тази китайска компания през 2020 г., по време на правителство на Борис Джонсън.
„Сбъркахме“, каза той. „Лично аз не бих допуснал китайска компания в нашия стоманодобивен сектор. Това е много чувствителен сектор“. Някои британски опозиционни депутати заподозряха Пекин в намеса, като дори обвиниха „Цзингуе груп“ в „промишлен саботаж“.
Китай поиска от Великобритания да не „политизира“ въпроса, „за да не подкопае доверието на китайските компании, които инвестират в страната“.
Сегашната цел на правителството е да намери частен партньор за компанията, но по-вероятно е да се стигне до национализация, отбелязва АФП.
Днешната информация следва потвърждението, че двете доменни пещи разполагат с достатъчно суровини, за да продължат да работят, тъй като не биха могли да бъдат запалени отново, щом веднъж бъдат спрени.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)